Star Trek: Enterprise

USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (více)

Série(4) / Epizody(97)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiální text distributora)

Ydrosten

Mě se zdá že kapitán Archer má nejpěknější loď ze všech možných které jsem vyděl. Malilinko mi vadilo to že ve 3 sérii se dostaly do Delfské oblasti a prakticky se z tama nehly. Taky mi docela dost - ve všech seriálech o ST - vadí neustálé díly které se odehrávají ve stylu Western, sny, jiné reality atd. Dost to pak zamotává děj a člověk se pak ptá k čemu ten díl byl dobrej když na nic nenavazuje a k ničemu nepředurčuje. Jinak 4 hvězdy. ( zkouknuty 3 série - na 4 se chystám později ) ()

RedDuck

Na první pohled mnohem komornější seriál než předchozí ST série, postupem času se však asi rozpočet začal zvyšovat. Z původního rozčarování nakonec vzniklo pár potěšujících dílů, hlavně v 3. a 4. sérii se vedle infantilních časových válek začaly objevovat i díly s Andorany, Romulany a Vulkánci. ()

chaotic odpad!

Takto se pohřbívá fenomén. +++Pozitiva: Trápení a agónie skončila již ve čtvrté řadě. Tucker umřel. Hrál tam Data (nenamaskovaný nějakého vědce), Riker (stařík s břuchem) spolu s Troi v posledním díle odkazujícím se na fázový generátor z TNG (mno ale ruku na srdce, bylo to trapné). ---Negativa: Vše ostatní. Jmenuje se to Enterprise a není to Star Trek, nýbrž grupa "Heroes" na očistné výpravě po galaxií. Namátkou, příšerné intro, Enterprise je loď náramně podobná třídě Akira (o 300 let starší loď), despotický Archer, posádka, Phlox, efekty, patos s Andoriany, Borgové (tohle na mě vážně bylo moc) a hlavně příběhová linie s honem za koulemi apod...(koukání na to vyloženě bolelo) xxxP.S. Jestli tomuhle někdo říká úspěch, tak ať se podívá na počet sérií a omrkne důvod proč je jich tolik oproti regulérním Star Trekům. ()

wakage

První série si komentář ani nezaslouží, možná lepší ji vůbec nevidět. Od druhé série se však děj značně posouvá: lepší dialogy, více akce, větší napětí… až dojde na třetí a čtvrtou sérii, které jsou naprosto strhující. Kdyby nebylo první série, tak je to jasných pět hvězdiček. A ještě přidat odpad za hudbu k úvodní znělce, která se dá poslechnout maximálně jednou a dost. (hodnocení jednotlivých dílů v mém profilu) ()

arnecht

4* ale s odřenejma ušima sub-komandérky T´pol. První dvě série nemaj celkem moc, co nabídnout a doporučuju je rychle prolítnout, ale ve 3. serii se to až nepříjemně dobře rozjede a zachraňuje celej seriál. ()

pepa3rd

K tomuto seriálu jsem zprvu přistupoval lehce skepticky, ale k mému překvapení si mě postupně získal a především třetí a čtvrtá řada jsou vysoce nadprůměrné (5*). Pohled do tohoto světa je o to zajímavější, když divák zná starší série odehrávající se ve vzdálenější budoucnosti, které často odkazují v náznacích na zde detailně zpracované první okamziky dobývání vesmíru lidmi. Tento seriál perfektně doplňuje kontinuum Startreku, jen tu vysloveně chybí pátá uzavírací série, kterou trochu těžkopádně nahradil poslední díl. 90 % ()

PenaPP

Škoda, že jsem na tenhle seriál narazil až 11 let po startu vysílání. Enterprise má obecně velmi sympatické postavy - k srdci mi přirostla zejména T'Pol (Jolene Blalock) a můžu tak Tripovi akorát tiše závidět ;-) Hned od začátku mě seriál chytil tak, že jsem skoro nemohl usnout, jak jsem se těšil na další díl. Přestože 1. a 2. řada byly vcelku kvalitní, teprve 3. řada odstartovala tu nejnapínavější část. Ve 4. řadě už naopak byly znát obavy ze zrušení, takže delší dějová linie chybí a místo ní je několik kratších linek po pár dílech. Jako poslední díl by se klidně dal považovat díl 4x21 - Terra Prima (Terra jedna), ten opravdu poslední totiž za moc nestojí a dočkáte se v něm nečekaného a spíše zbytečného úmrtí, díky kterému vám bude vařit krev v žilách - musel jsem si kvůli tomu koupit relaunch novelu "The Good That Men Do" (kterou mimochodem vřele doporučuji), kde je poslední epizoda ukázána v jiném světle a ono úmrtí se ukáže být fingované. ()

