Gotham

USA, (2014–2019), 72 h 58 min (Minutáž: 42–50 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee (více)

Série(5) / Epizody(100)

Dlouho předtím, než se stane komisařem, se policejní zelenáč James Gordon postaví zločinu a korupci v Gotham City a chce pomstít vraždu rodičů Bruce Wayna. (Netflix)

maddy

V Gothamu bez Batmana, zato s mladým Gordonom. Seriálový Gotham je bez pochýb tým najzaujímavejších a najambicióznejších seriálovým prírastkov tohtoročnej zimnej sezóny. Umiestniť dianie do jedného z najznámejších a najskorumpovanejších komixových miest je vskutku originálny nápad. Samotný Gotham je navyše vykreslený realisticky a tak trochu „noir“. Má tak bližšie k Nolanovmu poňatiu Temného Rytiera než ku gotickej, prípadne až farbami hýriacej štylizácii Batmanov z 90. rokov. Bohužiaľ však zároveň musím konštatovať, že pilotná epizóda, napriek všetkým týmto aspektom, neprináša nič výrazne zaujímavé. Vznikla len ďalšia pomerne tuctová kriminálka, akurát odohrávajúca sa v netradičnom prostredí. Zrod postáv a nepriateľov z Batmanovho univerza je síce na pilote tou najpútavejšou položkou a v scénach, kde sa vyskytujú mladšie verzie Alfreda, Poison Ivy, Catwoman, prípadne aj mladého Brucea Waynea pilot dokazuje, kde je jeho sila. Avšak tieto scény sú nanešťastie odsunuté až na druhú koľaj. Zvyšku podráža nohy pomerne nemastný a neslaný scenár s klišoidnými dialógmi a rutinná réžia bez nápadu. Vážnu, temnú atmosféru skorumpovaného Gothamu sa nedarí budovať do takej miery ako si tvorcovia želajú, prvky noir žánru sú príliš silené a v takom prípade sa atmosféra buduje len veľmi ťažko. Navyše je aj tempo dosť vlažné, chýba väčšia dynamika a aj tých pár akčných scén je príliš obyčajných. Škoda, potenciál tu je totiž priam obrovský a v scénach zrodu známych postáv sa darí Gothamu vzbudzovať zvedavosť a priniesť aj slušnú atmosféru, ale čo s tým tuctovým kriminálnym zvyškom? Dám tomu šancu najbližšie 2-3 epizódy, viac nie. Seriálová konkurencia je totiž v dnešnej dobe príliš veľká (a kvalitnejšia), nato aby som strácal dlhé hodiny s týmto síce neurážajúcim a neškodným, avšak skrz naskrz priemerným kúskom. Na produkciu upršaného, temného Gothamu by sa radšej hodili tvorcovia vynikajúceho The Killing. V tom prípade by sme tu mali hotový klenot, takto to zatiaľ za viac ako 3* (6/10) nebude. ()

kareen

Tak po pilotu do toho určitě jdu. Mně se ten perfektně stylizovaný svět Gothamu (New Yorku) ohromně líbí, Jamese Gordona jsem si oblíbila do deseti minut, pousmála se u pár drsňáckých vtípků a celkově jsem se vůbec nenudila, takže se těším i na další díl. Batmana mám docela ráda, ač nejsem zas takový znalec, poznala jsem jen ty nejprofláklejší postavy jako jsou Bruce Wayne, Alfred, malá Catwoman nebo tučňák ( ten je pěkně úchylnej už za mlada ), ale to mi nějak zvlášť nepřekáží, počítám, že je postupně poznám blíž a začnu se víc orientovat. A ačkoliv to jinde moc nemusím, tak tady bych uvítala víc samostatných případů a hlavní příběh odsunula spíš do pozadí, protože to nejvíc funguje právě jako temnější detektivka, což já ráda... PO PĚTI DÍLECH : Tak nakonec bohužel velké zklamání. Vždycky, když se zdá, že by už nějaký případ mohl být i zajímavý, nabalí se na něj spousta podružných vedlejších linek a celé to totálně rozmělní. To mě nebaví, končím. Jen škoda toho potenciálu. ()

SaNcHeZ_cz

Po pilotu: První díl celkem solidně nastavuje divákovi svět, ve kterém si hodlá rozehrát svoji rutinu. Problém jsou ovšem postavy, které zkrátka moc dobře nefungují. Uvidíme do dalšího dílu. ()

