Reklama

Reklama

Dalziel a Pascoe

(seriál)
  • Velká Británie Dalziel and Pascoe
Krimi / Mysteriózní / Drama
Velká Británie, (1996–2007), 72 h 5 min (Minutáž: 87–120 min)

Předloha:

Reginald Hill (kniha)

Hrají:

Warren Clarke, Colin Buchanan, Jodie Whittaker, Nicholas Gleaves, Harriet Walter, Richard Coyle, Matthew Lewis, Michelle Dockery, Norman Wisdom (více)
(další profese)

Série(11) / Epizody(46)

Obsahy(1)

Dalziel je stárnoucí hulvát prosáklý whiskou a cigaretovým dýmem. Pascoe je mladý gentleman, který absolvoval policejní akademii s vyznamenáním. I přes očividné rozdíly jsou sehraným tandemem, který vyšetří i ten nejzapeklitější případ... (TV Prima)

Recenze (22)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Nechci, a ani nebudu tvrdit, že všechny případy této nesourodé dvojice jsou za plný počet. Nejsou. Naopak spousta z nich je pouze mírně nadprůměrná. Ovšem jen málo déle trvajících kriminálních seriálů si drží tolik let za sebou tak vysokou kvalitu. Je to jediný podobný typ seriálu, který sleduji pravidelně i po letech. A stále rád. Právě to je ta pátá hvězdička v mém hodnocení. ()

tranquill 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Nazdar, já jsem policajt!" Už během druhé série jsem musel změnit hodnocení na plný počet a nyní, v průběhu série třetí mám nutkání už psát komentář. Proč? Protože tento kriminální seriál zdaleka přesahuje běžné standardy. Zde nejde jen o zajímavé případy, ale především o perfektní vykreslení charakterů postav, které se rozšiřují i o vedlejší osoby. "Nikdy nepodceňuj rozsah lidský zkaženosti!" A co se týče hlavního hrdiny, Warren Clarke zde jistě stvořil svou životní roli, ten suchý anglický a zde dost hrubý a cynický humor v jeho představení je excelentní, přitom je tak lidský... Takže spolu s vynikajícím scénářem a režií vzniklo parádní britské dílo, které je jistě jedním z nejlepších kriminálních seriálů všech dob. "Toť král všech bestií..." ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Samozřejmě lze seriálu, který vstoupil do druhého desetiletí svého tvůrčího života, vytýkat nevyrovnanost zápletek, rozptyl hereckých výkonů, šedivost řady prostředí, do nichž jsou vloženy příběhy případů této osobité detektivní dvojice. Samozřejmě. Co však samozřejmé není, je skutečnost, že v kontextu obecně nadprůměrné francouzské a anglické detektivky přesahuje toto obsáhlé dílo svým celkovým vyzníváním i takto postavenou pomyslnou - samozřejmě absurdně zjednodušující - laťku. Autorský pohled, který charakterizuje schopnost vidět případy v celospolečenském kontextu, výrazně propracovaná psychologie postav obou protagonistů, zčásti se v čase a prostoru i vyvíjející a měnící, je jedním zdrojem tohoto spíše výjimečného než typického úspěchu. Druhým je výběr i výkon představitelů obou rolí, v nichž se konstruktivní bručlavost a nevrlost spojená se společenskou obratností a intelektuálním nadhledem propojují do sourodého, neobvykle výkonného týmu. Skutečnost, že detektivní žánr vstoupil do třetího století své existence, spolupotvrzuje toto výjimečné dílo svého žánru beze zbytku. ()

S120 

všechny recenze uživatele

Výborný britský seriál, který hlavně prvními díly nasadil laťku hodně vysoko a překvapivě dlouho ji dokázal udržet. I když samotné detektivní příběhy nejsou mnohdy nejlepší, trojice hlavních "hrdinů" Dalziel, Pascoe a Wieldy vytahuje celé dílo do nadprůměru. Především herecký um Warrena Clarka stojí za zmínku. Bohužel jak už to bývá ke konci seriál ztratil šmrnc, Wieldy se bez jediného vysvětlení ztratil, Dalziel slevil ze svých zásad, ubral bonmotů a gest, přestal kouřit, hrubě nadávat a se seriál sklouzl do slabšího průměru. Ale za ty první díly se pořád dají nasadit 3 hvězdy. ()

Mouzon 

všechny recenze uživatele

Hercule Poirot by mohl dávat lekce slušného chování, Sherlock Holmes jde příkladem ve svém absolutním stoicismu, slečna Marplová ukazuje, jak navázat příjemné vztahy se sousedy, a Andy Dalziel dle vlastních slov "užívá sprostý výrazy a nadávky, dloube se v nose a škrábe na poklopci, pšouká hlasitěji, než je biologicky nutný - a to všecko na veřejnosti". Dalziel je absolutní monstrum, které je potřeba sledovat celou dobu, až do poslední epizody, abyste pochopili, jaký doopravdy je. Peter Pascoe je studovaný a slušně vychovaný sarkastický hoch, kterému jeho sarkasmus zamlžuje schopnost vidět věci emocionálně - čímž skvěle zobrazuje jednu z ideových poloh své generace. Seriál, který zraje jako víno a končí jedním z vrcholných momentů moderní detektivky. Hlášky typu "cokoliv řeknete bude posuzováno se značnou skepsí, obzvláště proto, že ste teplej, jako že se Dalziel menuju" by se dnes už v žádné audiovizuální produkci nemohly objevit - přesto je Dalziel chlápek se srdcem a pochopením tak stokrát větším, než mají dnešní zastánci všech možných rovnoprávností. ()

Galerie (61)

Reklama

Reklama