Reklama

Reklama

Dynastie

(seriál)
  • USA Dynasty
USA, (1981–1989), 173 h 59 min (Minutáž: 45–95 min)

Hrají:

John Forsythe, Linda Evans, Joan Collins, Gordon Thomson, John James, Emma Samms, Al Corley, Pamela Sue Martin, William Beckley, Bo Hopkins, Heather Locklear (více)
(další profese)

Série(9) / Epizody(219)

Obsahy(1)

Sekretárka Krystle sa vydáva za svojho šéfa Blakea Carringtona, majiteľa denverskej ropnej spoločnosti. Milionársky život však nie je prechádzka ružovou záhradou. Krystle si musí získať dôveru služobníctva i nevlastných detí - prefíkanej Fallon a homosexuála Stephena. Okrem toho musí byť stále v strehu pred zákernou Carringtonovou ex-manželkou Alexis. (arkis)

(více)

Recenze (122)

topi80 

všechny recenze uživatele

Já nějak nevím. Všichni se v tom seriálu chovali jako retardovaní, každý měl nějakou úchylku, ale vzhledem k jejich rodokmenu a sledování vývoje této rodiny, která by mohla sloužit jako názorný příklad v příručce sociální patologie, jsem jejich jednání dokázal nějakým způsobem chápat, což mi u některých jiných skvostů trochu unikalo. Semtam náznak vtipu, občas velmi mírňounký náznak jakéhosi smysluplného děje, na odpad to tedy není. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle seriál mě dost zaujal a viděl jsem pěknou řádku jeho řad. Vzdal jsem to, až když se většina hlavních představitelů pomocí plastických operací po "smrtelných" nehodách úplně proměnila, když se hlavní hrdina po několikáté oženil s vlastní manželkou a přibyla mu kupa všemožných levobočků. Nevím, jak byly v tehdejším SSSR vnímány díly, jež se měly konat v jakémsi Moldavském království, ale mě to tehdy přestávalo bavit. Každopádně, dnes už to dávají jenom v ranních hodinách na německých kabelových stanicích. ()

Reklama

Hillock 

všechny recenze uživatele

První díl první série nazvaný Ropa vypráví o příchodu Krystle do rodiny. Musí se naučit způsobům zbohatlíků a připravuje se na svatbu s Blakem. Matthew se vrací z Blízkého východu a Claudie byla právě propuštěna z psychiatrické léčebny. Tento úvodní díl odstartoval začátek úspěšného dramatického seriálu s devíti řadami a celkovými 220 epizodami. Do konce první sezóny se Dynastie držela v první top 5 hodnocených pořadů. Na třetí místo se vyšplhala v období 1983-84. První příčku si po právu zasloužila konečně v letech 1984-85. Začátek čtvrté řady znamenal pro seriál zároveň jeho konec. Hodnocení seriálu začalo prudce klesat a během jeho poslední sezony 1988-89 Dynastie klesla na 57. příčku. Poslední díl poslední série byl odvysílán 10. května 1989, avšak některé dějové linie zůstaly nevyřešené. Zklamání fanoušků ale netrvalo dlouho a dočkali se o dva roky později dvoudílného filmu Dynastie: Shledání v říjnu 1991. Seriál Dynastie získal několik prestižních ocenění. Na cenu Emmy byl čtyřiadvacetkrát nominován, Zlaté Glóby vyhrál celkem třikrát, čtyřikrát si odnesl prvenství v kategorii Oblíbený televizní dramatický pořad z People’s Choice Awards a v řadě dalších kategorií bodoval. Dynastie se vysílala v 70 zemích a vidělo ji přes 250 miliónů lidí. V roce 1999 byl Aaron Spelling zařazen do Guinnessovy knihy rekordů jako nejúspěšnější seriálový producent v historii televize. Do dnešního dne je Dynastie stále seriálem, který v historii ABC dosáhl nejvyšší sledovanosti. V devadesátých letech tento seriál zavítal i na české obrazovky a těšil se velkému úspěchu. Kdejaká žena prožívala každou slzu Krystle a hněv Alexis, milovala svůdného Dexe a byla okouzlena šarmem Blaka. Seriál seriálů, na který jeho fanoušci nikdy nezapomenou. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Konflikty, rozepře, podrazy a intriky byly na denním pořádku seriálu ve kterém šlo hlavně o ropný byznys. Dva znepřátelené klany respektive korporace - Denver Carrington versus ColbyCo - a v každé epizodě nejméně jeden podraz, jedna hádka nebo chladné zneužívání něčích citů. Seriál bohatě zaplavený postavami. Zřejmě se jednalo o nějaký vzorek americké populace, protože své zastoupení tady měl gay, rozmazlená nána, charismatický boháč, atraktivní panička, sličná blondýnka a tak bych mohl pokračovat do nekonečna. Stejně by to nepřineslo žádný výsledek. Tohle se u nás vysílalo ve špatnou dobu. Kdyby se to k nám dostalo na televizní obrazovky před revolucí to by byl panečku teprve souboj socialismu s kapitalismem. V době, kdy seriál běžel měl už divák s americkými milionáři a jejich osudy natrénovano u spřízněného seriálu "Dallas". V podstatě se u obou dynastií jedná o stejnou slátaninu ve kterém se protagonisté přetahovali o mamon, krásné ženy a ega jen s tím rozdílem, že na Southforku svého času byla větší legrace pokud jde o frekventovanou stupiditu hlášek a k dispozici bylo nesporně atraktivnější a "nesmrtelnější" herecké obsazení. Tahle dynastie už byla pro některé jen taková nástavba zůstávající ve stínu svého slavného předchůdce, která svým stále stejným rytmem vyprávění na monogamní téma s chladně vycizelovanými osudy postav, divácky unavovala. Není se co divit, že seriál skončil v černých číslech. Někdo si dal pro posouzení pár dílů jako vzorek, aby uznal, že se to nedá sledovat celé avšak našli se i tací "šílenci", kteří nevynechali jediný díl. Co jim to dohromady přineslo, co do diváckého zážitku, se neodvažuji odhadovat. I nějaké klady by se našly. Jedním z nich je Joan Collins, která byla výborná a také dabing, který k postavám hlasově sedl, pokud si tedy nepustíte originální znění. Jenže tohle je pořád dost málo na to, aby se u toho dalo vydržet. Američané u toho zkysli několik let a dobře jim tak. Mé hodnocení: 20% ()

Honza__St. 

všechny recenze uživatele

Znatelně méně zdařilá kopie Dallasu. Nebyla nejhorší, ovšem stejně jako v případě Dallasu postupně přicházely šílenější a šílenější zápletky. Oním přeskočením žraloka byl paradoxně vrcholový moment - Moldavský masakr (k němuž došlo ve stejné době, kdy v Dallasu poslali Bobbyho do sprchy). Dál už přicházela jedna větší šílenost za druhou, a vše vyvrcholilo tím, že jednu z hlavních postav unesli mimozemšťani (k tomu sice došlo ve spin-offu, ale jelikož ten hned potom skončil, museli ten problém dořešit v hlavním seriálu), po čemž už nebral Dynastii vážně vůbec nikdo. ()

Galerie (135)

Zajímavosti (22)

  • Pamela Sue Martin (Fallon Carrington) odešla na konci čtvrté série, protože měla pocit, že její postava se nerozvíjí, zároveň se chtěla vdát a založit rodinu. Na konci páté série se postava Fallon vrátila s tváří britské herečky Emmy Samms. Ta se původně ucházela o menší vedlejší roli, ale Tori Spelling byla jejím fanouškem v soap opeře General Hospital (od r.1963) a navrhla ji otci do role Fallon. (kenny.h)
  • Americká potravinářská společnost Kraft Foods v roce 1985 oslovila Lindu Evans (Krystle Carrington), aby propagovala jeho řadu instantních nápojů Crystal Light. (kenny.h)
  • Al Corley odešel ze seriálu na konci druhé série. Nelíbilo se mu, že jeho postava Stevena Carringtona, jedna z prvních otevřeně homosexuálních postav v americké televizi, se po nátlaku náboženských organizací a obavách studia o sledovanost začala měnit v nevyhraněného bisexuála. Od třetí série byl jako Steven obsazen Jack Coleman a změna vzhledu byla vysvětlena plastickou operací po výbuchu na ropné plošině. (kenny.h)

Reklama

Reklama