Zákon gangu (TV seriál)

Sons of Anarchy

Zákon gangu

Drama / Krimi

USA, 2008 - 2014, 84 h 11 min

Charlie Hunnam, Katey Sagal, Mark Boone Junior, Ron Perlman, Kim Coates, Tommy Flanagan, Theo Rossi, Maggie Siff, Winter Ave Zoli, Johnny Lewis, Emilio Rivera, Jeff Wincott, Sprague Grayden, Ryan Hurst, William Lucking, McNally Sagal, Drea de Matteo, Ally Walker, Rockmond Dunbar, Adam Arkin, Henry Rollins, Kristen Renton, Nicholas Guest, Jay Karnes, Mitch Pileggi, Tory Kittles, Glenn Plummer, Judith Hoag, Stevie Long, Olivia Burnette, Keir O'Donnell, Taryn Manning, Tom Everett Scott, Tom Arnold, Liana Liberato, Kenny Johnson, Michele Boyd, Titus Welliver, Arie Verveen, Q'Orianka Kilcher, Robin Weigert, Sarah Jones, Holt Boggs, Cameron Goodman, Joseph Runningfox, Danny Trejo, Stephen King, Cleo King, Paula Malcomson, David Labrava, Will Coffey, Sherrie Rose, Michael Shamus Wiles, Fernanda Andrade, Jim Cody Williams, Dayton Callie, Roman Mitichyan, Jeff Kober, Chris Coy, Dominic Keating, Dimitri Diatchenko, Ruben Garfias, Kurt Sutter, Damion Poitier, Noah Watts, Aldo Gonzalez, Mike Cochrane, Douglas Tait, Callard Harris, Lyle Kanouse, Eileen Grubba, Jason Rodriguez, Walton Goggins, Jimmy Smits, Randolph Mantooth, Taylor Sheridan, Thomas Rosales Jr., Chuck Zito, Mike Pfaff, David Hill, David J. Wright, David Hasselhoff, Michael Fairman, Scott Lawrence, Bruno Gunn, Jose Pablo Cantillo, Jenny Gago, Jon Gries, Bridget Regan, Ronnie Gene Blevins, Derek Ray, Patrick Brennan, Sarah Domin, Kimberly Estrada, Casey Sander, Chris Browning, Rachel Rud, Blake Robbins, Clint Culp, Timothy V. Murphy, Daniel Moncada, Lea Michele, Exie Booker, Hayley McFarland, Darin Heames, Dendrie Taylor, Steve 'Lips' Kudlow, Robb Reiner, Jocelyn Osorio, Natalina Maggio, Rachel Miner, Zoe Boyle, Merle Dandridge, Monique Gabriela Curnen, Jenna Jameson, Kenneth Choi, Alicia Coppola, Erica Duke, Jaye Razor, Bruno Amato, Matt Riedy, Jamie McShane, Tammy Klein, Glenn Keogh, Tim DeZarn, Annabeth Gish, Winston James Francis, Donal Logue, Chad Michael Ward, David Fernandez Jr., Brad Carter, Jaime Zevallos, Liane Curtis, Tom Virtue, David Grant Wright, James Harvey Ward, Michael Chiklis, Julien Cesario, Eddie J. Fernandez, Anthony James Whitewolf, Dave Navarro, Bobby Reed, Karina Logue, Dan Hildebrand, Joel McHale, Kelly Galindo, Harold Perrineau, Ashley Tisdale, Tony Perez, Andre Brooks, Jesse Garcia, Ron Yuan, Jerome Ro Brooks, Robert Patrick, Carlos E. Campos, Joey Sagal, Lobo Sebastian, Kevin Moon, Brian Goodman, Ray Haratian, Gregory Sporleder, Jason Yorker, Stephen Mendel, Niko Nicotera, Ramon Fernandez, James Moses Black, Allan Graf, David Aranovich, Patrick St. Esprit, Michael O'Neill, Christopher Backus, Hank Cheyne, LaMonica Garrett, Marisa Quinn, Marcello Thedford, Mathew St. Patrick, Stacy Hall, Malcolm Foster Smith, Carla Jimenez, Courtney Love, Kevin Chapman, Mircea Monroe, Eric Michael Cole, Brian Van Holt, Kevin Alejandro, Francis Capra, Tommy Gunn, Chad Lindberg, Dennis Keiffer, Michael Bentt, Dorian Missick, Vicellous Reon Shannon, Pamela Gray, Hal Holbrook, Bob Ross, James Cosmo, Michael Beach, Andy McPhee, Frances Fisher, David Marciano, Leo Fitzpatrick, Marco Morales, Joel Tobeck, Matthew Alan, Keith Szarabajka, Christopher Goodman, Ray McKinnon, David Rees Snell, Ramon De Ocampo, Kerris Dorsey, Benito Martinez, Marianne Jean-Baptiste, Khleo Thomas, Elise Robertson, Steve Wilcox, Steffany Huckaby, Billy Brown, Wanda De Jesus, Kurt Yaeger, Mo McRae, Amin Joseph, Jack Conley, Reynaldo Gallegos, Marshall Allman, Bruce Gray, Kurt Caceres, Antonio D. Charity, Peter Onorati, Tara Summers, Peter Weller, Kim Dickens, Anthony Azizi, Samaire Armstrong, Hal Ozsan, Chasty Ballesteros, CCH Pounder, Steve Howey, C. Thomas Howell, David Warshofsky, Jacob Vargas, Dwayne Adway, Jamal Duff, John Hensley, Derek Mears, Yeniffer Behrens, Doug Jones, Ryan Cutrona, Vincent Duvall, Patrick Hume, Adrienne Barbeau, Israel Broussard, Hugo Medina, Mario Cortez, Brandon Molale, Jill Johnson, Anastasia Baranova, David Haley, Tim Abell, Malcolm-Jamal Warner, Marilyn Manson, Chris Chalk, Michael Flores, Tanc Sade, Puma Swede, April Grace, Arjay Smith, Tony Denison, Inbar Lavi, Tony Curran, Don Swayze, Dale Dickey, Luke Massy, Charisma Carpenter, Kevin Gage, Jason Barry, Derek Graf, Lyle Kanouse (a.z.), Nicholas Guest (vyp.), Geraldine Keams, Michael Ornstein, Evan Londo, Ryder Londo, Dohn Norwood, Eddie Perez, Marco Morales, Anthony Martins, Ashley Monique Clark, Julie Ariola, Ivo Nandi, Bellina Logan, Jason Matthew Smith, Marya Delver, Bjorn Johnson, Keone Young, Kanin Howell, Jeremy Denzlinger

