Zákon gangu (TV seriál)

Sons of Anarchy

Zákon gangu

Drama / Krimi

USA, 2008–2014, 79 h 33 min (Minutáž: 39–81 min)

Charlie Hunnam, Katey Sagal, Mark Boone Junior, Ron Perlman, Kim Coates, Tommy Flanagan, Theo Rossi, Maggie Siff, Winter Ave Zoli, Johnny Lewis, Emilio Rivera, Jeff Wincott, Sprague Grayden, Ryan Hurst, William Lucking, McNally Sagal, Drea de Matteo, Ally Walker, Rockmond Dunbar, Adam Arkin, Henry Rollins, Kristen Renton, Nicholas Guest, Jay Karnes, Mitch Pileggi, Tory Kittles, Glenn Plummer, Judith Hoag, Stevie Long, Olivia Burnette, Keir O'Donnell, Taryn Manning, Tom Everett Scott, Tom Arnold, Liana Liberato, Kenny Johnson, Michele Boyd, Titus Welliver, Arie Verveen, Q'orianka Kilcher, Robin Weigert, Sarah Jones, Holt Boggs, Cameron Goodman, Joseph Runningfox, Danny Trejo, Stephen King, Cleo King, Paula Malcomson, David Labrava, Will Coffey, Sherrie Rose, Michael Shamus Wiles, Fernanda Andrade, Jim Cody Williams, Dayton Callie, Roman Mitichyan, Jeff Kober, Chris Coy, Dominic Keating, Dimitri Diatchenko, Ruben Garfias, Kurt Sutter, Damion Poitier, Noah Watts, Aldo Gonzalez, Mike Cochrane, Douglas Tait, Callard Harris, Lyle Kanouse, Eileen Grubba, Jason Rodriguez, Walton Goggins, Jimmy Smits, Randolph Mantooth, Taylor Sheridan, Thomas Rosales Jr., Chuck Zito, Mike Pfaff, David Hill, David J. Wright, David Hasselhoff, Michael Fairman, Scott Lawrence, Bruno Gunn, Jose Pablo Cantillo, Jenny Gago, Jon Gries, Bridget Regan, Ronnie Gene Blevins, Derek Ray, Patrick Brennan, Sarah Domin, Kimberly Estrada, Casey Sander, Chris Browning, Rachel Rud, Blake Robbins, Clint Culp, Timothy V. Murphy, Daniel Moncada, Lea Michele, Exie Booker, Hayley McFarland, Darin Heames, Dendrie Taylor, Steve 'Lips' Kudlow, Robb Reiner, Jocelyn Osorio, Natalina Maggio, Rachel Miner, Zoe Boyle, Merle Dandridge, Monique Gabriela Curnen, Jenna Jameson, Kenneth Choi, Alicia Coppola, Erica Duke, Jaye Razor, Bruno Amato, Matt Riedy, Jamie McShane, Tammy Klein, Glenn Keogh, Tim DeZarn, Annabeth Gish, Winston James Francis, Donal Logue, Chad Michael Ward, David Fernandez Jr., Brad Carter, Jaime Zevallos, Liane Curtis, Tom Virtue, David Grant Wright, James Harvey Ward, Michael Chiklis, Julien Cesario, Eddie J. Fernandez, Anthony James Whitewolf, Dave Navarro, Bobby Reed, Karina Logue, Dan Hildebrand, Joel McHale, Kelly Galindo, Harold Perrineau, Ashley Tisdale, Tony Perez, Andre Brooks, Jesse Garcia, Ron Yuan, Jerome Ro Brooks, Robert Patrick, Carlos E. Campos, Joey Sagal, Lobo Sebastian, Kevin Moon, Brian Goodman, Ray Haratian, Gregory Sporleder, Jason Yorker, Stephen Mendel, Niko Nicotera, Ramon Fernandez, James Moses Black, Allan Graf, David Aranovich, Patrick St. Esprit, Michael O'Neill, Christopher Backus, Hank Cheyne, LaMonica Garrett, Marisa Quintanilla, Marcello Thedford, Mathew St. Patrick, Stacy Hall, Malcolm Foster Smith, Carla Jimenez, Courtney Love, Kevin Chapman, Mircea Monroe, Eric Michael Cole, Brian Van Holt, Kevin Alejandro, Francis Capra, Tommy Gunn, Chad Lindberg, Dennis Keiffer, Michael Bentt, Dorian Missick, Vicellous Reon Shannon, Hal Holbrook, James Cosmo, Michael Beach, Andy McPhee, Frances Fisher, David Marciano, Leo Fitzpatrick, Marco Morales, Joel Tobeck, Matthew Alan, Keith Szarabajka, Christopher Goodman, Ray McKinnon, David Rees Snell, Ramon De Ocampo, Kerris Dorsey, Benito Martinez, Marianne Jean-Baptiste, Khleo Thomas, Elise Robertson, Steve Wilcox, Steffany Huckaby, Billy Brown, Wanda De Jesus, Kurt Yaeger, Mo McRae, Amin Joseph, Jack Conley, Reynaldo Gallegos, Marshall Allman, Bruce Gray, Kurt Caceres, Antonio D. Charity, Peter Onorati, Tara Summers, Peter Weller, Kim Dickens, Anthony Azizi, Samaire Armstrong, Hal Ozsan, Chasty Ballesteros, CCH Pounder, Steve Howey, C. Thomas Howell, David Warshofsky, Jacob Vargas, Dwayne Adway, Jamal Duff, John Hensley, Derek Mears, Yeniffer Behrens, Doug Jones, Ryan Cutrona, Vincent Duvall, Patrick Hume, Adrienne Barbeau, Israel Broussard, Mario Cortez, Brandon Molale, Jill Johnson, Anastasia Baranova, David Haley, Tim Abell, Malcolm-Jamal Warner, Marilyn Manson, Chris Chalk, Michael Flores, Tanc Sade, Puma Swede, April Grace, Arjay Smith, Tony Denison, Inbar Lavi, Tony Curran, Don Swayze, Dale Dickey, Luke Massy, Charisma Carpenter, Kevin Gage, Jason Barry, Derek Graf, Lyle Kanouse (a.z.), Nicholas Guest (vyp.), Geraldine Keams, Michael Ornstein, Evan Londo, Ryder Londo, Dohn Norwood, Eddie Perez, Marco Morales, Anthony Martins, Ashley Monique Clark, Julie Ariola, Ivo Nandi, Bellina Logan, Jason Matthew Smith, Marya Delver, Bjorn Johnson, Keone Young, Kanin Howell, Jeremy Denzlinger, James Carraway, Tara Macken, Joseph Julian Soria, Christopher Douglas Reed, Frank Potter, Lester Keefe, Senen Reyes, Carl McDowell, John Bishop, Brad Grunberg, Jorge-Luis Pallo, John Lewis, Colin Hoffmeister, Timothy Lee DePriest, Scott Anderson, Mario Perez, Douglas Bennett, Rusty Coones, Bobby Nish, Rich Paul, Diane Marshall-Green, Devan Chandler Long, Marcos A. Ferraez, Walter Addison, Hadrian Howard, Bee-Be Smith, Rolando Molina, Bob McCracken, Erik Aude, Brandon P Bell, Pamela Gray, Robert Neary, Madeleine Wade, Paul Darrigo, Ryan Van de Kamp Buchanan, Jim Lau, Jon Jon Briones, Patrick Clement, Mia Allan, Jazzmun, Lynn Adrianna, Steven Koller, Jay Thames, John Lacy, Christopher Michael, E.R. Ruiz, Bryan Rasmussen, Lindsay McGrail, Samy Camara, Michael Patrick McGill, Retson Ross, Vic Stagliano, Rebecca Tilney, Erika Ringor, Josh Wingate, Pat Asanti, Adrian LaTourelle, Cici Lau

// "Hey. I don't know much about you. Your club or anything. But I can see you're in pain. I know how hard it is to look past the shit we do. I've lost track of all the people I've hurt. Disappointed. But you've been really nice to me. And-and kind. And you kept your word. Not a lot of people do that. You're really decent guy, Jax. I just hope you can see some of that." S1 - Hra o americký sen začíná, rychle, odvážně, ani zdaleka však v takovém měřítku, do jakého se později překlopí. 80% S2 - Když MC krvácí, nikdo není v bezpečí. 90% S3 - Povinný výlet do historie aneb lež má v tomhle případě dlouhé nohy. 80% S4 - No king rules forever. Poprvé mi to láme srdce. 100% S5 - Do sotva zahojených ran se začíná sypat sůl. Tady už se láme všechno. 110% S6 - Zapomínám na přirovnání k Breaking Bad, tohle už je vyloženě The Wire z opačného pohledu, akorát desetkrát osudovější, a mnohem, mnohem bolestivější. 110% S7 - Velké finále, kulminace všech lží a zrad, která vede k totálnímu peklu. Válka gangů, za kterou by se nestyděl ani G. R. R. Martin. Nechci, aby to skončilo, ale nějak nemám na vybranou. Těch 80 hodin sakra rychle uteklo, a já teď můžu jen kroutit hlavou nad tím, jak dlouho mi tenhle epickej emocionální nářez narvanej testosteronem až k prasknutí unikal. 110% "Every time I think maybe I'm heading in the right direction I end up in a place I never even knew could feel this bad." Jax Teller(3.3.2019)

• ledzepfan

Bandu jednoduchých kreténů (kteří mi mají být asi sympatičtí protože neprodávají drogy dětem, ale zbraně teroristům) vláčí stejně jednoduchý scénárista naprosto absurdníma, nerealistickýma, telenoveloidníma a nekonečně zacyklenýma situacema vycucanýma z prstu narychlo někde asi na hajzlu.. Někonečně únavný kolotoč roztržek, příměří, spojenectví s druhou stranou proti třetí straně.. spojenectví s třetí stranou proti straně druhé (se kterou jsme ukončili příměří protože jednáme za každé situace jako impulsivní pětileté děcka a neumíme vést konstruktivní dialog).. spojenectví s policajtama proti druhé i třetí straně.. spojenectví s druhou stranou proti policajtům a třetí straně.. boj proti všem (prostě zase proto, že jsme kreténi a než si vysvětlovat nedorozumění, tak se radši budeme s bouchačkama nahánět na teploušsky brumlajících motorkách).. Fakt výsměch.. Herci jsou asi kvalitní a typově dobře vybraní (teda krom Perlmana, ten působí jako naprostá parodie), ale ve většině těch scénáristických debilit jsou naprosto bezradí.... Sem tam tam padně nějakej slušnej vtip a hrstka(z té hromady) postav se časem dopracuje k více než jedné vrstvě charakteru, takže bych to celé úplně nezatracoval.. ale jak se tahle prostoduchá slátanina stala tak populární, to nepochopím..EDIT: Takže po čtvrté (údajně nejlepší) sérii s touhle bezbřehou břečkou na dobro končím. Je to normální telenovela pro buzeranty(nemyslím homosexuály) kteří potřebují nějak maskovat před světem, že čumí na telenovely ( a že jsou buzeranti). Banda nekrofilních, šovinistických, rasistických (a bůhvíjak postižených ještě) kryplů si to drandí skrze scénář poslední cenové kategorie a tváří se u toho jako, že dělají svým pozérstvím bůhvíjakou díru do světa. 50%scén je tak nesmyslných, nelogických a absurdních, že Mr. Bean je oproti tomu hyperrealistická existenciální studie. Nechápu jak se kterákoliv z těch postav mohla navzdory své mentální retardaci dožít dospělosti. Nechápu jak může mít takový úspěch tak špatně natočený seriál o baně šulinů z nichž snad nikdo není schopný jednat konzistentně (když rozum by byl už z roviny sci-fi)... Hrůza a děs. Tohle by snad nebylo dobré ani v 80.letech... Končím a je mi upřímně u prdele jak to celé skončí. Klidně ať všichni chcípnou, nebo ať se přeoperují na zebry, nebo začnou vést řetězec rychlého občerstvení.. Fakt nezájem...(29.5.2019)

Jestliže máte alespoň nějaký vztah k prostředí divoké motorkářské zločinnosti, pak vás tenhle seriál chytne a nepustí. Trochu mě tam serou pravidelné užvaněné pasáže (porodnice, rodinné problémy atd.), ale to už je asi nutnost, vyplnit vatou hluchá místa, aby pak silné pasáže měly na diváka náležitý dopad. Ron Perlman je jako vždy výbornej, tentokrát ale zůstává trochu ve stínu Charlieho Hunnama a mého oblíbence Tommyho Flanagana.(10.3.2011)

