Ztraceni (TV seriál)

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2004 - 2010, 121x42 min

Tvůrci:

Jeffrey Lieber

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan, Emilie de Ravin, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Sam Anderson, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence XVII, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova, Oliver Muirhead, Michael Dempsey, Galyn Görg, Jeremy Shada, John Simon Jones, Veronica Hamel, Scott Paulin, Jenny Gago, Madison, Lindsay Frost, Nick Tate, Rick Overton, James Horan, Sterling Beaumon, Chris Mulkey, Justin Chatwin, Ian Gomez, Rob McElhenney, Julian Barnes, Rhett Giles, Kevin Chapman, Frederick Koehler, Savannah Lathem, Jose Yenque, Samm Levine, François Chau (a.z.), Ian Somerhalder (vyp.), Skye McCole Bartusiak (vyp.), Carter Jenkins (vyp.), Malcolm David Kelley (a.z.), Harold Perrineau (a.z.), Julie Adams (a.z.), Stephen Semel (a.z.), Fisher Stevens (vyp.), Zoë Bell (vyp.), Faran Tahir, Daniel Dae Kim (a.z.), Emilie de Ravin (a.z.), John Terry (a.z.), Susan Hogan, Naveen Andrews (a.z.), Yoon-jin Kim (a.z.), Kevin Durand (a.z.), Greg Grunberg (vyp.), Fredric Lehne (a.z.), Mark Pellegrino (a.z.), Matthew Fox (a.z.), Melissa Gilbert (a.z.), Michael Landon (a.z.), Evangeline Lilly (a.z.), Ivo Nandi, Jenni Blong, Starletta DuPois, India Dupré, Peter Stray, Stewart Finlay-McLennan, June Kyoto Lu, Victoria Goring, Lillian Hurst, Christina M. Kim, Roxanne Day, Benjamin J. Cain Jr., Ned Van Zandt, April Parker-Jones, Phil Abrams

Komentáře uživatelů k TV seriálu (1 685)

Existuje-li v dnešní "přeseriálované" době možnost, že by vás nějaký televizní seriál uchvátil tak, že se na každý díl budete "těšit jako na výplatu", pak jste na správné adrese ! J.J. Abrams dostal výborný (jednoduchý) nápad. Vsadit katastrofou letadla partu naprosto cizích lidí do míst, kde jsou odkázáni jen na sebe a vzájemnou spolupráci.... To už tu bylo několikrát, řeknete si, ale takovýhle kabát tomu ještě nikdo "neušil". To mi věřte ! .... Skvělé scénáristické hraní si s tajemnem, flash backy do minulosti všech postav a jejich vývoj, výborní neokoukaní herci, skvělá režijní práce - to vše mě doslova přikovalo k televizi. Skoro jsem nevěřil, že sleduju "jenom" TV seriál.... Proto jsem hltal jeden díl za druhým, až jsem dospěl do bodu, ve kterém teď (11/2005) trčí spousta lidí po celém světě. Je to týdenní netrpělivé čekání na nový díl. To už jsem dlouho nezažil .... :) P.S. už mě napadlo při jednom velkém Jack-potu vsadit jednu číselnou kombinaci - raději jsem to zavrnhul .... :)(15.11.2005)

Asi spoustu "pětihvězdičkových" naštvu, ale když dám hvězdičky 3, není to výraz zhnusení, seriál je to velmi povedený, ALE: nápad dát do jednoho omezeného prostoru lidi s jejich "třináctými komnatami" a "kostlivci ve skříni" není nový, ale co je, že. Kamera jako reklamní video cestovní kanceláře bezkonkurenční, zrovna tak casting - leckterá modelingová agentura by nad krásnými mladými lidmi zaplesala (já plesám nad Sawyerem a Sayidem), námět a minulost každého ztraceného, která se nějakým způsobem na ostrově "zeefektivní" je taky fajn, ale vlastní scénář mi přijde poměrně plochý a zkrátka na 4 to nevidim, i když přiznám, že ta podprahová masáž v podobě 93%, která jsou mi skutečně záhadou, funguje silně. Takže shrnuto, podtrženo 3,5 - příjemná podívaná, ale jako filmový třesk? To ne. PS: .... ještě ale není všem dnům (a dílům) konec :-)(18.5.2006)

