Star Trek: Enterprise

USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (více)

Série(4) / Epizody(97)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiální text distributora)

Kusanagi

Je rok 2016, za šestnáct let se narodí Zefram Cochrane, nevím, co se podle trekovské historie mělo stát tenhle rok, nicméně letos jsem se konečně podívala na Enterprise. Už vím, že jsem seriál měla vidět mnohem dříve, protože tohle je ten pravý Star Trek, tohle jsou ti praví objevitelé vesmíru, ty „pravé“ první kontakty. Žádný uhlazený design lodí, perfektně všechno fungující, když nastane problém, žádné svítící pičačinky a čáry máry při opravě, ale hezky svářečku do ruky a jde se na opravu. Do pěti minut nahodit pohon? Cha, cháá, jen si dva dny počkej kapitáne Archere, možná, možná, když nám hvězdy dopřejí. Idylické vztahy se zapšklými Vulkánci? Pfff, pokud by to šlo, tak by nás měli v rezervaci. A proč jsem začala Zeframem? No, protože po tomhle Star Treku reálně věřím, že se narodí a warp pohon vynalezne v naší realitě. Tak uvěřitelná pro mě Enterprise byla. ()

woody.birch

Lehce nekorektní Star Trek. Kapitán není tak úplně gentleman. První důstojník, je tak trochu děvkař a vědecká důstojnice je (nejen tak trochu) prostě k sežrání. Zapomeňte na Váhající střelce. Archer je samozřejmě také střelec. Ale úplně jiného kalibru. ()

batik

Enterprise je nie náhodou až do roku 2017 posledný ST seriál. Dej je zasadený do obdobia 22. storočia, ešte pred OS, keď nebola Federácia a ľudia ešte nespoznali všetky tie civilizácie, ktoré dobre poznáme z ďalších ST. Dobrým ťahom bolo vykreslenie Vulkáncov ako mentorov ľudí, ktorých treba usmerňovať pri spoznávaní vesmíru. Týmto sa bohužiaľ výpočet kladov Enterprise končí. Tvorcovia Enterprise si zobrali všetky neduhy z Voyageru a ešte niekoľko ďalších pridali. Nudu môžeme označiť za charakteristickú črtu hlavne v prvých dvoch sériách. Nechápem, ako mohol seriál toto obdobie prežiť a naopak skončiť, keď išiel ako tak hore. V prvej a druhej sezóne by sme kvalitnejšie časti narátali na jednej ruke a to naozaj nie som prehnane kritický. V tretej sérii príde ku zmene, máme tu príbeh na pokračovanie, čím sa kvalita o niečo dvíha, aby v štvrtej sezóne išla zase dole, aj keď nie na biednu úroveň prvých dvoch sérií. Ďalej tu dostáva zabrať logická postupnosť udalostí, predtým tak pracne budovaná. Prečo sa nám v Enterprise objavia Borgovia, ktorí boli pre ľudí neznámi až do 24. storočia? Vojna medzi Zemou a Romulanmi sa mala viesť "zastaranými jadrovými zbraňami" a tu už máme fotónové torpéda, phaseri a teleport. Tak isto neustále cesty časom sú podľa mňa naozaj za čiarou. Postavy sú kapitola sama o sebe, spočiatku sa tvorcovia snažia dávať priestor každej, ale postupne sa sústredia na ústrednú trojicu, asi po vzore OS. Možno keby nechodili všetci v montérkach, tak by som až taký kritický nebol, ale kapitán Archer ja správny americký tvrďák, tak isto veliteľ strojovne "Trip" a nakoniec predstaviteľka "logiky" v podobe vulkánky T'Pol. Sem tam nejaký priestor dostáva doktor Phlox a poručík Reed, jediný mužský človek neameričan, čo je len trápne pokračovanie trendu nasadeného od Voaygeru. Hoshi a Travis sa postupne dostali do úlohy štatistov a ich priestor na placi bol okresaný na minimum. V konečnom dôsledku však žiadna postava nezaujme a ani ťah s chladnou krásou tentoraz tvorcom moc nevyšiel. Kvalita scenára ide oproti minulosti prudko dole a na časy NG, alebo DS9 môžeme už len spomínať. Herecké výkony sú taktiež bieda a sem tam herci dosť prehrávajú. Nebudem menovať, ale každý pozorný divák vie o koho sa jedná. Vizuálnej stránke sa nedá nič vytknúť a zachováva si vysoký štandard, tak ako iné Star Treky. Celý seriál bol "zavŕšený" asi najhoršou záverečnou epizódou v histórii. Viem, že ide o prachy, ale takto niečo uťať, to som ešte nezažil. Asi taký koniec naozaj plánovali, ale počítali s viacerými sériami, nuž prepočítali sa. 55% ()

ArchAngel_

První řada OK, druhá řada super, třetí řada nejlepší série ze všech Star treků vůbec ... 4 řada OK ale narychlo ukončená, což je jedno z nejhloupějších rozhodnutí v historii seriálů. Věčná škoda. Hodnocení: 90% ()

Namefar

Docela dlouho jsem si musel zvykat na znělku, připada mi, né moc scifi. Je tam cítit jak se snaží udělat přechod ze součastnosti do budoucna, na mně to nefunguje. Moje oblibena série je Voyager, kde si těžko vyberu oblíbenou postavu, mám je rád všechny. Mají svůj charakter/rozměr. Tady to po nějaké době začne taky trochu fungovat, ale jen trochu. Nějaké dějové nepřestnosti, třeba setkáni s Borgy, mi nevadí. Dá se na to koukat, ale .. jedna * za Star druhá * za Trek a třetí * za Star Trek...... :) ()

Battlekingx

Za mě nejlepší seriál Star Trek. Sicejsem na star treku nevyrustal, takže jsem ani neviděl původní seriály, ale když jsem to zkoušel v této době, tak jsem se zhrozil, jak to vypadá strašně. To už jsem překousl staré star wars filmy, i kdkyz jsem mel co delat, abych to také nevypl. Mrzí mě, že v dnešní době, když někdo vydá skvělý a očividně úspěšný seriál, tak jej tvůrci po chvíli utnou, a to tak barbarským stylem, že nám neřeknou, jak to vlastně dopadne. Za mě by potřebovali takoví tvůrci nakopat do koulí. ()

vrch07256732

Tak som si to pozrel cele po 15 rokoch znovu pre mna najlepsia seria star trek vobec vratane posadky (s vynimkou povodnej klasiky z 60 rokoch). Je tu dost akcie, pozeratelne triky aj po 15 rokoch, jednotlive diely dejovo aj ked nepriamo navazuju na seba, malo vaty a kecania cim sa vyznacovala NG a Voyager ()

doom.cz

Moc nechápu ty hejty pravověrných trekkies na Enterprise. Příjemné epizodky postrádající typickou roddernberyovskou naivitu. Kompaktní série s Xindy je taky super. Akorát poslední řada je taková divná a z vody vařící. Jo a pokud mě něco sralo, tak je to škaredá protivná T'Pol a její nafouklé pysky. Jolene je po těch plastikách ošklivá jak noc. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell