Milénium (TV seriál)

Millennium

Milénium

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller / Horor

USA, 1996 - 1999, 66 h 43 min (Minutáž: 67x45 min)

Mark Snow

Lance Henriksen, Megan Gallagher, Terry O'Quinn, Brittany Tiplady, Stephen E. Miller, Bill Smitrovich, Kristen Cloke, Peter Outerbridge, Natassia Malthe, Željko Ivanek, Karin Konoval, Michael Hogan, Juliet Landau, Harriet Sansom Harris, Michael Weaver, John Finn, Guy Fauchon, CCH Pounder, Floyd 'Red Crow' Westerman, Jeffrey Donovan, Sarah Strange, Dean Norris, Gwynyth Walsh, Andrew Francis, Kate Luyben, A. J. Buckley, Glenn Morshower, Tanja Reichert, Ingrid Kavelaars, Jason Gray-Stanford, Lisa Marie Caruk, Keegan Connor Tracy, Michael O'Neill, Patrick Fabian, Kaitlyn Burke, Louis Ferreira, John Hawkes, Chris Ellis, Ryan Robbins, Merrilyn Gann, Melissa Lahlitah Crider, Kett Turton, Eric Mabius, Jeremy Guilbaut, Françoise Yip, Sam Anderson, Jorge Vargas, Roger R. Cross, Hrothgar Mathews, Hiro Kanagawa, Greg Anderson, James Morrison, Ashlyn Gere, Kimberley Warnat, Shayn Solberg, Donny James Lucas, Kevan Ohtsji, Gregory Itzin, Melinda McGraw, Glynn Turman, Jarred Blancard, Kristi Angus, Rachel Victoria, Barbara Bain, John Pyper-Ferguson, Jessica Tuck, James Marsters, Mark Humphrey, Stephen Macht, Tracy Middendorf, Sam Vincent, Jade Malle, Tom Braidwood, Rob Freeman, Barbara Williams, Tom McBeath, Dan Shea, Steve Rankin, Brian Downey, Brian Markinson, Joe Chrest, C. Ernst Harth, Wally Dalton, Paul Simon, April Telek, Kim Hawthorne, Ted Marcoux, Jonathan Silver Scott, Susan Hogan, Sarah-Jane Redmond, Ocean Hellman, Van Quattro, Christian Hoff, Eric Keenleyside, William Lucking, William MacDonald, Benz Antoine, Robert Moloney, Derek Hamilton, Brendan Fehr, Adam Harrington, Robin Gammell, A.J. Bond, Demetri Goritsas, Michael Bofshever, Lucia Walters, Richard Cox, Brent Butt, David Lewis, Kevin McNulty, Peter Bryant, Dan Zukovic, Barbara Howard, Tom McCleister, Michał Anioł, Michael Buie, Chris Owens, John B. Lowe, John Dennis Johnston, Jim Thorburn, Tom Heaton, Alf Humphreys, Michael Coleman, Jim Pirri, Alex Zahara, David Jean Thomas, D. Neil Mark, Paul Jarrett, Scott Sowers, Jason Diablo, Don MacKay, Angela Moore, Gillian Barber, Ted Cole, Bonnie Hay, Ally Warren, Steve Makaj, Colleen Winton, Beverley Elliott, Gabe Khouth, Tom Pickett, Scott Heindl, Howard Siegel, Jim Shield, Paul Chevreau, Elizabeth McCarthy Meek, Bill Dow, Michael Roberds, Rick Dobran, Rondel Reynoldson, Tony Alcantar, Kerry Sandomirsky, Rick Tae, Henri Lubatti, Sean Campbell, Richard Stroh, Richard Bakalyan, Lorena Gale, Sheila Moore, Bernie Coulson, Arthur Corber, Bill Marchant, Terence Kelly, Lachlan Murdoch, Ricky Harris, Daryl Shuttleworth, Ron Selmour, Alec Willows, Stefan Arngrim, Dominique Abel, Brian Jensen, Philip Anglim, Judy Norton, Christina Jastrzembska, Malcolm Stewart, Sarah Koskoff, Shelley Owens, Deryl Hayes, Andrew Johnston, Michael Puttonen, Terry David Mulligan, Fred Henderson, Garry Davey, Ron Sauvé, Tim Dixon, David Barrera, Tonja Kahlens, Mary Black, Bruno Verdoni, Michelle Joyner, Frida Betrani, Tamsin Kelsey, Colleen Rennison, Jeff Gulka, Greg Michaels, Ron Halder, Darcy Laurie, Marie Stillin, Fulvio Cecere, Marshall Bell, Lindsay Crouse, John Fleck, Lynda Boyd, Deanna Milligan, Paul Dooley, Chris Carter, Heather McComb, Ryan Cutrona, Doug Abrahams, Brad Dourif, Morgan Woodward, Timothy Webber, Glen Morgan, James Wong, Jay Underwood, Steve Bacic, Nicole Oliver, Andrew Airlie, Rodney Eastman, Donnelly Rhodes, Bill Nunn, Mike Starr, Ken Pogue, Doug Hutchison, Badja Djola, Clarence Williams III, Robert Wisden, Amy Steel, Michael Greyeyes, Garry Chalk, Dean Winters, Philip Baker Hall, Gottfried John, Richard Steinmetz, Darren McGavin, Brion James, Tobias Mehler, Matthew Walker, Rachel Hayward, Michael Massee, Vivian Wu, Tzi Ma, Ed Lauter, R. Nelson Brown, Brendan Fletcher, Christopher Masterson, Bill Macy, Gabrielle Rose, David Palffy, Katy Boyer, William Richert, Garret Dillahunt, Paul Stanley, Gene Simmons, Arye Gross, Jon Polito, Amanda Tapping, Jacinda Barrett, Laura Mennell, Jay Brazeau, Art Hindle, Andreas Katsulas, Camyar Chai, James Hong, Mike Dopud, Brad Loree, Kate Robbins, Donna White, Laurie Murdoch, Alison Matthews, Michael Tiernan, Daniel Bacon, Frank Cassini, G. Patrick Currie, Jeffrey Vincent Parise, Jo Anderson, Alex Diakun, Matthew Glave, Cindy Girling, Kevin Blatch, Simon Longmore, Paul Magel, Mark Houghton, Patrick J. Phillips, John Moore, Anthony Ulc, Ralph Alderman, Jeremy Roberts, Trevor White, Tucker Smallwood, Marya Delver, Chad Todhunter

Návrat k seriálu mého mládí, čekal jsem zklamání, jak už tomu v podobných případech bývá, ovšem dočkal jsem se pravého opaku. Mám doslova zhltnutou první sérii a dychtivě se třesu na tu druhou, kde jak si matně pamatuji dojde k přechodu od temného thrilerového ladění k mysterióznímu nádechu, k čemuž už směřovala v závěru i první řada, mimochodem 19. část je přímo mistrnou ukázkou hororového řemesla. Přes několik více či méně křiklavých logických kiksů v některých dílech a zejména tu v první sérii až trapnou kulisu Frankova idylického soukromí pálím plný počet, a to nejen kvůli nostalgii, ale pro tu příjemně depresivní procházku zákoutími zvrácených lidských myslí. Po II. sérii mé nadšení opadá a na třetí skoro nemám chuť :( Nabujelá mysteriozní stránka, která de facto vytlačila motiv sériových vrahů mi vůbec, ale vůbec nesedla, matně si vzpomínám, že díky tomuhle jsem už kdysi od seriálu odešel a patrně to udělám zas....(17.5.2014)

Ďalší bravúrny počin z dielne Chrisa Cartera. Fascinujú ma diela tohoto scenáristu. Black, Frank Black, bývalý agent FBI pracujúci pre tajné spoločenstvo Millennium, kde vyšetruje obzvlášť brutálne vráždy prenikaním do mysle páchatela. Súčasne rieši problémy so svojou ženou, ktorú unesú. Celý seriál sa nesie v typickom Carterovom klišé, tajomná skupina zahalená tajomstvom, únos Frankovej ženy. To mám na Carterovi rád, vie to podať neskutočne mysticky a temne podať. Tvorca mal gule na samovraždu hlavného hrdinu, to som teda fakt nečakal. Škoda, že to ukončili, verím, že ďalšia séria by bola len a len tajomnejšia, temnejšia a ponurejšia.(3.9.2014)

