Star Trek: Enterprise (TV seriál)

Star Trek: Enterprise

Enterprise

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2001 - 2005, 68 h 44 min (Minutáž: 98x42 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Gary Graham, Randy Oglesby, Jeffrey Combs, Rick Worthy, Matt Winston, John Fleck, Steven Culp, Eric Pierpoint, James Horan, Sean McGowan, Jim Fitzpatrick, Derek Magyar, Kellie Waymire, Daniel Dae Kim, Bruce Thomas, Mary Mara, Brent Spiner, Alec Newman, Abby Brammell, Robert Foxworth, John Rubinstein, Michael Reilly Burke, Brian Thompson, Danny Goldring, Nathan Anderson, Thomas Kopache, Golden Brooks, Christopher Neame, Steve Schirripa, J.G. Hertzler, Richard Riehle, Mark Rolston, Joanna Cassidy, Lee Arenberg, Kevin Brief, Brad Greenquist, Seth MacFarlane, James Avery, John Schuck, Gregory Itzin, Tom Bergeron, Harry Groener, Peter Weller, Peter Mensah, Johanna Watts, Majel Barrett, Melinda Clarke, Tommy 'Tiny' Lister, Jim Beaver, Mark Moses, Joseph Ruskin, Diane Klimaszewski, Reynaldo Gallegos, Erick Avari, Mary Carver, Bruce French, Jamie McShane, William Utay, Diane DiLascio, Wade Williams, Lawrence Monoson, Kieran Mulroney, Charles Lucia, Michael O'Hagan, Lamont Thompson, Guy Siner, Paula Malcomson, Barbara Tarbuck, Jeff Kober, Enrique Murciano, Robert Pine, Stephanie Niznik, Keith Szarabajka, Clint Howard, Matt Malloy, Ethan Phillips, Annie Wersching, Rene Auberjonois, Dennis Christopher, David Kagen, Dean Stockwell, Renée Goldsberry, Fionnula Flanagan, Clancy Brown, Dey Young, Rudolf Martin, Donnamarie Recco, Geoff Meed, Keith Allan, Ann Cusack, Hank Harris, Larry Cedar, Bruce Davison, Padma Lakshmi, Zach Grenier, Aaron Lustig, Gregg Henry, Melinda Page Hamilton, Michael Ensign, Lee Spencer, Suzie Plakson, Zane Cassidy, Cullen Douglas, Holmes Osborne, Michael McGrady, Sean Whalen, John Vickery, Joan Pringle, Nicole Forester, Laura Putney, D.C. Douglas, Andreas Katsulas, Laura Stepp, Bonita Friedericy, Keith Carradine, Brigid Brannagh, Victor Bevine, Ed O'Ross, Richard Lineback, Stephen McHattie, Robert Rusler, Roger R. Cross, Nikita Ager, Maury Sterling, John Cothran Jr., Sam Witwer, Brett Rickaby, Emily Bergl, Glenn Morshower, James Parks, Paul Rae, Leland Orser, Jeffrey Dean Morgan, Billy Mayo, Dan Warner, Erin Cummings, Taylor Sheridan, Noa Tishby, Casey Biggs, David Andrews, Tom Schanley, Tom Wright, Sonny Surowiec, Joe Chrest, Gary Kasper, Bobbi Sue Luther, Kaj-Erik Eriksen, Kevin Foster, Kristen Ariza, Michael Nouri, Bruce Gray, Todd Stashwick, Melodee Spevack, Bill Cobbs, Alexandra Lydon, Kate McNeil, Marc Worden, Kristin Bauer van Straten, William Lucking, Crystal Allen, Pat Healy, Patrick Fischler, Steve Rankin, Marina Sirtis, Jonathan Frakes, Francis Guinan, Jef Ayres, Jasmine Jessica Anthony, Gary Weeks, Mark Ginther, Marty Murray, Ben Scott, Ator Tamras, Alina Andrei, Marti Matulis, Derek Mears, Tim Sitarz, Paul Wight, Scott L. Schwartz, Jeff Doba, Rife Sibley, Garfield Reeves-Stevens, Judith Reeves-Stevens, Henri Lubatti, Wayne Grace, Joel Swetow, Jordan Lund, Conor O'Farrell, Jane Carr, Michael Braveheart, Peter Henry Schroeder, Robert O'Reilly, Brian Cousins, Stephanie Erb, Franc Ross, Jack Donner, Lindsey Stoddart, Julia Rose, Julianne Christie, Philip Anthony-Rodriguez, James Ingersoll, Leonard Kelly-Young, Danny Kolker, John Short, Scott MacDonald, Adam Paul, Ric Sarabia, Scott Klace, Ken Feinberg, Michael McAdam, Joseph Hindy, John Eddins, Leslie Silva, John Balma, Geno Silva, Dan Desmond, James Cromwell, Tom Archdeacon, Stephen Blackehart, Jesse James Rutherford, Jeff Hayenga, Al Burke, Dwight Frye (a.z.), Colin Clive (a.z.), Boris Karloff (a.z.), Roxann Dawson, Chase Kim, Mildred Natwick (a.z.), Danny Kaye (a.z.), Glynis Johns (a.z.), Christopher Goodman, James Cromwell (a.z.), Amy Earhart, Manny Coto, Patrick Stewart (a.z.), William Shatner (a.z.), Brent Spiner (a.z.), Michail Sergejevič Gorbačov (a.z.), Hillary Clinton (a.z.), Bill Clinton (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Fidel Castro (a.z.), Jimmy Carter (a.z.), George W. Bush (a.z.), George Bush (a.z.), Leonid Iljič Brežněv (a.z.), Tony Blair (a.z.), Willy Brandt (a.z.), Saddám Husajn (a.z.), Jacqueline Kennedy (a.z.), John F. Kennedy (a.z.), Ájatolláh Chomejní (a.z.), Usáma bin Ládin (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Vladimir Iljič Lenin (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Nelson Mandela (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), Franklin D. Roosevelt (a.z.), Tucker Smallwood, John Mahon, Keone Young, Henry Stram, Irina Lavrentěva, Stephen Mendillo, Becky Wahlstrom, Christopher Rydell, Cyia Batten, Marco Sanchez, Dennis Howard, Mark Major, Regi Davis, Wilda Taylor, Vince Grant, Kara Zediker, Philip Boyd

Scénografie:

Herman F. Zimmerman

Kostýmy:

Robert Blackman

kontroverzní posunutí děje přede všechny dřívější star treky jsem osobně přijal s lehce rezervovaným povděkem a i ten mnohokrát kritizovaný element "časové studené války" bych si troufnul označit jako neotřelé zpestření do té doby čím dál stereotypnějšího televizního fenoménu, ačkoliv tvůrci potenciál tohoto nápadu zužitkovali jen v omezené míře. nakonec, totéž lze říci i obecně o prvních dvou řadách seriálu, které sice mají svůj díl vynikajících epizod, ovšem při zprůměrování se jeví jako velmi slabé. ztotožňuji se i s převažujícím názorem fandomu, že celková úroveň prudce stoupla se třetí sezónou a kulminovala ve čtvrté řadě před svým zcela nezaslouženým předčasným ukončením. závěrečná epizoda "These Are the Voyages..." nutně skončila (mírně řečeno) rozpačitě. obzvláště, pokud jste si oblíbili stejné postavy jako já, tedy zejména Tripa a dále samozřejmě T'Pol a Phloxe. mimoto, čtvrtá sezóna mě osobně velmi potěšila obrovskánským množstvím souvislostí s Původním seriálem, což navíc pomohlo utužit kontinuitu startrekových seriálů, kterou ENT do té doby spíše narušovala. P.S.: výčet mých nejoblíbenějších (≠ nejlepších) epizod seriálu (vzhledem k tomu, že jsem k seriálu ze všech star treků přilnul nejméně, jedná se o velmi benevolentní výběr): 1. sezóna: 1x04 Strange New World (Tajemný nový svět), 1x05 Unexpected (Nečekané setkání), 1x13 Dear Doctor (Drahý doktore...), 1x17 Fusion (Splynutí) a 1x23 Fallen Hero (Padlý hrdina); 2. sezóna: 2x02 Carbon Creek (Carbon Creek), 2x04 Dead Stop (Konečná), 2x05 A Night in Sickbay (Noc na ošetřovně), 2x09 Singularity (Singularita), 2x03 Dawn (Svítání), 2x16 Future Tense (Čas budoucí) a 2x22 Cogenitor (Spolurodič); 3. sezóna: 3x06 Exile (V exilu), 3x08 Twilight (Soumrak), 3x10 Similitude (Symbiont), 3x14 Stratagem (Válečná lest), 3x15 Harbinger (Předzvěst), 3x18 Azati Prime (Azati Jedna), 3x19 Damage (Nevratné škody), 3x21 E² (E na druhou) a 3x24 Zero Hour (Hodina H); 4. sezóna: 4x01 Storm Front, Part I. (Bouřková fronta, část 1.), 4x02 Storm Front, part II. (Bouřková fronta, část 2.), 4x04 Borderland (Hraniční pásmo), 4x05 Cold Station 12 (Kryostanice 12), 4x06 The Augments (Augmenti), 4x07 The Forge (Výheň), 4x08 Awakening (Probuzení), 4x09 Kir'Shara (Kir'Shara), 4x11 Observer Effect (Zaujatí pozorovatelé), 4x12 Babel One (Babylon jedna), 4x13 United (Spojenci), 4x14 The Aenar (Aenarové), 4x15 Affliction (Onemocnění), 4x16 Divergence (Postižení), 4x17 Bound (Pouto), 4x20 Demons (Přízraky) a 4x21 Terra Prime (Terra I).(19.9.2013)

Nejdřív se mi to vůbec nelíbilo, ale po dvou týdnech Star Trek absťáku jsem se k tomu dokopal a zkoukl jsem to na jeden zátah. Postavy jsou zajímavé, T`Pol je větší kočka než Sedmá z Devíti. Zaskočil mě dvojdíl z alternativního vesmíru, konečně neplatila rovnice startrekovský kapitán = pacifista. Scénaristé to občas přeháněli, hlavně tam bylo zbytečně moc dílů s cestováním v čase. Zamrzela slabší první série, dementní znělka, občasná nelogičnost a nekontinualita děje s ostatními Star Treky. Díl s Borgy byl fajn, ale do příběhu to prostě nezapadalo.(9.3.2011)