MICHAEL73

Skvělý rozvinutý příběh jednotlivých komiksových postav. Máme zde k nahlédnutí postavy, které jsme ve filmovém zpracování ještě neviděli a zde se povedly výtečně ztvárnit. Na druhou stranu seriál má občas křiklavé momenty, ale to vše vynuluje velmi napínavý děj, skvělé kladné i záporné postavy a moc dobře rozvrstvený scénář. Mrzí mě, že pátá série je konečná, nýbrž chápu, že se už děj začínal až moc natahovat, a tak všechno má svůj konec. Gotham je čiré seriálové napětí. ()

filmsim

Pilot: Dostal jsem víc než jsem zprvu očekával. Po zveřejnění herců a následných trailerů mé očekávání spadlo na minimum, ale překvapivě to nakonec vcelku funguje. Mile mě překvapil Ben McKenzie v roli mladého detektiva Gordona, který je ve svém podání naprosto uvěřitelný a i zbytek jak starého tak mladého osazenstva není vůbec špatné, ikdyž je zde na začátek příliš mnoho (známých) postav, které chtěli tvůrci z nějakého důvodu představit hned v úvodní epizodě. Pilot tak trpí mírnou roztroušeností a přítomností podivných náhod, že všechny postavy nějakým způsobem souvisý s úvodním případem. I tak se ovšem jedná o lehčí nadprůměr, který mě narozdíl od žánrově podobných seriálů jako The Flash či Agents of S.H.I.E.L.D. navnadil k dalšímu sledování. 7/10 ()

erased

Námět sliboval konečně zajímavé pojetí komiksového prostředí připraveného o veškeré superschopnosti a technické blbůstky, založené jen na kriminalitou prolezlé, stylizované, ale realistické verzi New York City. Už první díly ale jasně ukážou, jak byla takový očekávání zcestná. Zločin je v Gothamu jednoduše personifikovaný do několika přehrávajících postaviček, korupce je stejně univerzální (a směšná) jako v Daredevilovi, a jedinou světlou stránkou tak nakonec paradoxně zůstane právě ta potemnělá retro stylizace. Všechny hlavní postavy dokážou přinejlepším stejně často nadchnout jako lézt krkem, takže čekání na konec první série se stalo menší sebetrýzní, obzvlášť vzhledem k otravné Fish a přitroublým epizodním případům představujícím zárodky vigilante spravedlnosti budoucího Gothamu. Překvapivě se však někde ke konci řady něco neurčitého zlomilo, a postavy najednou jakoby zničehonic prošly podstatným vývojem, který konečně dovolil celému příběhu se alespoň v rámci omezených možností jedné zbytečně roztahané sezóny rozjet a bavit. Ze závěrečných tří dílů už jsem pak byl přímo nadšený. Nadšení to bylo sice spíš jen vzhledem k nízkým očekáváním po předcházejícím obsahu, nicméně i toto nedokonalé zlepšení kvalit si zaslouží uznání. ()

Hanyou

Nejsem velký fanda DC, jejich animáky mě nebaví a jejich hrdiny taky vyloženě nemusím. Na Gotham jsem začala tedy koukat jen tak ze zvědavosti, protože mě zaujaly promo plakáty. Pilotní díl nebyl špatný, ale trvalo to trochu déle než se háček zahákl. Jednoznačně největším plus a tahákem celého seriálu je mladý pan Cobblepot, který je naprosto famózní, doslova si celý seriál ukradl pro sebe a každá scéna s ním by se měla zakopat na opuštěném ostrově, protože je to poklad. Další skvělou postavou je E. Nygma, který snad dostane více prostoru v 2. sérii. Jinak celkově herecké obsazení je na Gothamu nejlepší, protože epizody samotné mají kolísavou tendenci a občas mají tendenci se zaměřovat na nezajímavé postavy (Fish Mooney). Ale při zpětném pohledu na celou sérii musím říct, že je to velice zábavný seriál a na další sérii se opravdu těším. ()

lucifrid

První série Gothamu byla fajn. Zábavná, akční, takové představování. Ale ta druhá! První tři díly byly jako jeden rozkrájený velkofilm a člověk si říkal, jak může tohle tempo pokračovat. Může. Nevzpomenu si na nějaký vyloženě slabší díl, naopak jsem neustále kroutila hlavou, jak je tohle možné, že ta laťka se neustále zvyšuje. A vrcholy sezóny? Zrození Hádankáře, kapitán Barnes a Jerome. Himlhergotkrucinál, ať už je zas podzim! 90 % ()

