Star Trek: Enterprise

USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (více)

Série(4) / Epizody(97)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiální text distributora)

Paity

Pro mě osobně velmi, ale skutečně velmi příjemné překvapení. Co jsme vlastně čekal? Jen snahu vydělat na fenoménu ST bez sebemenší kvality. Nakonec se z toho ale vyklubala záležitost, na kterou jsem se díval s každým dílem s větší a větší chutí. Škoda jen, že nebylo dílů alespoň dvojnásobně více. Opět stejně jako u ST Voyager, i tohle se točí kolem neprozkoumaného teritoria a to se mi skutečně líbí. ()

MadChick

Návrat k dějovým začátkům mě velice potěšil. Příběhově velice zajímavé, obzvláště později více-díly a ucelenější příběh skrz celou sérii. Moc sympatická posádka. A pro mě nejlepší seriál o Star Trek vesmíru (promiň JEAN-LUCU).Klidně bych si nechal líbit další sérii. 90% To moje hodnocení berte trochu s nadsázkou, je to z pohledu fandy. Pokud bych se na tento seriál díval okem nestraného pozorovatele, vyšlo by mi cca 70% ;) ()

J*A*M*A*L odpad!

Nová Star Trek série nová porce sraček.Tak nějak bych mohl nazvat ST sérii Enterprise.Definitivní tečka ve světě ST a už s tím nikdy nechci mít nic společného.0%......Zlatá sedmdesátá léta. ()

Hyb_rid

První a čtvrtá série naprosto děsivé, druhá průměrná a třetí dobrá. Kdo se podívá jen na tu třetí tak asi udělá nejlíp. edit 2023 Po takřka dvou dekádách znásilňování Star Treku Kurtzmanem a Abramsem mi konečně došlo jak moc se budu muset do smrti Bermanovi a Bragovi omlouvat za mé absolutní nepochopení toho o co se s Enterprise snažili ()

cmenda

Tenhle Star Trek patří k mým nejoblíbenějším zde se seznamujeme s všemi postavami které později (dříve ) známe z původních epizod . Zároveň zjišťujeme jak se stavěla a projektovala loď a navazovaly vztahy s vulkánci či klingony - Možná se to může jevit někomu jako zbytečná série ale zároveň nám říká jak to vše začalo takže za mě za 5. ()

maty39

Vcelku zajímavý seriál. Enterprise je první pozemskou lodí co má warp 5 a tak se vydává objevovat vesmír. Vztahy lidstva s Vulkánci ještě nejsou zrovna ideální Fedrace ještě neexistuje a lidstvo zažívá první kontakty s mimozemšťany. Vukánka T'Pol je pořádná kočka :-)))) a nejroztomilejší člen posádky je jednoznačně Porthos ;:)))) První série je průměrný Star Trek za 4, ale v okamžiku, kdy se dostaneme do druhé série začnou se dít věci. Romulané, Klingoni, Terra Pente (viz Star Trek 6), útok na Zemi. Úroveň stoupá i ve třetí a čtvrté sérii takže jasných 5 ()

Const.ex

1. sezóna První díly první řady jsou dost rozporuplné.. a některé až trapné, ale kdo vydrží tak dostane prémii v podobě druhé poloviny této řady. Od dílu 12 (Tichý nepřítel) si už seriál udží jistou laťku, jenž až na malé vyjímky neklesne. Hodnocení: 60% ____2. sezóna V druhé řadě seriálu není snad ani jediný díl, který by vadil.. skok kupředu. Hodnocení: 70% ____3. sezóna Po první a druhé řadě přichází opravdu plnohodnotný Star Trek. Téměř všechny díly byly skvělé a jako celek měla 3. sezóna poutavou atmosféru. Hodnocení: 85% ____4. sezóna Hodnocení: 80% ()

Tichošlápek

Podle mě nejlepší ze všech seriálů Star Trek. Stylově mi to připomíná Hvězdnou bránu, což preferuju. :-) Má to právě i humor, který zvedá hodnocení na 5 hvězd. Opět jako u SGA vytýkám počet epizod - mohli jich udělat více. :-) ()

