Bylo, nebylo (TV seriál)

Once Upon a Time

Kde bolo, tam bolo

Fantasy / Dobrodružný / Romantický / Rodinný

USA, 2011 - 2017, 104 h 12 min (Minutáž: 124x45 min)

Mark Isham

Jennifer Morrison, Jared Gilmore, Ginnifer Goodwin, Josh Dallas, Lana Parrilla, Robert Carlyle, Meghan Ory (herec, a.z.), Colin O'Donoghue, Giancarlo Esposito, Eion Bailey, Emilie de Ravin, Lee Arenberg (herec, a.z.), Anastasia Griffith, Alan Dale, Sarah Bolger (herec, a.z.), Jamie Chung, Rebecca Mader (herec, a.z.), Sean Maguire, Michael Raymond-James, Tony Amendola, David Anders, Keegan Connor Tracy (herec, a.z.), Emma Caulfield, Elizabeth Mitchell, Warren Christie, Keith Dallas, Sebastian Stan, Kristin Bauer van Straten, Jessy Schram, Catherine Lough Haggquist, Jamie Dornan, Damon Lindelof, Geoff Gustafson, Raphael Sbarge, C. Ernst Harth, John DeSantis, Bailee Madison, Jorge Garcia, Jesse Hutch, Chad Michael Collins, Amy Acker, Eric Keenleyside, Gregory Itzin, Sonequa Martin-Green, Rose McGowan, Conner Dwelly, Mackenzie Gray, Barbara Hershey (herec, a.z.), Ted Whittall, Jennifer Koenig, Lesley Nicol, Karley Scott Collins, Ali Skovbye, Noah Bean (herec, a.z.), Robbie Kay, Rose McIver (herec, a.z.), Julian Morris, Nicholas Lea, Marilyn Manson, Annabeth Gish, Shannon Lucio, Tom Ellis, Christopher Gorham, Alexandra Metz, Tim Phillipps, Matreya Scarrwener, Georgina Haig, Joanna Garcia Swisher, Benjamin Stockham, Peter Bryant, Daniela Dib, Robert Maillet, Ava Telek, Brighton Sharbino, Gabrielle Giraud, Victoria Smurfit, Merrin Dungey, Sean Owen Roberts, Jarod Joseph, Adrian Hough, Freya Tingley, Nils Hognestad, Michael Coleman (herec, a.z.), David de Lautour, Sunny Mabrey, Eva Bourne, Alex Zahara, Michael Adamthwaite, Panou, Dylan Schmid, Dianne Doan, Paul McGillion, Nick Hunnings, Aleks Paunovic, Liam Garrigan, Ryan Robbins, Artine Brown, Scott Michael Foster, Patrick Fischler, Agnes Bruckner, Garfield Wilson, Harry Groener, Carolyn Hennesy, Laura Bertram, Luke Camilleri, Gabrielle Rose, Brad Dourif, Ty Olsson, Dean White, Quinn Lord, David Bloom, Richard Schiff, Sage Brocklebank, Greyston Holt, Richard Ian Cox, Laura Wilson, Carolyn Adair, Lindsay Collins, Evans Johnson, Sarah Hayward, Patti Allan, Natalie von Rotsburg, Primo Allon, Todd Thomson, Manny Jacinto, Steve Makaj, Matthew MacCaull, Christine Boylan, Sinqua Walls, Chris Gauthier, Rachel Shelley (herec, a.z.), David Nykl, Ethan Embry, Nelson Wong, Abraham Benrubi, Cassidy Freeman, Brighid Fleming, David Quinlan, Rena Sofer, Joaquim de Almeida, Zak Santiago, John Pyper-Ferguson, Tzi Ma, Nicholas Carella, Christie Laing, Hrothgar Mathews, Andrew Airlie, Robert Mann, Doug Abrahams, Skyler Gisondo, James Immekus, Matt Kane, Stephen Lord, Yvette Nicole Brown, David Orth, Charles Mesure, Eric Lange, Pascale Hutton, John Rhys-Davies, Robin Weigert, Michael Socha, Elizabeth Lail, Timothy Webber (herec, a.z.), Nicole Muñoz, Barclay Hope, Frances O'Connor, Darcey Johnson, Sally Pressman, Rebecca Wisocky, Daniel Dae Kim, Sebastian Roché, Ernie Hudson, Anna Galvin, Cameron Bancroft, Kendall Cross, Philip Granger, Jonathan Adams, Dante Lee Arias, Elliot Knight, Amy Manson, Mckenna Grace (herec, a.z.), Brent Stait, Olivia Steele-Falconer, Guy Fauchon, Paul Telfer, Darren Moore, Glenn Keogh, Kenneth Mitchell, Oliver Bell, Adam Croasdell, Scott Hylands, Beverley Elliott (herec, a.z.), David-Paul Grove (herec, a.z.), James Bamford, Jakob Davies, Faustino Di Bauda (herec, a.z.), Darla Fay, Jeffrey Kaiser (herec, a.z.), Gabe Khouth (herec, a.z.), Mig Macario (herec, a.z.), Tom Pickett, Darren Dolynski, Tony Perez, Mark Gibbon, Amos Stern, Lucas Wolf, Natalie Gibson, Louise Hradsky, Jeff Mortensen, Tyrell Witherspoon, Michael Strusievici, Adam Young, Ian Butcher, Demord Dann, Scott Heindl, Tristan Jensen, Kam Kozak, Howard Siegel, Kate Bateman, Mark Gash, Jason Gale, Osmond L. Bramble, Kwesi Ameyaw, Jonathan Holmes, Chris Shields, Ingrid Torrance, Aria Ostrander, Jim Shield, Paul Chevreau, Ken Kramer, Elizabeth McCarthy Meek, Michael Rinaldi, Bill Dow, Edward Foy, Scott E. Miller, Donald Adams, Roger Daltrey, Brodie Marples, Christina Gooding, Michael Roberds, Rick Dobran, Isaiah Lehtinen, Gerardo Barcala, Charles Zuckerman, Noah Beggs, Victor Formosa, Lee Tichon, Ryan Hesp, Rondel Reynoldson, Paula Giroday, Ki Yurij, Tony Alcantar, Marc-Anthony Massiah, Kerry Sandomirsky, Fane Tse, Ben Hollingsworth, Jason Cermak, Peter Brown, Chad Riley, Paul Lazenby, Michael Soltis, Anthony Welch, Ian Harmon, Scott McAdam, Janet Pinnick, Byron Bertram, Andre Tricoteux, Aaron Brooks, Toby Levins, Spencer Drever, Matthew Hoglie, Duncan Ollerenshaw, Charles Edward Bae, Gerry Rousseau, Peter Kawasaki, Rick Tae, Jennifer-Juniper Angeli, Max Montesi, Bri Neal, William J. Phillips, Michael Teigen, William Ainscough, Benjamin Cook, Karin Inghammar, Alex Barima, Parker Croft, Jack di Blasio, Joy Castro, David Mathews, Natasha Wilson, Cainan Wiebe, Raphael Alejandro, Jason Burkart, Dominic Downer, Bernard Curry, Jordan Schartner, Taylor Boggan, Arpad Balogh, Josh Kalender, Adam Lolacher, Wyatt Oleff, Colin Corrigan, Glynis Davies, Julian Christopher, Darien Provost, Gil McKinney, Michael P. Northey, Nesta Chapman, Everick Golding, Henri Lubatti, Maria Marlow, Jessa Danielson, J.C. Williams, Yvette Dudley-Neuman, Steve Elliott, Brian Knox McGugan, Karen Holness, Sharon Taylor, Mik Byskov, Hannah Longworth, Abby Ross (herec, a.z.), Colleen Wheeler, Julia Harnett, Morgan Tanner, Megan Trainer, Kevin Sateri, Oliver Rice, Tyler Jacob Moore, Marcus Rosner, Raahul Singh, Emanuel Fappas, Garry Garneau, Anson Hibbert, Kelly-Ruth Mercier, Ilias Webb, Jonathan Runyon, Ryan Jefferson Booth, Bailey Herbert, Greg Webb, Lee Page, Patrick Roccas, Raf Rogers, Michael Querin, Russell Roberts, Tiffany Boone, Michelle Choi-Lee, Wil Traval, Jennifer Cheon, Leif Havdale, Paul Kloegman, Tristan Shire, Milli Wilkinson, Tony Giroux, Kylee Bush, John Innes, Jeremy Schuetze, Sean Campbell, Paralee Cook, Mandie Vredegoor, Alison Wandzura, Ben Wilkinson, Andrew Jenkins, Lee Majdoub, Joana Metrass, Giacomo Baessato, Dalila Bela, Ehren Kassam, Webb Hayes, T. Michael Morris, Marco D'Angelo, Josh Hallem, Colton Barnert, Jordan Olson, Matthew Olson, Caroline Ford, Maxwell Haynes, Graham Verchere, Jason Simpson, Lily Knight, Caroline Morahan, Richard Stroh, Kacey Rohl, David Bloom, Jonathan Whitesell, Greg Germann, Teach Grant, Aaron Douglas, Teri Reeves, Wes Brown, Steven Robertson, Dean Petriw, Costas Mandylor, Ava Acres, Isabella Blake-Thomas, Rya Kihlstedt, Sam Witwer, David Hoflin, Hank Harris, Andrea Brooks, Craig Horner, Max Lloyd-Jones, Sarah-Jane Redmond, Elizabeth Blackmore, Jonny Coyne, Karen David, Deniz Akdeniz, Faran Tahir, Max Chadburn, Oded Fehr, Mekenna Melvin, Paul Johansson, Tammy Gillis, Giles Matthey, Jeff Gulka, Michasha Armstrong, Andrew Kavadas, Luke Roessler, Samuel Patrick Chu, Brandon Spink, Mark Goldman (vyp.), Nick Eversman, Shaun Omaid, Zahf Paroo, Jaime Murray, Sara Tomko, Andrew J. West, Paul Scheer, Dania Ramirez, Gabrielle Anwar, Mekia Cox

E01-E05: Seriál mě zaujal svým pohádkovým nápadem a propojením pohádkového a skutečného světa. Arabele po americku jsem prostě musel dát šanci... Začátek byl zajímavý, velmi poutavé zavedení do děje a seznámení se s hlavními postavami. Bohužel 4. a 5. díl mě už nebavil tak, jako úvodní tři díly z toho důvodu, že je to pořád na jedno brdo. Sice se děje něco jinýho, ale podle předem daný šablony a se stejnými konfrontacemi. Snad se to v příštích dílech trochu víc rozjede. PS: Jennifer Morrison se svým zamračeným výzorem nesahá svojí rivalce, charizmatické Lan Parrille ani po kotníky a mám sto chutí fandit spíš zlu než dobru... E06-E10: Zatím nejsilnější část seriálu, děj se tady pořádně a zajímavě rozjel. Jednotlivé epizody jsou hodně dobré a napínavé (kromě slabší E09) a velmi mě nabudily do dalšího sledování. E11-E15: Po tom lepším bohužel přichází úpadek, začíná se to hodně natahovat a děj ztrácí tempo. Už mě to ani zdaleka nebaví jako v předcházejících dílech. Chtělo by to údernější tah na branku nebo nějaký velký zvrat, pozvolné tempo mi sice zpravidla nevadí, ale tady mě to už začíná mírně nudit. E16-E22: Pár epizod před koncem to díky novým postavám (Kloboučník) dostalo nový náboj. Konec první série mě ovšem zklamal, čekal jsem mnohem emotivnější a poutavější finále. Uvidíme, co nám nabídne druhá série...(4.2.2012)

Je to hrozný shipfest. Celkově nějaká ketba, její zlomení, kdo přežije a kdo ne, je prakticky odsunuto na druhou kolej tím, abychom viděli, kdo s kým bude mít nějakou romanci. A vadí mi, že každá postava má nějakou tragickou backstory (jak v anime), takový Rumpelstilstkin byl naprosto dokonalý, dokud ho nezobrazili jako obyčejného člověka. Ale jinak je to celkem zábavné, naštěstí je většina postav dostatečně sympatická.(22.2.2016)

Believing in even the possibility of a happy ending is a very powerful thing. Pro mě osobně velice příjemné překvapení, propletení pohádkového světa s tím skutečným je hodně originální. Navíc nám pilot nabídl zajímavý příběh Emmy, které se za dveřmi zčista jasna zjevilo její dítě, jenž kdysi dala k adopci. Baví mě sledovat, jak se s tím postupně Emma v podání úžasné Jennifer Morrisonové vypořádává, přiznám se, že dění ve světě pohádek mě baví o něco méně a občas mi prostě připadá až příliš kýčovité.Nemluvě o dialozích, ze kterých mi je občas trapně za samotné postavy. Čím dál víc se mi nechce OUAT sledovat.. . Oblíbené postavy: Emma, Snow, Red.(20.2.2012)

Sympatický seriál o místě bez magie, kde pohádkové bytosti žijí "za trest". Převyprávění pohádek podle svého není ve fantasy nic nového, tady je to ale obohaceno o odraz archetypálních postav v našem světě. Je znát omezený rozpočet na triky a občas i omezenost scénáristů, ale cením si toho, že leccos vyřešili už v první sérii a pro tu druhou si ponechali jen rozumné množství otazníků.(15.6.2012)

• DaViD´82

Americká disneyovská Arabela, kterou táhnou především Carlylův Rumbur… Ehm, Rapejzník a Zlá Starostová za stranu zla a… a… A vůbec nikdo za stranu dobra. Má to sice spoustu mušek (výprava, která vypadá snad ještě hůře než tuzemské papundeklové studiovky a laciné efekty jen pro efekty) i machařek (nevyrovnaná kvalita epizod, kde první opravdu zdařilá je až ta sedmá a již zmíněná nezajímavost některých hlavních postav), ale celé to stojí i padá (zatím tedy spíše padá) na naprostém mrhání a nevyužívání nosného námětu (a že to jde dokazují v mnohém podobné Fables Billa Willinghamse) a pohádkové atmosféře, která je zde podpultovým zbožím; což je vzhledem k námětu na pováženou. Tu a tam sice prosvitne, ale většinou záhy opět mizí. Čistě jen jmény postav a magií se jí nedocílí. Na druhou stranu, když zrovna nedojde na jednu z výplňkových tuctových epizod do počtu (a že jich je), tak to jako rodinná oddechovka funguje; to platí o první řadě, jelikož ta druhá už se na pohádkovost vykašlala úplně a je pokusem o regulérní fantasy dle mustru úspěšných ság posledních let. A vůbec to nefunguje a jen vzbuzuje otázky typu "Co to sakra ti tvůrci hulí za matroš?". Arabela je i nadále mnohem originálnější, hravější i pohádkovější a po všech stránkách prostě a jednoduše lepší. A netáhne se jako smrad.(22.10.2012)

• - Henry (Jared Gilmore) má box na oběd s motivem filmu Tron (1982), protože by mu Regina (Lana Parrilla) nedovolila pohádkový motiv. Snímek Tron (1982) natočilo studio Walt Disney, které vlastní stanici ABC, jež Once Upon a Time vysílá. (Mr.Bulanek)

• - Seriál byl licencován ve více než 190 zemích světa. (gogos)

• - Natáčanie prebiehalo v blízkosti mesta Vancoucer (Kanada) v dedine Steveston. Prerobenie Stevestonu na Storybrooke zabralo asi 10 hodín. (domca27)