Zákon gangu (TV seriál)

Sons of Anarchy

Zákon gangu

Drama / Krimi

USA, 2008 - 2014, 84 h 11 min

Charlie Hunnam, Katey Sagal, Mark Boone Junior, Ron Perlman, Kim Coates, Tommy Flanagan, Theo Rossi, Maggie Siff, Winter Ave Zoli, Johnny Lewis, Emilio Rivera, Jeff Wincott, Sprague Grayden, Ryan Hurst, William Lucking, McNally Sagal, Drea de Matteo, Ally Walker, Rockmond Dunbar, Adam Arkin, Henry Rollins, Kristen Renton, Nicholas Guest, Jay Karnes, Mitch Pileggi, Tory Kittles, Glenn Plummer, Judith Hoag, Stevie Long, Olivia Burnette, Keir O'Donnell, Taryn Manning, Tom Everett Scott, Tom Arnold, Liana Liberato, Kenny Johnson, Michele Boyd, Titus Welliver, Arie Verveen, Q'Orianka Kilcher, Robin Weigert, Sarah Jones, Holt Boggs, Cameron Goodman, Joseph Runningfox, Danny Trejo, Stephen King, Cleo King, Paula Malcomson, David Labrava, Will Coffey, Sherrie Rose, Michael Shamus Wiles, Fernanda Andrade, Jim Cody Williams, Dayton Callie, Roman Mitichyan, Jeff Kober, Chris Coy, Dominic Keating, Dimitri Diatchenko, Ruben Garfias, Kurt Sutter, Damion Poitier, Noah Watts, Aldo Gonzalez, Mike Cochrane, Douglas Tait, Callard Harris, Lyle Kanouse, Eileen Grubba, Jason Rodriguez, Walton Goggins, Jimmy Smits, Randolph Mantooth, Taylor Sheridan, Thomas Rosales Jr., Chuck Zito, Mike Pfaff, David Hill, David J. Wright, David Hasselhoff, Michael Fairman, Scott Lawrence, Bruno Gunn, Jose Pablo Cantillo, Jenny Gago, Jon Gries, Bridget Regan, Ronnie Gene Blevins, Derek Ray, Patrick Brennan, Sarah Domin, Kimberly Estrada, Casey Sander, Chris Browning, Rachel Rud, Blake Robbins, Clint Culp, Timothy V. Murphy, Daniel Moncada, Lea Michele, Exie Booker, Hayley McFarland, Darin Heames, Dendrie Taylor, Steve 'Lips' Kudlow, Robb Reiner, Jocelyn Osorio, Natalina Maggio, Rachel Miner, Zoe Boyle, Merle Dandridge, Monique Gabriela Curnen, Jenna Jameson, Kenneth Choi, Alicia Coppola, Erica Duke, Jaye Razor, Bruno Amato, Matt Riedy, Jamie McShane, Tammy Klein, Glenn Keogh, Tim DeZarn, Annabeth Gish, Winston James Francis, Donal Logue, Chad Michael Ward, David Fernandez Jr., Brad Carter, Jaime Zevallos, Liane Curtis, Tom Virtue, David Grant Wright, James Harvey Ward, Michael Chiklis, Julien Cesario, Eddie J. Fernandez, Anthony James Whitewolf, Dave Navarro, Bobby Reed, Karina Logue, Dan Hildebrand, Joel McHale, Kelly Galindo, Harold Perrineau, Ashley Tisdale, Tony Perez, Andre Brooks, Jesse Garcia, Ron Yuan, Jerome Ro Brooks, Robert Patrick, Carlos E. Campos, Joey Sagal, Lobo Sebastian, Kevin Moon, Brian Goodman, Ray Haratian, Gregory Sporleder, Jason Yorker, Stephen Mendel, Niko Nicotera, Ramon Fernandez, James Moses Black, Allan Graf, David Aranovich, Patrick St. Esprit, Michael O'Neill, Christopher Backus, Hank Cheyne, LaMonica Garrett, Marisa Quintanilla, Marcello Thedford, Mathew St. Patrick, Stacy Hall, Malcolm Foster Smith, Carla Jimenez, Courtney Love, Kevin Chapman, Mircea Monroe, Eric Michael Cole, Brian Van Holt, Kevin Alejandro, Francis Capra, Tommy Gunn, Chad Lindberg, Dennis Keiffer, Michael Bentt, Dorian Missick, Vicellous Reon Shannon, Pamela Gray, Hal Holbrook, James Cosmo, Michael Beach, Andy McPhee, Frances Fisher, David Marciano, Leo Fitzpatrick, Marco Morales, Joel Tobeck, Matthew Alan, Keith Szarabajka, Christopher Goodman, Ray McKinnon, David Rees Snell, Ramon De Ocampo, Kerris Dorsey, Benito Martinez, Marianne Jean-Baptiste, Khleo Thomas, Elise Robertson, Steve Wilcox, Steffany Huckaby, Billy Brown, Wanda De Jesus, Kurt Yaeger, Mo McRae, Amin Joseph, Jack Conley, Reynaldo Gallegos, Marshall Allman, Bruce Gray, Kurt Caceres, Antonio D. Charity, Peter Onorati, Tara Summers, Peter Weller, Kim Dickens, Anthony Azizi, Samaire Armstrong, Hal Ozsan, Chasty Ballesteros, CCH Pounder, Steve Howey, C. Thomas Howell, David Warshofsky, Jacob Vargas, Dwayne Adway, Jamal Duff, John Hensley, Derek Mears, Yeniffer Behrens, Doug Jones, Ryan Cutrona, Vincent Duvall, Patrick Hume, Adrienne Barbeau, Israel Broussard, Hugo Medina, Mario Cortez, Brandon Molale, Jill Johnson, Anastasia Baranova, David Haley, Tim Abell, Malcolm-Jamal Warner, Marilyn Manson, Chris Chalk, Michael Flores, Tanc Sade, Puma Swede, April Grace, Arjay Smith, Tony Denison, Inbar Lavi, Tony Curran, Don Swayze, Dale Dickey, Luke Massy, Charisma Carpenter, Kevin Gage, Jason Barry, Derek Graf, Lyle Kanouse (a.z.), Nicholas Guest (vyp.), Geraldine Keams, Michael Ornstein, Evan Londo, Ryder Londo, Dohn Norwood, Eddie Perez, Marco Morales, Anthony Martins, Ashley Monique Clark, Julie Ariola, Ivo Nandi, Bellina Logan, Jason Matthew Smith, Marya Delver, Bjorn Johnson, Keone Young, Kanin Howell, Jeremy Denzlinger, James Carraway, Tara Macken, Joseph Julian Soria, Christopher Douglas Reed, Frank Potter, Lester Keefe, Senen Reyes, Carl McDowell, John Bishop, Brad Grunberg, Jorge-Luis Pallo, John Lewis, Colin Hoffmeister, Timothy Lee DePriest, Scott Anderson, Mario Perez, Douglas Bennett, Rusty Coones, Bobby Nish, Rich Paul, Diane Marshall-Green, Devan Long, Marcos A. Ferraez, Walter Addison, Hadrian Howard, Bee-Be Smith, Rolando Molina, Bob McCracken

Tak na tento seriál som narazil ešte tesne predtým ako skončil, asi 5 mesiacov. Všetko som stihol dohnať a teraz môžem povedať že tento seriál je vynikajúci. Počas celého seriálu ste boli v napätí, kto zomrie, kto čo. Sutter mal asi rád to zabíjanie tých postáv, ale až na pár výnimiek ktoré nemuseli zomrieť, všetko sa udialo tak jak sa malo. A pri tom konci som ostal ako keby mi dal kladivom po hlave, a pred očami som videl ako sa všetky postavy vyvíjali. Už len dúfať, že bude aj nejaký spin-off alebo niečo také. :)(7.3.2015)

Každý má svého šéfa, každý vlastní určitý pozemek, každý tu má své hranice a pravidla, pokud je překročíte, můžete se začít strachovat o svůj život. Na tomhle seriálu mě baví, život těchto gangů, organizací. Furt se něco řeší furt se jezdí na vytuněných motorkách a to je na tom to nejvíc. Sympatický herec Charlie Hunnam jako pravá ruka hlavního představitele gangu Rona Perlmana. Výborná dvojice a další kolektiv mi přijdou hodně povedený!(23.8.2012)

Perfektní dramatický serial z prostředí motorkářského gangu (klubu!). Odehrává se v americkém maloměstě Charming, ve kterém právě hlavně působí Sons. Příběh je na mnoha místech velmi vyhrocený, každou novou epizodou (momentálně s02e08; 2.11.09) se semelou nové problémy, které klub musí řešit. Spolu s hrdiny vždy trnu, jak novou nepříjemnou okolnost dokáží ustát, nejen rozmáhající se nepřátelské gangy a vládní organizace, ale i rozvraty v klubu samotném. Velká bitka mezi Perlmanem a Hunnamem (s02e07) mi vyrazila dech, nevím, kdy jsem naposledy takhle zadržoval dech.. Na Harleye jsem nikdy moc nebyl, ale tihle chlapíci na choprech mě opravdu dostali. Až se k tomu dostanu, určitě teď taky chci mít svůj gang;-). Každému doporučuji.(28.10.2009)

1. série Až po ukončení seriálu jsem se konečně dostal k tomu, abych dohnal další z restů. Tentokrát motorkářský gang z Kalifornie. Obsazení je zde opravdu povedené a ústřední trojice Perlman-Sagal-Hunnam to táhne vysoko, na druhou stranu je tady taky dost věcí, které nepůsobí ideálně. Problém mám hlavně se zápletkou, která byla vlastně finále první série. To slepé přehlížení možnosti, že to bylo celé nastražené (odposlech), mě vytáčelo. O následné extrémní odvětě pomlčím. Rádoby drsňácká agentka byla taky zbytečná (zbytečně drsná) a dost často jsem nepochopil, proč něco nějaká postava udělala (líbání na pohřbu, vážně?). Potěšilo i pár známých tváří ve vedlejších rolích, jako třeba Brian Van Holt nebo Taryn Manning. První řada tak rozhodně není dokonalá a je tady spoustu možností pro zlepšení, ale je tady taky něco, co mě nutí si pustit další díl a zjistit, kam se tenhle gang posune... 2. série Druhá série se mi zdá o poznání lepší a hlavní zásluhu na tom má nepřítel. Nazi bratrstvo společně s uhlazeným Zobellem (Rollins i Arkin jsou fajn) jsou totiž konkrétními tvářemi, které jdou proti SAMCRO a dávají tak větší možnost fandit motorkářům. I když je třeba podotknout, že pánové nebojují jen s nimi, ale musí řešit spory uvnitř klubu. Největší chybou pro mě zůstává návrat agentky, kterou jsem původně kritizoval jako zbytečně drsnou. Ve druhé sérii mi přijde podle chování jako úplně jiná postava. Nebylo by tak lepší mít tam skutečně jinou postavu? Navíc motorkáři jsou v podstatě nezničitelní, jak jinak si vysvětlit, že chvíli potom, co málem umře na ránu do hlavy rozdává v souboji hlavičky? Ale i přes tyhle drobné chyby a občasnou díru v logice chování postav nabrala druhá série rozhodně směr hodnocením nahoru a těším se na to, jak to bude pokračovat... 3. série Třetí série začíná opravdu pomalu a vážně poměrně dlouho trvá než se začne něco dít. Celá zápletka s IRA a gangem z Belfastu je dost zmatená a jako obvykle se logika při chování některých postav vytrácí. I přesto přeze všechno je připraven opravdu skvěle propracovaný závěr, který nás konečně připraví o některé nadbytečně "hráče" a epické finále uzavře několik uliček. Jsem zvědav, jak to bude pokračovat dál, protože myslím, že právě tady se to láme a postavy už nemají šanci zůstat "dobré". 4. série Čtvrtá série je bezpochyby zatím nejdivočejší ze všech. Na scéně se objevuje mexický kartel v čele s Danny Trejem a výrazně přibývá akci a přestřelek. Jako již klasicky i tentokrát se pokračuje ve velké intrikářské hře, i když tentokrát už je Clay výrazně blíž tomu, co si zaslouží. Jeho postava mě vytáčí a společně s Gemmou bych je nejradši odstranil. Nové postavy na scéně jsou fajn a přinášejí do Charmingu něco zajímavého (policie, návladní). V závěru přijde několik překvapivých (i méně překvapivých) zvratů a také příprava na nadcházející sérii. Celkově je to výrazně lepší než předchozí série, ale nejlepší druhou přeci jen nepřekonalo. 5. série Jax konečně usedá do prezidentského křesla. Akce rozhodně neubývá, intrik neubývá, zamotanosti také ne. Naopak přibývá mrtvých nebo nových postav. Jedna věc mi na Sons vážně vadí, a to je fakt, že odmítá odstranit otravný postavy, co už nemají co nabídnout (Gemma, Clay) a místo toho klidně oddělá jednu z těch nejzajímavějších (Opie). Spousta povědomých tváří zpříjemnila průběh, ať už to byl Donal Logue, Joel McHale, Harold Perrineau nebo Billy Brown, ale určitě nejde o nejlepší sérii. Jax je na cestě stát se ještě větším antihrdinou než doteď. Jsem zvědav, kam se to ještě posune. 6. série V průběhu šesté série jsem si říkal, že Sons už pomalu dochází dech. Celá série je totiž opravdu pomalá a roztahaná a řeší se hlavně problém Tara vs. Gemma. SOA se opravdu povedlo vytvořit postavu, kterou nemám rád o první minuty a které jsem za dobu celého seriálu nepřišel na chuť a nefandil ji a minutu. Ano, nepřekvapivě je to Gemma. Alespoň, že konec série připravil několik akčních okamžiků, které určitě patří ke zlatému fondu seriálu, ať už jde o Claye nebo Taru, případně vyřízení Irů a Asiatů v podání Sons taky stojí za to. Teď doufám v drsnou závěrečnou sérii, protože po událostech z finále se z Jaxe musí chtě nechtě stát neřízená střela... 7. série Když nad tím s odstupem přemýšlím, tak sedmá a závěrečná série mi nabídla přesně to, co jsem od ní čekalo. Jax byl utržený ze řetězu a rozpoutal válku na všech frontách, aby se v závěru dozvěděl krutou pravdu a vyřešil to způsobem sobě vlastním. Jax kompletně dokončil přerod z oblíbené postavy do absolutního antihrdiny, kterému je opravdu těžké fandit. Jinak hosté v sedmé sérii překvapili a potěšili (např. Marylin Manson nebo Courtney Love). Předem mi bylo jasné, že většina postav, ať už vedlejších nebo hlavních, se dočká nehezkého konce, ale i přesto mě překvapilo, jak moc krvavá tahle série byla. Jsem spokojen s koncem Gemmy, protože její postavu jsem upřímně nesnášel a nechápal jsem, jak se mohla dožít takhle pozdních epizod. Už opravdu dlouho jsem nějakou postavu tak špatně trávil jako ji. A samotný závěr vlastně dokonale zapadal a dával smysl... Sedm sérií je opravdu pořádná dávka a motorkáři během ní zažili nejen úspěchy, ale také pády a stejně tak to bylo s mým nadšením. Některé série se mi líbily víc než jiné, ale jako celek si Sons of Anarchy zaslouží slova chvály, protože nabídl spoustu věcí, které nejsou k vidění v jiných seriálech. Hudební doprovod skvělý a soundtrack rozhodně stojí za poslouchání. I přesto všechno zůstane drobná pachuť z odstranění dobrých postav a ponechání těch protivných. To však určitě nezapříčí to, abych na seriál vzpomínal ve zlém. Rozhodně doporučuji se podívat a učinit si vlastní názor. Nezbývá než si naposledy pustit "Riding Through This World All Alone" a vzpomínat...(16.9.2015)

Není třeba tento seriálový velehit nějak dělit na jednotlivé série, každá má to svoje a každá je svým způsobem výjimečná. Vím, že jakýmsi předchůdcem Synů je seriál Shield (od stejné televizní společnosti |FOX| a od stejného scénáristy Kurta Suttera), já jsem jím však naprosto nepolíben, proto jej nemůžu srovnávat a možná je to tak jen dobře. SoA jde v současné seriálové tvorbě tak trochu proti proudu, kašle na v dnešní době oblíbenou šablonu (charizmatický hlavní hrdina s nějakou povahovou poruchou, viz. Dexter nebo Dr.House), v jeho dílech se to nikterak nehemží různými současnými popkulturními odkazy (žádný Fuckbook, Twitter apod.). Dramatická linka je vyšponovaná jak mašina Roba Perlmana a v dialozích to sype jak kulky z kulometu znepřátelených gangů. Samostatnou kapitolou je herecké obsazení, svěží Charlie Hunnam je velkým tahounem, stejně tak ostřílení mazáci jako zmiňovaný Rob Perlman, Katey Sagal, Adam Arkin nebo v novější řadě Danny Trejo. Nuda zatím rozhodně nehrozí, každý následující díl hltám se zatajeným dechem a to se mi u seriálu už dlouho nestalo. Závislovka.(11.11.2011)

• - Na rozdíl od Synů Anarchie jezdí Lincoln "Linc" Potter (Ray McKinnon) na motocyklu značky Triumph. (Chibs)

• - The One-Niners, běžně známý jako 9'ers, je pouliční gang založený v Oaklandu, Los Angeles a pravděpodobně dalších městech. Laroy (Tory Kittles) je jejich vůdce. Všichni jejich členové jsou Afroameričané a jejich "barvy" jsou fialové. 9'ers se také často objevovali v seriálu Policejní odznak (od r. 2002), na kterém se spolupodílel jako coproducent Kurt Sutter, tvůrce seriálu Zákon gangu. (Chibs)

• - Fotky, které si Tara (Maggie Knowles) prohlíží v 7. epizodě 5. série a na nichž je Otto Delaney (Kurt Sutter), byly vyfoceny během první série. (Chibs)