Chtělo by se napsat, že LOST JE DROGA S OPAČNÝMI ÚČINKY - ČÍM VÍC SI JÍ ŠLEHÁTE, TÍM MÍŇ VÁM CHUTNÁ. Chytlavost 1.série a její perfektně vygradovaný závěr (ukázkový cliffhanger v poslední části) vystřídala rozbředlá kaše 1.poloviny 2.série, kterou si užijete pouze v případě, že máte jistou míru tolerance k herectví chlapa v sukni Michelle Rodriguez a jste schopni akceptovat, že středobodem všeho dění je mačkání tlačítka. Rozhodně kvalita jednotlivých dílů je také přímo úměrná zajímavosti flashbacků, nejlepší má jednoznačně Sawyer a do svého omílaného "ledvinového problému" i John Locke, na opačném pólu stojí Boone se Shannon a Charlie se svými zoufalci DriveShaft. V aktuální 3.sérii nastupuje tzv. "žvýkačkový efekt" (tj.co by se dalo odvyprávět za půl hodiny, natáhneme na 6 dílů, 3.epizoda "Further Instructions" je ukázka naprosté scenáristické křeče), s velice efektními, ale poněkud hloupými berličkami pro zdramatizování děje (Sawyerův "implantát"). Navíc tím, jak tvůrci rozvětvili děj do netušené šíře a přinesly spoustu dalších velkých otázek (a žádnou dosud neobjasnili), mám tak trochu pocit, že se chytili do vlastní pasti. Jsem upřímně zvědav na rozřešení celé záhady, buď nás za pár let čeká jedna z největších "haluzí" v historii televizní tvorby, nebo naopak zjištění, že Abramsův tým stvořil jeden z nejzajímavějších seriálů poslední dekády. Horečné upravování scenáře přes poslední zimu zatím moc důvěru nebudí. Důvody, proč dávám OPATRNÉ a velmi slabé 4* jsou následující: jednak si LOST přes všechny mé výčitky pořád zachovává jakési poutavé TAJEMSTVÍ a dokáže PŘEKVAPIT. Druhým důvodem jsou zajímavé postavy oproštěné od černobílého pojetí - zejména nesmírně charismatický John Locke, nejednoznačný grázl Sawyer, nebo tajemný "Henry". Zatím nezbývá než říct "uvidíme, uvidíme", na rezolutni hodnocení je ještě spousta času.(2.2.2007)

Už dlouho (vlastně od dob Akt X, které ale většinou nebyly na pokračování) se mi nestalo, aby mě nějaký seriál takhle chytl. Zbožňuju záhady a jejich luštění a toho mi zde tvůrci předhazují vrchovatě. Mám ráda, když nejsou postavy černobílé a to se z velké části daří (nevím o nikom, kdo by byl ryze kladnou nebo naopak zápornou postavou). Ještě radši mám napětí, pokud je umně natočené a to se zde objevuje celkem obstojně. Sečteno a podtrženo - Ztraceni jsou pro mě skutečně jeden z nejlepších seriálů všech dob (komediální a kreslené neberu v potaz), za to, co jsem doposud viděla si z velké části nejvyšší hodnocení bezesporu zaslouží a já teď můžu jenom popřát tvůrcům rozum. Rozum k tomu, aby ukončili LOST včas a nezačali je zbytečně natahovat ve vidině vysokého zisku... To už je teď ale pasé, protože sérií, jak jsem se dozvěděla bude celých 6, tak aspoň nezbývá než doufat, že vydrží laťka tak vysoko, kde momentálně je (psáno po shlédnutí 17.dílu třetí série)__________ Nyní, 3 dny po shlédnutí závěru celého seriálu jsem na rozpacích... Jde o dílo, které mě 5 let bezvadně bavilo a napínalo a dokázalo natešit na každý další díl a hlavně naprosto uchvátit závěrem sezóny. V šésté sérii moje nadšení ale hodně rychle začlo upadat a pověstnou korunu tomu nasadil závěrečný díl. I tak ale nemůžu kvůli pro mě naprosto neakceptovatelnému a neuspokojivému konci hodit LOST jako celek někam do naprostého odpadu. Třeba najdu někdy dost času a odvahy zkusit to zkouknout celé znova, nějak víc pohromadě než po šesti letech a najdu nějaký smysl i v tom úplném závěru, resp. poslední sérii.... Ale obávám se, že spíš ne a LOST pro mě zůstanou jedním z nějvětších podvodů, jaký na mě kdo kdy spáchal. A tak přesto, že jsem si první série opravdu vychvalovala, pachuť z toho, co na nás tvůrci ušili, je to hlavní, co ve mě zůstalo i po dvou letech po skončení celé té komedie a hlavní přetrvávající dojem je "Ztracený" čas.(11.12.2006)

