Milénium

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller / Horor
USA, (1996–1999), 66 h 27 min (Minutáž: 43–60 min)

Tvůrci:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Lance Henriksen, Klea Scott, Megan Gallagher, Terry O'Quinn, Brittany Tiplady, Stephen E. Miller, Bill Smitrovich, Kristen Cloke, Peter Outerbridge (více)

Série(3) / Epizody(67)

Seriál z pera Chrise Cartera. Bývalý agent a profilista FBI Frank Black (Lance Henriksen) se stěhuje se svou dcerou z Washingtonu DC do Seattlu. Frank má schopnost dostat se do myslí vrahů a vidět jejich očima. Ve Washingtonu se připojuje do tajné organizace-Millennium. Společnými silami bojují proti vrahům. Ve vedlejší linii také sledujeme osud Frankovi ženy, kdy se dozvídáme, že byla unesena neznámým únoscem...

Celkem 3 sezóny. (djtoko)

filmmovier

Celkem povedená záležitost od duchovního táty Akt X. Kvalit tohoto díla sice Milénium nedosahuje, ale zase má jiné klady. Především má Lance Henriksena, který v hlavní roli exceluje a jehož velmi dobře nadaboval Spock Plachý. A když jsme u herců, za zmínku určitě stojí v první řadě Terry O´Quinn a docela i Megan Gallagher. Ale k seriálu - už úvodní znělka je bezvadná (Mark Snow) a zápletky jsou také dobré. Milénium je sice spíše detektivní, ale ty zápletky jsou někdy fakt dost psycho a už od začátku jsou neskutečně kvalitní, atmosférické a napínavé. Nádech mysteriózna je tu znát od první chvíle, ale ve druhé sérii se to prý rozjede víc. Takže těch několik prvních dílů mě fakt neskutečně překvapilo, výborný mix velmi chytré, kvalitní detektivky a Akt X se skvělou hudbou a obsazením. Co dodat, Cjris Carter je holt king. A i když se radši podívám na Muldu a Danu, tohle začínám taky mít rád. A navíc jsem se do seriálu ponořil už při prvním dílu a to je co říct.. Fakt dobré mystery. 85%, zatím. EDIT: Jak byla první série o sériových vrazích, ve druhé už nejsou a nastupují mysteriózní zápletky. Pro některé tím seriál Milénium klesnul, ale podle mého názoru je druhá série úplně nejlepší a právě ty nejpovedenější a mnou nejoblíbenější epizody celého seriálu pocházejí právě z ní (v topce mám takové klenoty jako vynikající Prokletí Franka Blacka Chungova obrana soudného dne (návrat legendární postavy z Akt X) a samozřejmě epizodu s čajovým dýchánkem démonů, který do Milénia tak úplně nezapadá, mnohem víc by se uplatnila v Aktech, protože tam by zapadla dokonale, jak hodně je aktovská, ale aspoň celý seriál osvěžila). Ale jak byla druhá série výborná, třetí byla vskutku slabá. Bylo tam sice hodně OˇQuinna a Outerbridge, ale už tam bylo až příliš překonspirováno a to hodně pomalé, rozvleklé tempo mě začínalo unavovat, ale naštěstí mě to na zhruba posledních osm dílů dokázalo uhranout tak jako na začátku... A i když to vždycky bude seriál číslo 2 (po Xech), já jsem si ho oblíbil, líbil se mi a musím říct, že za pozornost rozhodně stojí a je škoda, že není tak znamý. Úvodní melodie je vynikající a minimalně ta druhá série se vyrovná těm nejlepším případům Muldera a Scullové. Jako celek za 78% a třeba se někdy zase podívám, protože kdyby ne, byla by to škoda. ()

zigíš

Epizóda o démonoch v bistru (ktorých vidí len Frank Black) je édlvajz ..občas tempo drhne, niektoré časti sú do počtu, ale i tak sa jedná o mocný seriálový nadštandart ()

blueskin

Viděl jsem jen pár epizod a seriál mi přišel zajímavější, než Akta X. Jak ale čtu reakce ostatních, nebylo tomu tak zdaleka vždy, takže dávám alibistickou trojku. ()

masr

První série - doporučuju nekonzumovat tenhle seriál ve vyšších dávkách. První sérii jsem zhlédl asi za týden a ještě několik dní poté mám solidní "depresi". Pustopustá beznadějná temnost; bez jakéhohokoli odlehčení nebo náznaku něčeho pozitivního. Druhá série - skutečný vrchol seriálu a někoho z tvůrců dokonce napadlo, že občas je třeba tu těžkotonážní temnotu odlehčit. Třetí a díkybohu poslední série úroveň neztratila a tím, že je poslední, taky zajistila, že se seriál nerozplizl jako prakticky celá současná seriálová produkce. Celkově: koherentní, krajně temný seriál, na který člověk pravděpodobně nikdy nezapomene. ()

wosho

Sice je to skoro jako Akta X, bez děsných UFOkonspirací, ale je to stále koukatelný kri-mi seriál s napětím a atmosférou. Navic Lance Hanriksen ukazuje, že opravdu hrát umí a dokáže unést i seriál. ()

divak84

libil sem mi ten vztah otec - dcera, serial jako takový patřil k průměru, který nijak dlouho v paměti nevydrží. ()

mira007

Lance Henriksen v hlavní roli v takové temné kriminálce, která v dobách před příchodem quality tv na velké placaté obrazovky byla něco hodně mrazivého. Dneska by to sice zapadlo do průměrné šedi, ale charisma Bischopa je vyjímečné i na současnou produkci. ()

Gediman

Takové temné, ponuré krimi, občas s nadpřirozenými prvky. Některé díly i přesahují kvality dílů Akt X, ale většinou spíš průměr. ()

MickeyStuma

Tento seriál ve své době tak trochu konkuroval Aktám X. Však úvodní melodie, stejně jako ta od Akt, se hodně proslavila. A jméno, Mark Snow, znal snad každý. Mnohé díly byli až depresivně temné a o napětí z počátku nebylo nouze. Bohužel ho postihl stejný osud jako Akta. Později se každým dalším dílem začal seriál utápět v neskutečném patosu a nudnosti, takže musel být posléze ukončen. Pro Lance Henriksena to byla vcelku na výsost excelentní role. Jeho tvář byla se seriálem navždy spojena a bez něj by nemohl vůbec existovat. Těžko říci, jestli dokáže dnes někoho ještě oslovit. Na dnešní dobu je tempo vyprávění pro mnohé hodně pomalé. Každopádně seriál má něco do sebe a i když se nestal kultem, jako již několikrát zmíněné Akta X, stojí určitě za povšimnutí. I když už jen jednou. ()

bacon

Ďalší bravúrny počin z dielne Chrisa Cartera. Fascinujú ma diela tohoto scenáristu. Black, Frank Black, bývalý agent FBI pracujúci pre tajné spoločenstvo Millennium, kde vyšetruje obzvlášť brutálne vráždy prenikaním do mysle páchatela. Súčasne rieši problémy so svojou ženou, ktorú unesú. Celý seriál sa nesie v typickom Carterovom klišé, tajomná skupina zahalená tajomstvom, únos Frankovej ženy. To mám na Carterovi rád, vie to podať neskutočne mysticky a temne podať. Tvorca mal gule na samovraždu hlavného hrdinu, to som teda fakt nečakal. Škoda, že to ukončili, verím, že ďalšia séria by bola len a len tajomnejšia, temnejšia a ponurejšia. ()

RobLord

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů. Pro mne ještě o něco lepší, než Akta X. Millennium si mne našlo před lety jako novinka a dnes obdivuji jeho nadčasovost. ()

PenaPP

Jak mi mohl tenhle kousek utíkat tolik let? Každopádně jsem rád, že jsem se k němu dostal. Ponurá atmosféra, skvělý Lance Henriksen a tu a tam nějaké to tajemno... prostě paráda podobná Aktům X (ostatně Chris Carter se podílel na obou). ()

KafuR

1.řada Velmi temný a sugestivní seriál s často dost bizarními případy, a některé z nich jsou dokonalé hororové majstrštyky. Postava Lance dává seriálu i svou vlastní tvář, jen tempo je občas dost rozkolísané a některé případy jsou až na hraně uvěřitelnosti. ()

Dr.Cilka

Drsný a temný seriál rokov 90-tych. V dnešnej dobe sa hranice zobrazovaneho násilia či nahoty posunuli natoľko, že kedysi Millennium vysielane po polnoci, pôsobí už takmer rozprávkovo neškodne. Nostalgia však robi svoje.. ()

Blazkowicz

Zapomenutý bratříček Akt X od stejného tvůrce. Hodnocení možná mírně nadhodnocené, protože atmosféra je podobně pohlcující jako u Akt X. Frank Black v podání Lance Henriksena je navíc moc dobrá postava. Nicméně kromě výtečné první série asi nemá moc cenu seriál sledovat. Jakmile se začne rozebírat tajemná skupina Milénium, jde slibně rozjetý začátek do kopru a nastupuje průměrnost a údiv nad tím, jak to mohl někdo zazdít takovými nesmysly. 4-* ()

ShotgunED

Tenhle seriál se mi líbil (myšlenky některých dílů mi nedávaly spát) a to moc, dokonce více než Akta X, bohužel skončil stejně stejně jako Akta X (jak jsem již uvedl ve svém komentáři k nim) . Jak nastoupila konspirace, byl konec všem mým zájmům, protože to jsou již malicherné hádky co bylo dřív, vejce nebo slepice a kdo nevěří nám je "neznaboh" a zabijem ho. Zase jedno zklamání. :-((( ()

Salus

Tak trochu jiná Akta X. Pokud se epizoda věnuje vyšetřování samostatného případu, je to fajn, ale pokud se začíná seriál věnovat spleti intrik všech proti všem, přičemž vždy je za tím skupina Millenium, která stojí zároveň na správné i na špatné straně barikády...jde to do hajzlu ()

PCHE

Nie až tak dobré ako Akty X, trocha sa to podľa mňa viezlo na vlne zaujmu o film Sedem. Niektoré diely výborné, niektoré podpriemer ()