Na zdraví (TV seriál)

Cheers

Na zdravie

Komedie / Drama

USA, 1982 - 1993, 110 h 7 min (Minutáž: 271x23–25 min)

Craig Safan

Ted Danson, Shelley Long, Kirstie Alley, Nicholas Colasanto, Rhea Perlman, Woody Harrelson, Kelsey Grammer, Bebe Neuwirth, George Wendt, Paul Willson, John Cleese, Tom Skerritt, Dan Hedaya, Roger Rees, Corey Feldman, Mitchell Lichtenstein, Alan Blumenfeld, Frances Bay, Michael Mann, Ken Foree, John Finn, P. J. Soles, Larry Brandenburg, Eric Allan Kramer, Mark Harelik, Cameron Watson, Leah Remini, Melendy Britt, Kim Johnston Ulrich, Amanda Wyss, Troy Evans, Kenneth Tigar, Larry Blamire, Kevin Sorbo, Judith Barsi, John Fiedler, Don Perry, Anne Pitoniak, Kevin Conroy, Daniel Davis, Ann Morgan Guilbert, James Karen, Deborah Shelton, Jane Sibbett, Mike Hagerty, Tom Everett, Melanie Kinnaman, Harry Guardino, Edan Gross, Marcia Cross, Pamela Bach Hasselhoff, Alexis Smith, Barbara Feldon, Mary Ellen Trainor, Sada Thompson, Willie Garson, Tim Dunigan, John Paragon, E.E. Bell, Patricia Morison, Richard Young, Steve DeVorkin, Deke Anderson, Brent Spiner, Cady McClain, Peter Van Norden, John Ratzenberger, Janet Brandt, Barbara Babcock, Bobbie Eakes, Patricia Huston, Joseph Kell, Anthony Starke, Jay Thomas, Jonathan Terry, Rick Berman, Wendy Wells-Gunkel, Deborah Richter, J. Eddie Peck, Jay Robinson, Alan Autry, Robert Gallo, Harry Anderson, John McMartin, Michael Fairman, Tasia Valenza, Annie Golden, Joanna Barnes, Rob Moran, Dick O'Neill, Rob Neukirch, Sandahl Bergman, Alison La Placa, Sheldon Leonard, Lisa Kudrow, Robyn Peterson, David Wiley, Robert Gossett, Martin Ferrero, Peter Keleghan, Jeana Keough, Stack Pierce, Richard Erdman, Carol Ann Susi, Ian Wolfe, Timothy Williams, George DelHoyo, Robert Pescovitz, Cynthia Songé, Francis X. McCarthy, Spencer Grammer, Jennifer Gatti, J. Kenneth Campbell, Walter Olkewicz, Stefan Gierasch, Macon McCalman, Severn Darden, Dante Di Loreto, Angela Aames, Jana Robbins, Timothy Scott, Anne Schedeen, George McFarland, Billie Bird, Lance E. Nichols, Sy Richardson, Ellen Gerstein, Joel Polis, Hawthorne James, Robert Symonds, Time Winters, Anne De Salvo, Bruce French, Ralph P. Martin, John Posey, Jim Norton, Isa Jank, Chip Zien, Bette Ford, Lila Kaye, Bradford English, Ron Frazier, Ebbe Roe Smith, Jack O'Leary, J.C. Quinn, Michael McGuire, Nick Dimitri, Jordan Lund, Charles Esten, Miriam Flynn, Glen Vernon, Julia Montgomery, Ray Stricklyn, Peter Henry Schroeder, Andrew Lowery, Eric Christmas, Robert O'Reilly, Renata Scott, Joseph David Whipp, Frances Sternhagen, Mel Stewart, Jarrett Lennon, Eric Menyuk, Christopher Lloyd, James Ingersoll, Rebecca Staab, Kenneth Kimmins, Joseph V. Perry, Nancy Stephens, Tony DiBenedetto, Stephen Keep Mills, Jack Lindine, Stephen Rowe, Alan Fine, Tegan West, Brian Bedford, Hal Landon Jr., Cec Verrell, Michael Wiseman, Jackie Swanson, Tom Rosqui, Gretchen Corbett, Helen Page Camp, Kim Waltrip, Sam Scarber, Patrick Cronin, Erik Holland, Charles Walker, Fred Asparagus, Shirley Prestia, Deanna Oliver, Rick Podell, Matthew Glave, Richard Roat, Bernie Kuby, Jonathan Stark, Doug Sheehan, Mark Kubr, Nathan Davis, Donald Hotton, Cheryl Lynn Bruce, Keone Young, Tessa Richarde, Greg Collins, Jack Knight, Gilbert Lewis, Laurie Walters, Cyd Strittmatter, Kim Lankford, Melinda Cordell, Stuart K. Robinson, Rex Ryon, Christopher Darga, Thomas Ryan, Alex Trebek, Victoria Barrett, Paul Lukather, Cameron Thor, Richard Neil, Derek McGrath, Anne Haney, Thomas Tulak, Frank Schuller, Tom Troupe, Charles Noland, Walter Addison, Hamilton Camp, Josh Clark, Donnelly Rhodes, Keenen Ivory Wayans, Fred Dryer, Allyce Beasley, Julia Duffy, James Read, Christopher McDonald, Rick Hill, John Furey, Glynis Johns, Steve Vinovich, Gerald Berns, Jack Murdock, Leonard R. Garner Jr., Gordon Hunt, Jayson Kane, Ron Karabatsos, Paddi Edwards, David Wohl, Kristi Somers, Jayne Modean, Calvin Jung, Daniel Gerroll, Ernie Sabella, Jeffrey Richman, Warren Munson, Eric Bruskotter, Lois De Banzie, Camila Ashland, Russ Marin, Eve Smith, Douglas Seale, Harvey Evans, Monty Ash, Adam Carl, Gerald Hiken, Robert Benedetti, Clive Rosengren, Gary Beach, Bill Wiley, Arthur Taxier, Alex Nevil, Doug MacHugh, Vaughn Armstrong, Ron Barker, Colleen Morris, Michael B. Silver, Hal Havins, Ola Ray, Philip Charles Mackenzie, Peter Elbling, Lou Bonacki, Debbie Gregory, Chelsea Noble, Robert Starr, B.J. Turner, Ralph Peduto

Jeden z lepších amerických sitcomů. U nás svého času běžely dvě první série, ale faktem je, že ten sitcom se točil asi dvanáct let, takže si netroufám hodnotit to, co přišlo potom (v pozdějších dílech hráli např. Kirstie Alleyová nebo Woody Harrelson). Ovšem to, co jsem viděl, se mi dost líbilo. Vynikající byla především Shelley Longová (Doktor T. a jeho ženy) jako Diana.(11.4.2003)

„Na zdravie“ nie je len tak nejaký sitkom. Je to krásny seriál s nezameniteľnou atmosférou starých zafajčených čias, kedy sa slopalo z iných dôvodov, ako dnes. Svižné dialógy, skvelá výprava krčmičky, pestrá galéria postáv (Perlmanová, Grammer, Wendt) a z rád štamgastov i personálu (mojim favoritom bol poštár), nádherná úvodná pesnička a vynikajúci Ted Danson v hlavnej úlohe. P.S. Rolu mladučkého Woodyho Harrelsona mal pôvodne hrať Timothy Treadwell.(5.12.2004)

Kráčam druhou sériou a seriál sa stále rozbieha. Po väčšinou sa striedajú všedné epizódy s epizódami vtipnejšími a dejovo prepracovanejšími a na pár dielov pripadá aj vážnejšia téma. S ňou sa miestni štamgasti vysporiadajú po svojom, našťastie nie vždy korektne čisto. A to, že sú postavičky s chybami a predsudkami z nich robí postavy uveriteľnejšie, čo vítam viac ako by sa snažili za každú cenu moralizovať a zdelovať posolstvá. Tretia séria konečne hravejšia a navyše zásadná. Do vedľajšej línie totiž naverbovala sotva tridsaťročného Frasiera, ktorý síce ešte nepopíja Cheery, no snobská povaha mu nie je cudzia, v jednom diele tiež predstaví maminku. Štvrtá rada na úrovni tej tretej, takže plus. Čo do zostavy, starého a spomaleného Kouča strieda mladý a rovnako spomalený Woody Harrelson, v jeden moment sa objaví i Lilith - budúca pani Craneová. Piaty zárez predstavoval doslova zárez, humorné scény, dialógy aj príbehy sa vyšperkovali do slušných výšin a ku koncu sa už nadobro lúčime s Dianou. Tá síce odchádzala každou sériou, no až teraz to nebolo zo strachu, že nevie kam patrí, ale s nájdením toho správneho impulzu a pravdou na dverách, že barový život jednoducho iba prerástla.(6.11.2018)

Velice bych uvítala komplet v nějaké rozumné podobě (ideálně s dobře přeloženými titulky). V počátcích Novy jsem to sledovala společně s Křídly, ale pochybuju, že jsem tehdy docenila kromě domácky příjemné atmosféry všechny vtípky. Až v posledních letech jsem navíc objevila pozdější série s Kirstie Alley, které jsou skutečně pikantní, ale chybí mi kompaktní zážitek se seriálem jako celkem.(6.10.2011)

Právě jsem dokoukala poslední 11.řadu seriálu, u kterého jsem se moc bavila. Musím říct, že jsem ráda, když Shelley Long jako Diana ze seriálu odešla, protože mi tam začala lézt na nervy a vadila mi. Pak nastoupila Kirstie Alley jako Rebecca a díly mi připadali vtipnější, jenže 10. a 11.řada už nejsou to pravé. Je to pořád to samé dokola, žádné velké vtipy a nic důležitého se tam neděje. Ale jinak jsem se u seriálu moc bavila.(1.4.2015)

• - V 2. díle 9. série Frasier Crane (Kelsey Grammer) mluví o tom že když mu bylo 30, přišel o oba rodiče, přičemž ale celý seriál Frasier (od r. 1993), jenž je spin-off sitcomu Na zdraví mimo jiné pojednává o vztahu Frasiera a jeho otce, se kterým bydlí. (fleker)

• - Postavu Sama Maloneho měl původně ztvárnit herec Ed O'Neill (pozdější Al Bunda v Ženatý se závazky), nakonec si však producenti vybrali Teda Dansona. (hippyman)

• - Ve 12. díle 8. série jde Cliff (John Ratzenberger) do americké verze pořadu Riskuj (od r. 1994). Při poslední soutěžní otázkce má jeho soupeřka na kontě 3 300 amerických dolarů a odpoví špatně, načež jí zůstane jen 400. V dalším záběru má odpovídat Cliff, avšak na kontě soupeřky svítí stále 3 300 místo 400. (cariada)