Seriál střídá napínavé dramatické scény s obyčejně nezáživnými jako je tomu tak například u Dextera. Abyste z některé scény dostali pořádný emociální zátah, musí mu předcházet někdy i zdlouhavé budování atmosféry. Ale pokud je vám tenhle vyprávěcí styl blízký, nebudete si nač stěžovat. SoA je povedeným vyobrazením života, který běžný smrtelník nepozná - což je možná i dobře, a tak je mnohem lepší proniknout pod roušku jednoho amerického mýtu prostřednictvím televizní obrazovky a dostatečně si tak vychutnat imaginární poryv větru v rozcuchaných vlasech při jízdě na nablyštěných motorkách, co psaly historii Ameriky.(24.6.2011)

Kvalit Shieldu to sice nedosahuje, ale stale je to vynikajici serial plny dobre napsanych postav a s kvalitnim dejem. Tento serial mi znacne ulehcil tezke obdobi v zivote a take mi dal skvely hudebni zazitek : Lions - Girl from north country ... update po shlednuti 6ti serii : Tak 4. az 6. serie kvalit Shieldu perfektne dosahla a v nekterych epizodach i predcila - perfektni a mnohdy necekany dej, akce, chovani a jednani postav. Libi se, ze skupinka chlapu ma vlastni pravidla, neboji se zaplatit za svoje chyby - hrdy navrat do vlasti, kdyz vedeli, ze jdou brucet a to, ze nikoho nenechaji v prusvihu (Bobby v 1.serii). Je super sledovat serial, ktery porad prekvapuje a oplyva neohranym nametem - ono je nuda pozorovat tajny agenty, policajty a tak serialy jako Lost, Prison break a prave SoA jsou prijemnym osvezenim ... Ano to, ze tento serial ma v podstate jen jednu kladnou postavu beru jako velky klad a vyhodu mezi vsemi ostatnimi serialy - dela to z nej serial prevazne pro chlapske publikum ...(20.5.2013)

Není třeba tento seriálový velehit nějak dělit na jednotlivé série, každá má to svoje a každá je svým způsobem výjimečná. Vím, že jakýmsi předchůdcem Synů je seriál Shield (od stejné televizní společnosti |FOX| a od stejného scénáristy Kurta Suttera), já jsem jím však naprosto nepolíben, proto jej nemůžu srovnávat a možná je to tak jen dobře. SoA jde v současné seriálové tvorbě tak trochu proti proudu, kašle na v dnešní době oblíbenou šablonu (charizmatický hlavní hrdina s nějakou povahovou poruchou, viz. Dexter nebo Dr.House), v jeho dílech se to nikterak nehemží různými současnými popkulturními odkazy (žádný Fuckbook, Twitter apod.). Dramatická linka je vyšponovaná jak mašina Roba Perlmana a v dialozích to sype jak kulky z kulometu znepřátelených gangů. Samostatnou kapitolou je herecké obsazení, svěží Charlie Hunnam je velkým tahounem, stejně tak ostřílení mazáci jako zmiňovaný Rob Perlman, Katey Sagal, Adam Arkin nebo v novější řadě Danny Trejo. Nuda zatím rozhodně nehrozí, každý následující díl hltám se zatajeným dechem a to se mi u seriálu už dlouho nestalo. Závislovka.(11.11.2011)