higuain

S1: 75%. První série je dobrá, přesto se však nevyvarovala několika slabším epizodám. Hlavní kámen úrazu je v té marné snaze o detektivku. Většina případů dua Gordon & Bullock je totiž víceméně triviálních, přičemž tomu ani nemůže být jinak, jelikož značné množství vedlejších postav nenechává epizodnímu pátrání GCPD dostatek prostoru. Gordon s Bullockem tak většinu případů vyřeší s prstem v nose a ve výsledku se v nich více střílí než vyšetřuje. Závěr první řady nicméně přinesl ucelenější zápletku, což výsledný dojem přece jen zlepšilo. S2: 80%. Vyrovnanější, ucelenější a zkrátka lepší série. Oproti první sérii jsou dva hlavní záporáci (Galavan pro první polovinu, Strange pro druhou), kteří mají dostatek prostoru, protože jejich konání po celou dobu přímo souvisí s osudy Gordona coby hlavní postavy seriálu. Potěšující také je, že Bruce Wayne zhruba od desátého dílu konečně přestává být vyloženě naivním dítětem a začíná dospívat do soběstačného a inteligentního člověka, ze kterého se má jednou stát Batman. Hugo Strange se mj. také velmi povedl. S3: 70%. Over the top? Ale jo. Nuda? Ne. Třetí série je dost ujetá, rozdíly mezi zápornými a kladnými postavami se minimalizují, mrtvý postavy jsou zase živý a v jednom kuse tu řádí virus měnící lidi v nadopovaný šílence. No zkrátka cirkus. Přesto jsou zábavný díly v převaze. Oproti druhý sérii je to ale pokles a do té další půjdu spíš s obavami. S4: 65%. Už je z toho prostě komedie. Dívat se na to dá, ale bez vypnutí mozku se člověk neobejde. Je dobře, že seriál pátou sérií skončí, protože dál by to už jen těžko bylo lepší. S5: 60%. Poslední série je zároveň tou nejslabší. Groteska se z Gothamu začala stávat již od třetí série a zde je to již mnohdy na hraně parodie. A samotný finále se skokem o 10 let dopředu je tak na rychlo upečený, že si ho ani nelze užít, byť není vyloženě špatný. Jen to chtělo rozprostřít do více epizod. ()

Trevor

Napriek tomu že občas návraty jednotlivých postáv iritovali možno celý seriál hodnotiť pozitívne, aj keď občas naivita Alfreda s Bruceom a to, ako si k nim chodi každý zloduch ako na bežiacom páse bolo vcelku stereotypné. Ťahúňmi boli nepochybne Oswald a Ed Nygma, zaujímavý bol aj vzťah Brucea a Seliny a nepochybne aj Harvey. Pri celkovom počte 100 epizód je pochopiteľné že sa našli aj slabšie epizódy ale celkovo sa jedná o jeden z najvydarenejších seriálov poslednej dekády. ()

Fanucci

Slušný průměr, jedinou zajímavou postavou je ale zatím pouze Oswald / Tučňák. Zbytek je takový nemastný neslaný...snad se to zvedne. ()

dee-key

Spíše průměrný, ale stále obstojný seriál. Je to spíš kriminálka s komiksovým pozadím, která si některé momenty DC universa vykládá po svém. Což nemusí být na škodu, ale záleží na vkusu. Co mě na seriálu mrzí, je postava Bruce, kterého tam prostě mít nechci a jeho participace na vyšetřování a bratříčkování se s malou Catwoman mě točí. Seriál má na druhou stranu zapamatovatelné postavy (ani jedna ženská není sympatická) a náměty některých dílů jsou příjemně originální. Není to ale v mém případě horečně očekávaný seriál a proto dávám 50%. ()

sofiapetra

Ze všech těch superhrdinských chlápků mě sledovat Batmana bavilo vždy bezkonkurenčně nejméně. Proto mě příliš nelákalo vidět ho tedy ani coby dvanáctileté štěně, ale překvapivě mě to chytlo. Díl za dílem byl lepší, až se z toho stala pomalu návykovka. Místy to bylo trochu drsné, ale celkové pojetí se mi moc líbilo. Rozhodně nesouhlasím s názorem, že "jeden padouch na epizodu" nefunguje. Osobně by mě spíš odradilo sledoval 22 dílů hon jen na jediného zločince. Takhle to mělo švih a bylo to zajímavé. A díky báječné osobitosti mnoha postav (Tučnák, Fish Moony, Nygma) to bylo často i dost vtipné. A sympaťák Jim Gordon, jako jediný poctivý a čestný policista v celém tom skrz na skrz prohnilém městě - co víc si přát ... :) ()

Cl3ricK

Takže po třech dílech zatím dost o ničem. Neskutečné, že po 10 minutách každá epizoda neuvěřitelně nudí. Těžko uvěřím po 2 dílech té černošce to brutální tvrďáctví, když zatím nic nepředvedla. To vlastně platí o všech, každý velký bouchač, ale hovno hovno. Nepatrné pozitivum bych viděl v postavách Tučňáka a ještě ne-Hádánkáře. Dám tomu ještě 2 díly a jinak s touhle nudou skoncuju. EDIT. Inu v průběhu 9. dílu už prostě nemám vůli sledovat tu kokotinu. Konec zvonec. ()

Fíla

Gotham je zvráceným a nejzkorumpovanějším městem. Dějí se tu věci, které by se nikde na světě dít neměly. Koho baví filmy o Batmanovi, tak tady si přijde na své. Seriál má svou potemnělou atmosféru. Nechybí mafiánský pohled na svět. Město ovládá mafie, která je v pozadí a v popředí jsou zkorumpovaní politici. Takže Gotham vlastně funguje na principu dnešního světa. Ono to tak ovšem bylo asi vždy. Věci se tu dějí pohledem komisaře Gordona, který je oblíbencem mladého Bruce Wayna, kterému v pilotním díle zastřelí rodiče, což Ti, kteří sledují filmy o Batmanovi již dávno ví. Jde tu o moc. Všichni chtějí vládnout Gothamu, popřípadě Arkhamu. Každý díl, řeší jiný případ, boj o moc a právo v podání Gordona. První série, se vyvíjí velmi nadějně. ()

M.i.k.e

pilot opravdu hodně rozpačitý a jakkoliv se může chlubit známým prostředím a postavami,přinesl Gotham v prvním díle sice dobře vypadající,ale jinak celkem tuctový seriál.Nebýt jmen jako Jim Gordon,Bruce Wayne,... byl by Gotham snadno zaměnitelný s jinými kriminálkami.Šanci i tak ale ještě dostane a doufám,že nakonec splní to co sliboval a co většina lidí očekává...edit po 6. díle.Stále to ještě není úplně ono,ale postupně začíná Gotham vystrkovat růžky a ukazovat na co by opravdu měl.půl hvězdy nahoru...70%...po rvní řadě nakonec spokojenost a myslím,že to tvůrci ustáli se ctí.Pár hluchých míst by se našlo,ale jako celek je Gotham pro fandy solidní zábavou...80% ()

Chen

Nahnat do pilotního dílu hromadu komiksových postav (navíc, když je skoro tou nejzajímavější ta, která v kreslené předloze vůbec není) ještě není zárukou kvality. A Gotham je toho pro mě důkazem. Dynamika téměř chybí, akční scény jsou nezáživné, dialogy nezajímavé, potěší jen docela slušná atmosféra Gothamu a někteří členové obsazení. Ještě dám seriálu šanci, ale první díl mě neoslnil. ()

Havaj8

Nejsem žádnej velkej fanoušek Batmana, ale seriál kolem města zločinu a zrodu Batmana by mě prej mohl bavit. Zezačátku nic extra, spíš se v tom najdou právě komiksoví fanoušci, ale nešlo si hned neoblíbit "známou" postavu Penguina, kterej se od podržtašky dostal řekněme na vrchol. Kolem něj dva největší gang rivalové, který se přetahovali o nadvládu. Pak nějaká Fish, kterou sem nemohl vystát žádnej díl, takže buďme rádi za to jak to dopadlo. Detektiv Jim Gordon, hlavní postava, typ člověka kterej se stará o dobro lidstva, ačkoli ho to může stát život. Nějakej Nygma, pošuk, hádankář. Přiběh Catwoman, ne až tak vymakanej. A nakonec asi nejlepší linka malej Bruce Wayne, jako budoucí Batman spolu s komorníkem Alfredem a jeho cesta za spravedlností. Celkově tam horší díl střidal lepší, nebylo tam nic až tak moc luxus. Možná finále vzhledem k tý sérii toho dost vyřešilo, ale tak to se čeká. V pohodě oddychovka, žádnej kultovní seriál, kterej bych doporučoval. ()

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

08.12.2021

Obvykle je zvykem nejprve uvést film, v tomhle případě komiksový reboot Batmana od Matta Reevese (Válka o planetu opic) čistě pojmenovaný The Batman, počkat si, jestli bude úspěšný a fanoušci s vizí… (více)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

20.04.2021

A teď jedna špatná zpráva pro fanoušky oceňovaného komiksu Gotham Central. Před pár měsíci jsme informovali o tom, že se chystaný komiksový snímek The Batman s Robertem Pattinsonem dočká seriálového… (více)

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

11.06.2018

Zatímco hodnocení kritiků nebylo v případě Sebevražedného oddílu nijak oslnivé, po finanční stránce se filmu dařilo. Momentálně tak vzniká pokračování, které do kin pošle zkušený režisér Gavin O… (více)