Ve jménu vlasti

• USA Homeland (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2011–2020), 84 h 32 min (Minutáž: 45–84 min)

Hudba:

Sean Callery

Claire Danes, Mandy Patinkin, Rupert Friend, Damian Lewis, Maury Sterling, F. Murray Abraham, Morena Baccarin, Jackson Pace, Morgan Saylor, Elizabeth Marvel (více)

Série(8) / Epizody(96)

Národní hrdina, nebo zakuklený terorista? Damian Lewis a Claire Danesová rozehrávají nebezpečnou partii v oceněném americkém seriálu. Ve jménu vlasti je americký veleúspěšný televizní seriál Howarda Gordona a Alexe Gansy, založený na motivy izraelského televizního seriálu Hatufim (česky: Váleční zajatci), jehož autorem je Gide'on Raf. Seriál se pohybuje na hranici psychologického thrilleru a dramatu. Hlavními postavami jsou agentka CIA Carrie Mathisonová (Claire Danes) a příslušník americké námořní pěchoty Nicholas Brody (Damian Lewis). Brody byl zajat během mise v Iráku teroristickou organizací Al-Káida a osm let byl držen jako válečný zajatec. Poté je objeven americkou speciální jednotkou Delta Force a jako válečný hrdina se vrací do Spojených států. Mathisonová jej však podezírá, že jej Al-Káida zlomila a stal se z něj terorista. (Česká televize)

Maryinka

Homeland má své mouchy - např. občasná "vata", konec 3. série, který mě dost nakrkl (doufám, že 4. řada bude natolik kvalitní, aby ono zklamání vynahradila), chyby ve scénáři... Přesto patří k mým nejoblíbenějším seriálům. Jakto? Spolu s 24 totiž představuje špičku akční podívané, která mi místy přivádí téměř infarktové stavy. Obvykle seriály ani filmy tolik neprožívám, tady však téměř u každého dílu napjatě hulákám na obrazovku a úzkostlivě držím všem kladným (a občas i méně kladným) hrdinům palce. Své zásluhy na kvalitě tohoto seriálu mají samozřejmě i herci, kteří podávají špičkové výkony (obzvlášť mě potěšil F. Murray Abraham, ačkoli má pouze vedlejší roli). Jednoznačně špička současné tvorby. ()

Spiizy

První seriál, na který čekám každý týden s napětím. První série top - 95 %, druhá - 90%, třetí díky závěru - 95 %, čtvrtá - 95 %. Když pominu samotnou zápletku a téma, dává mi tento seriál inspiraci o nekonečném boji mezi "dobráky z USA" a teroristické síti . Na které straně je pravda? Kdo provokuje? Kdo se jen mstí? Herecké obsazení na 1-, Damian Lewis skvělý, Claire Danes pro mě trochu přehrává a dost se opakuje. Po herecké stránce vyšvihne Homeland mezi elitu výborný výběr vedlejších rolí v čele charismatického Mandyho Patinkina, drsného Ruperta Frienda a přitažlivé Nazanin Boniadi. ()

Hepy13

Po 1.Sérii, kde se dokonale připravila cestička pro dvojku, nemůžu jinak než 5 hvězd. Nechal jsem se nalákat řadou ocenění které Homeland získal (zcela zaslouženě!) A musím říct že mě to úplně ztrhlo na svou stranu, podobně jako tenkrát Dexter. Tajemený sympaťák Damian Lewis se svou milující rodinou. A na druhé straně paranoidní protiteroristická poradkyně Claire Danes (která tu opravdu hraje jak o život). Showtime je zkrátka továrna na seriálové pecky! ()

Krayo

Toto je asi jediny serial ktory zboznujem a zaroven neznasam hlavnu postavu :D Ta je totiz tak strasne nelogicka poplasena hysterka, ktora jednoducho predstavuje obrovske riziko v kazdej situacii, cize v skustocnosti by nemala sancu pracovat v CIA ale v seriali jej proste vsetko vzdy zazrakom vyjde a ten odklon riacionality ma dost serie. Komu to nevadi v prvej serii tak nech si este chvilu pocka a verte mi ze to pride :) Inak je serial strasne napinavy a aj scenar velmi zaujimavy, hlavne ak mate radi prostredie tajnych sluzieb a aspon trochu vas zaujima problematika middle eastu. Osobne mam najradsej prve 2-3 serie kde som hltal jednu cast za druhou, ale aj tie dalsie su stale dostatocne kvalitne aby som celkovo mohol dat 5/5.   Edit: tak pozeram to druhy krat odznova a musim jednu hviezdu strhnut. Ta Carrie je taka nesympaticka uplakana debilna krava ze je fakt neunosne na nu pozerat a vyslovene mi to kurvi dojem z dobreho serialu, toto bohuzial scenaristi prepiskli. Pre pobavenie: Homeland - SNL - YouTube ()