Rozjezd seriálu se mi zdál s ohledem na datum realizace trochu "old schoolový", postupně se však zlepšovala jak náplň misí, tak i pocit z dobrodružství. Bohužel celková kvalita trpěla častým střídáním lepších dílů s těmi horšími, zejména pak ve čtvrté řadě. Za vrchol série považuji několik vícedílných příběhů, které nepostrádaly napětí ani akci. Posádka Enterprise mi byla až na výjimky sympatická a z mimozemských ras mě nejvíce zaujali modří Andoriané. Za zmínku stojí i cameo role představitelů z Nové generace. Rozhodoval jsem se mezi 3* a 4*, nakonec dávám 4* ale jen s odřenýma ušima.(24.1.2012)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Efekty 9/10/// +kapitána a posádku si oblíbíte, období ve kterém se děj odehrává, spousta zajímavých nápadů a originálních situací, akce, efekty, napětí -opravdu hodně pomalí rozjezd, občas by si seriál zasloužil víc peněz, první triky vypadají hodně počítačově, taky je škoda že se herci trošku víc neprosadili/// Pro lepší přehlednost nejdříve napíšu hodnocení jednotlivých řad. 1 řada 60% 2.řada 65% 3.řada 95% 4. řada 85%. Jak je patrné, tak seriál se rozjíždí velmi pomalu a pozvolna. První dvě řady se drží hodně v duchu dřívějších seriálů. Jsou tedy hodně ukecané a málo akční. V tomto směru o něco lepší než Nová generace. Což ještě mohlo fungovat začátkem devadesátých let, ale ne dnes 10 let po vzniku seriálu. Najde se sice pár zajímavých částí, které vybočí z vesmíru průměrnosti, nicméně je nespojuje žádná dějová linie a tak je skoro jedno když nějakou část vynecháte. Je to možná i lepší, protože jen tak někdo prvních 40 částí nemusí vydržet. A byla by velká škoda, kdyby se nechal v první polovině odradit. Protože třetí řadou začíná něco neuvěřitelného. Troufám si tvrdit že se jedná možná o nejlepší řadu (sezónu) ve Star Trek universu. Hvězdná loď Enterprise má tentokrát proti sobě hodně silné nepřátele. Děj se rozplétá od první částí až po tu poslední. Vše na sebe navazuje. Je tu spousta napětí, výborné akce a krásných efektů. Upřímně se to dalo skoro srovnávat se seriálem Battlestar Galactica. Byl jsem nadšený. Čtvrtá řada sice trochu polevila a přesto si držela hodně vysokou úroveň a můžete v ní najít asi nejvíc nejzajímavějších částí. Třeba hned první dvě s alternativní "minulostí" kdy Němci rozpoutali druhou světovou i na území spojených států. Vlastně mi docela přišlo, že tvůrci hodně experimentovali a snažili se o originalitu a neviděné nápady. A docela úspěšně. Na posádku jsem si za ty "4 roky na palubě" zvykl a je obrovská škoda, že seriál předčasně ukončili a uzavřeli ho v tom nejlepším. Protože do vzniku federace zbývalo ještě 6 roků a ty by šlo klidně vyplnit dalšími 6 řadami./// Celkem 76%///(1.8.2012)

Vcelku zajímavý seriál. Enterprise je první pozemskou lodí co má warp 5 a tak se vydává objevovat vesmír. Vztahy lidstva s Vulkánci ještě nejsou zrovna ideální Fedrace ještě neexistuje a lidstvo zažívá první kontakty s mimozemšťany. Vukánka T'Pol je pořádná kočka :-)))) a nejroztomilejší člen posádky je jednoznačně Porthos ;:)))) První série je průměrný Star Trek za 4, ale v okamžiku, kdy se dostaneme do druhé série začnou se dít věci. Romulané, Klingoni, Terra Pente (viz Star Trek 6), útok na Zemi. Úroveň stoupá i ve třetí a čtvrté sérii takže jasných 5(13.3.2006)

• - V kapitánově kajutě je na stěně možné zahlédnout kresby 4 lodí, a to HMS Enterprise z úvodních titulků, letadlovou loď USS Enterprise z filmu Star terk IV: Cesta domů (1986), raketoplán Enterprise, který byl pojmenován fanoušky Star Treku, a Enterprise NX-01 z tohoto seriálu. (Illuminare)

• - Scott Bakula (kapitán Archer), Jolene Blalock (T'Pol), a Connor Trinneer (Trip) jsou jediní herci, kteří se objevili ve všech dílech seriálu. (mirliflore)

• - V pilotním díle se v rámci návaznosti na předchozí série, jak je v seriálech ze Star Trek univerza zvykem, krátce objevuje James Cromwell coby vynálezce warp pohonu Zefram Cochrane z filmu Star Trek VII: První kontakt (1996), přestože jen na obrazovce v historickém holoprogramu. (mirliflore)