Koruna

• Velká Británie The Crown
Velká Británie, (2016–2023), 55 h (Minutáž: 39–72 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton, Matt Smith, Tobias Menzies, Jonathan Pryce, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, Lesley Manville, Josh O'Connor (více)

Série(6) / Epizody(60)

Seriál sleduje politické soupeření a osobní životy za vlády královny Alžběty II. a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století. (Netflix)

v.pohode

Když Netflix nasere 1 miliardu kaček do seriálu, tak to sakra musí bejt znát! Tohle se tuze povedlo. Filmařina až na dřeň! Herecký koncert, kterej se jen tak nevidí. Celé čtyři řady jsem dal za víkend a hltal jsem každou minutu. Už se těším na pátou řadu a to moc! Jen mě překvapilo jak moc udělali z Charlese sralbotku. To si snad ani nezasloužil. ()

Tycygo

Fajn a plné ne až tak známých informaci z okolí královny, což je asi největší přidaná hodnota tohoto seriálu, jen je to neskutečně pomalé a nudné v cca 30% celkové stopáže. ()

flegmos

Vsetko v tomto serialy je klamstvo. Obavam sa ze kazdy kto si to pozrie bude tymto serialom ovplyvneny. A to ide. Treba vylepsit image... ()

Figuto

Co je tady zarážející, je fakt, že lidi vysoko cenní překrucování skutečnosti, lhaní, zřejmě bez jakékoliv znalosti daného téma, pouze konzumují předložené efektivní dílo bez kritického myšlení. S takovým přístupem jsme v prdeli. ()

gapa466

Nehodnotím, zda se to vždy zakládá na pravdě. Plno věcí ani zjistit nejde. Pokud se tak stalo alespoň něco z celého seriálu, a to se určitě stalo, pak mi to minimálně pomohlo pochopit celé to "šílenství" okolo královské rodiny. Určitě doporučuji těm, kteří kroutili hlavou nad všemi hrníčky, talířky, obrázky, krabičkami, hodinami a já nevím čím vším s vyobrazením královské rodiny v obchodech po Anglii. Královna je tam vyobrazena jako silná osobnost obětující vše monarchii a zároveň jako velmi chladná. Krásně je vyobrazena nadutost Margaret, Philipovo pochopení jeho úlohy. Později i co vlastně vše ovlivnilo Charlese. Vykreslena jeho slabost, což si v seriálu uvědomuje i královna. Seriál nabral "obrátky", když vstoupila na scénu Diana. Krásně vykresleno, jak byli s Charlesem úplně jiní a vlastně neměli šanci. Celý seriál v mně vyvolával emoce a to je podle mne dobře. Co mě dojalo? Paradoxně né různá úmrtí a neštěstí, ale přirozenost a obyčejnost Diany. Obyčejná holka, která se vlastně do té rodiny vůbec nehodila, všechny v popularitě "válcovala". Fér bylo zobrazeno, že i ona měla chyby a Charlese vůbec nechápala. Tak hvězda za poučení, emoce, perfektní zpracování a Churchilla. 4* (spíše 90%) ()

McGuffin

Seriál jménem Koruna, The Crown, a co také zbývalo, je listováním tu více tu méně zažloutlými stránkami novin. Nechtěl-li tvůrčí tým Petera Morgana čelit žalobám Windsorů, pak musel jen převyprávět, co už o Firmě vyprávěli jiní, aniž by je kdy za to Windsoři úspěšně žalovali. Publiku tím nutně zúžil výhled a to tak nejspíš opět jenom sbírá střípky Firmou mediálně záměrně pohozené nebo záměrně neuklizené. Jenže. Když to vypadá jako kachna, plave jako kachna a kváká jako kachna, tak to také, míní publikum, bude kachna. Windsoři jako kdokoli, skrz média pravdivě jako na dlani, věřit chcete-li. P.S. To jsou řádky o příběhu, ne o filmu z něj. https://www.macguffin.cz/ ()

horskejvlk

Úžasné, samozřejmě člověk se musí zvyknout na jiné představitele monarchie než byl zvyklý např z filmu Králová řeč, ale to jsou maličkosti. Scénář, vyprava. ()

Oscar76

Vynikající výprava (očekávatelné), i režijní vedení. Scénaristé dělali jistě co mohli, ale zjevně bylo nemožné vyrovnat se s plytkostí, obsahovou prázdnotou a zjednodušením předkládaných dějů. Série určená, snad didakticky, pro masovou spotřebu velkou většinou rozhledem omezené nejširší veřejnosti. ()

AutiXrist

Od seriálu som neočakával nič, a nie je pre mňa ani prekvapením, že pod pozlátkom žijú ľudia so všednými problémami. Niet čo závidieť, 1,3 kilogramová koruna je doživotné trápenie. ()

Whiterose

Pátá série Koruny byla očekávána s napětím. Když se totiž v rámci příběhu dostanete až do bouřlivých 90.let, kdy se monarchie doslova otřásla v základech podrývána skandály, rozvody a neštěstím všeho druhu, nemůže být očekávání jiné. Jak se s tím vším třaskavým materiálem tvůrci vyrovnali? Vlastně docela krotce a pokorně. I já, skalní fanda seriálu a pečlivý sledující britských aristokratů, musím uznat, že jsem čekala větší palbu. Inu, máme tu jiné menu a jak ve výsledku chutná? První dva díly bez chuti a vůně, škoda. Od třetího kousku to ale začalo šlapat a já jsem z vyzněním spokojená. Výběr herců mi nevadil tak jako mnohým. Jediný, kdo by opravdu měl být nahrazen je představitel Tonyho Blaira. Tam není nic, ani špetka jiskry a charismatu. Jsem ráda, že tvůrci se nebáli ukázat, že zbožňovaná modla Diana byla ve své podstatě naivka, která dělala pěkné kopance. Dále jsem také při pohledu na představitelku princezny Margaret měla konečně pocit, že její šmrnc odpovídá předloze. Obsazení H. B. Carter v předchozích sériích bylo lehce mimo. V 60. a 70.letech byla Margaret stále ještě party girl v nejlepších letech, což její představitelka moc nesplňovala, byla starší a tlustší než originál, škoda. Implantované téma rodiny Al-Fayedů a epizodní role Timothy Daltona je příjemné překvapení, které dělá z 5.série Koruny zážitek roku. ()

petisebesta

toz neprijemne je jak se meni pres generace ti herci...clovek si na nekoho zvykne ..vlozi si ho do postavy a.. dostane noveho. Jeste to neni tak ze by si  nebyli uplne podobni jako treba ze by Snehurku hral statny Nigerijec ale prudi to dost. JInak vlastne o nicem ale dobra dramaturgie. Pekne hladce to klouze z jednoho dilu na druhy a clovek se i tesi na dalsi. ()

Verbudrak

Pět hvězd, ale trvalo mi šest let, než jsem na to přišel. A doteď se tomu vlastně divím, neb mě celoživotně odpuzuje vše, co je jakkoli spojeno s politikou. Nicméně i tak si mě seriál získal. Taky mi ovšem přijde divné, že nikomu nepřijde divné, jak hrozně je tento seriál tendenční. Ale fakt hrozně. Autoři tu mají své oblíbence (Margaret, Charles), které nepokrytě dělají divákům sympatickými (tak okatě, až je to trapné), ale i neoblíbence (Churchilla, Edwarda VIII., ale i Philippa nebo Dianu), které zase vykreslují jednostranně nelichotivě. U někoho z nich možná tlačí na pilu trochu míň (Philipp, Diana, ostatní premiéři), ale o to víc to pak dohánějí jinde (Winston, Edward). Já nevím, vám tohle nepřijde blbý? Mě to teda bilo do očí téměř v každém dílu. A to prosím jsem sám princi z Walesu vždy stranil a obdivoval ho, a takového Churchilla taky nemusim. Ale stejně mi to přijde jak pěst na oko. Zajímalo by mě, jestli to je už ve scénáři, nebo je to spíš podpis režiséra. No co už, však to není žádný dokument, tak co. Což je asi nejdůležitější fakt, který musí mít divák neustále na mysli. Ale právě proto, být na místě scénáristy, tak to pojmu jinak. Postavy by zůstaly reálné, ale příběhy by byly zhola smyšlené (ne jen napůl). Takhle, jak to bylo natočeno, to bohužel postrádá dramatické zvraty. Víme dopředu, že Margaret a Peter nebudou svoji, víme, jak dopadne válka o Falklandy, víme, že Thatcherka bude sestřelena, víme, že Diana rozhovor poskytne a ten bude odvysílán, víme, že se ten cvok dostane do ložnice královny, víme v čí náruči Karel III. skončí. Pak ale nechápu to jakoby napětí, co se rejža (a zejména hudba) snaží v jednotlivých dílech vyvolávat. Je to docela škoda, myslím, když už to teda není žádný dokument (a to není!). Jo a abych nezapomněl: Dominic West měl být Bond po Brosnanovi! ()

supEnoc

První dvě série super, po výměně jsem chvíli váhal, jestli se mi to líbí, nicméně Olivia Colman mě přesvědčivě přesvědčila o svých schopnostech i talentu. Bohužel co se týče obsahu, tak mi to začlo připadat dost nudný a po čtvrtý sérii už mého sledování zanechám. To hodnocení mi přijde přepísklý od britofilů. 75% ()

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno