Star Trek: Enterprise (TV seriál)

Enterprise

Star Trek: Enterprise

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2001 - 2005, 98x42 min

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Gary Graham, Randy Oglesby, Jeffrey Combs, Rick Worthy, Matt Winston, John Fleck, Steven Culp, Eric Pierpoint, James Horan, Sean McGowan, Jim Fitzpatrick, Derek Magyar, Kellie Waymire, Daniel Dae Kim, Bruce Thomas, Mary Mara, Brent Spiner, Alec Newman, Abby Brammell, Robert Foxworth, John Rubinstein, Michael Reilly Burke, Brian Thompson, Danny Goldring, Nathan Anderson, Thomas Kopache, Golden Brooks, Christopher Neame, Steve Schirripa, J.G. Hertzler, Richard Riehle, Mark Rolston, Joanna Cassidy, Lee Arenberg, Kevin Brief, Brad Greenquist, Seth MacFarlane, James Avery, John Schuck, Gregory Itzin, Tom Bergeron, Harry Groener, Peter Weller, Peter Mensah, Johanna Watts, Majel Barrett, Melinda Clarke, Tommy 'Tiny' Lister, Jim Beaver, Mark Moses, Joseph Ruskin, Diane Klimaszewski, Reynaldo Gallegos, Erick Avari, Mary Carver, Bruce French, Jamie McShane, William Utay, Diane DiLascio, Wade Williams, Lawrence Monoson, Kieran Mulroney, Charles Lucia, Michael O'Hagan, Lamont Thompson, Guy Siner, Paula Malcomson, Barbara Tarbuck, Jeff Kober, Enrique Murciano, Robert Pine, Stephanie Niznik, Keith Szarabajka, Clint Howard, Matt Malloy, Ethan Phillips, Annie Wersching, Rene Auberjonois, Dennis Christopher, David Kagen, Dean Stockwell, Renée Goldsberry, Fionnula Flanagan, Clancy Brown, Dey Young, Rudolf Martin, Donnamarie Recco, Geoff Meed, Keith Allan, Ann Cusack, Hank Harris, Larry Cedar, Bruce Davison, Padma Lakshmi, Zach Grenier, Aaron Lustig, Gregg Henry, Melinda Page Hamilton, Michael Ensign, Lee Spencer, Suzie Plakson, Zane Cassidy, Cullen Douglas, Holmes Osborne, Michael McGrady, Sean Whalen, John Vickery, Joan Pringle, Nicole Forester, Laura Putney, D.C. Douglas, Andreas Katsulas, Laura Stepp, Bonita Friedericy, Keith Carradine, Brigid Brannagh, Victor Bevine, Ed O'Ross, Richard Lineback, Stephen McHattie, Robert Rusler, Roger R. Cross, Nikita Ager, Maury Sterling, John Cothran Jr., Sam Witwer, Brett Rickaby, Emily Bergl, Glenn Morshower, James Parks, Paul Rae, Leland Orser, Jeffrey Dean Morgan, Billy Mayo, Dan Warner, Erin Cummings, Taylor Sheridan, Noa Tishby, Casey Biggs, David Andrews, Tom Schanley, Tom Wright, Sonny Surowiec, Joe Chrest, Gary Kasper, Bobbi Sue Luther, Kaj-Erik Eriksen, Kevin Foster, Kristen Ariza, Michael Nouri, Bruce Gray, Todd Stashwick, Melodee Spevack, Bill Cobbs, Alexandra Lydon, Kate McNeil, Marc Worden, Kristin Bauer van Straten, William Lucking, Crystal Allen, Pat Healy, Patrick Fischler, Steve Rankin, Marina Sirtis, Jonathan Frakes, Francis Guinan, Jef Ayres, Jasmine Jessica Anthony, Gary Weeks, Mark Ginther, Marty Murray, Ben Scott, Ator Tamras, Alina Andrei, Marti Matulis, Derek Mears, Tim Sitarz, Paul Wight, Scott L. Schwartz, Jeff Doba, Rife Sibley, Garfield Reeves-Stevens, Judith Reeves-Stevens, Henri Lubatti, Wayne Grace, Joel Swetow, Jordan Lund, Conor O'Farrell, Jane Carr, Michael Braveheart, Peter Henry Schroeder, Robert O'Reilly, Brian Cousins, Stephanie Erb, Franc Ross, Jack Donner, Lindsey Stoddart, Julia Rose, Julianne Christie, Philip Anthony-Rodriguez, James Ingersoll, Leonard Kelly-Young, Danny Kolker, John Short, Scott MacDonald, Adam Paul, Ric Sarabia, Scott Klace, Ken Feinberg, Michael McAdam, Joseph Hindy, John Eddins, Leslie Silva, John Balma, Geno Silva, Dan Desmond, James Cromwell, Tom Archdeacon, Stephen Blackehart, Jesse James Rutherford, Jeff Hayenga, Al Burke, Dwight Frye (a.z.), Colin Clive (a.z.), Boris Karloff (a.z.), Roxann Dawson, Chase Kim, Mildred Natwick (a.z.), Danny Kaye (a.z.), Glynis Johns (a.z.), Christopher Goodman, James Cromwell (a.z.), Amy Earhart, Manny Coto, Patrick Stewart (a.z.), William Shatner (a.z.), Brent Spiner (a.z.), Michail Sergejevič Gorbačov (a.z.), Hillary Clinton (a.z.), Bill Clinton (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Fidel Castro (a.z.), Jimmy Carter (a.z.), George W. Bush (a.z.), George Bush (a.z.), Leonid Iljič Brežněv (a.z.), Tony Blair (a.z.), Willy Brandt (a.z.), Saddám Husajn (a.z.), Jacqueline Kennedy (a.z.), John F. Kennedy (a.z.), Ájatolláh Chomejní (a.z.), Usáma bin Ládin (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Vladimir Iljič Lenin (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Nelson Mandela (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), Franklin D. Roosevelt (a.z.), Tucker Smallwood, John Mahon, Keone Young, Henry Stram, Irina Lavrentěva, Stephen Mendillo, Becky Wahlstrom, Christopher Rydell

Scénografie:

Herman F. Zimmerman

Kostýmy:

Robert Blackman

Enterprise je vynikající seriál. Je škoda, že se neudržela déle a možná znamenala svými tržbami a ratingem hřebíček do rakve Star Treku (i když nový film se blíží), ale nedá se jí mnoho vytknout. První série obsahují vzrušení z objevování nových světů, v podstatě sledujeme první lidskou loď, která zkoumá vesmír, potkává různé kultury. To vše podpořeno celkem zajímavou posádkou, občasnými setkáními se "starými známými" rasami a vynikajícími efekty a akčními scénami. A v okamžiku, kdy by seriál mohl začít nudit, přijde zvrat jak hrom a celou třetí sérii se rozjíždí velkolepý kontinuální příběh, který nemá chybu a posadí Vás na zadek. A ve čtvrté sérii zase potkáte mnoho starých známých, poznáte jak to bylo s Vylepšenými, historii Vulkánců, Andorijců i Klingonských hladkých čel. Enterprise je Star Trekem, který v sobě spojuje to nejlepší z mnoha jiných - dodrodružství ale původní série, kontinuální příběh ale Deep Space Nine, efekty a akci ale Voyager a stojí opravdu za to.(19.12.2007)

Až nejsem žádný "Trekkie" a nesestavuji si doma phaser, tak mě Star Trek: Enterprise zaujal. Není tak uhlazený jako Next Generation, ale zajímavý rozhodně je. Obsazení je bezesporu charismatické, triky povedené... Ke chvále je toho mnohem více. Jednotlivé díly si sice nenahrávám, ale pokud je stihnu v TV, tak se rád podívám.(21.9.2006)

• korbitch22

Skoro až zvrácená je myšlenka,že bych se někdy pokusil dokoukat byť jen jedinej díl,týhle scénáristický zhovadilosti.Všeho všudy jsem viděl asi 70% stopáže tak 15ti dílů a naprosto mi stačí,abych mohl tenhle seriál označit za nejpříšernější sračku všech dob,nejenže nenávist ke Star Treku je ve mě hluboce zakořeněná,ale tenhle seriál jí dokonale umocnil.Stupidní dialogy,při kterých každý člověk kterému ještě zbylo kousek mozku,musí prskat záchvaty smíchu,tupý herci,trapné efekty,vymaštěný scénář,výkony gumové koblihy a věty typu přes kalibraci transoprdéru a do mezi molekulární ho extraktu kvantových vln,sem přes hloubku mizotopů završil kalibraci hmotné vlny....co to kurva je? :D Upřímně z fanoušků Star Wars si dělám občas legraci,nad demencí těch Startrekových přímo umírám ;) odpad tak čistý,že by se z něj dalo žrát.(23.3.2012)

Nova rada serialu Star-Trek, na casove ose zasazena pred uplne puvodni serial (ten ze 60 let). Lidstvo dela prvni krucky vesmirem a teprve se seznamuje s technologiemi jako jsou transportery (Beam me up Scotty) a lode (ty lidske) jeste nemaji stity (cimz pri vesmirnych soubojich odpadne spousta hlasek typu "Shields down to xx%" :-) ). Specialni efekty jsou na urovni, herecke vykony v pohode a scenaristi se opravdu snazi - IMHO je to po dejove strance lepsi nez Voyager. Ostatne, neni se co divit. Casove zasazeni Enterprise na pul cesty mezi soucasnosti a budoucim svetem Star Treku jak ho zname z Next Generation , Deep Space-9 a Voyageru dava hromadu skvelych prilezitosti k vyplneni prazdnych mist v cele S-T mytologii. Zrovna nedavno jsem mel tu cest seznamit se s jednim primerene silenym vedcem, ktery se po te, co mu nevislo par genetickych experimentu, dal na cybernetiku. A kdyz napovim ze ho hraje ten samy herec co hraje v NG Data...vic netreba dodavat. Proste paradni sci-fi a pro Trekkies 5 hvezdickova povinnost !!!(19.4.2005)

Snaha o takový "lidový" Star Trek. Už úvodní znělka mluví jasně. Akorát to bylo celé až moc prozaické a americké. Necitlivé nabourávání (už jenom samotným designem a existencí další lodi Enterprise) historie seriálu mě taky vůbec nenadchla. Je pravda, že poslední série docela stála za to a bylo tam spoustu zajímavého, ale jinak víc, než na průměr to nemá.(10.6.2012)

• - V pilotním díle se v rámci návaznosti na předchozí série, jak je v seriálech ze Star Trek univerza zvykem, krátce objevuje James Cromwell coby vynálezce warp pohonu Zefram Cochrane z filmu Star Trek VII: První kontakt (1996), přestože jen na obrazovce v historickém holoprogramu. (mirliflore)

• - V kapitánově kajutě je na stěně možné zahlédnout kresby 4 lodí, a to HMS Enterprise z úvodních titulků, letadlovou loď USS Enterprise z filmu Star terk IV: Cesta domů (1986), raketoplán Enterprise, který byl pojmenován fanoušky Star Treku, a Enterprise NX-01 z tohoto seriálu. (Illuminare)

• - Vesmírná loď Enterprise-D, známá zejména ze seriálu: Star Trek: The Next Generation (od r. 1987) a z filmu Star Trek VII: Generations (1994), se po 10 letech znovu objeví na obrazovce v seriálu Star Trek Enterprise. Můžeme si ji vychutnat v závěrečné epizodě čtvrté série (a celého seriálu) "These are The Voyages..." (Honzíno)