Drom

Po prvním uzření šéfa v tohoto Star Treku jsem se obával, že to bude ten nejvíc otravnej americkej idiot. Záhy se ale ukázalo, že krom v originále trapnýho hlasu je překvapivě třetí nejméně otravnou postavou. Po zvířectvu toho nevtipnýho dementblbanskýho doktora sedmi věd a psa Portose, kterej hrál ze všech nejlíp. Dlouho jsem si lámal hlavu nad tím, jestli ho venčí na dvorku za lodí nebo kapitánovi kálí po kajutě. Záhy jsem však pochopil a byla to překvapivě odpoveď i na druhou otázku, proč pořád chodí čistit plasmový potrubí. To mě přivadí k tomu blonďatýmu vidlákovi se znalostí oprav traktorů všech značek a jeho blbskýmu kámošovi, lodnímu fašounkovi. Dalšími členy jsou submisivní pohoďáckej bubák a neschopná šikmovoká kráva. I když v seriálu lehce ubrali na vztahečkách, je to pod líbivějším povrchem další Voyager. Nejen po stránce slabé originality zápletek a postupů či stereotypech vyprávění a frází, ale také pro někdy úsměvný výklad fyziky a jiných věd. Samozřejmě je to šajny, multi-kulti a nezávadný. Málo hardcore, ač vyloženě dementních dílů je málo, pokud přehlížíte ty neustálý pologramotný otravný vidláky na kdejaký planetě, vždy spasené či alespoň inspirované k překročení vlastního programování hrdinskou posádkou. Úplně jsem zapomněl na lodní zábavu a vlhké sny náctiletých Trekkies. Tuto roli zastávají kozy místní vulkánky. Sice ji celkem protěžujou (jak prsa velikostí, tak autoři v záběrech), asi aby se atraktivita zvýšila, cecky však neukáže a navíc definitivně selže její logika, když se nechá vyprášit lodním blbem. Tím, co hraje na harmoniku. Nejspiš kvůli nějakýmu starobylýmu vulkánskýmu rituálu zapomnění. Čtyřmi sériemi se sice vine obstojná linka o záchraně minulosti überpolicajtskou Federací hipíků budoucnosti, ale na úplném konci přijde ta o kterou nikdo nestál a její kámoš "Všechnopich", což je kyselá višnička na dortu. Jo a klingoni jsou tu pěkný sráči. ()

Kingjiri

Solidní podivaná "jak to všechno začalo". První a druhá série byly fajn hlavně proto, že každej díl přines jinou zápletku, takže nějaký díly může člověk s klidem přeskočit (já to teda zapotřebí neměl). Třetí série byla hodně napínavá a vrcholem celýho seriálu, takhle nějak by to mělo vypadat. Čtvrtá série už byla rozdrobená na několik dvoj popř. troj dílů, přičemž nějaký náměty mohly klidně vydat na samostatnou sérii (např. Romulani) a zkrátka působila takovym uspěchanym až chaotickym dojmem. Nejspíš sem tvůrci dali většinu svejch zajímavejch nápadů, který byly původně určený pro víc než jednu sérií. Samotný finále mě zklamalo. Jako neznalej předchozích seriálů jsem nějaký věci dostatečně nepochopil a závěrečnej díl mě vlastně skoro vůbec nebavil, takže se žádná efektní nebo snad dokonce emotivní rozlučka s historicky první "ST" posádkou rozhodně nekoná. Závěrečný hodnocení: 1. a 2. série tři silnější hvězdy, 3. série pět slabších hvězd a 4. série tři slabší hvězdy. Celkově bych to viděl na čtyři slabší hvězdy. ()

artuš

Těšil jsem,že po těch předchozích dílech,bude něco extra,ale moc mě to nenadchlo.Co mě potěšilo je to že Enterprise není nejlepší lodí hvězdé flotily,ale berou ji jako součást flotily. ()

Mitopus

Co je to proboha za hudbu ve znělce? Jde snad o nějakou sentimentální patriotickou slátaninu nebo přímo o Dawsonův svět? Kdo to proboha hraje kapitána a proč vypadá jako George Bush včetně přízvuku a grimas? Nicméně i kdyby všechno v tomhle seriálu stálo za pikaču, velmi se povedl borgský díl Regenerace (ačkoliv ten konec byl trochu příliš rychlý a snadný) a za ten dávám ****, s tím, že po zhlédnutí ostatních dílů nejspíš trochu uberu ;) ()

E lan

Ne, tak tohle určitě není ten pravý Star Trek, který by mě držel u televize každý týden. Přesto jednou za čas nějaký ten díl shlédnu a docela se u něj nenudím. Kam se ale hrabe na starý dobrý (ne dobrý, přímo skvělý) Next Generation. Ach jo, kde je staré posádce konec?! ()

Gendarme

když jsem si to pustil poprvé tak jsem se divil ... co? to je? kde je Picard? a co je to za divnýho cápka v modrákách... ale pokud toto překousnete budete spokojeni :-) ... trošku umě mrzí, celkem nezvládnuté ukončení seriálu, ve stylu: "máme peníze už jen na jednu epizodu, tak s tím rychle skončíme". Samotný nápad špatný není ... ale jaksi jedna věc tam maximálně odporuje logice, a to osud lodního ženisty.... ()

Shakaar

Abych pravdu řekl, těžko hodnotit. Jak už se tady někteří shodli tak začátek a vůbec první dvě řady jsou mirným uletem a to i na poměry Star treku. Najivitou jakou posádka lodi se "prochází" ve vesmíru jsem se mnohdy musel smát. Je pravda že sem tam se objevily epizody, které za to stály (hlavně v druhé řadě), ale přišlo mi že jsou hodně svázáni faktem že děj zasadili až do minulosti před Kirkem, takže lecos si museli odpustit. Od třetí řady je zde viděn jakýsi řád nebo dějová zápletka, která lemoje celou řadou, trapné epizody stylu "poznáváme" emzáka už pominuli, je to více zaměřeno na posádku samotnou...teda na trojici v hlavních rolí. Ostatní bohužel sklouzli na komparz. Konec a závěr serie je viditelně useknutý a závěrečná epizoda je trochu vytrhnutá z konceptu 4. řady a vůbec i celého seriálu což naznačuje že ji zřejmě dělali ve spěchu a neměli nápady. Celkově za to seriál uvízl někde ve středu, ani neuspěch ani uspěch. Když jsem po letech seriál viděl znovu, všiml jsem si více pozitivnějších detailů. Vizual se posunul neuvěřitelně dopředu od Voyageru, herecké výkony a vcelku i herci nebyli špatní, na to, že neměli někdy co hrát. Ve třetí, čtvrté řadě byla větší snaha o to aby se to odklonilo od toho zaběhlého modelu točení epizod a příběhu jak tomu bylo do té doby ve Star treku. Dokonce bych řekl, že v jistých ohledech překonal seriál i Voyager, Stále je tam ta pachuť toho, že začli se snažit až jim teklo do bot. Proto moje hodnocení nikdy nemůže být vyšší. Ale stále tak nějak platí, že to i přes očividné problémy připomíná daleko více Star trek než současná produkce u Discovery. ()

umbjaz odpad!

Kapitá Archer... je pěknej buran! úplně ho vidím s nabytým šestiraňákem, klečícího pod křížem a prosícího boha za odpuštění vražd budoucích. jestli se lidstvo někdy dostane do mezihvězdného prostoru, tak rozhodně né s takoví typem kapitánů. jak píše distributor: "Prototyp kapitánů hvězdné flotily." tak to leda aby se mohli poučit jak se to nedělá :D PS: Dnes jsem v běžném televizním vysílání v tomto serial oběvil podprahové reklamy konkrétně S2E13 dík kdy komandér Tucker ztroskotá s neznámím emzákem na nějaké planetě, ještě nkonkrétněji hned po tom, co se pobijí. nehodlám zjišťovat jakého druhu měl ten podprahový věm být. ()

Parm1

Hodně střízlivý pohled na technologii lidstva v půlce 22. století. Hlášky kapitána Archera, jako "polarizujte plášť" nebo "maximální warp" bych mohl poslouchat pořád. Především vesmírné bitvy jsou zábavné, ale jinak je to seriál určený vyloženě fanouškům žánru, ostatním toho nemá moc co nabídnout. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell