Reklama

Reklama

Slečna Marplová

(seriál)
  • Velká Británie Agatha Christie's Marple (více)
Krimi / Drama
Velká Británie, (2004–2013), 35 h 47 min (Minutáž: 82–103 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Hrají:

Geraldine McEwan, Julia McKenzie, Joanna Lumley, Herbert Lom, Griff Rhys Jones, Ian Richardson, Christian Coulson, James D'Arcy (více)
(další profese)

Série(6) / Epizody(23)

Obsahy(1)

Slečna Marplová je vedle Hercula Poirota druhou nejznámější postavou nekorunované královny detektivek Agathy Christie a hrdinkou dvanácti jejích knih. Čtenářům se představila už v roce 1930 v románu, nazvaném "Vražda na faře", a pak už v rychlém sledu následovaly příběhy další. Milá stará dáma se zálibou v zahradničení a sousedských klípcích, s všudypřítomnou velkou taškou plnou pletení a jiných nezbytností, je na první pohled zosobněním anglické staré panny poloviny minulého století. Běda však tomu, kdo se nechá zmýlit jejím nenápadným vzezřením! Kdo si neuvědomí, že se za ním skrývá bystrý mozek, pro který je řešení záhad všeho druhu nejen nejoblíbenějším koníčkem, ale přímo posedlostí. Dlužno říci, že tímto mírně přezíravým postojem vůči ní trpí zkraje zejména všichni inspektoři, policejní komisaři a vůbec vyšetřovatelé všeho druhu, kteří nelibě nesou, že se jim tahle neodbytná babka plete do práce. Každý z nich si ovšem dříve nebo později musí uvědomit, že na slečnu Marplovou prostě nemá. Protože to, k čemu se oni dlouze, složitě a „zdeúředně“ konečně doberou, to už ona dávno svým vlídným přístupem, pochopením pro lidské slabosti i znalostí prostředí odhalila a je zase o krůček před nimi… Tak jako všechny detektivní romány Agathy Christie jsou i příběhy slečny Marplové vděčnou a neustále znovu využívanou látkou pro filmové i televizní tvůrce. V roli tohoto „detektiva v sukních“ se již vystřídalo více hereček. V paměti českých diváků nepochybně dodnes zůstává např. Margaret Rutherfordová z filmu To je vražda, řekla, natočeného podle románu "Vlak z Paddingtonu", Angela Lansburyová, která byla slečnou Marplovou v Rozbitém zrcadle, či Joan Hicksonová, která řadu jejích případů natočila pro BBC. (Na naší obrazovce jsme z nich před lety viděli Ohlášenou vraždu a Zapomenutou vraždu…) ... Tvůrci nejnovějšího zpracování této dnes již klasické látky vsadili na Geraldinu McEwanovou, herečku, která dokáže ve svém projevu spojit sladkou vlídnost s tvrdostí švédské oceli. (Jak to právě v poslední době předvedla v roli sestry Bridget v působivém snímku Petera Mullana Padlé ženy). Geraldine, (která se této role ujala ve svých dvaasedmdesáti letech) je podle tvůrců slečnou Marplovou nového milénia, neboť se společně s nimi pokouší o nový, moderní přístup k této postavě. Umožňují jí to i některé nové prvky, k nimž autoři sáhli (byť samozřejmě velmi pietně zachovávají ducha a charakter, jimiž svou postavu obdařila Agatha Christie). Jedním z nich je třeba i to, že na rozdíl od všech minulých pojetí má zde Jane Marplová nejen svou přítomnost, ale i minulost. Geraldine sama je pochopitelně svým nejnovějším úkolem nadšena, což lze dedukovat i z jejího stručného vyznání: „Mám pocit, že mi rolí slečny Marplové byl svěřen svého druhu národní poklad, který mimořádně obdivuji a hodlám důsledně chránit… (Česká televize)

(více)

Recenze (16)

Leonora 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Chudák Agatha. Napleskali marmeládu (nejlépe lesbickou), kam jen to šlo, a mnohde i tam, kde jsem si myslela, že to nešlo. Geraldine McEwan daleko líp odpovídá mé představě titulní postavy. Škoda, že to nedotáhla do konce, protože Julia McKenzie mi děsně leze na nervy. Nemá tu inteligentní jiskru v očích, je prostě jenom vlezlá. Jednotlivé díly hodnotím v rozmezí jedna až tři hvězdičky, nic tam bohužel nedosahuje Poirotových kvalit. ()

Celuška 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pět hvězd za Geraldinu McEvan (takhle nějak si slečnu Marplovou představuju já), slabé dvě za Julii McKenzie (nic proti ní jako herečce, ale typově mi zkrátka nesedí a pořád jsem si na ní ještě nezvykla). Pokud se díly drží knižní předlohy, je to za další hvězdičku (pár pro mě nepochopitelně "vylepšených" dílů se bohužel našlo: třeba jeden díl vyšetřovaly slečna Marplová a Pentlička Beresfordová, další Agathina detektivní hrdinka, společně, což mi hlava nepobrala), takže za mě takových poctivých 75%. ()

Reklama

filmmovier 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

No konečně se to tady objevilo, paráda:). Tahle série případů (nejen - což v posledních sériích platí stále víc) slečny Marplové, není sice tak dokonalá jako Poirot, ale to nejsou ani marplovské předlohy, takže je vlastně vše v pořádku:). Skvělé zápletky, hraní si s atmosférou, vynikající hudba a samozřejmě dokonalý anglický venkov, co víc si přát? Navíc tady máme dvě skvělé představitelky hlavní pátračky, Geraldine McEwan (lepší výkon) a Juliu McKenzie (lepší epizody). Z těhto detektivek příjemná atmosféra jen sálá, jen by to na ČT mohli opakovat častěji. Taky je škoda, že už stopli, případů (slečny Marplové) ještě pár zbylo. Za mě 90%. ()

orkadimenza 

všechny recenze uživatele

Jednou, když jsem seběhnul ze schodů do obýváku, tak jsem se rozzářeně podíval na televizi a radostně zavýskal "Jéé, Erkyl!" V tu se na mě otočila máma sedící v obýváku, a i pro ni s mírným zklamáním povídá "Nene, to je slečna Marplová." Zklamání dolehlo i na mě, když jsem 10 minut seděl a mlčky přemýšlel, jak se do toho mám vžít. Nemohu popřít tu podobnost s Herculem ve stylu vyšetřování, noblesy, a závěrečném monologu, ale s tou ženskou v čele to prostě nebylo ono. Asi byl ten chlápek s knírkem pro mě jako extravagantní cool droga, kterou vystřídala nějaká nevkusná ironicky usměvavá rašple. Proč mít průměr, když si můžete dovolit víc? Však si zkuste porovnat pravou americkou a umělou českou trávu. ()

maoc 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Proč všech 5, když jednotlivé epizody hodnotím často jen 3? Protože tento seriál se stal jedním z důležitých úhelníků mého odpočinku. Vždy, když s ženou potřebujeme vypnout a jen se příjemně nekrvavě a tak nějak staromilsky poctivě uklidnit a zabavit, pustíme si "Marplicu" nebo Poirota. Některé díly jsem viděl už několikrát. Ano, logika děje a přirozenost jednání postav bývá často znásilňována, aby mohla zápletka nějak fungovat, ano, detektiv ví vždy víc, než divák a ano, je to trochu guilty pleasure, ale je to pleasure. Velká. ()

Galerie (759)

Zajímavosti (20)

  • Ústřední říkanka pochází ze známé anglické rýmovačky jménem „Sing a Song of Sixpence“. (Lilli...)
  • V 32. minúte môžeme vidieť, že si slečna Marplová v posteli číta knihu "Žena v tme" ("Woman in the Dark"). To jasne opisuje nasledujúci záber, v ktorom sa Lucy (Amanda Holden) zakráda tmou a ide vyšetrovať. (ČSFD)
  • Ve filmu na krátkou chvíli zazní tango Karla Vacka "Cikánka". (L_O_U_S)

Reklama

Reklama