A. Murray

U spousty seriálu se stává, že u posledních sérií příběh upadá. Zde je tomu naopak. 1. série byla nic moc a tvůrci si nedělali hlavu s časovou linií. Ve 3. a 4. sérii však nastává zvrat a celý příběh graduje. Dal bych plný počet hvězdičce nebýt 1. série. ()

Simgal

Můj druhý nejoblíbenější Star Trek seriál. Po slabším začátku se rozjede parádní sci-fi se spoustou odkazů a origin momentů pro celou značku. Časové zasazení do počátků průzkumu vesmíru a před vznik samotné Federace je parádní (na začátku nemá Enterprise ani phasery). Snad všechny členy posádky a ostatní postavy jsem si téměř okamžitě oblíbil. Enterprise mě chytla a nepustila, hlavně pak 3. a 4. řada. Kompletní shlédnutí mi zabralo dva týdny, po kterých jsem měl až abstinenční příznaky. Je obrovská škoda, že byl seriál předčasně zrušen a byl zakončen podle mě velmi nešťastně. Opravdu doporučuju všem vynechat závěrečnou epizodu, která ve mě dodnes zanechala velice hořkou příchuť. ()

radekgfx

Návykovost typická pro Star Trek universum je zde přítomná v míře více než dostačující. Pouze omezeně jí však sekunduje hloupoučký a místy velmi nelogický scénář většiny epizod (viz charaktery postav, hierarchie velení, motivace a jednání jednotlivých ras apod.), jenž se absolutně nedá srovnat s konverzačně bohatými díly Nové generace. Nepotěšil ani casting, jenž je pravděpodobně tím nejhorším v rámci dosavadních spin-offů (subjektivně mně vadil zejména kap. Archer). Seriál je obecně laděn dosti akčně a jde na ruku či oko těm lidem, jímž konverzace a dlouhé dialogy z nějakého důvodu vadí. Příklon seriálu k auře hansolovského jednání a vypořádávání se s problémy též dosti tupí tak rigorózní a formální stránku, jež je vlastní všem původním filmům a seriálům. ()

Martinius

s odstupom casu 15 rokov znizujem hodnotenie na stale velmi dobre 4 hviezdicky. ale uz to nie je to nekriticke nadsenie, lebo som fanusikom star treku. enterprise musim predsalen dat do rovnice s novou serialovou tvorbou, ktora je nepomerne lepsia ci uz do autentickosti, uveritelnosti, pribehu, herecnych vykonov ci profilovania postav. triky nehodnotim, lebo tie sa daju merat ken v kontexte s moznostami danej doby. pri porovnani so serialmi dosledne zameranymi na autentickost deja (nie dejin) i na interakciu postav ako game of thrones, house of cards, vikingovia ci narcos, vyznieva utopicka enterprise so svojimi jednorozmernymi stereotypnymi postavami a ich naivnym konanim v lepsom pripade usmevne, v horsom hlupo (kurva archer, strielaj po tych klingonoch!). napriek svojmu sarmu, nostalgickej hodnote a pritazlivosti zanru by bola pacifisticka uderka enterprise pri trochu realistickejsej snahe stvarnenia svojho vesmiru uz davno mrtva. ()

Omnislash

predne bych mel priznat, ze nejsem velky fanousek sci-fi serialu. jelikoz jsem ale ze zvedavosti zkouknul deep space 9, rekl jsem si, ze bych mohl zkusit i jinou serialovou radu ze sveta star treku. volba padla na voyager. vysledek? uz nikdy vice. nezvladnul jsem ani jen prvni radu. dej je primitivni az stupidni, postavy jsou nesnesitelne, karbonizace koxohydratu jde do extremu. chut ovsem stale nezmizela a tak i pres negativni ohlasy prisla rada na enterprise. k memu prekvapni me velmi oslovilo uz prvnich par dilu. posadka byla sympaticka, dej zajimavy, radoby vedeckych reci minimum, archer charismaticky. co vic si od star treku prat? prvni tri serie jsem polknul jako nic a pomalu se serialem rozloucil decentni serii ctvrtou. v mych ocich jednoznacne perla st univerza, ktera si zaslouzi sve 4 a pul hvezdicky. proc to povidani o voyageru na zacatku? nemohu si totiz odpustit zminit, ze nechapu komentare pisici o enterprise jako osklivem kacatku st sveta, zatimco voyager je vyzdvihovan na pomyslny olymp. v mych ocich je na tom voyager tak spatne, ze muze smele souperit se star trekem puvodnim. pokud se vam tedy libil onen prehistoricky star trek plny kartonovych krabic, spicatych poprsi a vidlackeho kapitana, kteremu couha slama z bot, pravdepodobne nepohrdnete ani voyagerem. pokud mate ovsem radeji serialy, ktere maji hlavu a patu, dialogy, ktere nejsou z devadesati procent o subprostorovych trhlinach ve fazorovych fuzorech na plazmovem vedeni, sympaticke a lidske postavy, pak sahnete radeji po enterprise. nebudete zklamani ()