To se nám zase jednou v Ameru vylouplo veledílo. Zákon neomylně v rukou penězomlsných, zpravidla však sympatických bajkerů, stupidní motorkářské rules a klišé nejtvrdšího kalibru plus nezbytný kýbl sraček s otravnýma rodinně-moralistickýma plkama k dobru. Sem tam někoho jakože poprávu odkráglujou, načež se chytrým střihem dozvíme, že oni to tak vlastně nemysleli nebo že pro ně existuje akorát rodina, která je jim svatá jak Donu Corleonemu. No prosim. Kdyby se seriál radši věnoval drobnému black byznysu a nějaké klasičtější éře (60s, 70s, 80s; dneska už je to - v době mobilů, japonských kybernetických psů a tamponů s budíkem - smellem trochu out), bylo by líp. _____ Raději si prosvištíme některé klady. [1] Ne, že by se jednotliví činovníci doslova přetrhli, ale herecké obsazení je natolik silné, aby bylo tou lepší stránkou SONS OF ANARCHY. Zvláště atypičtí týpci jako Ron Perlman bohatě stačí, když se prostě někde zjeví. Zajímavý comeback tu slaví nejeden borec z druhé až třetí vlny, jako třeba Drea de Matteo z Joeyho (podprůměrná herečka, ale do role věčně vysmažené maminy se hodí), Mitch Pileggi (Skinnereček z Akt X - nyní neofašista, co evidentně podlehl vůni benzinu, husté), a kul-tov-nííí! Kim Coates se svým neopakovatelným lookem totálního úchyla (což se mu zadařilo už v jiném nádherném béčku - Vodním světě). [2] Seriál má některé příhodné telenoveloidní vlastnosti, konkrétněji když zmeškáte 5 dílů kvůli vykrádačce lokální večerky, je to pořád úplně v pohodě. Takové mírně krvavější pohádky z Arizony. [3] ŽENSKÉ SI TAM BĚŽNĚ DRTĚJ CIFERNÍKY!!! :-) _____ Momentálně (15. 1. 2009) se chýlím ke konci první sérky a s obrovským napětím čekám, kdy si ti chlastem a benálem nasáklí floutci natvrdo vjedou do chlupů, páč vzhledem ke konkurenci (negři, Mexičani, ťamani, špatní motorkáři, práskači, Cops the pigs) jsou doslova jak banda nesmrtelnejch tet.(15.1.2010)

Asi nejzajímavější věcí na celých SOA je fakt, že tu nenalezneme ani jednu vyloženě kladnou postavu, protože ať se jakýkoli charakter může zpočátku jevit čistě "černě" nebo "bíle", je téměř každá postava dříve či později konfrontována s vlastními zákony motorkářského gangu a chtě nechtě se musí "nějak rozhodnout". Další věcí, kterou je potřeba zmínit, je originalita - podobný seriál neznám a i když téma motorkářů se ve filmu sem tam objeví, takhle komplexní sondu do života fungování podobné skupiny jsem dosud neviděl. Co se týče scénáře - občas může být malinko přitažený za vlasy (obzvlášť v situacích, kdy toho chlapcům prochází až příliš moc), nicméně můj finální dojem z celého seriálu to ani v nejmenším neovlivnilo. Herci perfektní, uvěřitelní, režie lepší než u mnohých celovečerních filmů a sem tam nějaká ta chytlavá hláška. Kvalita navíc nejen zůstává konstantní, ale dokonce stoupá. 1. série - 90% 2. série - 95% 3. série - 95%(5.2.2011)

• - Chibsovy (Tommy Flanaghan) jizvy jsou pravé. (Chibs)

• - Celé jméno Opieho (Ryan Hurst) je Harry "Opie" Winston, Chibse (Tommy Flanagan) Filip "Chibs" Telford a Tiga (Kim Coates) Alexander "Tig" Trager. Křestní jméno Kozika (Kenny Johnson) je Herman a Milese (Frank Potter) je Eric. Celé jméno "Filthy Phila" (Chrostopher Reed) je Phillip Russel. (Chibs)

• - Tetování Happyho (David Labrava) a Otta Delaneyho (Kurt Sutter) jsou pravá. (Chibs)