Celkem povedená záležitost od duchovního táty Akt X. Kvalit tohoto díla sice Milénium nedosahuje, ale zase má jiné klady. Především má Lance Henriksena, který v hlavní roli exceluje a jehož velmi dobře nadaboval Spock Plachý. A když jsme u herců, za zmínku určitě stojí v první řadě Terry O´Quinn a docela i Megan Gallagher. Ale k seriálu - už úvodní znělka je bezvadná (Mark Snow) a zápletky jsou také dobré. Milénium je sice spíše detektivní, ale ty zápletky jsou někdy fakt dost psycho a už od začátku jsou neskutečně kvalitní, atmosférické a napínavé. Nádech mysteriózna je tu znát od první chvíle, ale ve druhé sérii se to prý rozjede víc. Takže těch několik prvních dílů mě fakt neskutečně překvapilo, výborný mix velmi chytré, kvalitní detektivky a Akt X se skvělou hudbou a obsazením. Co dodat, Cjris Carter je holt king. A i když se radši podívám na Muldu a Danu, tohle začínám taky mít rád. A navíc jsem se do seriálu ponořil už při prvním dílu a to je co říct.. Fakt dobré mystery. 85%, zatím. EDIT: Jak byla první série o sériových vrazích, ve druhé už nejsou a nastupují mysteriózní zápletky. Pro některé tím seriál Milénium klesnul, ale podle mého názoru je druhá série úplně nejlepší a právě ty nejpovedenější a mnou nejoblíbenější epizody celého seriálu pocházejí právě z ní (v topce mám takové klenoty jako vynikající Prokletí Franka Blacka Chungova obrana soudného dne (návrat legendární postavy z Akt X) a samozřejmě epizodu s čajovým dýchánkem démonů, který do Milénia tak úplně nezapadá, mnohem víc by se uplatnila v Aktech, protože tam by zapadla dokonale, jak hodně je aktovská, ale aspoň celý seriál osvěžila). Ale jak byla druhá série výborná, třetí byla vskutku slabá. Bylo tam sice hodně OˇQuinna a Outerbridge, ale už tam bylo až příliš překonspirováno a to hodně pomalé, rozvleklé tempo mě začínalo unavovat, ale naštěstí mě to na zhruba posledních osm dílů dokázalo uhranout tak jako na začátku... A i když to vždycky bude seriál číslo 2 (po Xech), já jsem si ho oblíbil, líbil se mi a musím říct, že za pozornost rozhodně stojí a je škoda, že není tak znamý. Úvodní melodie je vynikající a minimalně ta druhá série se vyrovná těm nejlepším případům Muldera a Scullové. Jako celek za 78% a třeba se někdy zase podívám, protože kdyby ne, byla by to škoda.(19.7.2013)

První série - doporučuju nekonzumovat tenhle seriál ve vyšších dávkách. První sérii jsem zhlédl asi za týden a ještě několik dní poté mám solidní "depresi". Pustopustá beznadějná temnost; bez jakéhohokoli odlehčení nebo náznaku něčeho pozitivního. Druhá série - skutečný vrchol seriálu a někoho z tvůrců dokonce napadlo, že občas je třeba tu těžkotonážní temnotu odlehčit. Třetí a díkybohu poslední série úroveň neztratila a tím, že je poslední, taky zajistila, že se seriál nerozplizl jako prakticky celá současná seriálová produkce. Celkově: koherentní, krajně temný seriál, na který člověk pravděpodobně nikdy nezapomene.(16.6.2010)

Touto sériou Chris Carter prekročil tieň Aktov X. Frank Black ako otec rodiny zatiahnutý skupinou MILÉNIUM do siete brutálnych a časom aj mystery príbehov, sa objavil tiež v jednej z epizód zmienených X Files. Takýto slaboduchý crossoverový epilóg si ale nezaslúžil. Epizódu MIKÁDO považujem ja osobne za to najlepšie (netvrdím, že najoriginálnejšie, iba najlepšie) čo v oblasti televíznych sérií vzniklo. (19.10.2004)(19.10.2004)

• - Báseň, kterou Francouz v pilotním dílu přednáší striptérce, je Yeatse od Williama Buttlera. (TomikZlesa)

• - Lance Henriksen dal své postavě Franka Blacka definitivní sbohem nikoliv v poslední sérii z roku 1999, ale v sedmé řadě seriálu Akta X (od r. 1993) z roku 2000, konkrétně v dílu nazvaném "Millennium". (Rainwalker)

• - Televize FOX pro roli Franka Blacka zvažovala Williama Hurta, ale Chris Carter si velmi razantně stál za Lancem Henriksenem. (TomikZlesa)