crozet

Někdo to tu už trefně pojmenoval jako "americká špionážní fantasy". Ano, to sedí.. Ale sledovat ji budete jedním dechem. Postavy jsou na tomto širokém formátu velmi propracované, konzistentní, bezvadně vedené a prožívají pod vlivem údálostí silný vnitřní vývoj. S leckterými z nich se budete mít tendenci identifikovat, s leckterými nikoliv (nejčastěji včele s jinak inspirativní hlavní hrdinkou). Celý opus drží dobře pohromadě, příběhy se vám dostanou pod kůži a někdy vstoupí i do sna (což ovšem není úplně komfortní) a nepříjemná a vleklá úvodní znělka každé epizody se dá jednoduše přeskočit. Horší však je, když si člověk (spolu s neurotickým členem lékařského koncilia ve Švejkovi) později uvědomí, že takto ukrojil 8 sérií KRÁT 12 epizod KRÁT cca 60 minut svého života... ()

VictorMartel

KOMENTÁŘ K ŘADĚ 8: 8. řada nad všechny předchozí vyniká šíří perspektivy, v níž jsou místa pro všechny možné zákruty. Seriál tu lépe než dříve osvětluje jinak nepřehledný konglomerát motivací a důvodů všech zapojených stran, zpravidla dezinformovaných. Mozek diváka má tu jedinečnou příležitost zpozornět k dříve nemyšleným zákrutám a uvědomit si, jak zásadní úlohu při čtení mezi řádky pozorovaného dějového fragmentu má odstup; odstup ke všemu, co je tímto fragmentem nejspíše nevhodně zdůrazněno. Politika jako banální téma potýkání se mezi individui trpí prvotním paradoxem, že věřit nemůžeme nikomu, ačkoli jsme nuceni si věřit. I takový partner, který se upřímně domnívá mít s námi ty nejčistší úmysly, se nakonec rozhoduje podle toho, co sám vidí, co mu vůbec umožňuje vidět jeho dějinně sebeidentifikační příběh, jeho technologie a vždy specifický smysl pro to, co s přílišnou sebedůvěrou autoritativně nazýváme reálnem. Nadto jedinec je sám v sobě nesrozumitelný celek mnoha pochodů, jež mu ani zdaleka nejsou známy, a je-li z takových složen stát, pak tyto iluze zájmu, spravedlnosti, dobra, pořádku, kdečeho, jsou přirozeně umocněny v iluzi společných potřeb, jakou je jeden údajný národní zájem stojící proti jinému údajnému národnímu zájmu. Prostěji řečeno, 8. řada jednoznačně vyvádí seriál z koridoru špionážního thrilleru na způsob zápletkově atraktivní akční chytračiny k širšímu publiku a spíše než velikost geopolitických her podtrhuje osobní dramata a to, jak těžké je vyznat se v člověku bez ohledu na stranu. Tak například Tálibán, v rozporu s již standardizovanými mediálními postupy, zřejmě nemusí být jen masa vypatlanců, ale přirozeně budou v jeho řadách i moudří a čestní muži, kteří se prostě svým narozením tak nějak octli v podmínkách je k jejich volbě strany předurčujících. To samé lze říct o každém, kdo tu figuruje, a chválím si, jak ideologicky nepředpojatý tu seriál byl a že místo černobílého kladení stran představil jednotlivce a jejich povahy takové, jaké vídáme ve skutečném životě, ať žijeme kdekoli. / KOMENTÁŘ K ŘADÁM 1-7: Když jsem se po letech vrátil ke kdysi odložené sérii, nalezl jsem ji přesně v tom stavu, v jakém a kvůli jakému jsem ji opustil. Podivně bombasticky poskládaný příběh o lidskosti zpravodajců, ufňukané pasáže střídané neurotickými a hlavně propaganda, že jde o naše bezpečí, v jehož zájmu - čímž se chce říci, že ještě máme být vděčni - je legitimní se „kolaterálně“ mýlit (svatba ve Wech Baghtu/Afghánistán v listopadu 2008, svatební konvoj u města Rada/Jemen v prosinci 2013). Koho by napadlo jen tak na ulici zabít tři lidi, má jisté doživotí, komu je libo zabíjet jich desítky beztrestně, prostě vstoupí do struktur čerpajících svůj respekt z paradoxního vděku. Pro svou nepostradatelnost argumentují permanentním vnějším ohrožením společnosti ve světě, který prý stále funguje tak, že jde v prvé řadě o to, zajistit si přístup ke zdrojům a vyplňovat jakékoli aktuální vakuum. Prý si v boji o zdroje i dnes konkurují především „státy“ a „ideologie“, což reáliím dávno absolutně neodpovídá, jako jim neodpovídá představa fanaticky sjednocených společenstev, netoužících po ničem jiném než po vyhlazení křesťana, demokrata a kapitalisty. Přitom sotva kdo vytváří tolik napětí a je více vinen i těmi skutečnými střety, než samozvaný „obětavec“ z těchto řad. Kalkul přitom není jen materiální či sociální, může být i psychopatologický: „Jak srdce překypuje touhou utěšit nevinného, jemuž jsi ublížil“, vyznává se z úchylných vehemencí de Lautréamont (Les Chants de Maldoror, I; česky Zpěvy Maldororovy / Poesie / Dopisy, Praha, Academia 2013, s. 13), což neméně platí národu pozorovanému D. H. Lawrencem. Běžně v životě je to absurdní, ale tady si máme myslet, že oběťmi jsou ti, kteří nesou jakési záhadné těžké břemeno obětujících. Pro samu „dojemnost“ vylíčené trýzně svědomí, v níž je předvádějící se duše západního člověka tak vynalézavá, jsme dováděni nevidět okupaci jako okupaci, masakr jako masakr a 150 let trvajícím napadáním Afghánistánu („pohřebiště impérií“) prokázanou nepoddajnost islámského elementu jako definitivní. Lži o „hrdinství“, stejně jako nekonečné výmluvy na „poválečný syndrom“ veteránů v případě, že jim hrábne doma, jsou tu, aby dopředu oslabily kritickou vůli ptát se po skutečných cílech okupací, vynášejících surovinovým magnátům, drogovým kartelům, zbrojnímu průmyslu a samozřejmě konjunkturálním politikům, manipulujícím s idealistickou stupiditou. Na druhou stranu, zpět vtahují z průměru vyčnívající sofistikované momenty a tak třikrát za sezónu i nějaký ten rozhovor: „You realize I'm of no intelligence value to you whatsoever.“ „Did you say something?“ „I have no value to you. Everything I know is obsolete, out of date.“ „Oh. But you have already proven yourself to be of great value.“ „How so?“ „Here, now. Riding in this car, feeling the sun on my face. I can't remember the last time I was able to travel so freely in the light of day.“ […] „Praise God for sending me a human shield.“ / „And don't show up here with a platoon of armed men and tell yourself you're not trying to strong-arm me, too.“ / „A lie that half the country wants to believe. Truth won't put a dent in that.“ () (méně) (více)

simon84

Po dlouhé době se mi stalo, že jsem viděl 7 dílů na jeden zátah. Naposled snad u Dextera. Super seriál, už se těším na druhou řadu. Bohužel mi seriál dlouho nevydržel, zkouknul jsem to za dvě odpoledne. Zajímavé téma, super natočené a opravdu napínavé. A Claire Danes, tu já rád. Tady navíc v super roli pološílené agentky CIA... Po druhé sérii můžu říct jen: wow. Asi nejlepší seriál, co momentálně sleduju. V rámci žánru zcela jistě top. Nečekané zvraty, skvělí herci a to finále? Nic lepšího jsem letos neviděl. ()

warrenur

Jednym slovom brilantne. V teme islamskeho terorizmu a v otazkach s nim priamo, ci nepriamo suvisiacich, pokoril tento serial vsetko, co som doteraz videl na podobnu temu. A ze toho bolo. Konecne inteligentny, autenticky, uveritelny, vyborne zahrany a vysoko navykovy serialovy pocin. Ziaden diel nie je vylozene slabsi od ostatnych. Vsetky ma pri sledovani udrzali v ocakavani a napati od vyborneho startu az po dychberuci zaverecny diel. Herecke vykony vsetkych zucastnenych su vyborne, avsak ustredny Lewis a Danes....fuuu...klobuk dole. Hned ako som uvidel hlavnu predstavitelku vybavila sa mi jej tvar z Little Women. Som takmer presvedceny, ze Claire Danes, ako i jej filmova Carrie su totozne osoby. :) Riadne ustrelene, inteligentne, posadnute, labilne az maniakalne. Medzinarodne ocenenie by si isto zasluzila. Sledovat zakutia ich mysle, pohnutky k ich konaniu, na pozadi aj ich osobny a rodinny serialovy zivot, so vsetkymi tymi rozpormi.....jednoducho zazitok. Jednoznacne odporucam. 100%. Po druhej seriu, ktoru som zhltol ako nic, s prijemnym prekvapenim davam takisto plny pocet. Prvy diel tretej serie mam tiez uz za sebou a trpim, kym bude dalsi. :) EDIT: Tak mam za sebou akurat aj piatu, vynikajucu seriu odohravajucu sa prevazne v Berline. Opat nemam co vytknut. Latku, ktoru si tento serial nastavil, nielen herecky, ale i dejovo a akciou tak vysoko, udrzal na vrchole i pocas piatej serie. Zaverecnych par casti som nemohol ani dychat. Tento serial, ako jeden z mala sa stal mojou srdcovkou a mozem ho len kazdemu, co ho este neskukol, odporucit. Neviem, ci uz existuje, zrejme vsak ano, nejaka nadabovana verzia. A ani, ako je tento uspesny. Napriek tomu, pozrite si kvoli autenticite radsej povodnu, nedabovanu verziu. Stoji to za to. Hlavne kvoli vypatym pasazam a emocne nabytym scenam, ktore by ste si inak tak nevychutnali. Alebo mozno len ja som na tieto veci prilis citlivym divakom. 100% ()

godycz

Koukal jsem na Homeland na doporučení. Po prvním díle jsem si tipnul zápletku. Uhádl. Celá sezóna si držela poměrně slušnou úroveń, na můj vkus se tam zbytečně moc šoustalo. Patinkin krásně zestárl a Morena je už od Serenity k sežrání. Poslední díl mě celý seriál znechutil, zvlášt nasilně naroubované profláknutí před dcerou a v zápětí její záchrana pomalu celého světa. Velmi mě překvapil David Harewood. Druhou sezónu vynechám a ani nesouhlasím, že tato sezóna předčila letošní sezónu Dextera. ()

Caaslav

seriál si nezachoval úroveň zajímavosti a chytlavosti prvních 2 dílů....po 4 dílehodnotím lepšími 3*.....a po 7 díle se vzdávám a dále nesleduju....konečné hodnocení 2* ()

El-Barto

Vynikající seriál, který diváka donutí přemýšlet a spekulovat o tom, jak to nakonec dopadne. První seznamovací epizody jsou vlažnější, nic moc se v nich nestane a nějak jsem nepřemýšlel nad tím, jestli Brody je terorista nebo není. Někdy od sedmé epizody seriál nabere vyšší obrátky a divák si je chvíli jistý tím, že Brody nemůže být terorista, další díl je to naopak, pak se zase stane nějaká drobnost, co všechno vyvrátí... Chvílemi to až vyráží dech. Ve finále by se napětí dalo krájet, ale tvůrci si nechali otevřená vrata (ne dvířka) pro druhou sérii, na kterou jsem moc zvědavý (jestli to nepohnojí). Damian Lewis a Claire Danes hrají jak o život, ostatní jim zdatně stíhají. Po první sérii nadstandard a spokojených 8/10. Druhá série Tvůrci začali hned od začátku šlapat pořádně na plyn a do samého finále jen přidávali. O pěti hvězdách neni pochyb a mezi současnými dramatickými seriály jasná špička. Třetí série je jiná než dosavadní dvě. Daleko chytřejší a promyšlenější a byl bych rád, kdyby to v tomhle duchu zůstalo i nadále. Protože to co v druhý půlce trojky vychází z per scénáristů je poklad! Čtvrtá série je až na finále zase výborná. Homeland je pořád špička i bez Brodyho. ()

Aere

Po pomalejším rozjezdu mě tenhle seriál naprosto strhl. Ta správná dávka paranoi a nejistoty je nám servírovaná skutečně s citem. Pohled na všudypřítomné nebezpečí terorismu, kterým je prostoupena americká společnost, je nám zde překládán jak z pohledu amerických bezpečnostních složek (CIA), tak i očima Američana zajatého v Iráku, který se možná nechal zlomit, možná ne, a třeba to bylo celé úplně jinak. Velmi sypmatické charaktery a herecké výkony seriálu určitě přidávají kladné body. Už se moc těším, jak se to bude celé vyvíjet dál. :) ()

barteca

Další spy games, brilantní scénář, špičkové herecké výkony.Druhá řada zatím stále vynikající. Výkon Claire Danes je absolutní v 5.díle 2.řady strhující zážitek z terapeutického výslechu. Sláva, natáčení třetí řady schváleno ! Doufám, že seriál obhájí nominace, které si plně zaslouží. ()

ddf76

Jen doufam, ze se to nebude natahovat do nekonecna (3 maximalne 4. serie). Nedovedu si predstavit, ze by serial bezel napr. 10. serii. Jinak ma serial vyborny tempo a herce. Hodnotim po 2. serii. ()

Milwa

První série si mě získávala postupně, ale po posledním dílu se docela hodně těším na sérii druhou. Po druhém díle druhé série musím přiznat že jsem pěkně zaháčknutá a nemůžu se dočkat dalších dílů...opravdu překvapivý vývoj, po prvních dílech první série jsem tomu nedávala moc šancí...no a po posledních dílech druhé série, kde buďto vyměnili scénáristu, nebo mu hráblo nemůžu a musím s hodnocením dolů...4* ()

Tred2

Zatím jen první série a s ní smíšené pocity. Tentokráte, ale jen ty "pozitivní". Seriál rozehrává velkou hru na neohrané půdě, herci jsou.. dokonalí. Z nějakého důvodu jsem neměl potřebu po dokončení jednoho dílu sledovat další, což se mi nestává, to se ale lomí někde v druhé polovině série s tím, že poslední tři díly už to vře na 100% a poslední díl pak.. Řekněme, že dosledovat sérii a chtít vidět další je bežné, ale už dlouho se mi nestalo aby ta potřeba byla takhle silná.. Trošku obavy z toho co bude dál, aby to nešlo do kytek. Každopádně po první sérii docela slušně nadšený, ale na plný počet zatím nemůžu. 85% ()

frolish

Tak nakoniec nie. Aj ked som cele dve serie zhltol za par dni, mam nespocetne mnozstvo vyhrad. Na uvod musim poznamenat, ze hned od zaciatku mi nesadol namet. Neplanujem tu teraz dopodrobna rozoberat problematiku terorizmu a americkej politiky, len priznavam, ze voci serialu americkej produkcie s tymto zameranim som bol uz od zaciatku mierne skepticky. Napriek tomu bola prva polovica prvej serie vyborna. Skvela atmosfera, budovanie paronoje a nechavanie divaka v totalnej neistote a napati bola dokonala. Psychologizacia postav a pokrivene ludske vztahy boli spracovane prvotriedne. No stale ma tam rusil ten element, ktory som spomenul v uvode a aj napriek tomu, ze serial poskytuje (do urcitej miery) pohlad z oboch stran, niektore veci mi vadili a ja som si udrziaval mierny odstup. A zacali sa objavovat chyby. Dej sa postupne zadrhaval, tych 50 minut neraz prislo pridlhych a zacinal som mat vazny problem s uveritelnostou serialu ako celku. Konanie postav a ich motivacie/pohnutky pre mna prestali byt prirodzene a objavovali sa coraz castejsie diery v logike. Neprehltnem, ze Carrie by realne mohla fungovat na takej pozicii s takymi psychickymi problemami a neprehltnem ani vyvoj jej vztahu s Brodym po tom vsetkom, co a ako nam bolo servirovane. Je to vsetko sposobene aj tym, ze som mal dost velky problem vybudovat si k hlavnym postavam silnejsie sympatie (Carrie a jej mimika sa mi postupom casu celkom znechucovali), co je pre serial vo vseobecnosti asi klucovy aspekt. Par sympatakov vo vedlajsich ulohach (Saul, Mike, Virgil) to proste neutiahne. Vela ludi tu chvali herecke vykony, no ja som tym postavam na konci druhej serie takmer vobec neveril, za co ale nesie do znacnej miery vinu aj scenar. Mozno keby som si nedrzal spominany odstup a viac sa tomu poddal, niektore veci by som nechal plavat a toto extremne vysoke hodnotenie by neslo az tak mimo mna. Ale to sa nestalo a bohuzial som Homeland-u vdaka niektorym "podarenym" scenaristickym napadom v druhej serii (to niekolkonasobne hladanie v tuneloch v tovarni - fakt?) prestaval verit viac a viac. Ma to atmosferu, ma to vyborne momenty, udrziava to divaka v napati a casto potrebe pustit si dalsi diel ale... ja s tym mam jednoducho privela problemov, aby som to mal naozaj rad. Ale napriek tomu mi nieco hovori, ze na particku okolo Brodyho tak skoro nezabudnem. A mozno si pustim aj tu tretiu seriu. Neexistuje serial, ktory by ma takto vtiahol a nasieral zaroven. PS. To otravne intro na zaciatku epizody som vzdy preskakoval. ()

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

71. Zlaté glóby - nominace