Star Trek: Enterprise (TV seriál)

Star Trek: Enterprise

Enterprise

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2001–2005, 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham, Randy Oglesby, Jeffrey Combs, Rick Worthy, Matt Winston, John Fleck, Steven Culp, Eric Pierpoint, James Horan, Sean McGowan, Jim Fitzpatrick, Derek Magyar, Kellie Waymire, Daniel Dae Kim, Bruce Thomas, Mary Mara, Brent Spiner, Alec Newman, Abby Brammell, Robert Foxworth, John Rubinstein, Michael Reilly Burke, Brian Thompson, Danny Goldring, Nathan Anderson, Thomas Kopache, Golden Brooks, Christopher Neame, Steve Schirripa, J.G. Hertzler, Richard Riehle, Mark Rolston, Joanna Cassidy, Lee Arenberg, Kevin Brief, Brad Greenquist, Seth MacFarlane, James Avery, John Schuck, Gregory Itzin, Tom Bergeron, Harry Groener, Peter Weller, Peter Mensah, Johanna Watts, Majel Barrett, Melinda Clarke, Tommy 'Tiny' Lister, Jim Beaver, Mark Moses, Joseph Ruskin, Diane Klimaszewski, Reynaldo Gallegos, Erick Avari, Mary Carver, Bruce French, Jamie McShane, William Utay, Diane DiLascio, Wade Williams, Lawrence Monoson, Kieran Mulroney, Charles Lucia, Michael O'Hagan, Lamont Thompson, Guy Siner, Paula Malcomson, Barbara Tarbuck, Jeff Kober, Enrique Murciano, Robert Pine, Stephanie Niznik, Keith Szarabajka, Clint Howard, Matt Malloy, Ethan Phillips, Annie Wersching, Rene Auberjonois, Dennis Christopher, David Kagen, Dean Stockwell, Renée Elise Goldsberry, Fionnula Flanagan, Clancy Brown, Dey Young, Rudolf Martin, Donnamarie Recco, Geoff Meed, Keith Allan, Ann Cusack, Hank Harris, Larry Cedar, Bruce Davison, Padma Lakshmi, Zach Grenier, Aaron Lustig, Gregg Henry, Melinda Page Hamilton, Michael Ensign, Lee Spencer, Suzie Plakson, Zane Cassidy, Cullen Douglas, Holmes Osborne, Michael McGrady, Sean Whalen, John Vickery, Joan Pringle, Nicole Forester, Laura Putney, D.C. Douglas, Andreas Katsulas, Laura Stepp, Bonita Friedericy, Keith Carradine, Brigid Brannagh, Victor Bevine, Ed O'Ross, Richard Lineback, Stephen McHattie, Robert Rusler, Roger Cross, Nikita Ager, Maury Sterling, John Cothran Jr., Sam Witwer, Brett Rickaby, Emily Bergl, Glenn Morshower, James Parks, Paul Rae, Leland Orser, Jeffrey Dean Morgan, Billy Mayo, Dan Warner, Erin Cummings, Taylor Sheridan, Noa Tishby, Casey Biggs, David Andrews, Tom Schanley, Tom Wright, Sonny Surowiec, Joe Chrest, Gary Kasper, Bobbi Sue Luther, Kaj-Erik Eriksen, Kevin Foster, Kristen Ariza, Michael Nouri, Bruce Gray, Todd Stashwick, Melodee Spevack, Bill Cobbs, Alexandra Lydon, Kate McNeil, Marc Worden, Kristin Bauer van Straten, William