Star Trek: Enterprise (TV seriál)

Star Trek: Enterprise

Enterprise

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2001 - 2005, 68 h 44 min (Minutáž: 98x42 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Gary Graham, Randy Oglesby, Jeffrey Combs, Rick Worthy, Matt Winston, John Fleck, Steven Culp, Eric Pierpoint, James Horan, Sean McGowan, Jim Fitzpatrick, Derek Magyar, Kellie Waymire, Daniel Dae Kim, Bruce Thomas, Mary Mara, Brent Spiner, Alec Newman, Abby Brammell, Robert Foxworth, John Rubinstein, Michael Reilly Burke, Brian Thompson, Danny Goldring, Nathan Anderson, Thomas Kopache, Golden Brooks, Christopher Neame, Steve Schirripa, J.G. Hertzler, Richard Riehle, Mark Rolston, Joanna Cassidy, Lee Arenberg, Kevin Brief, Brad Greenquist, Seth MacFarlane, James Avery, John Schuck, Gregory Itzin, Tom Bergeron, Harry Groener, Peter Weller, Peter Mensah, Johanna Watts, Majel Barrett, Melinda Clarke, Tommy 'Tiny' Lister, Jim Beaver, Mark Moses, Joseph Ruskin, Diane Klimaszewski, Reynaldo Gallegos, Erick Avari, Mary Carver, Bruce French, Jamie McShane, William Utay, Diane DiLascio, Wade Williams, Lawrence Monoson, Kieran Mulroney, Charles Lucia, Michael O'Hagan, Lamont Thompson, Guy Siner, Paula Malcomson, Barbara Tarbuck, Jeff Kober, Enrique Murciano, Robert Pine, Stephanie Niznik, Keith Szarabajka, Clint Howard, Matt Malloy, Ethan Phillips, Annie Wersching, Rene Auberjonois, Dennis Christopher, David Kagen, Dean Stockwell, Renée Goldsberry, Fionnula Flanagan, Clancy Brown, Dey Young, Rudolf Martin, Donnamarie Recco, Geoff Meed, Keith Allan, Ann Cusack, Hank Harris, Larry Cedar, Bruce Davison, Padma Lakshmi, Zach Grenier, Aaron Lustig, Gregg Henry, Melinda Page Hamilton, Michael Ensign, Lee Spencer, Suzie Plakson, Zane Cassidy, Cullen Douglas, Holmes Osborne, Michael McGrady, Sean Whalen, John Vickery, Joan Pringle, Nicole Forester, Laura Putney, D.C. Douglas, Andreas Katsulas, Laura Stepp, Bonita Friedericy, Keith Carradine, Brigid Brannagh, Victor Bevine, Ed O'Ross, Richard Lineback, Stephen McHattie, Robert Rusler, Roger R. Cross, Nikita Ager, Maury Sterling, John Cothran Jr., Sam Witwer, Brett Rickaby, Emily Bergl, Glenn Morshower, James Parks, Paul Rae, Leland Orser, Jeffrey Dean Morgan, Billy Mayo, Dan Warner, Erin Cummings, Taylor Sheridan, Noa Tishby, Casey Biggs, David Andrews, Tom Schanley, Tom Wright, Sonny Surowiec, Joe Chrest, Gary Kasper, Bobbi Sue Luther, Kaj-Erik Eriksen, Kevin Foster, Kristen Ariza, Michael Nouri, Bruce Gray, Todd Stashwick, Melodee Spevack, Bill Cobbs, Alexandra Lydon, Kate McNeil, Marc Worden, Kristin Bauer van Straten, William Lucking, Crystal Allen, Pat Healy, Patrick Fischler, Steve Rankin, Marina Sirtis, Jonathan Frakes, Francis Guinan, Jef Ayres, Jasmine Jessica Anthony, Gary Weeks, Mark Ginther, Marty Murray, Ben Scott, Ator Tamras, Alina Andrei, Marti Matulis, Derek Mears, Tim Sitarz, Paul Wight, Scott L. Schwartz, Jeff Doba, Rife Sibley, Garfield Reeves-Stevens, Judith Reeves-Stevens, Henri Lubatti, Wayne Grace, Joel Swetow, Jordan Lund, Conor O'Farrell, Jane Carr, Michael Braveheart, Peter Henry Schroeder, Robert O'Reilly, Brian Cousins, Stephanie Erb, Franc Ross, Jack Donner, Lindsey Stoddart, Julia Rose, Julianne Christie, Philip Anthony-Rodriguez, James Ingersoll, Leonard Kelly-Young, Danny Kolker, John Short, Scott MacDonald, Adam Paul, Ric Sarabia, Scott Klace, Ken Feinberg, Michael McAdam, Joseph Hindy, John Eddins, Leslie Silva, John Balma, Geno Silva, Dan Desmond, James Cromwell, Tom Archdeacon, Stephen Blackehart, Jesse James Rutherford, Jeff Hayenga, Al Burke, Dwight Frye (a.z.), Colin Clive (a.z.), Boris Karloff (a.z.), Roxann Dawson, Chase Kim, Mildred Natwick (a.z.), Danny Kaye (a.z.), Glynis Johns (a.z.), Christopher Goodman, James Cromwell (a.z.), Amy Earhart, Manny Coto, Patrick Stewart (a.z.), William Shatner (a.z.), Brent Spiner (a.z.), Michail Sergejevič Gorbačov (a.z.), Hillary Clinton (a.z.), Bill Clinton (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Fidel Castro (a.z.), Jimmy Carter (a.z.), George W. Bush (a.z.), George Bush (a.z.), Leonid Iljič Brežněv (a.z.), Tony Blair (a.z.), Willy Brandt (a.z.), Saddám Husajn (a.z.), Jacqueline Kennedy (a.z.), John F. Kennedy (a.z.), Ájatolláh Chomejní (a.z.), Usáma bin Ládin (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Vladimir Iljič Lenin (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Nelson Mandela (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), Franklin D. Roosevelt (a.z.), Tucker Smallwood, John Mahon, Keone Young, Henry Stram, Irina Lavrentěva, Stephen Mendillo, Becky Wahlstrom, Christopher Rydell, Cyia Batten, Marco Sanchez, Dennis Howard, Mark Major, Regi Davis, Wilda Taylor, Vince Grant, Kara Zediker, Philip Boyd, Richard Tanner, Alex Nevil, Jeff Ricketts, Vaughn Armstrong

Robert Lederman

Scénografie:

Herman F. Zimmerman

Kostýmy:

Robert Blackman

Pro mě osobně velmi, ale skutečně velmi příjemné překvapení. Co jsme vlastně čekal? Jen snahu vydělat na fenoménu ST bez sebemenší kvality. Nakonec se z toho ale vyklubala záležitost, na kterou jsem se díval s každým dílem s větší a větší chutí. Škoda jen, že nebylo dílů alespoň dvojnásobně více. Opět stejně jako u ST Voyager, i tohle se točí kolem neprozkoumaného teritoria a to se mi skutečně líbí.(3.10.2012)

Pro fanouška ST (mě) se stala Enterprise potřebou, pro obyčejného smrtelníka bude pravděpodobně šedivým a někdy bláznivým průměrem. (1) První série se povedla. Po chladnějším rozjezdu pak druhá půle začla nabírat obrátky až do solidního a hlavně příjemného finále. Protože se už dlouho někdo nepustil do hrátek s časem v takovém měřítku a tak solidně. Vivat Star Trek. 1. série = 75%._ (2) Začátek druhé série se nese na velice vydařeném závěru první sezóny, poté tempo v první půlce sezony lehce uvadá. Avšak druhá půlka série začne ždímat trochu víc z potenciálu ST, aby poslední díly byli skutečně napínavé, dobře promyšlené a hlavně poctivě napsané. Samotné finále sezóny je opravdu perfektní. Vyloženě se těším, co se bude dít ve třetí sérii, poslední epizoda (jasně pětihvězdičková, stejně jako v druhé půli třeba epizoda 'Regenerace') slibuje moc. Celkově lepší než prvá série a palec jednoznačně nahoru. 2. série = 85%._ (3) Třetí série má oproti dvěma předchozím obrovskou výhodu, jelikož má monstrózní hlavní děj s velice konkrétním vývojem a linoucí se bez extra odboček nenávratně k cíli. Dějová linka vydrží nepřekombinovaný po celou řadu, navíc je tato série výjimečně dobře napsaná, zahraná a vygradovaná. Lehounce však trpí stejným neduhem svých dvou předchůdkyň. Prvních pět šest dílů je perfektních (místy až horrorově naléhavých), silných, s velkou dávkou nátlakovosti jakoby z 24 (mimochodem mi přišlo, že Jonathan Archer chytá spoustu postupů od Jacka Bauera), poté však v prostředku série tempo zmírní, nepomůže ani klasické naoko vyvrcholení, avšak ke konci série, jmenovitě poslední čtyři díly se mi dostalo na Star Trek až neuvěřitelného tempa a kvality, v jakou jsem skutečně při první sérii nevěřil. Moje srdce trekkieho doopravdy plesalo. Pokud mě přesvědčí čtvrtá řada, půjdu možná z dosavadních čtyř hvězdiček na pět. 3. série = 90%._ (4) Chvíli mi trvalo, než jsem z přechodu na dvoj až trojdíly, do kterých je 4. série ST: Enterprise strukturovaná, pochopil, o čem poslední řada je. Je o prvopočátcích a základech Federace planet, na která stojí všechny následující (časově) star trek seriály. Musím říct, že v tomhle je čtvrtá série krásná. Poslední díl je v podstatě výtečný, škoda jen že po těch předchozích a svým skokem působí jako oslí můstek pro ukončení seriálu. Škoda, enterprise by z mého pohledu trekkieho ještě určitě snesla jednu či dvě řady. Nedá se nic dělat. Přesto je čtvrtá série více než důstojným zakončením, u které mi nezřídkakdy srdce zaplesalo. Povinost pro fanoušky Star Treku. 4. série = 90%._ Jako fandovi mi to prostě po čase nedá, musím dát pět hvězdiček. Je to druhý nejlepší star trek seriál, co jsem měl tu čest vidět. Bomba, mé srdce trekkieho tiše jásá.(17.1.2007)

Vcelku zajímavý seriál. Enterprise je první pozemskou lodí co má warp 5 a tak se vydává objevovat vesmír. Vztahy lidstva s Vulkánci ještě nejsou zrovna ideální Fedrace ještě neexistuje a lidstvo zažívá první kontakty s mimozemšťany. Vukánka T'Pol je pořádná kočka :-)))) a nejroztomilejší člen posádky je jednoznačně Porthos ;:)))) První série je průměrný Star Trek za 4, ale v okamžiku, kdy se dostaneme do druhé série začnou se dít věci. Romulané, Klingoni, Terra Pente (viz Star Trek 6), útok na Zemi. Úroveň stoupá i ve třetí a čtvrté sérii takže jasných 5(13.3.2006)

Tak trošičku se odklání od tradičních seriálu ze Star Treku. Co se mi líbilo, tak určitě akčnější stránka a především plynulost děje. Od konce druhé série, kdy se člověk sžil s posádkou, tak dochází k plynulosti děje a jednotné, dlouhé zápletky, která pokračuje do půlky poslední série. Perfektně dokázali navázat na původní série a vyplnit spoustu souvislostí. Posádka, casting opět mimořádný a i přesto, že všichni nedostávají takový prostor. Kapitán opět skvělý, včetně vulkánky Topol, neboť přeplastikovaná herečka s minimem mimiky se na to vyloženě hodí :D. Co ale nepochopím, je znělka a opravdu nevím, co je k tomu vedlo, těžce jsem si zvykal.......8/10(21.12.2016)

SEZÓNA 1: Až příliš nevyrovnané, kvalita dílů velmi kolísá. Hodně se mi líbila taková ta nostalgická atmosféra a nadšení prvních lidských průzkumníků, ale strašně dolů táhnou seriál stokrát viděné klasické SF zápletky a hlavně jejich neoriginální, nelogická a naivně prostoduchá řešení. V takovéto podobě už prostě Star Trek nemůže v současné době zaujmout. **1/2 SEZÓNA 2: Scénáře jsou trošičku lepší, navíc se už vyprofilovala posádka, ale jinak úplně to samé. A začala mě štvát ta neuvěřitelná inflace mimozemšťanů (v každém díle nová rasa, lišící se akorát jiným výrostkem na čele, nosu či tvářích). *** SEZÓNA 3: Ucelený příběh pomohl, podařilo se dodat spád a tah na bránu, přestože spousta zbytečných a strojených dějových linií zůstala. ***1/2 SEZÓNA 4: Konečně! Konečně je ST:ENT tím, čím měl být hned od začátku, tedy nikoliv o samostatných nesouvisejících epizodách jako před 20 nebo 40 lety a o absurdních konfliktech s nepřáteli z budoucnosti či jiné dimenze, ale moderní ságou prohlubující a doplňující známý vesmír. Hlavně tedy o bolestném a komplikovaném zrodu Spojené federace planet, k němuž dochází zdlouhavě přes politická vyjednávání, usmiřování, třenice a kompromisy mezi klasickými ST rasami: Vulkánci, Andoriany, Tellarity ad., přičemž ani lidé nejsou jednotní. Velká škoda zbrklého předčasného konce, tady zbývalo ještě mnoho co říct. *****(2.10.2012)

• - Vzhled lodi navrhli výtvarníci společnosti Paramount Pictures John Evans a Doug Drexler, kteří se inspirovali letounem Lockheed P-38 Lightning z období 2. světové války. (Illuminare)

• - V úvodní znělce se vedle krátkých záběrů z vývoje letectví na Zemi objeví i loď HMS Enterprise britského námořnictva a raketoplán Enteprise patřící NASA. Znělka je zakončená záběrem na USS Enterprise ze seriálu. (Helo)

• - V celém Star Trek univerzu bylo jen 5 herců, co hráli 7 a více různých postav, nepočítaje v to např. hologramy již existujících postav. Byli to Vaughn Armstrong, Jeffrey Combs, J.G. Hertzler, Thomas Kopache a Randy Oglesby. V Enterprise hrál každý z nich aspoň 2 postavy. (mirliflore)