Koruna

• Velká Británie The Crown
Velká Británie, (2016–2023), 55 h (Minutáž: 39–72 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton, Matt Smith, Tobias Menzies, Jonathan Pryce, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, Lesley Manville, Josh O'Connor (více)

Série(6) / Epizody(60)

Seriál sleduje politické soupeření a osobní životy za vlády královny Alžběty II. a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století. (Netflix)

Recenze uživatele Eleanor05 k tomuto seriálu (11)

Koruna (2016)

Skutečně bych si přála, aby jednou někdo napsal a natočil film, nebo seriál, který by britskou královskou rodinu neglorifikoval. Chápu, že o soukromí Windsorů toho asi nelze mnoho zjistit, ale místy seriál vypadá podobně, jako ony propagandistické medailonky, na které se dívají postavy v The Crown, a které sdělují, jak úžasná je královna, a jak ji všude na světě zbožňují. Při tom vlastně není za co. I v tomto seriálu je královna chladná, odlidštěná prázdná slupka, které ostatní říkají, co má dělat, jak se má tvářit a co má říkat a ona je poslouchá. Je to nejhorší postava neschopná či neochotná obhájit jak své vlastní zájmy, tak zájmy svých nejbližších a v průběhu děje se pořád ptáte sami sebe, k čemu je ta instituce v Británii vůbec dobrá... Co se týče filmařiny, ta je na vysoké úrovni (od režisérů výborné BBC série Wallander jsem ani nic jiného nečekala), většina dílů nenudí a člověk musí místy až obdivovat z jakých maličkostí musel Peter Morgan vykřesat drama. Takže lepší průměr, ale rozhodně ne kvůli sympatiím ke královské rodině. ()

Wolfertonská senzace (2016) (S01E01)

Pevně doufám, že nebude seriál pokračovat v duchu glorifikace britské královské rodiny, jak to známe ze všech filmů o ní. Pak to totiž vypadá jako na objednávku přímo z Buckinghamského paláce, mimo jiné. ()

Windsor (2016) (S01E03)

Ano, je tak příšerně těžké, být bohatý a nemuset pracovat jen proto, že jste se narodili do správné rodiny. A krom toho je tak strašně těžké být mladý, zdravý a mít zdravého manžela a zdravé a šťastné děti. Je to otrava muset se nastěhovat do paláce, když jste chtěli bydlet v drahém domku. Proto se koneckonců celou historii lidstva lidé prali o moc a chtěli se stát vládci. Protože je to tak strašné. ()

Třaskavá želatina (2016) (S01E06)

Peter a Margaret - nejzábavnější linie seriálu. ()

Pýcha a radost (2016) (S01E08)

Konečně výborný díl! Ještě nikdy jsem neviděla tak výborně vystižený vztah dvou sester a je ještě obdivuhodnější, že scénář psal muž. A Margaret by byla královna, kterou bych měla radši. :) ()

Paterfamilias (2017) (S02E09)

Pět hvězdiček nedávám skoro nikdy, ani seriálům, ani filmům. Ale pokud byla kdy v The Crown úžasná epizoda, je to tahle. Peter Morgan nejen, že umí perfektně vystihnout vztah dvou sester (Elizabeth - Margaret), ale očividně dokáže perfektně vystihnout i vztahy rodičů a dětí. Když se skvělý scénář snoubí se skvělou filmařinou (v jednom pochmurně velkolepém momentu ještě podtrženou geniálním Requiem od Mozarta), pak musí zákonitě vzniknout skvělý díl. Pochmurný, depresivní, epický, hluboký a pravdivý. Podle mě, nejlepší díl The Crown dosud. ()

Série 3 (2019) (S03)

Nejslabší série The Crown doposud, což ale při výši laťky nastavené minulými řadami, stále staví tu nejnovější do velmi kvalitního nadprůměru... Jakmile si zvyknete na nové obsazení (mě to trvalo plné tři díly), pak zjistíte, že noví herci nejsou zdaleka tím problémem, který činí z poslední série outsidera. Problémem se stala povrchnost a bezdějovost většiny epizod. Nelze říct, že by nějaká epizoda byla vyloženě trapná, či příšerná, ačkoli dvě pro mě byly opravdu nudné (e01, e07), ale kvalita scénáře i filmařiny zkrátka poklesla. Tam, kde byla v minulých dílech cítit osudovost, rozervanost, umění silné pointy a úchvatných dialogů, zde zbyly jen smutné pohledy a střety mezi postavami, které lze označit nanejvýš za velmi dobré. Namísto řešení údělu nésti korunu, údělu zodpovědnosti a odpírání, přizpůsobování se zidealizovanému očekávání poddaných, se řeší především vztahy mezi postavami. A i když se rýsuje půda pro stěžejní problém (Aberfan, chladný vztah Elizabeth a Charlese, klesající důvěra v monarchii), nakonec všechno vyjde tak nějak naprázdno, bez zdrcujícího vyvrcholení, bez pořádné hloubky a silné myšlenky. Žádná z epizod nedosáhla kvalit dílů Hyde Park Corner (s01e02), Pride and Joy (s01e08), Assassins (s01e09), Lisbon (s02e03), Matrimonium (s02e07), či úžasného Paterfamilias (s02e09), vlastně se k nim ani nepřiblížily. Ačkoli se Olivia Coleman velmi snaží navázat na herectví Claire Foy, Tobias Menzies zase na Matta Smithe, Ben Daniels na Matthewa Goode, tak tento cast, na rozdíl od toho předešlého, už ničím neuchvacuje. Postavy se díky nim trochu změnily, nevím, jak velkou roli v tom hraje scénář samotný a jak velkou roli samotní představitelé. Jeden jediný, kdo znatelně pozdvihl svou roli, je úžasný Charles Dance coby lord Mountbatten a na opačné straně spektra pak stojí Helena Bonham Carter, která se zřejmě domnívala, že styl "hraju všechno jako ve filmech od Burtona" bude stačit. Mě nestačil a udělal z hrdé, inteligentní, komlikované, nešťastné a rozmazlené princezny Margaret pouhou jednoduchou, arogantní, vulgární násosku. Na druhé straně všichni představitelé mladší generace (Charles, Anne, Camilla) jsou naprosto výborní, jak typově, tak herecky a nakonec vás zajímají daleko více, než jejich starší kolegové. Filmařina je jen lehce nadprůměrná a znatelně tu chybí umělecká vytříbenost a cit Stephena Daldryho, či smysl pro napětí Philipa Martina. Co se týká hudby, pak nejlepší témata jsou tu použita z předchozích dvou sérií, takže Martin Phipps ničím výrazným nepřispěl, u pár prvních dílů se navíc zdálo, jakoby hudba chyběla skoro úplně, popřípadě se stále jen opakovalo jakési téma podobné soundtracku z filmu JFK od Olivera Stonea. Rupert Gregson-Williams měl navíc lepší vkus na vážnou hudbu a celkově hrála hudba v jednotlivých epizodách daleko zásadnější roli. /// Takže co dodat na závěr? Třetí série díky slabšímu scénáři a změnám v tvůrčím týmu na postech režie a hudby, již postrádá svoji předchozí hloubku, naléhavost a osudovost. Stále se však jedná o pěknou podívanou s krásnou výpravou a dobrými hereckými výkony a mnohým divákům, obzvlášť nekritickým obdivovatelům monarchie, bude i tato cesta The Crown vyhovovat. Pro mě je poslední řada však mírným zklamáním. Slabší 3*. () (méně) (více)

Série 5 (2022) (S05)

Jednoznačně nejslabší ze všech sérií The Crown. Sezóna, kde je pár heců vybráno opravdu nevhodně -  Jonathan Pryce (působí příliš staře), Elizabeth Debicki (je až moc vysoká), Bertie Carvel (nevypadá v ničem jako Tony Blair) a téměř nic se v ní neděje. Peter Morgan už rezignoval i na líčení dobové politiky, s premiérem Johnem Majorem se zde prakticky nesetkáme, netušíme, co se v době raných devadesátek v Británii dělo. Jediné téma, které se v páté sérii The Crown neustále opakuje, jsou novináři a zveřejněné telefonáty, nebo novináři a rozhovory s Dianou. A taky nespokojenost s monarchií. Vše je podáno mimořádně fádně, ty tam jsou strhující dialogové přestřelky, velkolepé, vypointované scény a výborná hudba, na něž jsme si v uplynulých sezónách zvykli. Zbyl jen nudný hraný dokument o vztazích mezi členy královské rodiny, který již téměř vůbec nepojednává o královně Alžbětě. Slabé 2*. ()

Systém (2022) (S05E02)

První dva díly páté série The Crown byly překvapivě vcelku nevýrazné a nudné. Nevím, proč bych půl epizody měla sledovat vetchého dědouška, jak opravuje bryčku a následně na ní jezdí. Jinak casting nových herců se taky moc nepovedl - Elizabeth Debicki (Diana) celý cast převyšuje (a tím nemyslím herecky) asi o metr a Jonathan Pryce (princ Philip) vypadá a pohybuje se, jako by mu bylo devadesát let. 2*. ()

Annus horribilis (2022) (S05E04)

Konečně první díl páté série The Crown, který se vyrovná alespoň průměrným epizodám z předchozích sérií. A je třeba uznat, že Lesley Manville je důstojnou následovnicí Vanessy Kirby, na rozdíl od Heleny Bonham Carter, která princeznu Margaret pojala jen jako obtloustlou, vulgární alkoholičku. 3*. ()

Následky (2023) (S06E04)

OBSAHUJE SPOILERY! Tohle myslel Peter Morgan vážně? Tu "zjevující se" Dianu a Dodiho? Připomnělo mi to trapnost některých částí The Walking Dead... Jak už tu psal BlackDemon, tohle mohla být nejlepší část celého seriálu. Je to ale jen horší průměr, jelikož u Morgana, ale i u režisérů cítím už od předchozí sezóny, že docházejí nápady a dochází ambice a elán tvořit něco zásadního, velkolepého, uměleckého. PS: Reakce Charlese na smrt Diany mi přišla přehnaná (ale už od minulé série je seriál psaný ve prospěch Charlese) a u Williama a Harryho naopak nedostatečná. Cizí lidé byli z jejího úmrtí smutnější, než její vlastní děti. ()

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno