Star Trek: Enterprise (TV seriál)

Enterprise

Star Trek: Enterprise

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2001 - 2005, 98x42 min

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Gary Graham, Randy Oglesby, Jeffrey Combs, Rick Worthy, Matt Winston, John Fleck, Steven Culp, Eric Pierpoint, James Horan, Sean McGowan, Jim Fitzpatrick, Derek Magyar, Kellie Waymire, Daniel Dae Kim, Bruce Thomas, Mary Mara, Brent Spiner, Alec Newman, Abby Brammell, Robert Foxworth, John Rubinstein, Michael Reilly Burke, Brian Thompson, Danny Goldring, Nathan Anderson, Thomas Kopache, Golden Brooks, Christopher Neame, Steve Schirripa, J.G. Hertzler, Richard Riehle, Mark Rolston, Joanna Cassidy, Lee Arenberg, Kevin Brief, Brad Greenquist, Seth MacFarlane, James Avery, John Schuck, Gregory Itzin, Tom Bergeron, Harry Groener, Peter Weller, Peter Mensah, Johanna Watts, Majel Barrett, Melinda Clarke, Tommy 'Tiny' Lister, Jim Beaver, Mark Moses, Joseph Ruskin, Diane Klimaszewski, Reynaldo Gallegos, Erick Avari, Mary Carver, Bruce French, Jamie McShane, William Utay, Diane DiLascio, Wade Williams, Lawrence Monoson, Kieran Mulroney, Charles Lucia, Michael O'Hagan, Lamont Thompson, Guy Siner, Paula Malcomson, Barbara Tarbuck, Jeff Kober, Enrique Murciano, Robert Pine, Stephanie Niznik, Keith Szarabajka, Clint Howard, Matt Malloy, Ethan Phillips, Annie Wersching, Rene Auberjonois, Dennis Christopher, David Kagen, Dean Stockwell, Renée Goldsberry, Fionnula Flanagan, Clancy Brown, Dey Young, Rudolf Martin, Donnamarie Recco, Geoff Meed, Keith Allan, Ann Cusack, Hank Harris, Larry Cedar, Bruce Davison, Padma Lakshmi, Zach Grenier, Aaron Lustig, Gregg Henry, Melinda Page Hamilton, Michael Ensign, Lee Spencer, Suzie Plakson, Zane Cassidy, Cullen Douglas, Holmes Osborne, Michael McGrady, Sean Whalen, John Vickery, Joan Pringle, Nicole Forester, Laura Putney, D.C. Douglas, Andreas Katsulas, Laura Stepp, Bonita Friedericy, Keith Carradine, Brigid Brannagh, Victor Bevine, Ed O'Ross, Richard Lineback, Stephen McHattie, Robert Rusler, Roger R. Cross, Nikita Ager, Maury Sterling, John Cothran Jr., Sam Witwer, Brett Rickaby, Emily Bergl, Glenn Morshower, James Parks, Paul Rae, Leland Orser, Jeffrey Dean Morgan, Billy Mayo, Dan Warner, Erin Cummings, Taylor Sheridan, Noa Tishby, Casey Biggs, David Andrews, Tom Schanley, Tom Wright, Sonny Surowiec, Joe Chrest, Gary Kasper, Bobbi Sue Luther, Kaj-Erik Eriksen, Kevin Foster, Kristen Ariza, Michael Nouri, Bruce Gray, Todd Stashwick, Melodee Spevack, Bill Cobbs, Alexandra Lydon, Kate McNeil, Marc Worden, Kristin Bauer van Straten, William Lucking, Crystal Allen, Pat Healy, Patrick Fischler, Steve Rankin, Marina Sirtis, Jonathan Frakes, Francis Guinan, Jef Ayres, Jasmine Jessica Anthony, Gary Weeks, Mark Ginther, Marty Murray, Ben Scott, Ator Tamras, Alina Andrei, Marti Matulis, Derek Mears, Tim Sitarz, Paul Wight, Scott L. Schwartz, Jeff Doba, Rife Sibley, Garfield Reeves-Stevens, Judith Reeves-Stevens, Henri Lubatti, Wayne Grace, Joel Swetow, Jordan Lund, Conor O'Farrell, Jane Carr, Michael Braveheart, Peter Henry Schroeder, Robert O'Reilly, Brian Cousins, Stephanie Erb, Franc Ross, Jack Donner, Lindsey Stoddart, Julia Rose, Julianne Christie, Philip Anthony-Rodriguez, James Ingersoll, Leonard Kelly-Young, Danny Kolker, John Short, Scott MacDonald, Adam Paul, Ric Sarabia, Scott Klace, Ken Feinberg, Michael McAdam, Joseph Hindy, John Eddins, Leslie Silva, John Balma, Geno Silva, Dan Desmond, James Cromwell, Tom Archdeacon, Stephen Blackehart, Jesse James Rutherford, Jeff Hayenga, Al Burke, Dwight Frye (a.z.), Colin Clive (a.z.), Boris Karloff (a.z.), Roxann Dawson, Chase Kim, Mildred Natwick (a.z.), Danny Kaye (a.z.), Glynis Johns (a.z.), Christopher Goodman, James Cromwell (a.z.), Amy Earhart, Manny Coto, Patrick Stewart (a.z.), William Shatner (a.z.), Brent Spiner (a.z.), Michail Sergejevič Gorbačov (a.z.), Hillary Clinton (a.z.), Bill Clinton (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Fidel Castro (a.z.), Jimmy Carter (a.z.), George W. Bush (a.z.), George Bush (a.z.), Leonid Iljič Brežněv (a.z.), Tony Blair (a.z.), Willy Brandt (a.z.), Saddám Husajn (a.z.), Jacqueline Kennedy (a.z.), John F. Kennedy (a.z.), Ájatolláh Chomejní (a.z.), Usáma bin Ládin (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Vladimir Iljič Lenin (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Nelson Mandela (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), Franklin D. Roosevelt (a.z.), Tucker Smallwood, John Mahon, Keone Young, Henry Stram, Irina Lavrentěva, Stephen Mendillo

Scénografie:

Herman F. Zimmerman

Kostýmy:

Robert Blackman
  • korbitch22

Skoro až zvrácená je myšlenka,že bych se někdy pokusil dokoukat byť jen jedinej díl,týhle scénáristický zhovadilosti.Všeho všudy jsem viděl asi 70% stopáže tak 15ti dílů a naprosto mi stačí,abych mohl tenhle seriál označit za nejpříšernější sračku všech dob,nejenže nenávist ke Star Treku je ve mě hluboce zakořeněná,ale tenhle seriál jí dokonale umocnil.Stupidní dialogy,při kterých každý člověk kterému ještě zbylo kousek mozku,musí prskat záchvaty smíchu,tupý herci,trapné efekty,vymaštěný scénář,výkony gumové koblihy a věty typu přes kalibraci transoprdéru a do mezi molekulární ho extraktu kvantových vln,sem přes hloubku mizotopů završil kalibraci hmotné vlny....co to kurva je? :D Upřímně z fanoušků Star Wars si dělám občas legraci,nad demencí těch Startrekových přímo umírám ;) odpad tak čistý,že by se z něj dalo žrát.(23.3.2012)

Tak trošičku se odklání od tradičních seriálu ze Star Treku. Co se mi líbilo, tak určitě akčnější stránka a především plynulost děje. Od konce druhé série, kdy se člověk sžil s posádkou, tak dochází k plynulosti děje a jednotné, dlouhé zápletky, která pokračuje do půlky poslední série. Perfektně dokázali navázat na původní série a vyplnit spoustu souvislostí. Posádka, casting opět mimořádný a i přesto, že všichni nedostávají takový prostor. Kapitán opět skvělý, včetně vulkánky Topol, neboť přeplastikovaná herečka s minimem mimiky se na to vyloženě hodí :D. Co ale nepochopím, je znělka a opravdu nevím, co je k tomu vedlo, těžce jsem si zvykal.......8/10(21.12.2016)

Můj druhý nejoblíbenější Star Trek seriál. Po slabším začátku se rozjede parádní sci-fi se spoustou odkazů a origin momentů pro celou značku. Časové zasazení do počátků průzkumu vesmíru a před vznik samotné Federace je parádní (na začátku nemá Enterprise ani phasery). Snad všechny členy posádky a ostatní postavy jsem si téměř okamžitě oblíbil. Enterprise mě chytla a nepustila, hlavně pak 3. a 4. řada. Kompletní shlédnutí mi zabralo dva týdny, po kterých jsem měl až abstinenční příznaky. Je obrovská škoda, že byl seriál předčasně zrušen a byl zakončen podle mě velmi nešťastně. Opravdu doporučuju všem vynechat závěrečnou epizodu, která ve mě dodnes zanechala velice hořkou příchuť.(15.5.2013)

Je to zajímavé, ale tohle je můj nejoblíbenější seriálový Star Trek aneb jak to bylo na začátku :-). Tolik vědeckých dílů, kde se objevuje etnocentrismus a kulturní relativismus v praxi se jen tak nevidí:o). Slušné počítačové efekty. Slabších 5. Promiň Picarde. PS: Třetí série je naprosto bezkonkurenční!(1.2.2010)

SEZÓNA 1: Až příliš nevyrovnané, kvalita dílů velmi kolísá. Hodně se mi líbila taková ta nostalgická atmosféra a nadšení prvních lidských průzkumníků, ale strašně dolů táhnou seriál stokrát viděné klasické SF zápletky a hlavně jejich neoriginální, nelogická a naivně prostoduchá řešení. V takovéto podobě už prostě Star Trek nemůže v současné době zaujmout. **1/2 SEZÓNA 2: Scénáře jsou trošičku lepší, navíc se už vyprofilovala posádka, ale jinak úplně to samé. A začala mě štvát ta neuvěřitelná inflace mimozemšťanů (v každém díle nová rasa, lišící se akorát jiným výrostkem na čele, nosu či tvářích). *** SEZÓNA 3: Ucelený příběh pomohl, podařilo se dodat spád a tah na bránu, přestože spousta zbytečných a strojených dějových linií zůstala. ***1/2 SEZÓNA 4: Konečně! Konečně je ST:ENT tím, čím měl být hned od začátku, tedy nikoliv o samostatných nesouvisejících epizodách jako před 20 nebo 40 lety a o absurdních konfliktech s nepřáteli z budoucnosti či jiné dimenze, ale moderní ságou prohlubující a doplňující známý vesmír. Hlavně tedy o bolestném a komplikovaném zrodu Spojené federace planet, k němuž dochází zdlouhavě přes politická vyjednávání, usmiřování, třenice a kompromisy mezi klasickými ST rasami: Vulkánci, Andoriany, Tellarity ad., přičemž ani lidé nejsou jednotní. Velká škoda zbrklého předčasného konce, tady zbývalo ještě mnoho co říct. *****(2.10.2012)

• - V pilotním díle se v rámci návaznosti na předchozí série, jak je v seriálech ze Star Trek univerza zvykem, krátce objevuje James Cromwell coby vynálezce warp pohonu Zefram Cochrane z filmu Star Trek VII: První kontakt (1996), přestože jen na obrazovce v historickém holoprogramu. (mirliflore)

• - Svým způsobem je Enterprise jediná hraná série ze Star Trek univerza, na jejímž režírování se nepodílel nikdo z jejich hlavních herců. V původním seriálu z roku 1966 sice nikdo z herců také nerežíroval žádný díl, ale William Shatner (Kirk) a Leonard Nimoy (Spock) režírovali některé z navazujících filmů s původní posádkou. Na natáčení se nicméně podílelo mnoho herců z předchozích Star Trek seriálů. Z Nové generace to byl LeVar Burton (Geordi LaForge - 9 epizod) a Michael Dorn (Worf - 1 epizoda), Z Voyageru to byla Roxann Dawson (B'Elanna Torres - 10 epizod) a Robert Duncan McNeill (Tom Paris - 4 epizody). (mirliflore)

• - V úvodní znělce se vedle krátkých záběrů z vývoje letectví na Zemi objeví i loď HMS Enterprise britského námořnictva a raketoplán Enteprise patřící NASA. Znělka je zakončená záběrem na USS Enterprise ze seriálu. (Helo)