Velké překvapení...charisma druhého muže ve vedení Sons of Anarchy - Jaxe (hraje Charlie Hunnam) - člověka vtáhne a nepustí:-) Obrovsky mne také překvapila Katey Sagal a její ztvárnění šedé eminence gangu - matky Jaxe. Netušil jsem že "Peggy" z "Married with Children" je tak skvělá herečka a vypočítavou a manipulativní svini dokáže zahrát tak úžasně. Klobouk dolu. The Shield to rozhodně není...ale na druhou stranu Shield je naprostý unikát a dal laťku možná až moc vysoko:-)(20.8.2011)

Hamlet (je tu vše; matka našeptávačka Gertruda/Gemma, strýc travič Claudius/Clay, Ofélie/Tara, Hamlet/Jax sám i promlouvající duch v podobě taťkova deníku a celá ta svita/gang kolem; snad jen Rosencrantz a Guildenstern absentují) naroubovaný na svět a byznys plán zločinného motorkářského „jakože Hells Angels“ gangu? Proč ne, zvlášť když jde od stanice FX o přiznanou náhražku za jejich již skončený The Shield (stále nejdrsnější a ostatně i nejlepší kriminálku vůbec) v podobě také drsně drsné kriminálky, akorát pohledem z druhé strany barikády. Potud vše dobře a čistě na papíře to v kombinaci s válkami irsko-mexicko-náckovských gangů, bezstarostným motorkářským „live free“ navzdory všem(u), přechcávání oficiálních autorit či problémy s pašováním zbraní působí sakra dobře. Problém ovšem je, že mnohdy opravdu pouze působí a že to takové i častěji není. Důvodem je absurdně přestřelené macho drsňáctví a laciná snaha šokovat za každou cenu. Zatímco v jiných seriálech podobné vzorce chování postav lze chápat, jakkoli ne nutně i schvalovat, tak tady je nejde ani chápat; postavy dělají to co si scenárista v dané situaci usmyslel jakože drsné, jakože šokující a jakože syrové bez ohledu na situaci či dění. Většinou nevěříte, že by se ta postava tak zachovala a jde jen o pózu. A není to jen o těch motorkářích, ale o všech; typicky agentka z první série. Echt drsná způsobem, který o té postavě nic nevypovídá a je taková nikoli proto, že by ji k tomu okolnosti dohnaly, ale čistě proto, že takto se dle pisálků chová drsná žena ve světě drsných mužů… Přesto se to bez újmy vidět dá, ale nic to nedá. Obsazení je ovšem výtečné a dělá pro ploché postavy první poslední, nejednou se prokáže, že koncept sám o sobě je dobrý i nosný a že být lépe uchopen, tak to mohlo být přesně tím, na co si to pouze hraje. Najdou se samozřejmě i momenty, kdy to přesně takové i je. O to více zamrzí, když se to záhy vrátí do té pozérské ulity. S1 3/5: (pod)Průměrná esence všech výše uvedených problémů, která se částečně vykupuje až excelentním triem finálních epizod. Ty dávají jistou naději, že by do budoucna přeci jen nemuselo jít o ztrátu času. Tou však první sezóna spíše je než není.(26.11.2014)

• - Celé jméno Opieho (Ryan Hurst) je Harry "Opie" Winston, Chibse (Tommy Flanagan) Filip "Chibs" Telford a Tiga (Kim Coates) Alexander "Tig" Trager. Křestní jméno Kozika (Kenny Johnson) je Herman a Milese (Frank Potter) je Eric. Celé jméno "Filthy Phila" (Chrostopher Reed) je Phillip Russel. (Chibs)

• - Sluneční brýle, které nosí Jax Teller (Charlie Hunnam) a další členové Sons of anarchy, jsou The Original KD's společnosti Pacific Coast Sunglasses. (Narcis)

• - Ve 4. epizodě 3. série Tig (Kim Coates) navrhuje Gemmě (Katey Sagal), aby si obarvila vlasy na zrzavo. Sagal se proslavila rolí zrzavé Peggy Bundové ze seriálu Ženatý se závazky (od r. 1987). (Chibs)