Lost chtě nechtě postupně upadal, toť smutná pravda. Kdyby jej hodnotila většina diváků až po kompletním zhlédnutí, možná by měl i jinou barvu... Bohužel musím říct, že vrcholem tohoto seriálu je jeho začátek, respektive maximálně první dvě řady. Zbytek je jen lepší či horší vyplňující vata, která místy děsně nudí a hlavně pro mě následující vývoj znamenal jistý odklon od původního konceptu - mystery seriálu, který mě na začátku tolik uchvátil. Ač si to nejeden z nás přál, jiný konec se asi od této telenovely nového tisíciletí asi ani čekat nedal. Většina diváků dostane svou dvojitou porci emocí k večeři a pobrečí si u svých oblíbených postav. Odpovědi na ty hlavní otázky ostrovní problematiky se už asi nikdy nevyřeší a ani závěrečný dvojdíl vše neprozradil. Otázkou tedy je, zda v tom vůbec tvůrci samotní mají jasno, respektive jaká moc smrdutá to byla omáčka, s kterou se nechtěli záměrně patlat a raději zvolili jednodušší diplomatickou cestu mlčenlivosti (mnohými obhajovanou se slovy - takhle je to přece lepší, než kdyby nám vše prozradili). Další negativum vidím také v těch nekonečných pauzách, někdy po třetí nebo čtvrté řadě jsem už ani nevěděl, kde tohle rodinné drama vlastně skončilo a ani opakované recapy mě po dlouhých odmlkách nepomohly k opětovnému naladění na tu správnou vlnu. Finále a vůbec všech těch šest let si tak mohli užít snad jen věrní fanoušci (většina), tím jsem však přestal být již před několika lety. Jestli bylo celých šest let o nějakém poselství o přátelství, pomoci druhým, usmíření, nápravě lidí, uvědomění si toho důležitého a správného apod. vznešených cílů, tak si autoři měli založit nový seriál a ne tohle cpát do Lostu. Škoda, že Lost neměl jen tři sezóny + jiné zakončení, pak měl rozhodně šanci stát se kultem. Takhle jej jako celek hodnotím pouze za (7/10) a spíše další seriálové zklamání jako v případě seriálů Prison Break nebo Heroes, které dopadly ještě o něco hůře.(24.5.2010)

NE VŠECHNO, CO SE DĚJE, MÁ SVŮJ DŮVOD. I am sorry for your Lost. 70%.(27.5.2010)

1. sezóna: prvních šest dílu mi přišlo rozvláčných, ale pak jsem se nechal chytit a dojel sérii na jeden tah, za což tvůrci vděčí především trefnému castingu, který docela dobře maskuje občasné zbytečnější odbočky do minulosti. 2. sezóna - pro mě osobně jasný vrchol seriálu, našlapané od začátku do konce, nejsilnější momenty a zdaleka nejvyváženější děj. Jen mi tak trošičku vadila likvidace dvou charakterů, ale je fakt, že ten nečekaný twist stál i za cenu mé oblíbené postavy. 3. sezóna - prozatím mám za sebou šest dílů a jsem DOST zklamán. Táhne se to, málokdy se něco vyloženě děje, hrozně se natahuje, přičemž se však jenom mlží, žádné skutečné otázky a odpovědi, jen hra o čas. Kdyby do třetí sezóny nevstoupila Elizabeth Mitchell, asi bych se ukousal nudou…(1.1.2007)

Právě jsem dokoukal druhou sérii Ztracených a nejsem o moc moudřejší než po té první, spíš naopak. Množství nejasností a nelogičností dosáhlo naprosto absurdní míry, každá nová epizoda jakoby měla za cíl zmást diváka více než ta předchozí. Co se zprvu jeví jako odpověď se záhy ukáže být jenom další otázkou a tak to jde pořád dál a dál. Ztraceni jsou perfektně zrežírováni, dokážou vás udržovat v permanentním napětí, nikdy neztrácejí svou tajemnou atmosféru, jenže scénář se žel bohu nedrží zásady „méně je někdy více“.(21.8.2006)

Uběhly první dvě série a jsem zcela ztracený. Ovšem ztracený v tom smyslu, že se nemůžu dočkat pokračování. Sledovat to na Nově, to už jsem zavrhl, hlavně z toho důvodu, že čekat týden na další díl pro mě bylo přímo týrání diváka (stejně mě to týdenní čekání neminulo - akorát, že teď čekám na US premiéru...). Jinak musím uznat, že tvůrci odvedli výbornou prácičku - skupinka přeživších je natolik různorodá, že si v ní najde snad každý někoho, s kým se více či méně ztotožní. Na mě tedy poněkud kýčovitě zatím působí dr.Jack v podání Matthewa Foxe, ale kdo ví, třeba se to změní. Výborné výkony předvádějí dle mého názoru hlavně Terry O'Quinn (Locke) a Dominic Monaghan (Charlie). seriál má v sobě takové zvláštní kouzlo, drží diváka v napětí takřka neustále a naprosto zaslouženě si přivlastnil přídomek "kultovní".(13.10.2006)

Žádný jiný seriál mě neuchvátil tolik, jako právě Lost. Ovšem myslím si, že nabízet něco takového českému většinovému divákovi je jak "házet perly sviním". Typická česká rodinka u televize: maminka plete a napomíná děti, které chroupají brambůrky a zlobí, tatínek dříme v křesle, popřípadě spolu všichni konverzují a smějí se. A to pak má u seriálu, který vyžaduje pozornost a skrývá množství důležitých detailů, za následek odsouzení jakožto "naprostá blbost". Já vidět třeba epizodu 3x20 bez podrobných znalostí předchozího děje, tak si taky řeknu, na jakou že to koukám kravinu. 1. série: 5* - Skvělá atmosféra, seznamování se s postavami a neokoukané flashbacky. Sledováno na Nově s českým dabingem. Nej díly: Exodus II, Deus Ex Machina, Solitary. 2. série: 4-5* - Výborný začátek a konec, prostřední část druhé sezóny je ale hrozná vata. Sledováno na vypůjčeném DVD během jednoho víkendu (dabing AXN). Nej díly: Live Together Die Alone, Man of Science Man of Faith, Lockdown 3. série: 5* - K této sezóně nemám nejmenší výhrady, zajímavé zvraty, příchod dvou skvělých nových hlavních postav (Ben, Juliet) a vynikající finále. Sledováno v původním znění. Nej díly: Through the Looking Glass, The Man Behind the Curtain, A Tale of Two Cities. 4. série: 4* - Nejspíš nejslabší sezóna, která sice má některé výborné epizody, ale jako celek moc nezapůsobila. Děj na ostrově je poměrně nezáživný, postavy pořád někam cestují a málo důležitého řeší, mimo ostrov je to o poznání lepší, ale pravý Lost by měl být prostě Ostrov. Nej díly: The Constant, There's No Place Like Home II, The Shape of Things to Come. 5. série: 5* - Pro mne osobně vrchol celého seriálu. Spousta lidí to, co se hned v prvním díle páté série začne dít, asi nepřekousne, ale ti, kteří se s tím smíří, budou bohatě odměněni. Průběžně dostáváme odpovědi na množství otázek (nejčastěji ale pouze v náznacích), děj je nevypočitatelný a finále naprosto odzbrojující. Konečně víme, co se to na Ostrově vlastně děje - a předchozí sezóny se najednou zdají být ničím. Nej díly: The Incident, The Variable, Dead is Dead. 6. série: 4* - Jedna velká rozlučka s celým seriálem. Pokud z ní nechcete být příliš zklamaní, srovnejte se s tím, že odpovědi na hlavní otázky poskytla sezóna předchozí - a ačkoli neposkytla zdaleka všechny, o mnoho víc už jich seriál nenabídne. V šesté sérii se loučíme s postavami, sledujeme, jak celý příběh skončí. Pro někoho velice uspokojivě, pro někoho méně. Já si nestěžuju, na seriál budu mít jen pěkné vzpomínky. Nej díly: The End, The Candidate, Everybody Loves Hugo. Krátký celkový pohled na seriál: Nic už nezmění to, že jsem s tímto seriálem prožil dost možná nejhezčí léta života. Jenom proto musím Lost mít rád. Bezvadně to funguje, pokud Losty bereme jako příběh Jacka, který začíná ztroskotáním na ostrově. Seriál často překvapí, vyvolá tajemno, víme jen to, co vědí samotné ztroskotané postavy - a nevadí to. Problém nastane, pokud se na ty události chceme dívat chronologicky, tak jak se staly. Tedy začít kdesi ve starověku a končit epizodkou o pádu letadla. Potom spousta věcí vůbec nedává smysl - a to bohužel nejen nějaké drobnosti, ale i ten základní spor, o kterém by celý seriál měl vlastně být.(5.4.2007)

Šest dlouhých let, držel jsem s tím seriálem šest dlouhých let. To už je pár pátků, který jsem mu obětoval. A jsem za to všecko nesmírně rád, radši už ani být nemůžu. Ve Ztracených se totiž sešlo taková řada sympatických herců, že mě mrzel každý zářez herce, který s tím seriálem seknul. Je pravda, že bylo období, někdy mezi třetí a čtvrtou sérií, kdy jsem bojoval, abych to všecko vůbec dokoukal, ale nakonec jsem se přemohl a užil si ten úžasný závěr, který ale většina tak strašně zkritizovala. Přičemž já absolutně nechápu proč. Možná čekali víc odpovědí, než dostali, ale pokud do toho seriálu jsou opravdu zabraní, tak si na ně dokážou odpovědět sami a vyhledat si potřebné indície na internetu. Vždyť ten seriál měl tak silnou fanouškovskou základnu, že se pro ně vyráběli různé podpůrné věci, jako stránky plné informací kolem samotného ostrovu. Divák si pak opravdu mohl najít co chtěl a pokud mu samotný seriál nestačil, vyplnil si tak mezery v otázkách, které celou dobu nabývali na čísle enormním způsobem. Tenhle seriál je taky prvním seriálem, se kterým jsem se od začátku do konce sžil. Pamatuju si, když jsem zjistil, že jsou v Americe z něj celý paf a tak jsem se ho rozhodl sehnat. Do dvou týdnů jsem pak zkouknul celé dvě série a měl pak problémy s čekáním na další sérii. Hledal informace, bádal, užíval si celý tajuplný příběh, který se z dobrodružství často měnil na sci-fi, fantasy a zpátky zase na dobrodružství ztroskotaných. Bylo období, kdy jsem myslel, že mi ze seriálu sice houkne, ale nakonec se to všecko dalo zvládnout. Ztraceni jsou tak jedním z největších příběhů, kterým jsem byl svědkem. Jedním z příběhů, který byl tak komplexní, že se do toho kolikrát zamotal, ale také jedním z příběhů, na který nikdy nezapomenu. Nezapomenu ty chvíle, kdy jsem čekal na každý díl, abych věděl jak to bude dál, dlouhých šest let. Nikdy se mi to nestalo a pochybuji, že toho budu někdy svědkem. Setkalo se tu více faktorů dohromady a málokdy to tak bude ještě fungovat. Ono originální chtivý nápad spolu s prakticky celým sympatickým štábem jen tak neseženete. Ztraceni jsou tak jediným seriálem, který mě na sto procent pohltil a jsem rád, že jsem mohl být jeho součástí. Kéžby se na scéně objevilo něco podobného, ale pochybuju, že se někdy setkám s nějakým podobným šílenstvím, jako bylo právě kolem Ztracených.(12.10.2010)

Rozhodně nejsem seriálový typ diváka a musel bych ve svých vzpomínkách zaplout hodně hluboko, abych si vzpomněl, který seriál / nepočítaje miniserie na HBO / jsem viděl naposledy celý. O Ztracených jsem nevěděl zhola nic, ale těsně před začátkem prvního dílu o nich básnila Květula s takovým nadšením, že jsem si řekl, fajn zkusím první díl a pak se jí vysměju. Místo výsměchu však následovalo totální nadšení a bylo jasný, že neděli co neděli budu trávit před obrazovkou. Jak strašně se mi seriál zaryl pod kůži mi dochází až teď, kdy skončil poslední díl třetí série a já chodím každou neděli večer bloumat před televizi, protože mi hrozně chybí to odkrývání tajemství ostrova, ty překvapující zvraty, vývoj každé hlavní postavy, chybí mi adrenalin, napětí, překvapení, soucit, nenávist, porozumění, lítost, strach, zkrátka celá paleta emocí, kterou ve mě tento seriál vyvolával. Nejvíce se mi však stýská po Sayidovi, Sawyerovi, Charliemu, Lockovi, těch druhých, Kate, Jin a Sun, Hugovi a samozřejmě Jackovi. Opravdu ten pocit je skoro stejný, jako kdyby mě opustilo najednou několik kámošů, které jsme měl rád. Originálně dělaný seriál způsobil, že jsem se každou neděli těšil až ztratím z reálného světa do světa ztracených.(13.2.2008)

Na jednu stranu komerční brak, který sází na fantazie a výmysly scénáristů, které pravděpodobně nebudou nikdy vysvětleny a na druhou stranu dobře mířená atmosférická hříčka osudů mnoha sympatických a nesympatických postav. Atmosférou nabitý, stejně tak však neskutečnou vatou přeplněný, seriál, který má auru kultovního díla prakticky od prvního dílu. JJ Abrams si jako zlaté dítě uvědomuje potřeby diváků komerčního věku a stejně tak jako vlastní potřebu provázat své seriály "drobnostmi". Z počátku mi to přišlo jako mnoho povyku pro nic s mnoho scenáristickými výmluvami, kterými si autoři kupí teorie jednu na druhou, takže fanoušci si "své" najdou. Zatím se to změnilo v odvážný žánrový mix, který bojuje s problémem "kdy a jak odpovídat na otázky z minulých dílů". Pokud tvůrce Lost dokáží kvalitně uzavřít, zaslouží si prémie a letenku do paralelního vesmíru na Vulkán...(5.1.2006)

__Lost: 2.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $47,064,991 //počet predaných kusov 1,245,056║ __Lost: 3.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $46,324,676 //počet predaných kusov 1,192,294 ║ __Lost: 4.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $42,694,061 //počet predaných kusov 1,189,245║ __Lost: 5.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $34,826,380 //počet predaných kusov 947,725║ __Lost: 6.sezóna▐ Tržby za predaj DVD v USA $27,629,918 //počet predaných kusov 751,456 ║ __Lost: The Complete Collection ▐ Tržby za predaj DVD v USA $4,716,576 //počet predaných kusov 31,657║ prvé 4diely pozreté zatiaľ dosť dobré... nedá sa od toho len tak odtrhnúť a pozerám už začiatok 3.série a môžem z radosťou povedať že to je výborne scenáristicky spracovaný seriál, výborné postavy, zvraty, napätie a dramatické situácie ako na bežiacom páse,.... dopozerané, famózne zakončenie /90%/(18.1.2011)

Creator: J.J. Abrams, Damon Lindelof, Jeffrey Lieber .. LOST JE CHAMELEÓN, který ani po dvou sezónách (kdy udávám současné hodnocení a nechápu, jak mnozí nasází hodnocení, aniž by viděli minimálně jednu sezónu, protože tohle je seriál, kde to prostě jinak nejde a navíc jedna bez druhé /až ?páté?/ nemají smysl!) nebyl schopen ukázat svoji skutečnou barvu a není ani jisté, zda ji někdy ukáže.. Jak pravil Paldini: "buď to bude naprosto geniální závěr nebo úpadek do nejklišoidnějších sraček" a zatím si myslím, že vše směřuje spíše k tomu druhému pólu, protože klišé už je tam už tolik, jako vody kolem ostrova. Fate or discredit? Ale popořadě (!zbytek komentáře může obsahovat nevyžádané spoilery!!). Seriál je to rozhodně zajímavý, formální stránka je notně načichlá velkými financemi a scénář je propracován zejména na úrovni charakterů postav a zajímavé dějové linie. Jenže kdyby dostal větši prostor střihač nebo střídmější přístup tvůrců, moc by se nestalo ba naopak. Mnoho dílů je totiž opravdu slabých a až zbytečných (Ana-Lucia Cortez a vše kolem ní jako příklad velké nudy a nezájmu). Často jsem musel nudný děj popohánět tlačítkem FFW, protože příběhová vata, klišé a zbytečné flashbacky (o jejich věrohodnosti lze také pochybovat, protože v nich se postupně setkají vlastně všichni se všemi), jsou hlavně v prvních dvou třetinách jak první série (méně) tak druhé série (mnohem více) ubíjející, protože nejrůznější zvraty a cliffhangery na konci nemají tu sílu co poslední třetiny sérii či piloty sezón. Co se týká linky dějové, naplněné tajemnými událostmi na ostrově, lhal bych, kdybych řekl, že mne nezajímá, jak to bude dál, ale ten elektromagnetismus, tajné výzkumy těhotenství, paralelní psychologické testy .. no nevím nevím, jak to smysluplně skloubí dohromady. Jako racionálně myslící člověk (který se pro tento seriál zrovna moc nehodí:o)), ale často kroutím hlavou, jak se k odkrývání těchto až pseudo tajemství dostávají přeživší postavy. Je to mnohdy plné nelogičností (na ostrov spadlo tolik mladých, krásných, chytrých lidi, dále léků, zbraní apod. ale nikoho nikdy nenapadla ta nejzásadnějši věc .. co takhle ten ostrov obejit!? Jak vůbec vědí, že je to opuštěný ostrov? Co když by na druhé straně byla soukromá vila s jachtou, málo známá turistika oblast, tajná laboratoř či šel vidět další ostrov či tábor druhých?), které nepotěší o to víc, když vidím jak je seriál v jiných směrech vypiplaný. Zkrátka pomyslné obsahové vaty je zde víc než je zdrávo a vrcholem vseho jsou pasaze, kdy do sladkych az kycovitych zaberu hraje hudba - to si vzdy vybavim Baywatch:/ Zamrzi take prilisna snaha serial komercne n a t a h o v a t, a mnohdy divaka celkem fadne n a p i n a t, bez jistoty, ze se neceho jako je smysluplny konec vubec dockame. Za haldou udalosti je jen pretvarka, lzi a konska porce mystifikace, kdy jedno nezodpovezene tajemstvi vytlaci radeji dve nova, rozmelnena do zbytecne rozvlacneho vypravecskeho tempa. Diky tomu sice serial celkem drzi pohromade i po onech dvou seriich, jenze jejichz napln by s klidem sla vecpat jen do jedne a serial by tim jen ziskal a mel skutecny smrnc, spad a napeti, za nez by mohl dostat vyssi hodnoceni. Takhle jde jen o dobre zakamuflovany serialovy vice mene prumer. Byt se na treti sezonu tesim (kdo by taky ne po takovém cliffhangeru ve finale druhe sezony), obavam se, ze to bude zase ze dvou tretin ona prumerna sed s nejistou klisovitou naplni cucanou z prstu... __ úprava s přihlédnutím k třetí a čtvrté sérii bude brzy (podrobněji kriticky v diskuzi). _____ Průměrný a neupřímný sci-fi seriál s degradujícím fantasy závěrem. 50%.(1.10.2006)

Trosky letadla, které havarovalo kdesi „uprostřed ničeho“, zmatení a zranění lidé a pomoc nepřichází, protože 6 hodin před havárií letadlo ztratilo spojení a otáčelo se.“ byli jsme tisíc mil mimo kurz “, takže pokud je někdo hledá. „Hledají nás na špatném místě.“ Navíc na ostrově zřejmě nejsou sami. Banální zápletka, klasické schéma podprůměrných filmů, ale „Lost“ obojí použil jen, aby uvěznil různorodou skupinku lidí (každý z nich má svá tajemství) na jednom ostrově. „Je jedno, kdo jsme byli. Co jsme předtím dělali. Před pádem. Před 3 dny jsme všichni umřeli. Měli bychom začít znovu“ a k tomu přidal strach z neznámého. A zatím (viděla jsem jenom 18 dílů-zatím) to funguje víc než dobře...... „Najděte způsob jak přispět, protože každý za sebe nebude fungovat. Ale jestli spolu nemůžeme žít, zemřeme sami.“(12.11.2005)

Once you watch it you are about to become LOST...slowly but unavoidable :-)(28.9.2005)

Všem těm, kdo si nenechali tento seriálový fenomén posledních dvou let televizí Nova zkazit příšerným dabingem a neúměrným množstvím předlouhých reklamních bloků a dostali se k němu již dříve třeba prostřednictvím výměnných sítí na internetu, netřeba vyjmenovávat přednosti tohoto novodobého seriálového kultu. Brilantně scenáristicky zpracované vyznění jednotlivých epizod, atraktivní prostředí plné tajemna, náznaků a nezbytného filmového napětí, dějová pestrost, ale navíc i propletenost a nutnost věci si domýšlet a kombinovat, sympatičtí hrdinové, s kterými není skutečně zatěžko se ztotožnit (přílišná ,,hollywoodskost" hrdinů ale někdy trochu kazí dobrý dojem z tohoto díla), áčková, doslova filmová produkce dělá z pouhého seriálu prvotřídní (byť veskrze spotřební) zboží... A jestliže nám samotní tvůrci nezkazí tenhle seriál jeho neúměrným natahováním, jeho hodnocení lze provádět pouze v superlativech. (Rozhodně ale musím konstatovat, že na skutečně objektivní hodnocení si je třeba ještě počkat...) PS: Psáno po třetí řadě: Tak nám ho bohužel zkazili. Ztratil jsem se ve Ztracených... :-( Podobné seriály: Fringe, Útěk z vězení(23.11.2006)

Nejprve čtyři sezóny "týden po týdnu" a po letech v jednom kuse všech šest sérií. Ač lze Lostům vyčíst mnohé (většinu právem), tak je také lze za mnohé vynášet do nebes (většinou právem). Vývoj jednotlivých sérií ve smyslu narativních způsobů, stylu, žánru, témat, formou... Prostě všeho, je něco co si zatím nikdo nedovolil; zvláště pak na poli nekabelové stanice stavící na sledovanosti. Co série to něco zcela jiného, ne vždy nutně i dobrého, ale Lost netrpí syndromem "je to stále to samé v bledě modrém". Tam kde si první série vystačí s několika postavami a jejich bojem o přežití v divočině na jedné pláži, pár akry pralesa, pomalým vyprávěním a flashbacky, tam se o pár sezón později pracuje se skoro až neúnosným množstvím postav, globálním měřítkem, závratným tempem, žádnými flashbacky, několika časovými rovinami vyprávění ve vyprávění (Nolan to musí milovat) atd. Je evidentní, že první dvě série jsou od zbytku poněkud odtrženy, jakoby až po jejich úspěchu tvůrci přišli s uceleným konceptem "jak to vlastně CELÉ bude dál", takže věděli co kam dát "aby to do sebe zapadlo a bylo to provázáné", zatímco předtím tomu tak nebylo. Takže jednotlivé dění (především během páté sezóny) sice bez výhrad funguje na epizody od třetí série dále, ale v kontextu s prvními dvěma sezónami to místy výrazně po logické stránce dře. Seriál si prošel slabým obdobím (výplňkové díly během třetí série, první polovina páté a ostatně i značná část šesté), stejně tak jako silným (první série, pasáž zahrnující poslední čtyři epizody třetí sezóny a celou čtvrtou řadu či konec páté). V první polovině byl mnohdy zbytečně natahován, zatímco ve druhé polovině by naopak mnohdy epizoda navíc byla ku prospěchu. Mělo to buď skončit po čtvrté sérii, která by při jistých změnách nabídla v zásadě uspokojivý konec (stejně jako pátá), či to naopak mělo mít o sérii více, jelikož ta finální je dost otevřená ne zcela vhodným způsobem. Je to prostě plné rozporů. To proč to funguje a co to táhne navzdory těm slabým pasážím jsou postavy. Právě ony jsou tím, proč vůbec veškeré ty záhady sledovat a právě na nich stojí všechny nejsilnější momenty. Což nejsou jednotlivé zvraty či odhalení, ale naopak ty prosté emocionální pasáže. Není to primárně akčně dobrodružný mysteriózní sci-fi seriál, to až v druhém plánu, ale je to o postavách. A právě ony jsou důvodem proč jsem u toho vydržel tolik let, byť i mě to nejednou lezlo na nervy, právě ony jsou důvodem proč si to i v budoucnu celé pustím znovu. Čistě "objektivně" je to spíše na čtyři hvězdy, ale... Já mám pro Ztracené prostě slabost a pro Giacchina a jeho "top notch" šestiletou dřinu na seriálu nemám nic než slova obdivu. První série (5/5): Na první pohled se sice může zdát, že další variace na téma "přeživší na opuštěném ostrově" si nezaslouží pozornost, ale zde by to byla chyba lávky. Je to jako když o Twin Peaks pouze řeknete, že je to přes dvacet epizod o vyšetřování jedné vraždy na maloměstě; koho by to zaujalo, že? Druhá série (4/5): Hned na úvod tvůrci vše zcela převrátí a tak má tato sezóna zcela jiný feeling než ta předcházející... A přesto je to pod povrchem starý dobrý Lost. Třetí série (4/5): Tvůrci vás opět hned zpočátku přesvědčí, že zase bude vše jinak a v jiném duchu. Jenže ono to tak nějak nefunguje. Je to stále dobré, ale již viděné a skoro až zbytečné. Nejde sice přímo o nudu, ale je to evidentní nastavovaná kaše se zbytečnými nic neříkajícími flashbacky. Dokonce si začnete pohrávat s myšlenkou zda tomu stále věnovat drahocenný čas. Ovšem někdy od osmé epizody se to odrazí ode dna a kvalita začne stoupat, nejdříve pozvolna, ale poté dost prudce, aby se v závěrečných dílech sezóny dostala až na vůbec nejlepší několika dílnou pasáž, kterou tvůrci zatím nabídli. Jen by někdy slušelo děj tří epizod stáhnout do jedné. Někdy. Čtvrtá série (5/5): ... no a světe div se, ono se tak opravdu stalo. Méně dílů za sezónu přineslo až nezvykle perfektní epizody, protože byla odstřižena především ta "vatózní" část. Závratné tempo, to je heslo čtvrté řady. O změně konceptu a stylu se netřeba zmiňovat, byla by to již ohraná písnička, tak to zkrátím na prohlášení, že po první sezóně jasně nejlepší série. Tohle je ve své podstatě tak dobré, že odpovědět ještě na pár otázek, tak se mohlo jednat o důstojné, a hlavně naprosté, zakončení. Pátá série (4/5): Není to vůbec špatné, ale už je to někde zcela (jakože úplně) jinde než bych to býval chtěl vidět já. Je zde mnoho nezapomenutelných pasáží, ale tempo je hodně pozvolné mnoho epizod by mohlo být výrazně pokráceno. Ovšem sympatické je, že se tvůrci v rámci tématu drží hesla "co se stalo, stalo se a stalo se tak vždy", což se vidí málokdy (a nikdy v takovém měřítku, navíc aby to dávalo smysl). Závěrečné kvarteto epizod je prvotřídní jako zatím skoro nic v rámci Lostů, což dojem ze série dost vylepšuje. Šestá série (3/5): "I promise I'll tell you everything." Pokud se mi v minulé sezóně nelíbil směr kudy se to vydalo, ale své kvality to i tak mělo, tak tentokrát to platí dvojnásob. Dění na ostrově poněkud zmatené (ovšem má to své momenty, tradičně již především v druhé polovině) a tak tuto sezónu táhne to čím jsou nahrazeny flashbacky; to je elegantní vybruslení jak z nouze docílit ctnosti, byť to funguje jen pokud vám postavy přirostly k srdci. Ovšem kdyby ne, tak nekoukáte na šestou série, ne? Problém série je v dualitě "dobro/zlo", protože "dobro" je tu jako elitářská všemoc, které neváhá ničit osudy, zatímco "zlo" je tu jako zcela pochopitelná svobodná vůle tlačená do své "zlosti" právě a jen omezujícími kroky "dobra", na což doplácejí i všichni ostatní. Finále samotné dějově viz někde výše, ale tady nejde o dořešení všeho (byť myslím, že vše vysvětleno bylo, jde spíše o to že ne vždy nutně i smysluplně a logicky jako spíše pocitově). Hraje se na důstojné rozloučení se s postavami, což se podařilo až do úplného závěru finále na jedničku. Pak bohužel přišlo to, co přijít nemělo... Dění na samotném ostrově ukončeno nakonec obstojně, ta druhá linie nikoli. A události zachycené v bonusové nadsázkové epizodce z DVD Epilogue: The New Man in Charge (5/5)? Řeknu to takto, pokud se ABC k tomu někdy rozhoupe, budu u toho.(12.10.2005)

Skutečně komplexní seriál, který má každou řadu jinou. A vždycky, když vás totálně nasere, tak se dokáže hrozně zvednout a baví stále dál. Jsem už prostě ve vleku a hrozně zvědavej jak to tvůrci nakonec celé spojí a ukončí. P.S. Tak to byl nejlacinější konec v galaxii...pche.(17.9.2006)

<< předchozí 1 2 3 4 22 43 64 85