Lucking, Crystal Allen, Pat Healy, Patrick Fischler, Steve Rankin, Marina Sirtis, Jonathan Frakes, Francis Guinan, Jef Ayres, Jasmine Jessica Anthony, Gary Weeks, Mark Ginther, Marty Murray, Ben Scott, Ator Tamras, Alina Andrei, Marti Matulis, Derek Mears, Tim Sitarz, Paul Wight, Scott L. Schwartz, Jeff Doba, Rife Sibley, Garfield Reeves-Stevens, Judith Reeves-Stevens, Henri Lubatti, Wayne Grace, Joel Swetow, Jordan Lund, Conor O'Farrell, Jane Carr, Michael Braveheart, Peter Henry Schroeder, Robert O'Reilly, Brian Cousins, Stephanie Erb, Franc Ross, Jack Donner, Lindsey Stoddart, Julia Rose, Julianne Christie, Philip Anthony-Rodriguez, James Ingersoll, Leonard Kelly-Young, Danny Kolker, John Short, Scott MacDonald, Adam Paul, Ric Sarabia, Scott Klace, Ken Feinberg, Michael McAdam, Joseph Hindy, John Eddins, Leslie Silva, John Balma, Geno Silva, Dan Desmond, James Cromwell, Tom Archdeacon, Stephen Blackehart, Jesse James Rutherford, Jeff Hayenga, Al Burke, Dwight Frye (a.z.), Colin Clive (a.z.), Boris Karloff (a.z.), Roxann Dawson, Chase Kim, Mildred Natwick (a.z.), Danny Kaye (a.z.), Glynis Johns (a.z.), Christopher Goodman, James Cromwell (a.z.), Amy Earhart, Manny Coto, Patrick Stewart (a.z.), William Shatner (a.z.), Brent Spiner (a.z.), Michail Sergejevič Gorbačov (a.z.), Hillary Clinton (a.z.), Bill Clinton (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Fidel Castro (a.z.), Jimmy Carter (a.z.), George W. Bush (a.z.), George H. W. Bush (a.z.), Leonid Iljič Brežněv (a.z.), Tony Blair (a.z.), Willy Brandt (a.z.), Saddám Husajn (a.z.), Jacqueline Kennedy (a.z.), John F. Kennedy (a.z.), Ájatolláh Chomejní (a.z.), Usáma bin Ládin (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Vladimir Iljič Lenin (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Nelson Mandela (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), Franklin D. Roosevelt (a.z.), Tucker Smallwood, John Mahon, Keone Young, Henry Stram, Irina Lavrentěva, Stephen Mendillo, Becky Wahlstrom, Christopher Rydell, Cyia Batten, Marco Sanchez, Dennis Howard, Mark Major, Regi Davis, Wilda Taylor, Vince Grant, Kara Zediker, Philip Boyd, Richard Tanner, Alex Nevil, Jeff Ricketts, Michael Krawic, Kevin Porter, Michael Sussman, Josh Cruze, Byron Thames, Larissa Laskin, Joel West, Joseph Will, Mike Baldridge, Rudolph Willrich, Tim Kelleher, Richard Anthony Crenna, Gunter Ziegler, Terrell Tilford, Michelle C. Bonilla, Brett Baker, Kipleigh Brown, Clay Wilcox, Fernando Chien, Terry Matalas, Claudette Sutherland, Dayo Ade, David Mattey, André Bormanis, Ruth Williamson
  • ivishka

Za mým odpadem jednoduše stojí velký odpor k těmto žánrům a vůbec všemu týkajících se Star Treku, Star Warsu a bla bla... Nesnáším to a přijde mi to vysoce neinteligentní a hlavně nudné a nezajímavé. Nikdo by mě už v životě nedonutil se dívat na ty filmy natož na toto.Samozřejmě vám neberu, že se vám to líbí ale za mě je to prostě ta nejhorší možná věc co se světa filmu(a seriálu) týče..(22.5.2012)

Návrat k dějovým začátkům mě velice potěšil. Příběhově velice zajímavé, obzvláště později více-díly a ucelenější příběh skrz celou sérii. Moc sympatická posádka. A pro mě nejlepší seriál o Star Trek vesmíru (promiň JEAN-LUCU).Klidně bych si nechal líbit další sérii. 90% To moje hodnocení berte trochu s nadsázkou, je to z pohledu fandy. Pokud bych se na tento seriál díval okem nestraného pozorovatele, vyšlo by mi cca 70% ;)(3.9.2007)

Zvláštní jev, tahle Enterprise - postavy nic moc, ne zrovna oscaroví herci (jestli mě dobře chápete), dřevěné dialogy (i na poměrně nenáročný standard Star Treku), podprůměrný scénář a stejná režie. Ano, je to béčko jako vyšité a navíc ustrnulé v minulosti, jako by se od dob kapitána Kirka nic nezměnilo, jak ve způsobu televizní narace, tak v žánru sci-fi jako celku. Ale je to pořád Star Trek, který rozehřívá klukovský (a holčičí asi taky, co já vim) sen o dobývání vesmíru a potkávání mimozemšťanů (jejichž, pravda, jediný rozdíl oproti lidem většinou spočívá v počtu a tvaru nejrůznějších boulí na tváři). Enterprise sice tento potenciál využila asi jen tak do poloviny, ale to pořád stačilo k tomu, abych se v prvních dvou sezónách alespoň vyloženě nenudil. Konec druhé sezóny znamená přeřazení ze dvojky rovnou na pětku a ve třetí sezóně začíná ta pravá jízda. Tady totiž autoři Enterprise úspěšně shrnuli to nejlepší z Voyageru (bloudění v cizí a nebezpečné části vesmíru), DS9 (epický boj proti hrozivému protivníkovi) a Nové generace (dospělost, hloubka, morální dilemata). Pokud třetí sezónu shlédnete najednou, mockrát při tom zřejmě nevydechnete. Čtyřka už je jen dojezd, narychlo utnutá nepříliš povedeným zavírákem (aspoň ale znovu vidíme oblíbené hrdiny z Nové generace). Takže jako obvykle - pro fandy ST povinnost, pro fandy sci-fi doporučuju "prolistovat" první dvě a čtvrtou sezónu a zaměřit se na třetí. 65%.(25.5.2009)

Enterprise je vynikající seriál. Je škoda, že se neudržela déle a možná znamenala svými tržbami a ratingem hřebíček do rakve Star Treku (i když nový film se blíží), ale nedá se jí mnoho vytknout. První série obsahují vzrušení z objevování nových světů, v podstatě sledujeme první lidskou loď, která zkoumá vesmír, potkává různé kultury. To vše podpořeno celkem zajímavou posádkou, občasnými setkáními se "starými známými" rasami a vynikajícími efekty a akčními scénami. A v okamžiku, kdy by seriál mohl začít nudit, přijde zvrat jak hrom a celou třetí sérii se rozjíždí velkolepý kontinuální příběh, který nemá chybu a posadí Vás na zadek. A ve čtvrté sérii zase potkáte mnoho starých známých, poznáte jak to bylo s Vylepšenými, historii Vulkánců, Andorijců i Klingonských hladkých čel. Enterprise je Star Trekem, který v sobě spojuje to nejlepší z mnoha jiných - dodrodružství ale původní série, kontinuální příběh ale Deep Space Nine, efekty a akci ale Voyager a stojí opravdu za to.(19.12.2007)

Můj druhý nejoblíbenější Star Trek seriál. Po slabším začátku se rozjede parádní sci-fi se spoustou odkazů a origin momentů pro celou značku. Časové zasazení do počátků průzkumu vesmíru a před vznik samotné Federace je parádní (na začátku nemá Enterprise ani phasery). Snad všechny členy posádky a ostatní postavy jsem si téměř okamžitě oblíbil. Enterprise mě chytla a nepustila, hlavně pak 3. a 4. řada. Kompletní shlédnutí mi zabralo dva týdny, po kterých jsem měl až abstinenční příznaky. Je obrovská škoda, že byl seriál předčasně zrušen a byl zakončen podle mě velmi nešťastně. Opravdu doporučuju všem vynechat závěrečnou epizodu, která ve mě dodnes zanechala velice hořkou příchuť.(15.5.2013)

• - Svým způsobem je Enterprise jediná hraná série ze Star Trek univerza, na jejímž režírování se nepodílel nikdo z jejich hlavních herců. V původním seriálu z roku 1966 sice nikdo z herců také nerežíroval žádný díl, ale William Shatner (Kirk) a Leonard Nimoy (Spock) režírovali některé z navazujících filmů s původní posádkou. Na natáčení se nicméně podílelo mnoho herců z předchozích Star Trek seriálů. Z Nové generace to byl LeVar Burton (Geordi LaForge - 9 epizod) a Michael Dorn (Worf - 1 epizoda), Z Voyageru to byla Roxann Dawson (B'Elanna Torres - 10 epizod) a Robert Duncan McNeill (Tom Paris - 4 epizody). (mirliflore)

• - Lebka ptačího druhu Xindů je ve skutečnosti lebka žirafy. (Žralok)

• - V pilotním díle se v rámci návaznosti na předchozí série, jak je v seriálech ze Star Trek univerza zvykem, krátce objevuje James Cromwell coby vynálezce warp pohonu Zefram Cochrane z filmu Star Trek VII: První kontakt (1996), přestože jen na obrazovce v historickém holoprogramu. (mirliflore)