Star Trek: Enterprise (TV seriál)

Enterprise

Star Trek: Enterprise

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2001 - 2005, 98x42 min

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Gary Graham, Randy Oglesby, Jeffrey Combs, Rick Worthy, Matt Winston, John Fleck, Steven Culp, Eric Pierpoint, James Horan, Sean McGowan, Jim Fitzpatrick, Derek Magyar, Kellie Waymire, Daniel Dae Kim, Bruce Thomas, Mary Mara, Brent Spiner, Alec Newman, Abby Brammell, Robert Foxworth, John Rubinstein, Michael Reilly Burke, Brian Thompson, Danny Goldring, Nathan Anderson, Thomas Kopache, Golden Brooks, Christopher Neame, Steve Schirripa, J.G. Hertzler, Richard Riehle, Mark Rolston, Joanna Cassidy, Lee Arenberg, Kevin Brief, Brad Greenquist, Seth MacFarlane, James Avery, John Schuck, Gregory Itzin, Tom Bergeron, Harry Groener, Peter Weller, Peter Mensah, Johanna Watts, Majel Barrett, Melinda Clarke, Tommy 'Tiny' Lister, Jim Beaver, Mark Moses, Joseph Ruskin, Diane Klimaszewski, Reynaldo Gallegos, Erick Avari, Mary Carver, Bruce French, Jamie McShane, William Utay, Diane DiLascio, Wade Williams, Lawrence Monoson, Kieran Mulroney, Charles Lucia, Michael O'Hagan, Lamont Thompson, Guy Siner, Paula Malcomson, Barbara Tarbuck, Jeff Kober, Enrique Murciano, Robert Pine, Stephanie Niznik, Keith Szarabajka, Clint Howard, Matt Malloy, Ethan Phillips, Annie Wersching, Rene Auberjonois, Dennis Christopher, David Kagen, Dean Stockwell, Renée Goldsberry, Fionnula Flanagan, Clancy Brown, Dey Young, Rudolf Martin, Donnamarie Recco, Geoff Meed, Keith Allan, Ann Cusack, Hank Harris, Larry Cedar, Bruce Davison, Padma Lakshmi, Zach Grenier, Aaron Lustig, Gregg Henry, Melinda Page Hamilton, Michael Ensign, Lee Spencer, Suzie Plakson, Zane Cassidy, Cullen Douglas, Holmes Osborne, Michael McGrady, Sean Whalen, John Vickery, Joan Pringle, Nicole Forester, Laura Putney, D.C. Douglas, Andreas Katsulas, Laura Stepp, Bonita Friedericy, Keith Carradine, Brigid Brannagh, Victor Bevine, Ed O'Ross, Richard Lineback, Stephen McHattie, Robert Rusler, Roger R. Cross, Nikita Ager, Maury Sterling, John Cothran Jr., Sam Witwer, Brett Rickaby, Emily Bergl, Glenn Morshower, James Parks, Paul Rae, Leland Orser, Jeffrey Dean Morgan, Billy Mayo, Dan Warner, Erin Cummings, Taylor Sheridan, Noa Tishby, Casey Biggs, David Andrews, Tom Schanley, Tom Wright, Sonny Surowiec, Joe Chrest, Gary Kasper, Bobbi Sue Luther, Kaj-Erik Eriksen, Kevin Foster, Kristen Ariza, Michael Nouri, Bruce Gray, Todd Stashwick, Melodee Spevack, Bill Cobbs, Alexandra Lydon, Kate McNeil, Marc Worden, Kristin Bauer van Straten, William Lucking, Crystal Allen, Pat Healy, Patrick Fischler, Steve Rankin, Marina Sirtis, Jonathan Frakes, Francis Guinan, Jef Ayres, Jasmine Jessica Anthony, Gary Weeks, Mark Ginther, Marty Murray, Ben Scott, Ator Tamras, Alina Andrei, Marti Matulis, Derek Mears, Tim Sitarz, Paul Wight, Scott L. Schwartz, Jeff Doba, Rife Sibley, Garfield Reeves-Stevens, Judith Reeves-Stevens, Henri Lubatti, Wayne Grace, Joel Swetow, Jordan Lund, Conor O'Farrell, Jane Carr, Michael Braveheart, Peter Henry Schroeder, Robert O'Reilly, Brian Cousins, Stephanie Erb, Franc Ross, Jack Donner, Lindsey Stoddart, Julia Rose, Julianne Christie, Philip Anthony-Rodriguez, James Ingersoll, Leonard Kelly-Young, Danny Kolker, John Short, Scott MacDonald, Adam Paul, Ric Sarabia, Scott Klace, Ken Feinberg, Michael McAdam, Joseph Hindy, John Eddins, Leslie Silva, John Balma, Geno Silva, Dan Desmond, James Cromwell, Tom Archdeacon, Stephen Blackehart, Jesse James Rutherford, Jeff Hayenga, Al Burke, Dwight Frye (a.z.), Colin Clive (a.z.), Boris Karloff (a.z.), Roxann Dawson, Chase Kim, Mildred Natwick (a.z.), Danny Kaye (a.z.), Glynis Johns (a.z.), Christopher Goodman, James Cromwell (a.z.), Amy Earhart, Manny Coto, Patrick Stewart (a.z.), William Shatner (a.z.), Brent Spiner (a.z.), Michail Sergejevič Gorbačov (a.z.), Hillary Clinton (a.z.), Bill Clinton (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Fidel Castro (a.z.), Jimmy Carter (a.z.), George W. Bush (a.z.), George Bush (a.z.), Leonid Iljič Brežněv (a.z.), Tony Blair (a.z.), Willy Brandt (a.z.), Saddám Husajn (a.z.), Jacqueline Kennedy (a.z.), John F. Kennedy (a.z.), Ájatolláh Chomejní (a.z.), Usáma bin Ládin (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Vladimir Iljič Lenin (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Nelson Mandela (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), Franklin D. Roosevelt (a.z.), Tucker Smallwood, John Mahon, Keone Young, Henry Stram, Irina Lavrentěva, Stephen Mendillo

Scénografie:

Herman F. Zimmerman

Kostýmy:

Robert Blackman

Moderní, svižné, navazující. Hlavně návaznost jednotlivých dílů mě na ENT uchvátila nebo respektive učinila závislým. V jednom dílu utrhne mina kus lodi a začne oprava, druhou se stále snaží o opravu. V jednom díle dostane kapitán po hubě. Zranění se mu léčí další dva díly. První dvě série jsou objevitelské a takové klasické ST, kde mě bavilo pozorovat první krůčky Enterprise v navazování kontaktů s jinými rasami, dohlet Vulkánců na toto počínání a jejich nekonečně hádání, co všechno si lidstvo může ve vesmíru dovolit. Když toto začne trošku nudit, tak se rozjede třetí série s kompaktním příběhem, kde navazuje díl na díl. Čtvrtá v tomhle lehce pokračuje. Takovýhle nášup jsem viděl snad jen u BSG. Výborná je sledem okolností donucená přeměna kapitána z nadšeného objevitele ve víceméně vojenského velitele. Nevyhne se mučení nebo rabování. Všechny postavy opět slušně zahrané (až na nudného Travise a zoufalou Hoshi). Líbilo se mi, že na loď bylo přiveleno komando pro bezpečnostní důvody. Někdo odvedl dobrou práci při bojích zblízka. Jednotlivé epizody mají většinou logické vyprávění a prvky. Moje největší zklamání bylo nedotáhnutí příběhu k založení Federace. Seriál zrušen, ach jo. Osobně jsem se toho nemohl při sledování dočkat. Tak trošku dočkal, ale ne v tížené formě. Avšak konec je dobrý. A hlavně... z 98 dílů jich je tak 85 dobrých, což je na ST nebývalé skóre. ENT je taková vylepšená verze starších ST. Nejvypečenější zápletka: Osadníci lidské kolonie se za dvě generace změní v bahnem vyzdobené neandrtálce nepamatující si jakoukoliv souvislost se Zemí.(23.3.2012)

Až nejsem žádný "Trekkie" a nesestavuji si doma phaser, tak mě Star Trek: Enterprise zaujal. Není tak uhlazený jako Next Generation, ale zajímavý rozhodně je. Obsazení je bezesporu charismatické, triky povedené... Ke chvále je toho mnohem více. Jednotlivé díly si sice nenahrávám, ale pokud je stihnu v TV, tak se rád podívám.(21.9.2006)

Z Enterprise mám velmi rozpačité dojmy v závislosti na jednotlivých dílech, které v mé oblibě jsou vším možným, jenom ne konstantním. Je tu propracovanost v charakterech postav, každá má svůj otisk a v závislosti na ostatních se vyvýjí. Pokud si lze obrazně představit že hlavní příběh vede vertikálním směrem, jsou tu i vedlejší horizontální příběhy napojené na vertikální. Některé situace jsou uvěřitelnější, jiné nedomyšlené a vycucané z prstu (studená časová válka) jako příliš umělé vytváření nových nelineárních dějů. Poslední dvě hlavně dokládá třetí řada. Seasion 1 [7/10] Seasion 2 [7/10] Seasion 3 [5/10] Seasion 4 [6/10](26.12.2015)

• ravalah

Star Trek mi nijak nevadi a docela jsem se na to sem tam podival...tedy na napr. DS9, Voyager nebo Nova generace, nicmene tohle je strasne, nevtipne, herci prkenni a bez emoci. Kapitan je nebetycnej suchar. Rekl bych, ze co se tyka herectvi, tak Schwarzenegger v Conanovi Barbarovi by zaslouzil Oscara. To nemuzu mit pustene ani jako kulisu k zehleni:D(29.3.2013)

Trošku jiný Star Trek. Jasně takovou TNG to prostě nikdy nemůže překonat, ale rozhodně se jedná o zajímavý počin z doby, kdy Federace ještě nebyla a lidstvo bylo bráno Vulkánci jako děti, na které se neustále musí dávat pozor. Zatím solidních 3 a půl hvězdy a čekám, jak se bude seriál vyvíjet dále. Rozjezd je na startrekovské poměry až kupodivu vlažný a prakticky nic mě v pilotu nezaujalo, abych si z toho musel ustříkávat... EDIT: jo, Enterprise si čtyři hvězdičky rozhodně zaslouží! Zápletka se po sledování pár dalších dílů začíná efektně zahušťovat(22.3.2009)

• - Vzhled lodi navrhli výtvarníci společnosti Paramount Pictures John Evans a Doug Drexler, kteří se inspirovali letounem Lockheed P-38 Lightning z období 2. světové války. (Illuminare)

• - Scott Bakula (kapitán Archer), Jolene Blalock (T'Pol), a Connor Trinneer (Trip) jsou jediní herci, kteří se objevili ve všech dílech seriálu. (mirliflore)

• - V celém Star Trek univerzu bylo jen 5 herců, co hráli 7 a více různých postav, nepočítaje v to např. hologramy již existujících postav. Byli to Vaughn Armstrong, Jeffrey Combs, J.G. Hertzler, Thomas Kopache a Randy Oglesby. V Enterprise hrál každý z nich aspoň 2 postavy. (mirliflore)