Gotham

USA, (2014–2019), 72 h 58 min (Minutáž: 42–50 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee (více)

Série(5) / Epizody(100)

Dlouho předtím, než se stane komisařem, se policejní zelenáč James Gordon postaví zločinu a korupci v Gotham City a chce pomstít vraždu rodičů Bruce Wayna. (Netflix)

Lars2

Nikdy ma nebrali Batmani ani Supermani.... Gotham som nechtiac zjedol ako prvý seriál po mojom objavení Netflixu. Najviac ma na tom bavila dokonalá komixová atmosféra (aj so "stoptajmami") a hlavne postavy. Príbeh je taký.... no... ale postavy ho posúvajú dopredu. Krásne natočené. Kupodivu najmenej výrazný boli Bruce W. a James G. Hmmmm. ()

oblonskij100

Droga, tento seriál postrádá áčkovou kvalitu, ale stejně ho nemohu přestat sledovat. Možná je to Tučnákem, možná mladým Brucem, uvidíme jak se to vyvine. ()

66pepo66

Nie som síce veľmi fanúšikom DC komiksov, preferujem tie od MARVELU, ale tie klasické postavy ako Batman, Superman, Green Arrow môžem. Po prvých ukážkach som sa na tento seriál začal dosť tešiť a musím povedať, že Pilot sa mi naozaj dosť páčil. Úprimne sa teším na ďalšie časti a verím, že ma tento seriál neskôr nesklame. Herecké obsadenie mi zatiaľ podľa pilotu vyhovuje, prostredie atď tiež, takže super. Nemám síce vo zvyku hodnotiť seriály hneď po pilote, či pár Častiach. Väčšinou hodnotím až po celej sérii, ale občas spravím výnimku. Takže Pilot tak na 75+%. Sám som zvedavý či po prvej sérii moje hodnotenie stúpne či klesne, no budem radšej za prvú možnosť. Edit: Tak vyšlo niekoľko ďalších častí a priebežne musím hodnotenie zvýšiť. Kvalita seriálu zatiaľ super! :) ()

Richie4422

Ono nejak extra hodnotiť seriál po pilote sa nedá a je to vlastne nefér, ale budiš. Seriál má naozaj "Gothamské" vizuálne spracovanie a komixový nádych. Cez celkom mladého nováčika J.Gordona spoznávame skazené mesto a mladých resp. budúcich hrdinov a zločincov, či úhlavných nepriateľov Batmana. Je tu perspektívnosť využítia hĺbky komixového sveta, čo fanúšikovia ocenia, i keď aj v tomto prípade tvorcovia pôjdu svojou cestou. Pilot naplnil moje očakávania, snáď ma ďalšie epizódy nesklamú. ()

Neverseethat

Len s veľkými obavami som to zapínal. Vedel by som si predstaviť ako geniálne by mohol byť tento seriál natočený, lebo má skutočný potenciál a zázemie. Na druhú stranu celkový trend rozoberať sekundárne príbehy veľký komiksových hrdinov a snažiť sa predčiť koncept hlavného hrdinu (v tomto prípade batmana) nevidím až tak pozitívne. Ono strašne záleží na tom, ktorú mytológiu gothamu uznávate (je ich viacej teda, ja osobne som podľahol nolanovi na plnej čiare čiže toto je pre mňa trošku mínus), toto bude predpokladám viac komiksovo založené. No aj to môže byť diskutabilné keďže v dnešnej dobe frčia "reálne komiksovky". Viem že hodnotiť seriál po pilote je ako hádzať hrach na stenu, no môžme aspoň vidieť aký koncept nám to ponúke a hercov (čo je tiež veľmi dôležité). V rámci hereckého obsadenia som spokojný, výber na jednotku (no samozrejme uvidíme). Čo sa týka seriálu samotného dúfam že to nepôjde smerom Arrow, Smallville, najnovšie The Flash, keďže mam pocit že to všetko robia v jednom štúdiu tak sa toho veľmi obávam. Bola by to škoda. Gotham musí byť temný! O čo sa evidentne tvorcovia celkom aj snažia. Jedine čo mi vadí je taká úzka späťnosť s Brucom Waynom, podľa mňa mal byť z toho vynechaný aspoň zo začiatku, nie je to o ňom, Takto je dej celkom ľahko čitateľný. No ale uvidíme čo to dá. Zatiaľ nehádžem flintu do koša. Ale čo to vlastne je- temná komisková kriminálka? ()

