Útěk z vězení

• USA Prison Break (více)
USA, (2005–2017), 63 h 43 min (Minutáž: 42–55 min)

Tvůrci:

Paul Scheuring

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(5) / Epizody(90)

kenkaku

Season I: Naprostá pecka. Něco nového a nevídaného. Děj má myšlenku, spár, napětí... vše funguje jak má. Opravdu krásná práce. Season II: Druhá řada prakticky využívá rozjetý vlak první řady a řeší "co bylo po tom". Člověk se dozví pár odpovědí a i když je to změna, napětí si umí stále držet. Není to sice už taková pecka, ale stále slušný nadstandard. Season III: Podle mého názoru reakce na názor publika že "první řada byla lepší". Tak prostě "návrat ke kořenům" šup zase do vězení. Drsnější a nebezpečnější... no... tak nějak to zabralo. Díky novým postavám je to trochu jiné, ale stále si své "hvězdičky" zaslouží. Season IV: Obrovský posun jinam. A to nejen po dějové, ale i kvalitativní stránce. Scénáristé asi dostali pocit že čím víc zvratů, tím víc Prison Break a tak prakticky sledujeme dvě řady v jednom. První polovina série je úplně něco jiného než druhá a přiznám se že ne každý na to musí mít žaludek. Obzvlášť na to neustálé vracení postav (kolikrát ji ještě musí střelit a pokusit zabít než to klapne?), nebo ty dějové berličky/kotrmelce aby se oživil děj (ji, klidně to prásknu: víte že Michaelova 25let mrtvá matka je vlastně naživu a ví o všem co se jim děje???). No hnus... Poslední řada byla definitivně nejhorší a dosahuje sotva na průměr (a to spíš ještě jen z nostalgie). Season V: Scénáristé se zastyděli a dělají, že se poslední řada nestala. Vrací se ke kořenům a dělají jedno dobré rozhodnutí za druhým. První je počet epizod. Žádná omáčka a kecy. Jede se čistě bez vycpávek. Další je že se nebazíruje na detailních znalostech a prakticky vše co jeden potřebuje se zopakuje hned na začátku (kdo by si taky po těch letech něco pamatoval). Děj je postaven na tom, že vlastně zjišťujeme co se posledních 7 let dělo. Bohužel série selhává na detailech. Logika občas kulhá (myslím logika chování postav) a drobnosti jako "nekonečný zásobník" celkem pobaví. Série si tedy napravila reputaci (krom retardované epizody 6 která obsahuje jednu debilitu za druhou) a umím si představit, že producenti budou chtít ještě z Prison Break nějakou tu kačku podojit. ()

pavelblahy

Hodnotím pouze první 2 série. 1. sérka naprosto geniální, hltal jsem to neuvěřitelným způsobem. 2. série už byla slabší, ale ještě se to dalo zkousnout, ale jak se blížil konec série, tak už mě to přestávalo bavit. ()

Arkanoid

Všetko je plán. Tomuto heslu je všetko v seriáli podriadené, motivácie postáv, vzťahy medzi nimi. Je fajn, že si postavy nevydýchnu, no scenáristi nedokázali vyjadriť ich charakter v niečom, čo by nemalo nejaký vyšší účel. Každý sa len sústredí na cieľ a nekoná prirodzene. Táto zápletka sa prejavuje v každej sérii, aj keď skoro bezchybne funguje len v tej prvej. Seriál, ktorý napätie nepoužíva len ako nástroj na udržiavanie diváka v napätí, ale napätím žije, čomu je prispôsobený celý dej a postavy tak nerozvíja, ale len posúva z bodu A do bodu B, pričom ich ohrozuje na živote. Bez spoilerov to nejde. 1. séria zvýšila adrenalín snáď všetkým fanúšikom thrillerov. Michael Scofield vyčerpal všetky právne cesty, ako zachrániť svojho krivo obvineného brata pred trestom smrti. Zostalo mu jediné - stať sa jeho spoluväzňom a pokúsiť sa utiecť. Jeho zdanlivo nepriestrelný plán však komplikujú ľudia vnútri aj vonku väznice, s ktorými nerátal, no ako majster improvizácie si s tým dokáže skoro vždy poradiť. Sebaobetavému inteligentovi nešlo nefandiť a stal sa stredobodom deja. Vzťahy medzi postavami sa odvíjajú od toho, čo daný človek pre toho druhého ponúka. Krehké prímeria sa môžu veľmi ľahko narušiť a to vytvára neustále napätie. 2. séria - Podarilo sa. Každý musí ísť vlastnou cestou, no nie každý z osmičky má rovnako zaujímavý a intenzívny príbeh ako bratia. Scény už nie vždy ostávajú na pokračovanie na ďalší diel, no napätie sa zachovať podarilo. Spoločnosť sa konečne prejavila naplno. Najpozoruhodnejší z nových postáv je drogovo závislý agent FBI Mahone, ktorý má chytiť osmičku a zodpovedne plní funkciu kata. 3. séria - Iné väzenie, iné pravidlá. Treba uskutočniť ďalší útek. Nepripravenému Michaelovi neostáva nič iné, len čistá improvizácia. 13 dielov nestačilo na dostatočný rozvoj všetkých postáv, niektoré poslúžili len ako barličky tým dôležitejším. Séria mala stále atmosféru a logické vyústenie. Seriál mohol kľudne skončiť aj s nezodpovedanými otázkami. 4. séria - Žeby sa našiel niekto morálne čistý, kto vyvedie zblúdilé ovečky na správnu cestu? Zjednotiť skupinu vyvrheľov, ktorí sú v hľadáčiku nebezpečnej organizácie, aby konečne mohli rozložiť tých, ktorí ich prenasledujú sa zdal byť rozumný ťah. Predtým dlhodobo pripravované plány s dierami nahradili krátkodobé stopercentne fungujúce, čo tiež prispelo k povrchnému vyzneniu ako telenovelové diely v druhej polovici série, ktoré okrem nikam nevedúceho deja ponúkli aj niekoľko zmŕtvychvstaní, z ktorých jedno pomohlo ukončiť už zbytočne naťahovaný seriál. Z nových postáv tretej série tu bol využitý len zlomok a postavy pridané v štvrtej sérii nestáli za veľa, no môžme vidieť postupný prerod postáv Mahonea a Bellicka. Prison Break ponúka neustále napätie, dej, ktorý sa skladá z inteligentných plánov a improvizácie, ale aj sklamanie z úbytku kvality. ()

solskjaer

Jeden z nejlepších seriálů, které jsem kdy viděl. I přes občas docela "ulítlé" opakující se zápletky se jedná o silně nadprůměrně kvalitní seriál. A to všechny 4 série, které prostě nelze hodnotit jednotlivě, jak to tady mnozí uživatelé rádi provádějí. Skvělé herecké obsazení, perfektní Massive Attack, prostě paráda. ()

gutshoter

Absolutní bomba co se týče prvních dvou sérií, které také hodnotím. Třetí, kterou jsem už ani nedokoukal hodnotím pouze jako nadprůměrnou a série čtvrtá mé oko nepozřela. Jakožto fanoušek spíše filmů je pro mě seriál Prison break ale zatím jediný, u kterého jsem díl od dílu (na dlouhou dobu) vydržel až do konce - první série byla dechberoucí, druhá skvělá, a to se také projevuje v mém hodnocení, které je ale značně subjektivní a kdo ví, možná i nadhodnocené. ()

hudryhudry

Vězení je vlastně hrozné místo. Jo to doslova semeniště těch nejhorších kriminálních živlů – vrahů, vyděračů, pedofilů, zlodějů a jiných lidských oblud, na které Bůh zanevřel. Nechápu tedy, jakou magickou mocí a proč mám filmy s tématem „vězeňské“ tak rád… Možná je to tou atmosférou neustálého napětí, adrenalinu, jestli vás někdo nepodřízne nebo vám ve sprše neshodí mýdlo na zem… Ve většině filmů o vězení jsou též obráceny role dobra a zla… Bachaři bývají ti obávaní, ti zlí, ti, kteří se všemožně snaží těm „chudáčkům“ vězňům pobyt v base znepříjemnit a naopak trestancům fandíme, aby se jim podařilo z vězení uprchnout a znovu tak začít škodit lidem. Přesto však bývá většinou hlavní hrdina nevinný a to je ten důvod, proč si nás získá na svou stranu. – nespravedlnost nemá nikdo rád. Proto se jistě nebudete divit, že mezi moje nejoblíbenější filmy patří např. Darabontovy Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle. No a nyní k nim přibyl další, tentokrát seriál s poměrně výstižným názvem Prison Break. Vzhledem k tomu, že už nyní má seriál 3 série, tak se myslím radši ke každé vyslovím jednotlivě. _______ 1 řada: Po prvním díle vás děj vcucne jak hovnocuc a už vás nepustí. Prison Break je prokletí, které vám visí na noze a taháte ho za sebou jak vězeňskou kouli. Je to dáno hlavně perfektně promakaným příběhem, který nenechává žádné skulinky k otázkám a žene díl po díle děj dál a dál takovou rychlostí, jako Esmeralda za 200 epizod. Wentwortha Millera si hned oblíbíme (dámy si ho zamilují a lepí si ho i do šatních skříněk) a fandíme mu, v jeho snaze o osvobození bratra, na kterého strýček Sam zanevřel a vystrčil svou hvězdičkovanou rudo-modro-bílou řiť. Postupně se objevují noví a noví trestanci a pavučina plánu útěku z vězení se začne rozmotávat. Jednotliví trestanci vzbuzují emoce (ať již v dobrém či zlém) a jsou z hereckého hlediska perfektně obsazeni (rád bych například zmínil Roberta Kneepera, kterému bych se na ulici vyhnul velkým obloukem, i když vím, že seriál je jen fikce – pro mě však navždy zůstane úchylem T-Bagem) V ději nechybí zvraty a napínavé situace, při kterým vám tuhne krev v žilách, ale i komornější výjevy z předchozího života vězňů a důvody, co je do Fox River přivedlo. Přesto však platí, a to může i někomu vadit, moje životní motto: „Co se může posrat, posere se.“, a proto se nedivte tomu, že se Michaelovi na poprvé podaří jen málo co. Závěrečné vyústění vám pak na pár dní zvedne adrenalin v žilách a u mě minimálně způsobilo otupělost a únavu ve škole, protože jsem předchozí den čuměl až do nočních hodin. Přesto, genialita plánu útoku z vězení, jeho provedení a celkové zpracování je podle mě výjimečné a nemá konkurenci. Možná proto se Prison Break stal hned po první řadě mým nejoblíbenějším seriálem. ______ 2 řada: Druhá řada by se v klidu mohla přejmenovat na: „Na útěku z vězení“ Dramaticky se změní prostředí, ve kterém se děj odehrává (Fox River vidíme už jen v úvodní znělce) a také se maličko mění téma příběhu: útěk z vězení už není hlavní pointou filmu. Svou roli získávají peníze, velké intriky vlády, ale také nová postava, psychicky labilní agent FBI William Fichtner a jeho nezákonné praktiky při vyšetřování. Co se však nemění je spád příběhu a jeho přitažlivost, která je stejná, né-li větší než v první sérii. Moje životní motto stále platí v plné míře, přesto se však do příběhu hodí a vytváří velkou dramatičnost. Nyní se blížím ke konci druhé série, za pár dní ji budu mít dokoukanou. A co potom? Pak přijde třetí a krátké hodnocení prvních pár dílů tu bude co nevidět.. Na závěr bych ještě rád shrnul klady a zápory tohoto seriálu: + atmosféra, + děj, + promyšlenost, + herecké obsazení, + divácká atraktivita, + originalita, + spád, + kamera, střih a zápory? – napadá mě snad jen slabší hudba. => 99,9 % () (méně) (více)

Roby

Mít mapu vězení vytetovanou na těle s tím můžou přijít jen Američané, ale na druhou stranu velmi originální nápad. Povedený seriál který mě udržel v napětí až do konce každé série a v každé nové sem byl napjatý ještě víc. ()

Kanibal

Za průběh druhé série bohužel musím hvězdičku ubrat, často má člověk pocit, že se děj vůbec neposouvá, jen natahuje. ()

masr

Ze čtyř hvězd na tři. Za neschopnost skončit nejen tehdy, když se skončit má, ale i tehdy, kdy by to bylo jen trochu trapné. ()

Lenarek

100% za první sérii, 90% za druhou sérii a o třetí radši ani nemluvím. Pro mě existují je tyhle dvě. Hltala jsem každý díl, ruce zpocené a napjata s očekáváním, že už to "konečně" vyjde. Vzhledem k doslova příšernému dabingu v ČR, jsem si musela sehnat všechny díly v originále. A podívaná to byla skvělá :-) Což se o třetí sérii nedá říct. Prvních pár dílů jsem ještě viděla, ale postupně začal můj zájem upadat. Připadá mi to, jako nepovedená první série. ( I když už v druhé sérii mi začlo lézt na mozek, JAK může agent Mahone dojít na každý detail. ) T-Bag je super postava a působí (což je dobře) strašně, strašně oplzle. A to se mi na něm líbí. Zato "Michael" na mě, jako diváka působí hrozně nepřesvědčivě. Ale stresovat umí, to rozhodně jo. ()

NICOX

Opravdu dokonale promyšlené, napínavé.. W. Miller má něco do sebe a hlavně je neokoukanej. Naprosto geniální je ovšem T-Bag (neviděla jsem originál v angličtině, ale náš českej dabing z něj dělá opravdovýho úchyla). U minulýho dílu (17. Depka) sem jen s otevřenou pusou sledovala a čekala co se bude dít... už chci další díl. 85 % ()

rozbris

První série: Celá serie se odehrává ve věznici Fox River, kde jsou zavření dva bratří, kde jeden jde na trest smrti a druhý se jej snaží dostat ven a dokázat jeho nevinu. Jednoznačně hodnotím 5*. Druhá série: Celá série je o útěku do texasu, kde se nachází ukradené peníze, které chcou použít pro svůj život v emigraci. Znovu hodnotím 5*. Třetí série: Bratři jsou osvobození, ale znovu se jeden dostává do věznice, z které se pochopitelně zase dostane:-). Shlédl jsem seriál jen do 13 dílu, na pokračování si musíme počkat, až vyjdou další, a proto studio Fox . rychle rychle chcem se dívat:-) ()

brooklyn73

Ano, toto zde jeste nebylo.Prvni a ctrvrta serie je uzasna.Zajimave jak si clovek oblibi i v podstate spatne lidi.Celkovy pocin neuveritelne zdarily. ()

Další tajemný thriller od režiséra Oldboye

Další tajemný thriller od režiséra Oldboye