Buffy, přemožitelka upírů

• USA Buffy the Vampire Slayer (více)
USA, (1997–2003), 105 h 50 min (Minutáž: 42–83 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield Ford, Marc Blucas, Charisma Carpenter (více)

Série(7) / Epizody(143)

V každém pokolení je jedna vyvolená. Vyvolená, aby bojovala proti upírům, démonům a jiným zlým silám. A aby s nimi navždy skoncovala... je to přemožitelka.  Buffy je na první pohled obyčejná holka, která se od svých spolužáků liší tím, že je vyvolená pro boj s upíry. K tomu aby přeprala a zlikvidovala všechny démony potřebuje pomoc školního knihovníka Gilese, napraveného upíra Angela, nejlepší kamarádky Willow a kamaráda Alexe. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Milano33 k tomuto seriálu (107)

Faith, Hope a Trick (1998) (S03E03)

Ďalšia skvelá posila do seriálu. Faith proste miluj, hneď si ma získala svojou očarujúcou krásou a nevídaným zápaľom. Faith je božia a svojou prítomnosťou oživila celý príbeh. Jej spolupráca s Buffy bola potešujúca. Páčilo sa mi, ako sa ich rozdielné povahové črty dostali do kontrastu. Buffy bola nesmierne rozkošná a roztomilá, ako na Faith neustále žiarlila. Buffy sa konečne odhodlala podeliť s Gilesom a Willow o to, že sa Angelovi napokon podarilo navrátiť dušu, aj keď už nebolo cesty späť a bola aj tak nútená ho zabiť. Ale ten fakt, že už to bol zase starý dobrý Angel, robil celú tú situáciu o to ťažšiu. Záverečná Buffyina rozlúčka s Angelom oplývala naozaj smutný hudobným doprovodom. A keď Buffy opustila miestnosť, z ničoho nič sa vrátil späť Angel. Za jeho návrat som neskutočne rád. ()

Kráska a zvířata (1998) (S03E04)

Byť vlkodlakom sa nezaobíde bez problémov. Oz to mal dosť ťažké, pretože si nikdy nemôže byť úplne istý, či daný prípad súvisí s ním. A keď dôjde na brutálne útoky, automatický sa stáva hlavným podozrivým. Willow to tiež neniesla moc dobre. Aj Buffy sa nachádzala v ťažkom rozpoložení, už ani nedúfala, že niekedy ešte uvidí Angela, ale predsa sa stalo. Aj keď toto nebol Angel, akého si pamätá. Je úplne iný, je divoký a desivý. Chudák Buffy, zase si musí prechádzať touto neľahkou záležitosťou. Nakoniec sa našťastie ukázalo, že z toho Angela, ktorého Buffy milovala, ešte nejaká časť zostala. Faith bola opäť úžasná a s tou puškou bolo riadne badass. ()

Školní ples (1998) (S03E05)

Školský ples nedopadol pre Buffy a Cordy zrovna tak, ako si ho predstavovali. Z Buffy a Cordelie sa stali dve najväčšie konkurentky na post kráľovnej plesa. Ich súťaživosť bola naprosto k popukaniu. Obidve boli naprosto nádherné, ako sa krásne vyparádili. Avšak tá pravá šialená a zábavná jazda iba začína. SlayerFest '98 bol riadny nárez. Lov na Buffy a Cordy nemal chybu a aspoň sa trošku zblížili. Ich spoločne strávený čas som si neskutočne užíval a to najmä kvôli tým chytľavým dialógom. Z Willow a Xandera mám síce radosť, ale rovnako som aj na pochybách a obávam sa možných následkov, ktoré môže tento úlet priniesť. Popravde som nečakal, že sa to skutočne stane a stalo sa. Veľmi im to slušalo, to musím uznať. Faith opäť naprosto svojská a oviazaná. A Gilesove vtipy nikdy neomrzia. ()

Čokoláda pro kapelu (1998) (S03E06)

Šialená epizóda! Trošku bizarné, ale o to lepšie. Za mňa osobne si to najviac kradol pre seba práve Giles. Jeho chovanie bola naprosto k popukaniu. Giles bol jednoducho boží! Medzi Xanderom a Willow to stále iskrí, aj keď sa snažia odolávať pokušeniu. A scéna Angela s Buffy bola tiež úžasná, vskutku bolo cítiť toľko emócií z ich rozhovoru. Snyder tiež pobavil. Znovu sa ukázal Ethan a starosta Wilkins podniká prvé kroky. ()

Odhalení (1998) (S03E07)

Iskra medzi Buffy a Angelom stále nevyhasla. Chémia je stále silná a intenzívna a preto nie je divu, že sa Buffy nechala uniesť chvíľkou. Lenže Xander niesol povinnosť voči ostatným oznámiť to, čo videl, aj keď mal očividne postranné úmysly. Nepáčilo sa mi, ako Xander prehnane reagoval na Angelov návrat. Bolo zrejmé, že trošku žiarlil. Priznávam, že od Buffy to nebolo správne, nikomu nepovedať o tom, že je Angel späť. Ale nie je sa ani čomu diviť, že si nechala to tajomstvo pre seba. Tiež musím pochváliť, ako sa vyhrali s akčnou stránkou tejto epizódy. Úvodná akčná sekvencia pôsobila naozaj synchronizovane, vďaka spolupráci Buffy a Faith. Súboj medzi Faith a Angelom bol skutočne epický, rovnako ako bojová scéna medzi Buffy a Faith a verte mi, že nebola ani zďaleka tou poslednou. ()

Cesty lásky (1998) (S03E08)

Spikeov návrat bol fenomenálny! Vskutku išlo o znamenie z čista jasna. Spike je späť, aj keď v trochu žalostnejšom stave. Ale tak či onak si to celé kradol pre seba. Spike proste válí! Jedná sa o moju najobľúbenejšiu postavu celého seriálu, tohto charizmatického antihrdinu sa jednoducho nedá neobľúbiť. Jeho hlášky boli naozaj parádne. Síce kvôli tomu, že sa sklamal v láske, sa z neho stal tragický prípad, uchýlil sa k alkoholu, nakoniec sa však spamätá. Jeho charakterovú premenu naprieč celou epizódou bolo velice zaujímavé sledovať. A preto má u mňa tento diel výsadné postavenie. Každopádne, počas tejto krátkej návštevy, Spike po sebe zanechal toľko, že sa z toho budú jednotlivé postavy spamätávať ešte nejaký ten čas po jeho odchode. Vie sa o úlete medzi Xanderom a Willow. Chudák Cordy. “You’re not friends. You’ll never be friends. You’ll be in love ’til it kills you both. You’ll fight, and you’ll shag, and you’ll hate each other ’til it makes you quiver, but you’ll never be friends. Love isn’t brains, children, it’s blood…blood screaming inside you to work its will. I may be love’s bitch, but at least I’m man enough to admit it.” ()

Přání (1998) (S03E09)

Xander a Willow trpia výčitkami svedomia a pokúšajú sa o to, aby sa všetko vrátilo do normálu, čo už nie je možné. Cordelia si prechádza mnohými útrapami, cíti sa osamotená a zradená. Tak spoznáva novú priateľku Anyu, ktorá sa zdá byť tou jedinou, ktorá jej rozumie. Avšak z Anyanky sa vykľuje démon pomsty, ktorý jej splní želanie. Je priam až úžasné, ako dokáže jedno prianie naprosto zmeniť a pretvoriť realitu. Alternatívna realita bola dosť pochmúrnym a krutým miestom na život. Po novom v temných uličkách a zákutiach Sunnydaleu vládnu upíri. Príbeh sa po celý čas uberal čoraz odvážnejším a šokujúcim smerom, až to všetko skončilo jednou veľkou tragédiou. Vamp Willow bola naprosto božia. Anya ku koncu prichádza o svoju moc a bude zábavné sledovať, ako si bude ďalej počínať v koži človeka. ()

Pokání (1998) (S03E10)

Mimoriadne unikátny vianočný diel. Nad Sunnydaleom panuje vianočná atmosféra. Tieto sviatky sa nesú v znamení zmierenia. Willow a Oz sú opäť spolu. K Gilesovi zavítal Angel. Buffy a Faith tiež našli spoločnú reč a som rád, že sa napokon Faith rozhodla stráviť sviatky spolu s Buffy. Ale u Angela nebolo až také ľahké sa vyporiadať so všetkým, čo kedy spôsobil. Po celý čas ho prenasledovala jeho temná minulosť, prostredníctvom ktorej The First Evil pokúšalo Angela. The First sa prvýkrát ukazuje na scéne a vyvoláva u Angela vnútorný konflikt, nechce už nikdy viac ublížiť Buffy ani nikomu inému a preto nevidí iné východisko, než skoncovať so svojím životom. Záverečná scéna medzi Buffy a Angelom bola plná emócií. Dialógy boli neskutočne silné. A ten koniec bol naozaj krásny, ako začalo snežiť. “Strong is fighting! It's hard, and it's painful, and it's every day. It's what we have to do. And we can do it together. But if you're too much of a coward for that, then burn. If I can't convince you that you belong in this world, then I don't know what can.” ()

Perníková chaloupka (1999) (S03E11)

Závan mysticizmu, okultizmu a čarodejníctva som vrelo uvítal. Konečne väčší dôraz na mágiu. A ešte k tomu primiešať rozprávkovú zápletku a nemalo by sa nič pokaziť. Veľmi mi vadilo prehnané chovanie Joyce v tejto epizóde, naozaj ma po celý čas vytáčala. Pri scénach medzi Xanderom a Ozom vždy nastáva trápne ticho. Willow a Buffy boli skvelé. Giles nemal chybu. Ale za mňa osobne si najviac túto epizódu kradla pre seba Cordelia. Ja proste zbožňujem Cordeliu, zakaždým ju jej sebecké pohnútky dovedú k tomu, aby sa zapojila do riešenia problému a v tomto prípade dokonca aj zachránila celú vzniknutú situáciu. A musím uznať, že to to bol už nejaký ten čas, kedy sme naposledy videli takto Cordy. A popravde mi to veľmi chýbala. Cordy jednoducho válí! ()

Bezmocná (1999) (S03E12)

Veľmi krutá skúška, ktorá ranila Buffyine city. Chudák Buffy. Giles nemal dopustiť, aby si tým prešla. Buffy sa v ňom sklamala, kvôli nemu prišla o svoje schopnosti, bola bezmocná a pretože jej Giles klamal, stratil jej dôveru. Giles si uvedomil, že chyboval a snažil sa získať jej dôveru späť. A z toho dôvodu prišiel o splnomocnenie vykonávať prácu Watchera. Ukázalo sa, že ku Buffy prechováva otcovskú lásku. Gilesov otcovský vzťah voči Buffy si vypýtal svoju daň. Buffyina dilema, čím vlastne je bez svojich schopností, sa prehlbovala naprieč príbehom. A scéna s Angelom bola naozaj krásna, ako nádherne rozprával o Buffy. Celá tá ľahko horrorová sekvencia v dome oplývala vskutku gotickou atmosférou. A naša Buffy sa s tým upírom vskutku vynaliezavým a ratifikovaným spôsobom popasovala. ()

Outsider (1999) (S03E13)

Zatiaľ suverénne najlepšia epizóda, ktorá sa sústredila na Xandera. Xander bol naprosto boží, ako komický prvok fungoval perfektne. Žiaľ, nikto spätne neocení jeho malé, ale zábavné dobrodružstvo, kde sa zaplietol s mŕtvymi, síce to nebolo v takom obrovskom merítku, ako záchrana sveta, ale Xander si našiel svoje a neláme si s tým ďalej hlavu. Postrádateľný Xander nemusí moc zapadať do Scooby Gangu v porovnaní s takou Buffy a Faith, ktoré sú Slayers, Willow je čarodejnica a Oz je vlkodlakom, ale Xander sa už tým netrápi. Ani uštipačná Cordelia ho už nevyvedie z miery. Táto epizóda o tom, ako Xander hľadá sám seba, bola neskutočne unikátna. Aj keď po celý čas hrozí obrovské nebezpečenstvo, pretože sa má znovu otvoriť brána pekla, celá epizóda je ladená do dosť odľahčeného a vtipného tónu. ()

Zlý holky (1999) (S03E14)

S Faith bola sranda, aspoň do určitého momentu. Spolupráca Buffy a Faith bola skvelá. Z počiatku sa mi vplyv Faith na Buffy veľmi páčil a vrelo som ho uvítal, ale v neskoršej fáze, už jej vplyv nebol moc pozitívny. Všetko ma svoju hranicu a myslím si, že obidve zašli až príliš ďaleko. A to prevažne kvôli zbrklému chovaniu Faith, nič nemala dopredu premyslené a to sa nezaobišlo bez následkov. Celkom mi jej bolo ľúto, že sa celá situácia vyvinula do takejto tragickej udalosti. Potom, čo neúmyselne zabila ľudskú bytosť, sa Faith emocionálne uzavrela do seba. Giles bol zbavený postu Watchera a tak nám bol predstavený jeho nástupca a môj obľúbenec Wesley. Wesleyho mám nesmierne rád. Síce si nevychádza s Buffy tak dobre ako Giles, ale to spraví čas, treba mu len dať šancu. Aj Angel bol parádny. ()

Následky (1999) (S03E15)

S Faith to nevyzerá moc priaznivo, samozrejme nečakám od nej, že sa s tým hneď vyrovná, ale to, ako sa ku situácií postavila, nebolo práve na mieste. Mala by prijať mieru zodpovednosti za svoje činy, čo neurobila. Faith sa nezachovala ku Buffy pekne, keď videla, ako sa s tým trápi a ju to absolútne nezaujímalo. A ešte k tomu zradila jej dôveru, keď zvalila tú vraždu na Buffy. Snáď sa Faith cez to prenesie. Dúfam, že nie je úplne stratený prípad, aj keď záver nasvedčuje o opaku. Minimálne Buffy to s ňou nevzdala. Angel išiel na ňu dobre a takmer sa mu otvorila. Herecký výkon Willow bol priam až neskutočný pri tej scéne, kedy sa dozvedela o Xanderovi a Faith. Ten výraz na jej tvári bol nezabudnuteľný. Wesley to myslel dobre, lenže sa príliš unáhlil a situácia sa mu vymkla spod kontrolou. ()

Dvojnice (1999) (S03E16)

Za Anyankyn návrat som bol nesmierne vďačný, vskutku parádne zapadla do príbehu a jej snaha získať späť svoju stratenú moc bola podarená. Preto vyhľadala Willow, ktorá bola schopná pomocou mágie ohýbať časom. Ale keď Willow spatrila podobizeň alternatívnej reality, nechala zúfalú Anyu napospas osudu. Tu nedopatrením prichádza na scénu skvostná Vamp Willow, ktorá si to dávala neskutočne. Ona bola naprosto božia! Scény medzi dvoma verziami Willow boli úžasné, ich interakcia ma úplne dostala a tiež sa načrtla jej sexuálna orientácia. Keď sa jej priatelia stretli s Vamp Willow, boli úplne v koncoch. Následne sa však ukázala pravá Willow a ich reakcia na to, že nie je mŕtva, bola nezabudnuteľná a naprosto k popukaniu. A tá výmena, to bolo teda niečo. Wesley a Cordy boli tiež naprosto senzačný. “You didn’t happen to take a lot of drugs, did you?” ()

Nepřátelé (1999) (S03E17)

Z Faith sa stáva Dark Slayer, je nekontrolovateľná, šalie a nemá zábrany. Vydáva sa po temnej ceste a nie som si istý, či bude možné sa z nej vrátiť späť. Buffy, Angel a Giles z počiatku síce nadobudli podozrenie, ale nemohli si tým byť úplne istý až do momentu, kedy sa pokúsila opäť vziať Angelovi dušu. Zašla už príliš ďaleko a to sa už skrátka nedalo tolerovať a preto naaranžovali sofistikované divadielko. Musím uznať, že Angelovi som všetko uveril, naozaj to bravúrne dokázal zahrať. A tá scéna, keď sa ukázalo, že to celé bola len hra, sa mi vážne uľavilo. Buffy je celkom ľúto, že takto Faith naložila s dôverou, ktorú do nej vložila. Tiež sa mi páčilo, ako Willow dokáže vždy Buffy pomôcť, keď sa trápi, tomu sa vraví práva priateľka. Interakcia medzi Cordy a Wesleym je stále skvelá. ()

Na doslech (1999) (S03E18)

Veľmi zaujímavo pojatie epizódy. Zo začiatku videla Buffy vo svojej novo nadobudnutej schopnosti len pozitíva. Bola schopná všetkým čítať myšlienky, čo by jej dosť pomohlo pri boji so zlom, mohla by predvídať súperov každý krok. Dokonca to chcela aplikovať aj na Angela, čo sa jej moc nepodarilo. Je zrejmé, že ju premohla žiarlivosť na Faith a pri tom stačili sa iba spýtať. Buffy si pomaly, ale isto začala uvedomovať negatívnu stránku toho všetkého. Takmer sa z toho zbláznila, pretože tie hlasy v jej hlave nedokázala umlčať. Veľmi sa pozdával trojitý obrat v deji ktorý nastal pri hľadaní vraha. A koncu sa podarilo načrtnúť nejednú peknú a múdru myšlienku. Jonathana mi je celkom ľúto, ale Buffy sa podarilo veľmi krásne mu to vyhovoriť. Ukázala mu, že je toho toľko, pre čo sa oplatí žiť. "My life happens on occasion to suck beyond the telling of it. Sometimes more than I can handle. And it’s not just mine. Every single person down there is ignoring your pain because they’re too busy with their own. The beautiful ones. The popular ones. The guys that pick on you. Everyone. If you could hear what they were feeling... The loneliness. The confusion. It looks quiet down there. It’s not. It’s deafening." ()

Volby (1999) (S03E19)

Buffy sa rozhodla prejsť do ofenzívy. Plán útoku spočíval v tom vlúpať sa do starostevej kancelárie a ukradnúť mu mystickú chestku. V podstate išlo o klasickú heist zápletku. Lenže zajali Willow, tak z pochopiteľných dôvodov došlo na výmenu. Willow sa takmer odtiaľ dostala sama bez pomoci, len keby nebolo jej zvedavosti. Konfrontácia medzi Faith a Willow bola neskutočná, Will si to parádne dávala. Nočné stretnutie sa tiež nezaobišlo bez menších komplikácií, keď z Box of Gavrok začali vyliezať démonský pavúci. Scéna to bola mimoriadne pôsobivá. Záverečné minúty bezpochyby patrili Willow, ona je proste úžasná. Nie len kvôli tomu, čo sa jej podarilo získať, ale primárne kvôli rozhodnutiu zostať študovať v Sunnydale. To, ako sa od radosti Buffy hodila na ňu, bol neuveriteľne krásny moment. ()

Maturitní ples (1999) (S03E20)

Veľmi pekná epizóda. Emócie ma úplne pohltili. Angel si uvedomuje, že vzťah s Buffy nemôže mať dlhého trvanie. Každý patrí do iného sveta a nevidí nádej na šťastnú spoločnú budúcnosť a preto sa Angel rozhodne s ňou rozísť. Síce to bolo racionálne z pohľadu Angela a čakalo sa to od neho, ale aj tak mi bolo veľmi ľúto, že k tomu došlo za takýchto okolností tesne pred plesom. Xander sa dozvedá o Cordy a podivuhodne sa k nej zachoval veľkoryso. Tu sa dostávame k najsilnejšiemu aspektu epizódy a to bol ples, ktorý bol naozaj intenzívne nabitý emóciami. Bolo vážne krásne, ako všetci ocenili to, čo pre nich Buffy robí. Vskutku pekná reč od Jonathana. Bol som nesmierne vďačný, že sa Angel nakoniec ukázal a tým potešil Buffy. Návrat Anyanky potešil a Wesley spolu s Gilesom boli tiež parádny. “We’re not good friends. Most of us never found the time to get to know you, but that doesn’t mean we haven’t noticed you. We don’t talk about it much, but it’s no secret that Sunnydale High isn’t like other High Schools. A lot of weird stuff happens here. But whenever there was a problem or something creepy happened, you seemed to show up and stop it! Most of the people here have been saved by you or helped by you at one time or another. We are proud to say that the class of ’99 has the lowest mortality rate of any class in Sunnydale history! And we know at least part of that is due to you. And the senior class offers its thanks and gives you this: it has written on it ‘Buffy Summers, Class Protector’!” ()

Maturita 1/2 (1999) (S03E21)

Dianie nabralo poriadne drastický smer. Príbeh graduje a je viac než len jasné, že sa blížime ku veľkolepému zakončeniu. Anyanka, keď sa dozvedela o závažnosti celej spletitej situácie, rozhodla sa odísť. A s Xanderom bola veľmi podarená. Willow a Oz zažili spoločnú krásnu noc. A Buffy už nemá záujem o Wesleyho služby ako jej Watchera. Faith sa stáva čoraz väčším problémom a zastaviť starostu nebude vôbec ľahké. Faith sa podarilo otráviť Angela a to už Buffy nemohla tolerovať. Keď sa ukázalo, že jediným protijedom je krv Slayer, Buffy mala jasno, čo musí urobiť. Tak zúfalo si priala zachrániť Angela, že bola odhodlaná aj zabiť Faith. Súboj medzi Buffy a Faith bol skutočne epický. Choreografia bola pôsobivá. Ale či Buffy naozaj zabila Faith, to zostáva záhadou. Celkom poetický skončila. ()

Maturita 2/2 (1999) (S03E22)

Buffy sa dobrovoľne nechala vysať, aby Angel nabral opäť silu. Scény z nemocnice boli ozaj silné, najmä to myšlienkové prepojenie medzi Buffy a Faith. Keď sa Buffy konečne prebrala z bezvedomia, aj napriek tomu, čo sa stalo, sa najprv prišla pozrieť na Faith v kómate a až potom vyrazila do vojny. Celé to plánovanie na oboch stranách ma nechávalo v napätí, ako sa situácia ďalej vyvinie. Naš postrádateľný Xander sa mal stať kľúčovým, Wesley sa vrátil pomôcť. A reč od samotného starostu slúžila ako skvelý prológ pred blížiacou sa temnotou, také ticho pred búrkou. A keď nastalo zatmenie slnka, všetko utíchlo a len sme nasávali mrazivú atmosféru. Zostal som v nemom úžase, keď sa ukázalo, že do boja zapojili všetkých študentov. Epický súboj sa rozbehol. Rozlúčka Angela s Buffy všetko zakončila. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (více)

Buffy čeká restart

Buffy čeká restart

22.07.2018

Kultovní seriál Buffy, přemožitelka upírů se dočká rebootu. Studio Fox ve spolupráci s tvůrcem původního seriálu Jossem Whedonem (Avengers 1, 2) v roli producenta hodlá seriál restartovat s černou… (více)

Joss Whedon se vrací do televize

Joss Whedon se vrací do televize

15.07.2018

Režisér prvních dvou Avengers Joss Whedon se mezi geeky poprvé proslavil díky seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Od té doby měla jeho kariéra jenom vzestupnou tendenci, jenže pak přišlo zklamání řady… (více)

Spielbergova apokalypsa se blíží

Spielbergova apokalypsa se blíží

30.09.2012

Přesněji „robokalypsa“. Dlouhá léta připravované historické drama Lincoln je připravené na start v kinech (oficiální světová premiéra 16. listopadu) a Steven Spielberg se může zase pustit do něčeho… (více)