Giordi

Nemělo by se hodnotit po dvou dílech, ale tenhle seriál je strhující. Atmosféra Gothamu je opravdu skvělá. Přesně tak by měl Gotham vypadat. Tohle je něco na pomezí Nolanovy a komiksové verze, což mi ale vyhovuje. Pravděpodobně tu tedy (jak i naznačují slova tvůrců) neuvidíme známé antagonisty v jejich plné parádě jak je známe z komiksů a kostýmech (koneckonců, Ivy s jejími útočnými myslí ovládanými kytkami by se sem asi moc nehodila, seriál nemá nadpřirozený nádech, ale jde spíš o temnou detektivku). Batmana se ale zřejmě nedočkáme, tak velký skok v čase v seriálu asi nebude. To však nevadí, není to seriál o Batmanovi. Určitě oceňuju originalitu s jakou tvůrci k seriálu přistoupili. Doposud jsme nemohli vidět seriál/film, který by se věnoval předbatmanovskému období. Určitě nelze nezmínit výborné herecké výkony, nenašel jsem tu nikoho, jehož herectví by se mi nelíbilo. Jen doufám, že scény s malým Brucem Waynem nebudou trochu nudné. Koneckonců, ještě má dost daleko k tomu, aby se stal Batmanem, a tak nemůžeme asi čekat nic moc jiného než rozhovory mezi ním a Gordonem. To samé platí pro ostatní dětské herce. První série se asi zaměří na Tučňáka, jehož výkon je opravdu skvělý. Oproti jiným komentářům, mně se velmi líbil i Pilot a nepřišel mi nijak zmatený. Za mě zatím 90%, hvězdičky dám po dvou dílech výjimečně proto, že se mi zdá prozatimní hodnocení docela nízký. ()

looo

Fish Mooney neuvěřitelně trapná, všichni přehrávaj, Alfred mi nesedí ale pak přijde na scénu Penguin a na všechno zapomenu. Zrod Penguina byl nejlepší tah. Kvůli týhle postavě má smysl čumět 45 minut na Gotham. Celkově je to lepší průměr, ale Oswald Cobblepot a od třetího dílu David "Maroni" Zayas to dost zachraňujou. ()

zekon

Kromě excelentního nápadu a výtečně zvládnuto dostat jeden z TOP komiksů do "normálního" světa a udělat kriminálku. Je vidět, že se hodně těžce pracuje s postavama a prostředím, ale to jsou takové mušky. Skvělý seriál který stojí za to vidět a jen doufám, že to někam povede. Zatím po e09 fakt slušné. ()

Fallstar

Kdyby seriál neměl nic společného s Gothamem a batmanovským univerzem, paradoxně by mu to podle mě jen prospělo. Gordonův boj s větrnými mlýny v podobě všudepřítomné korupce a apatie policejního sboru je tisickrát zábavnější, než těžkopádné připomínání, že možná přijde i batman. ()

Mraxis

Od Gothamu jsem čekal hodně. Dostal jsem bohužel seriál, nad kterým jsem rozpolcen. Jsou tu nárazy velice dobrých věcí a skvělých dílů i opravdu solidních hereckých výkonů, i podání komiksových charakterů. Bohužel hned na to přijdou nudné, plytké díly plné totálně zpackaných charakterů a nepřijatelných hereckých výkonů. Některé komiksové charaktery jsou v podání Gothamu až nesnesitelné. Chování hlavních hrdinů hraničí občas s čirou tupostí. Logika občas odejde na vandr a tak je děj po téhle stránce děravý jako cedník. člověk občas až zůstane zírat na obrazovku v duchu si říkaje věci jako: "Proč by to ten člověk dělal", "Tohle má být jako co?", "Tohle je totálně mimo mísu". Na druhou stranu jak říkám, jsou tu i kladné věci. Skvěle ztvárněný Tučňák a jeho vzestup k moci. Alfréd, Batmanův sluha. Obě hlavy mafiánských rodin, Falcone a Maroni a solidní Riddler. Hlavní dvojice detektivů je bohužel pouze průměrná a tak nejzajímavější ze seriálu jsou právě vložky o Válce mezi mafiány. Když to shrnu, tak jsem byl ze seriálu více zklamaný než potěšený a v první sérii bylo více špatných než dobrých dílů. 45% Možná dám ještě druhé sérii šanci na vykoupení. ()

Yeonix

Po povedeném pilotu , který bych hodnotil 90% přichází i výborný zbytek série, který mi potvrdil, že Batmanovo universum je snad tím nejpromyšlenějším universem mezi hrdiny vůbec. Seriál využívá komixového materiálu na úrovni, což je již podle pilota vidět, jelikož se již zde nachází spoustu známých postav z Batmanova universa. Potemnělou atmosféru seriálu snad není třeba zmiňovat. Jedinou nevýhodou 1.série je méně komplexní příběh, než na který je člověk zvyklý ze seriálů jako je třeba Arrow či Flash. Nicméně i přesto má 1.série něco jako takový hlavní motiv, což je boj o moc mezi mafiánskými gangy. Ve výsledku tedy 1. série působí jako celek a v podstatě konec série uzavírá jednu kapitolu historie města. Kromě pěkné hudby a povedeného příběhu také musím pochválit některé herce, nejvíce Robina Taylora cobi Tučňáka a Ben McKenzie jako Komisař Gordon mi také do role sedl i když ne hned na začátku. A další výborná věc na seriálu je, že i jakožto oddaného fanouška Batmana, který už se v Batmanově universu trochu vyzná, mě seriál dokázal často šokovat, což jsem opravdu nečekal. První sérii dávám ve výsledku 90% a moc se těším na další série a doufám, že se seriál dostane až k samotnému zrodu temného rytíře. ()

Robbie

Silené, nudné, prehnané a trapné. Ani jedna sympatická postava a tvorcovia sa až príliš snažia naznačovať z koho čo vyrastie. Najotravnejšie je to u Otáznika. Chabý pokus zarobiť na slávnej značke, ktorý by mal uraziť každého fanúšika s aspoň trochou úcty a vkusu. Csfd opäť nesklamalo a hodnotenie je zase raz naruby. ()

Matulko_

Po pilote: Ako spracovať príbeh, ktorý už každý pozná z X rôznych spracovaní Batmana tak, aby mal nejaký zmysluplný dej a myšlienku? Popravde, som veľmi zvedavý, lebo po pilotnom dieli som z toho veľmi nezmúdrel. Netflix má prsty vo všakovakých dobrotkách a práve u Gothamu mám po prvom dieli zmiešané pocity. Misia je jasná: zistiť kde a ako sa zrodil temný superhrdina, naháňaný a hnaný traumami svojho detstva, preklínaný a obdivovaný zároveň. Ono sa to vie, ale skúsme ešte lepšie spoznať pozadie jeho mýtu. Doanimované prostredie je dobré, chytá to tú správnu atmosféru, mesto, autá, kostýmy, to všetko sa podarilo. S hereckým obsadením sa budem asi musieť chvíľku zžívať, ale rozhodne to nebude nemožné. Kamera je však zatiaľ trochu „nesvoja“. Napr. pri naháňačke mám naozaj pocit súčasnej, niekam sa posúfajúcej tvorby, a potom prídu scény, kedy je to až unavene statické, ako keby ma to teleportovalo do americkej soap-opery z 80. rokov. Rozpačitý strih zase robí z Gothamu „Zajtrajšie noviny“ s trochu temnejším filtrom. A dialógy? Tie, ktoré majú trochu hlbší nádych, ponúkajúci náhľad do psychiky postáv, sa striedajú s klišé, ktoré by ste našli v ľubovoľnom kriminálnom seriály z masovej produkcie 90. rokov. Po pilotnom dieli mám dojem, že zažívam akési déjà vu, spôsob spracovania, tváre, slová motívy... akoby som to už všetko niekde počul... alebo je to len snaha nájsť nový pohľad na ohratý príbeh, ktorý vlastne nikdy nebol vyrozprávaný? Doplnené v polovici 1. série: od siedmeho dielu to začína chytať spád a dostavuje sa efekt „čo bude na bucúce?“ ()