melloun

Rozjezd seriálu se mi zdál s ohledem na datum realizace trochu "old schoolový", postupně se však zlepšovala jak náplň misí, tak i pocit z dobrodružství. Bohužel celková kvalita trpěla častým střídáním lepších dílů s těmi horšími, zejména pak ve čtvrté řadě. Za vrchol série považuji několik vícedílných příběhů, které nepostrádaly napětí ani akci. Posádka Enterprise mi byla až na výjimky sympatická a z mimozemských ras mě nejvíce zaujali modří Andoriané. Za zmínku stojí i cameo role představitelů z Nové generace. Rozhodoval jsem se mezi 3* a 4*, nakonec dávám 4* ale jen s odřenýma ušima. ()

sirien

Chtěl sem tomu dát 3* v duchu hodnocení seriálu podle nejlepší série... ale podobně jako u DS9 nějak nemůžu. Postavy sou nezajímavý, herci sou slabý (nejlepší dvě postavy a herci jsou vedlejší role Shrana a Sovola), zápletky sou nenápaditý (a často vykradený z dřívějších ST seriálů), provedení je děsně předvídatelný, nenápaditý a obvykle nudný, nosné storky Time Wars i Xindů jsou nelogické na úrovni nesmyslnosti. Nejhorší je, že tvůrci jakoby to věděli a z nedostatku sebevědomí utíkali k recyklování silných tropes dřívějších ST, často nelogicky a na křeč - Klingoni, Borgové, Ferengi, Mirrorverse... a to na úkor vlastních konceptů (Sulivans...) V kontextu nedávných shit-treků se říká že "Enterprise kdysi byla ten špatný Star trek" - bohužel, existence shit-treku na tom ve skutečnosti nic nezměnila. Zatímco DS9 sem dal 2*, ale ve skutečnosti to byla hrozná horská dráha fakt dobrejch a fakt shit věcí, Enterprise je celá vyrovnaně meh - s01 je ještě fajn, 02 je slabá, 04 zachraňuje Vulkánská trilogie. (s03 je anti-trek hereze a jakejsi hrozně nepovedenej pokus o Farscape/BSG kopii, od který tvůrci v s04 naštěstí rychle zas utekli.) ()

kostej_

Výborná třetí sezóna navázala na styl DS9 a ukázala, jak (by) se mohl obecně vyvíjet startrekovský seriál dál. Škoda, že to zatím na nějaké další pokračování nevypadá. ()

char_t

První série za lepší tři. Příjemné doplnění informací k ostatním sériím, ale jinak nic moc nového, jen tatáž příjemná a neurážející atmosféra, jak ji známe třeba z ST:NG. Druhá série pokračuje ve stejném duchu. Občas tu máme nesmyslný úvod, abychom navodili potřebnou situaci, zjevně scénáristům dochází nápady. Ale konec to většinou zachrání aspoň zpět na průměrné tři. Během třetí série zvedám na čtyři a kus, parádní příběhová linka se táhne celou sérií. Čtvrtá opět trochu klesá k průměru, ale parádní crossover v posledním díle čtyři udrží, před titulky musí vehnat každému pořádnému trekkie skoro slzy do očí :-) ()

Rikky007

Snaha o takový "lidový" Star Trek. Už úvodní znělka mluví jasně. Akorát to bylo celé až moc prozaické a americké. Necitlivé nabourávání (už jenom samotným designem a existencí další lodi Enterprise) historie seriálu mě taky vůbec nenadchla. Je pravda, že poslední série docela stála za to a bylo tam spoustu zajímavého, ale jinak víc, než na průměr to nemá. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell