Gotham

USA, (2014–2019), 72 h 58 min (Minutáž: 42–50 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee (více)

Série(5) / Epizody(100)

Dlouho předtím, než se stane komisařem, se policejní zelenáč James Gordon postaví zločinu a korupci v Gotham City a chce pomstít vraždu rodičů Bruce Wayna. (Netflix)

Lischai

"A hlavní role bude hrát Russel Crowe a Jeff Bridges." - "Ale... Ale... Ale ti už jsou moc staří... - "To je mi jedno, nějak to vyřešte!" ()

Rodriguez

Netradičně temný a zvrácený Gotham! Korupce kam se podíváš, ale to ještě nikdo nezná Jamese Gordona! *** 1.série: 100%, 2.série: 100%, 3.série: V očekávání. ()

Pajky3

1. série Gotham patřil mezi mnou vyhlédnuté seriály hned od začátku. Komiksové seriály mě zatím ještě nezklamaly a nestalo se tomu tak ani v případě tohoto zkorumpovaného města plného gangsterů, které teprve čeká na zrod svého velkého hrdiny. Čekal jsem, že největšími tahouny bude dvojice policajtů James Gordon a Harvey Bullock, a ač mě pánové nezklamali, tak králem Gothamu se zcela bezkonkurenčně stal Oswald Cobblepot, tedy Tučňák. Jeho postava je skvělá a baví mě od začátku až do konce a těším na to, co s ní bude dál. Naopak "nově vytvořená" postava Fish Mooney mě od začátku štvala a přál jsem si brzké ukončení její zločinecké kariéry. Překvapil mě "malý" Bruce, protože jsem čekal další otravné děcko, ale Bruce se vcelku ovládá a jeho příběhová linka mě nenudila. Temná atmosféra i drama trvalo až do konce a jsem zvědav, co si na nás tvůrci připraví ve druhé sérii. Fanoušek "Batmana" musí být nadšen, zbytek by měl být určitě spokojen. Závěrem snad jen - Není to špatné, ale do příštího ročníku to chce trochu přidat, aby to nezapadlo. *** 2. série Zdá se, že mě tvůrci slyšeli a ve druhé sérii patřičně šlápli na plyn. Omezili case-of-the-week schéma a místo toho se soustředili na příběhové linky tažené celou (nebo alespoň polovinou) série, což třeba u mě zapříčinilo mnohem větší nadšení. Protože jak Theo Galavan, tak i Hugo Strange rozhodně měli co nabídnout a zazdít je jen jednou epizodou by byl hřích. Některé postavy byly oproti loňské sérii omezeny, ale dávalo to smysl. Každopádně se těším na další sérii a jsem zvědav, co bude v Gothamu řádit, protože podle poslední epizody a posledních pár scén to vypadá na pěknou divočinu. *** 3. série Gotham si je rok od roku jistější v kramflecích a poznalo se to i na třetí sérii. Týdenní případy jsou definitivně pryč a místo toho se rozehrává nelítostný boj o Gotham. Spousta zajímavých postav, které si kradou scény a prostor pro sebe. Čímž nutně nemyslím jen Penguina nebo Nygmu, protože jich je mnohem víc a jen těžko se hledají nějaké, které nemají co nabídnout. Taktické rozdělení série do dvou celků (Mad City & Heroes Rise) je také povedeným detailem, který jen dotváří něco, co se komiksovým seriálům na CW nedaří. Když pomineme Netflix a jeho Defenders, tak je Gotham nejlepším komiksovým seriálem, co běží v televizi. Těším se na to, co bude dál. *** 4. série I čtvrtá série si drží vysokou laťku. Tentokrát se snaží formovat Bruce do Batmana, ale hlavně dává prostor Jokerovi, který se hlavně závěrečné epizody série krade pro sebe. A překonal tak první polovinu ve které hrála hlavní roli Sofia Falcone. Závěr mě opravdu potěšil a jsem rád, že se dočkáme ještě jedné poslední, kde přijde zakončení, jaké si Gotham zaslouží. **** 5. série Závěr jak se patří. Jsem vážně rád, že Gotham dostal zkrácenou řadu na rozloučení a tvůrci tak měli možnost ukončit všechny připravené linky. Gotham se jako celek povedl a určitě na seriál budu vzpomínat v dobrém, nejenže nabídl zajímavé příběhy, ale hlavně si držel vyrovnanou laťku po celou dobu. () (méně) (více)

PavelVanekArt

Určitě jeden z nejlepších vážných seriálů co jsem kdy viděl. Sice mě nehorázně sere mladej Bruce (ale to byl zřejmě záměr) a dokonce i Gordon. Zahranej je špicově, ale ty ksichty někdy... Victor Zsaz, Alfred, Nygma, Penguin, Cat... špičková práce na poli herectví se tu odehrává díl od dílu a já doufám alespoň v 5 sezón! ()

Sammya

První řada mě zoufale nebavila a v podstatě jsem se jí prokousala jen proto, že jsem jela na con, kde měli být herci, a nechtěla jsem být za úplného neznalce. Nicméně ke konci první řady, asi tak někdy kolem epizod s Milem Ventimiglia a co se tam objevik Michael Chiklis, mě to začalo bavit. Ještě začátek druhé řady jsem sledovala pomalu, ale druhou a třetí řadu jsem maratonovala a dala vše asi za dva týdny, jak jsem se do toho zažrala. Komiksy nečtu, z Batmanovského světa znám akorát jeho, Alfreda, Jokera a Catwoman, takže to pro mě je vše nové. Jsem ráda, že Jim Gordon už není takový svatoušek a Harvey je nejlepší paťák ever. A má výborný hlášky. Bruce Wayne už se vzhledem a schopnostmi začíná blížit své budoucí identitě. Nejlepší padouch je Nygma, toho žeru, a začínám mít ráda Barbaru. A baby Batcat jsou tak roztomilí, až to bolí :D ()

epicek

Jakožto totální fanda,fapper či milovník batmanova univerza , je tenhle seriál pro mě naprostá orgie a neskutečně mě těší sledovat vznik všeho toho,o čem jsem do dnes jen četl či slyšel. Jen tak dál, laťka je sakramentsky vysoko ! :) Po první sérii jsem naprosto unešen a musím říct, že to jakým vývojem seriál prošel , jsem vážne nečekal. Navíc po posledním díle si tvůrci připravili sakra velký cliffhanger a nemůžu se dočkat druhé série. Ta opět nabrala vysoké tempo, které v posledním díle trošku povolilo, ale na dojmu mi to prakticky nic nezkazilo. I tak si troufám tvrdit , že byla o třídu lepší než předchozí a to hlavně díky vývoje Bruce Wayna, který se pomalu dopracovává k tomu , aby se z něj stal Batman a to nemluvím o té spoustě komiksových narážek!. Třetí série opět posunula laťku o něco výš a tenhle DC seriál patří k těm nejlepším! Temný rytíř brzo povstane ! There are monsters in the basement. ()

sir-dave

"Bez" Batmana, za to se spoustou zajímavých kladných i záporných postav. Casting se dost povedl, hlavně trojice Ben OC McKenzie, Donal King Horik Logue a Robin Taylor jako tučňák. A je jich daleko více. Začátek hodně nastíní a rozehraje celý děj. Představeno plno postav, kam se to bude zhruba ubírat. Postupně se na tempu zvolní a ke konec první série naláká na novou zápletku a odpadně pár postav. (hodnocení za 1. - 2. sérii) ()

URBAN

Gotham je něco co fanoušky uspokojí jako jejich pravá ruka. Ze začátku je to dobrý. Pak si pomyslíte že existuje i něco lepšího a pak se budete dělat dál a možná vás to uspokojí, ale není to ono a musí vám to udělat někdo jiný, ale spokojíte se i s tímto. Prostě to celkově kvalitně kolísá až na jisté vyjímky. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí a jejich role jim sedí, ale dokáže si jen zoufale udržet kvalitu. Překvapivě se nevěnuje tolik prostoru záporákům o kterých vpodstatě tento seriál je až na Pingvina, který je v tomto seriálu jedním z hlavních taháků a celkově město Gotham je skvěle zpracované a líbí se mi na něj dívat, ale to je spíš povrchnost. Na další řady se podívám, ale jen prosím netočte to donekonečna, ikdyž to tak v součastné době vypadá. ( 23.8.16 až 2.9.16/1.série ) ()

Mr.Ripley

1. série: Předpokládaný "hit sezóny" trpí hned v několika aspektech. Základním kamenem úrazu je forma vyprávění, jež se zbytečně snaží soustředit na několik postav zároveň. (Detektivní linie kolem Gordona spíše obtěžuje, Selina svou zbytečností překáží, zatímco mysteriózní origin Bruce, Penguina či Riddlera poměrně baví.) Snad ještě větším problémem jsou postavy samotné. McKenziemu bodrého komisaře Gordona nebudete věřit ani za dvacet let, na to má příliš vyhlazenou vizáž, nemluvě o jeho nepřesvědčivém "cukrkandlovém" postoji rádoby siláka. Pseudo záporačka série Fish je spíše k smíchu, (ikdyž se Jada snaží seč jí její temperament stačí) než aby budila děs a autoritu. Kolem a kolem Gothamu chybí ucelená tvář. Na jednu stranu se tváří jako noir-gangsterka, ale na stranu druhou se pokouší předhazovat jeden origin za druhým (nejlepší představení Scarecrowa), aby se v záplavě postav a motivů postupně zapomínalo na některé dějové linie (vyšetřování smrti Waynových). Snad se tvůrci pochlapí a využijí potenciál, jež se jim podařilo úspěšně nastínit ve finále. Ono ukázat v průběhu řady, jen pro radost fanoušků, půlku mytologických budoucích záporáků na úkor děje, není vše! P.S. Postava Barbary je tou nejotravnější a nejotřesnější postavou (krávou) za hodně dlouho dobu! 70% ()

Laerry

Invaze komiksových příběhů dorazila z kin i na televizní obrazovky. Zmapovat před-batmanovskou éru je velmi zajímavý nápad, který skýtá mnoho potenciálu a spousty námětů pro příběhy padouchů z prohnilého Gotham city. Dekadenci způsobila ikonická smrt rodičů Waynových, s níž se začaly probouzet všelijaké ošidné živly zašpiněného města, ve kterém panuje „bezčasovost“ - a tak se Gotham může prezentovat jako noir detektivka, která se může odehrávat v současnosti a neztratí přitom své zašlé kouzlo ponurosti. Středobodem příběhu je mladý Jim Gordon, velký idealista s vysokým citem pro integritu. Brzy ztrácí iluze a společně s divákem objevuje taje zkorumpovaného podsvětí – které se zde stírá s běžným životem a je těžké rozeznat hranice těchto dvou světů. Jeho motivací je přísaha malému Bruci Waynovi, který je nucen předčasně dospět a rozhodnout se ve své životní cestě, která povede k latexovému oblečku... Seriál kromě příběhu zrození legendární postavy (která je spíše vedlejší dějovou linkou) nabízí především rozvíjení příběhů v pozadí – počátky budoucích Batmanových protivníků – je tak zábavné sledovat účast známých i méně známých postav, které ještě nedospěly ke svému stavu z filmů, jak je známe – Catwoman, Poison Ivy, Riddler, v budoucnu i Scarecrow... Jokera se asi nedočkáme (tím by scénáristi píchli do vosího hnízda), ale první řada nabízí silný kalibr v podobě Penguina, který celý seriál táhne. ()

Remivsremi

Seriál Gotham to vzal od píky a představil origin Bruce Wayne, jak ho známe. Batsy zde ale nehraje nejdůležitější roli. Naštěstí máme možnost se setkat takřka se všemi známými charaktery DC, jenž se vyskytují v Gothamu. Vedoucí role se uchytí Jim Gordon a my máme možnost sledovat jeho pomalý a bolestivý vzestup uvnitř GCPD. Město, které si nezadá například se Sin City je prolezlé korupcí a kriminalitou až do morku kostí a Gordon s tím chce něco udělat. Jenže pro sebemenší změnu se zde bude krvácet, a to ve velkém. Seriál má velmi povedené obsazení a herci se s nelehkým úkolem poprali nad má očekávání. Nikdy to není lehké obsadit ikonické postavy s mnohaletou historií. Naštěstí tvůrci Gothamu měli šťastnou ruku. Na začátku první sezóny se pomalu seznamujeme se všemi postavami a příběh odsýpá tou správnou rychlostí. Jednotlivé charaktery mají dost prostoru aby se představily a nikdo netlačil na pilu přespříliš. Postupem času však přišlo malinké zaškobrtnutí. Některé díly postrádaly ten počáteční drive a jakoby sami sebe brzdily. Nebylo jich tolik, ale bohužel se objevily. Co se ale povedlo, byla poslední část. Když se rozjel dlouhodobý případ se sériovým vrahem, seriál chytil druhý dech. To jen potvrzuje, čeho by se měli tvůrci držet v příští řadě. Samostatné finále v některých ohledech tlačilo až moc na pilu. Závěrečné vypořádání s mafiánskou válkou nevyvoláno ty správné pocity a divák odcházel od obrazovky s pocit, že tohle se mohlo vyřešit lépe. Přesto Gotham se popral s nelehkým úkol více než důstojně. Vše stojí na herci podávající přesvědčivé výkony a kdybych měl vypíchnout někoho jako nelepší ukázku, rozhodně vyberu Tučňáka. Robin Taylor ve své zlomové roli předvádí parádní výkon a dokazuje, že tento seriál stojí za vaší pozornost. Season 1 - 80% ()

FaceMan

Pilot sa nám snaží predstaviť postavy a darí sa mu to a však tie správne otáčky začne naberať až od polky kedy sa mladý Gordon púšťa sám do akcie. Som veľmi rád že hlavnú rolu získal Ben McKenzie, pretože ako malý som miloval O. C. :) ()

filmmovier

Nadupaný pilot, po kterém má tento seriál obrovskou šanci stát se hitem sezóny, protože první díl Gothamu má snad všechno, co má správný pilot mít. Například atmosféru - je správně prohnilý a zkažený, jak má být a ten filmový do něj má daleko. Tohle se povedlo vykreslit fakt parádně a i díky tomu, že se to odehrává v tak úžasném prostředí, to má šance na přežití. Bodem číslo dva jsou postavy - tak skvělé obsazení jsem už dlouho neviděl. Ben McKenzie je frajer, jeho zkušenější parťák je taky naprosto skvěle zahraný a Jada Pinkett Smith jako Fish Mooney je asi nejúžasnější záporná postava od dob Bellatrix Lestrange a pro mě je to po první návštěvě Gothamu prozatím nejlepší postava. A jinak budoucí Poison Ivy se prozatím příliš neprojevila a doufám, že se jí zatím nebudou příliš věnovat, zatu Oswald Coblepot, budoucí Penguin, to je těžkej a zvrácenej frajer a mezi ním a Fish to neskutečně jiskří a je radost se na ně divat, právě on je taky naprosto dokonale zahranej. Selina Kyle je pro změnu docela kočka... Alfréd mi taky příliš nesedl, ale nebylo to nic, co se nedá přežít a myslím, že bude stát za to. Případ sice nic moc, ale v rámci bat příběhu je to skutečně něco nového a líbilo se mi, jak zajímavě se to vyvinulo. Do budoucna se doufám dočkám nějakého ucelenějšího příběhu, ale po prvním díle opravdu nemám nic, co bych vytknul, jsem jen dočista nadšen a žádný pilot mě snad nikdy nezasáhl víc. A mimochodem, i malý Bruce je skvěle obsazený. Napád je fakt super a doufám, že to vydrží hodně dlouho, jelikož je to opravdu zážitek, na který jen tak nezapomenete a až bude první série kompletní, těším se na ten zážitek. 100%. ()

geklon

Člověče, musíš to brát jako brak. Dyť je to seriál o tom, jak to vypadalo v Gothamu před tím, než se zrodil Temný Rytíř. Je to o městě, které isnspirovalo pána Millera k sepsání legedárního Sin city. Je to retro brak a noirová pouťovka. Tak se nadechni a užívej si tu přesycenou atmosféru balastem nudy apředvídatelných emocí. Může to býyt celkem zabáva pozorovat zrod Riddlera, Catwoman, Tučňáka nebo Poison Ivy. Ale nesmí si to hrát na Arrowa. A musí to být pekné v kramflecích. Pilot není zábava pro dospělé, kteří už odrostli taškařicím z pera DC Comics. Chci vidět vyrovnanou detektivku s fantaskálním příběhem a dusivou atmosférou.... A věřím, že se jí dočkám. Tohle nebude mít jednu serii, takže doufám, že se tvůrci co nejdřív vzpamatujou a daj téhle předražený bomboniéře i dávku hořké příchuti. ()

noriaki

Temná kriminálka s optimistickým vyzněním, zaměřená na dětské publikum a evokující Ameriku padesátých let. Ptáte se jak si tohle dohromady sedlo? Odpověď je, že moc ne. Gotham je roztlemený jako vrata do chlíva. Dějové linie si navzájem překáží a ani jeden díl se nemůže pochlubit ucelenou atmosférou. Momenty syrové akce střídají naivní scény ze života budoucích teroristů v kostýmech a celé je to prokládané záblesky téměř budovatelského nadšení. Zápletka epizod je jednoduše šablonovitá. Na začátku je hrdina který se rozhodl spasit město, zpravidla pomocí zastrašování populace a masového vraždění. Na konci bude zastaven a pravděpodobně mrtvý. Tomuhle schématu se vymykají jen půtky mafiánů o podíl na moci - mimochodem jediná větev která do jisté míry naplňuje svůj potenciál. Zbytek zůstal hluboko pod ním. Znalci nejspíš odhalí spoustu postav z komiksového univerza, ale za pozornost stojí jen Tučňák. Ovšem jestli má být první sezóna postavená okolo něho, tak je nevýrazný i on. Druhá série pokračuje ve stejném duchu, jen se víc tlačí na pilu. Je v tom městě vůbec někdo normální? ()

elanius

(56/2015) / Gotham sa pohybuje tesne okolo hranice braku a temnej kriminálky a presne tam aj patrí. Jemne sa približuje komiksovému feelingu ale stále zostáva svojský. Kasting je presne tou časťou kde Gotham, pre svoju nedokonalosť v istých fázach, mohol zhoreť. Nakoniec dopadol výber hercov najlepšie ako mohol. Exceuje hlavne Logue a Robin Taylor. Druhá séria oznámená, prvá skončila nádejne, takže sa je na čo o rok tešiť. (8/10) ()

Zek

Do třetí série mě seriál hodně bavil. U čtvrté série jsem se začínal trochu nudil, ale i přes některé díly se na to dalo koukat. Ovšem pátá série byla absolutně nejslabší. Hlavně poslední díl mi přišel spíš jako zakončení řady než zakončení celého seriálu. ()

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

08.12.2021

Obvykle je zvykem nejprve uvést film, v tomhle případě komiksový reboot Batmana od Matta Reevese (Válka o planetu opic) čistě pojmenovaný The Batman, počkat si, jestli bude úspěšný a fanoušci s vizí… (více)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

20.04.2021

A teď jedna špatná zpráva pro fanoušky oceňovaného komiksu Gotham Central. Před pár měsíci jsme informovali o tom, že se chystaný komiksový snímek The Batman s Robertem Pattinsonem dočká seriálového… (více)

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

11.06.2018

Zatímco hodnocení kritiků nebylo v případě Sebevražedného oddílu nijak oslnivé, po finanční stránce se filmu dařilo. Momentálně tak vzniká pokračování, které do kin pošle zkušený režisér Gavin O… (více)