Wez

seriál,ke kterému jsem se dostal ůplnou náhodou,vůbec jsem o něm nevěděl.O to víc jsem byl překvapen,myslím si,že je to jeden z nej seriálů,co jsem zatím viděl,i když pravda-moc jich zatím nebylo a ůplně nej už není,tento post už obsadil jiný.Jako fanouška batmana-ať už hraného(kromě toho od Nolana,to je podle mě zpotvořenina) nebo komixů,tak se mi na seriálu hodně líbila minulost některých postav a velice dobré dějové zvraty..Podle mě opravdový herecký koncert je Oswald Copplebot v podání Robina Taylora,ten borec to hraje naprosto ůžasně,jediná výtka je v tom,že mohl být menší.Dobře zahraný je i E.Nigma a dále B.Wayne(na malého kluka opravdu dobrý výkon),výborný je i Jamesův parťák i James sám(připomíná mi B.Pitta za mlada).Mladá catwoman se taky typově hodí,a co bych tvůrcům rovněž pochválil je výběr exteriérů a interiérů-to město působí temně i v poledním slunci za letního dne-no zatím velice dobré,uvidíme,jak to bude dál ()

Lockdown

Jako fanoušek batmanovského světa jsem se neskutečně těšil na to ,jak si tvůrci pohrají s hrdiny které máme tak moc rádi. A výsledek? Úžasné! Staré známé postavy, ovšem s novými příběhy. Příběhy jsou někdy očekávatelné, jindy si však jde seriál svou cestou a to je úžasné. Seriál je plný hlášek a postavy jsou velmi rozmanité. Takže pokud máte rádi příběhy Tučňáka,Hádankáře nebo třeba takové Catwoman, tak by jste si tento seriál neměli nechat ujít. ()

Domitri

Tohle se dá popsat i jedním slovem... wow... upřímně, čekla jsem od toho hodně, ale dostal jsem ještě víc, protože jsem si myslel že to bude jen o Jimovi a Brucovi a pak tam budou čistě random postavy... jenomže to je přesně naopak.. "slavných" postav tam je strašně moc a když je nějaká postava která na to nevypadá (že ano Nygmo ?) tak se z toho stejně vyklube... každopádně kdyby se dal sestavit žebříček nejlepších postav ever tak v mý top 5 je stoprocentně Oswald, protože to byl tak neskutečnej frajer, kterej (teda aspoň u mě) celej ten seriál posunul ještě o stupeň víš... k němu by mohl dělat soundtrack Drake (Started from the bottom)... Byli i slabší díly, ale nikdy se snad ještě nestalo že by série u seriálu která má 20+ dílů, měla všechny totálně záživný bez jediný výjimky... Jinak si dovolím říct že to je jeden z nejlepších seriálů podle komiksu :) Docela těšing na druhou sérii. 1. série 100% ()

Trunks odpad!

Trapná mýdlová opera zasazena do Gothamu. Seriál nabízející jen podprůměrnost a přehrávající herce. ()

skrob

1. série - 80%, 2. série: 40% (6 epizod, pak jsem to vzdal) Druhá série pořádný sešup dolů hlavně ohledně scénáře a charismatu záporných postav, které jsou oproti 1. sérii o ničem a speciálně Penguin jako boss.... ()

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

08.12.2021

Obvykle je zvykem nejprve uvést film, v tomhle případě komiksový reboot Batmana od Matta Reevese (Válka o planetu opic) čistě pojmenovaný The Batman, počkat si, jestli bude úspěšný a fanoušci s vizí… (více)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

20.04.2021

A teď jedna špatná zpráva pro fanoušky oceňovaného komiksu Gotham Central. Před pár měsíci jsme informovali o tom, že se chystaný komiksový snímek The Batman s Robertem Pattinsonem dočká seriálového… (více)

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

11.06.2018

Zatímco hodnocení kritiků nebylo v případě Sebevražedného oddílu nijak oslnivé, po finanční stránce se filmu dařilo. Momentálně tak vzniká pokračování, které do kin pošle zkušený režisér Gavin O… (více)