Strážce pořádku

• USA Justified (více)
USA, (2010–2023), 60 h 12 min (Minutáž: 42 min)

Předloha:

Elmore Leonard (kniha)

Timothy Olyphant, Nick Searcy, Joelle Carter, Jacob Pitts, Erica Tazel, Walton Goggins, Jere Burns, Natalie Zea, David Meunier, Jonathan Kowalsky (více)

Série(7) / Epizody(86)

Hlavním hrdinou tohoto dramatického seriálu je příslušník US Marshals, Raylan Givens. Je prototypem klasického muže zákona, příliš nemluví a když jedná, tak to stojí za to. Jeho nekonvenční metody mu však způsobují problémy jak u jím vyšetřovaných osob, tak u jeho nadřízených. (matt85)

Laerry

Nejedná se zde o typickou kriminálku, kde by na začátku byla vražda a celou epizodu by se vyšetřovala. Zde se zločin stane klidně teprve až v polovině dílu, nebo k němu nemusí dojít vůbec. Jde spíše o drama zaměřené na postavu Raylana, která je zajímavá sama o sobě, a dokud je na obrazovce, všechno klape, tak jak má. Ale v okamžiku, kdy je kamera věnována někomu jinému, třeba dvěma pachatelům, jak si pět minut spolu povídají, věci začnou skřípat. Většina dílu je založena na dialozích a jen malému procentu skutečné akce, proto jestli hledáte napětí v podobě neustálých přestřelek či honiček v autech, porozhlédněte se někde jinde. Jestliže ale ujíždíte na drsných chlápcích, kteří za každých okolnostech vypadají "cool" a přáli byste být jimi, Justified vám v tomhle může vyjít vstříc. ()

Kaceris

Justified je seriál ktorý zozačiatku nezaujme ničím iným ako hlavným protagonistom, neústupnym maršálom Raylanom Givensom. Zo začiatku sa seriál drží formátu diel=nový prípad, no v momente ako sa v polke 1.série pridá do príbehu Boyd Crowder a s ním aj príbehový prvok, diely sa prestávajú zlievať dokopy a seriál dostáva nový rozmer. Westernová atmosféra je tu pevne cítiť a tento feeling začne od momentu, kedy začne hrať zvučka v intre. Okrem atmosféry ale seriál ponúka aj jeden z najlepších vývoj postáv. Raylan kolíše aj hore aj dole, ale po tom čo sa vráti do Harlanu z Miami tak sa tam udomácni a veľa problémov sa mu stáva osobných. To ako nekompromisne tasí zbraň a prakticky si robí pravidlá je to čo z tejto postavy robí slasť pre oči. Ďalej tu je ale postava Boyd Crowder. Boyd, ktorý je zo začiatku kriminálnik sa stáva katolíkom ktorý sa snaží okolie presvedčiť že už sa zlepšil, sa potom aj tak späť do kriminálneho sveta vráti. Chémia Boyd-Raylan je to najsilnejšie púto v seriáli a každá scéna kde sa títo dvaja stretli je nezabudnuteľná. Predsa len, kopali spolu uhlie. Justified je proste hláškujuca, akčná, dejovo drásajúca pecka z prostredia amerického vidieku ktorá si postupne získava diváka aby ho do finále nepustila. ()

jasiska

Zo začiatku sa mi Justified až tak veľmi nepáčilo. Olyphantov marshal, hoci silná postava a charizmatický herec, sa mi zdal, že chce byť až prehnane cool a macho. Po 4. dieli som si však uvedomila, že ten 'tough guy act' nie je len póza, ale prirodzená povaha hlavného hrdinu a pristihla som sa že mi začal byť nesmierne sympatický. 1. séria sa skončila parádnou prestrelkou a 2. séria je celá taká dobrá, ako najlepšie momenty tej prvej. Rodina Bennettovcov na čele s Mags sú úžasným doplnkom seriálu a mladá Loretta je tiež úžasná. Baví ma pozerať sa, čo urobí Boyd so svojou druhou šancou a akú úlohu tu zohrá Ava. Nebola som veľkou fanynkou Winony, ale dejovo priviedla Raylana k takým činom, ktoré boli pre diváka veľmi zaujímavou sondou do jeho duše. Hoci Justified má pomerne pomalé tempo, je to veľmi inteligentný seriál s hlbším významom a každý týždeň sa teším na nový diel. ()

Rocky88

Hodnocení po první sérii. Hlavní oporou seriálu je bez pochyb Timothy Olyphant. Vědí to naštěstí i tvůrci, a tak Olyphant defacto nezmizí z obrazovky. Je ale škoda, že pro seriál s takovýmto námětem nebyl nikdo schopen vymyslet nějakou výraznější zápletku, která by spojovala všechny díly (jako je tomu třeba u Dextera, kde všechny díly spojuje jak hledání masového vraha, tak i vývoj Dexovy postavy). Takhle je to pouze seriál, jehož epizody spojuje jen hlavní postava, nikoliv příběh. Koukat ale budu dále, hlavně díky již zmíněnému Olyphantovi.____ V posledních třech dílech se ale situace dost vyhrotila a samotné finále v Bulletville (příhodné to jméno) bylo grandiózní. Proto zvyšuji hodnocení na 4 hvězdy.____ 2. a 3. série bezchybná, výběr vedlejších postav stejně geniální, jako byl výběro Olyphanta do hlavní role. 4. série ke vší dokonalosti přihazuje několik velice překvapivých událostí a slušnou porci nevybíravé brutality. Spolu s Homeland a Dexterem je Justified takříkajíc na bedně. ()

Madsbender

"New sheriff is coming to town." Helou, maj frens, meno moje jest Rejlen Givns, spoznáte ma podľa funebráckeho kvádra, ležérneho klobrdla a postoja ta drsného, že sa z okolia zbiehajú všetky miestne parazity na porážku. Medzi moje obľúbené aktivity patrí hádzanie pohľadov a póz drsnejších než šmirglpapír, panáky, hláškovanie a nič nepoteší viac než strieľačka na ultimátnych zmrdov po ráne. Ale pekne po poriadku, bossa vyťahovanie striekačiek v miestnom hoteli nepotešilo, tak ma bleskovo zašili späť do skurveného rodného Zapadákova. Jasné, že som z toho nebol príliš na vetvi, kurva práce, ale boss je boss, toho legálne zastreliť nemôžem... a tak som späť v Kentucky, domove smažených kuracích stehienok a najväčšieho zmrda široko ďaleko. Že je to môj bývalý priateľ, to je vedľajšie, no keď sa nejaký hitler jugend rozhodne odpáliť kostol miestnej pobočky jamajskej cirkvi marihuanových greenpeace, je čas upraviť jemu a jeho náckovským kumpánom fasádu. Po uliciach sa predsa s bazukou nebehá! A jasné, že to bude setsakra drsné a cool (i keď súboj na pravé poludnie přizdisráči nepovolili). Ale pozor - ten, kto tasí ako prvý, nemusí vždy vyhrať. Pilot: 80% 1. séria: Ako na húpačke. Niektoré diely bez škrupulí geniálne (jedna za všetky - epizóda s problémovým väzňom a kuraťom, podľa môjho názoru najlepší diel vôbec), iné "len" vysoko nad priemerom, a 2-3 priemerné (najslabšia je asi časť druhá o väzňovi na úteku, pokúšajúcom sa nájsť svoj dávno ukrytý lup - scenár je úprimne otrasný a aj humor je v tejto epizóde nanajvýš trápny), ktoré zachraňuje len po celý čas skvelý Timothy Olyphant - už viem, kde sa v ňom zobral ten hajzlík Die Hard 4.0. Celkovo stále veľmi vysoká úroveň, skvelé postavy a ústredná dejová linka sa takmer blíži Breaking Bad - Awa, klan Crowderovcov, Arlo a Helen, Winn Duffy, Winona a smoliar Gary, Hestler a tuna ďalších - mňamózne charaktery a obsadenie. Najlepší novodobý western, ktorému sa nevyrovná asi nič. Hodnotenie 1. série: 85% 2. séria je o poznanie ucelenejšia a konzistentnejšia, za čo vďačíme najmä neepizodickému príbehu stretu s klanom Bennettovcov, do ktorého sa primieša aj spoločnosť Black Pike, mladá Loretta a Boyd Crowder (to by to nebol on, však?). Kvalitatívna latka sa posúva smerom hore, a je to skutočne zábava sledovať. Po tých oslavných reakciách na druhú sériu som však čakal ešte o trochu viac, takže veľmi mierne sklamanie. Hodnotenie 2. série: 87% 3. séria je na tom podobne ako druhá. Klan Bennettovcov strieda príchod nového hráča, ako aj odhalenie mocnej postavy, ktorá doteraz ťahala len za nitky na pozadí a nijako na seba neupozorňovala. Vojna medzi Crowderovým znovuzrodeným gangom a Robertom Quarlesom, do ktorého nenápadne prilieva olej chlapík známy pod menom Limehouse, je napínavý a zaujímavý, ale na predchádzajúcu sériu nemá. Plus opäť dostáva veľkú rolu nenapraviteľný Wynn Duffy. Celkovo sa do tretej série dostávajú aj nové nápady, napr. hra s farebnými filtrami, "ksichtová kamera" (keď má postava kameru priamo pred tvárou a hýbe sa spolu s postavou - dobre to funguje aj pri záberoch na hlaveň zbrane, človek má pocit, akoby skutočne mierili naňho), ale je tu cítiť aj slabší televízny rozpočet, viz. jedna nechutne počítačová explózia v závere série. Stále však veľmi dobré, a McDonough je geniálny. Hodnotenie 3. série: 85% () (méně) (více)

• Postava Raylana Givense se již jednou na televizních obrazovkách objevila. A sice v TV filmu Pronto. (DaViD´82)
  • Pilot byl natočen v Pensylvánii. Zbytek série je natočen v Los Angeles County, Kalifornie. (ČSFD)
  • Postava Raylana Givensa (Timothy Olyphant) bola vytvorená spisovateľom Elmorom Leonardom a objavila sa v dvoch z jeho románov, "Pronto" a "Jazda na koni Rap". Givens sa tiež objavil v Leonardovom krátkom príbehu "Fire in the Hole", ktorý bol základom pilotnej časti seriálu Justified. (Spilvo)

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film

15.03.2023

Quentin Tarantino zřejmě míří do televize

Quentin Tarantino zřejmě míří do televize

17.11.2022

Pokud se nějaké zprávy ze světa filmu jen stěží dají brát vážně, jsou to právě informace o tom, co by se mohlo stát dalším projektem režiséra Quentina Tarantina. Třetího Kill Bill ani eRkového Star… (více)

Strážce pořádku hlásí návrat

Strážce pořádku hlásí návrat

15.01.2022

Fanoušci drsných mužů v kloboucích pozor, kabelovka FX má pro vás totiž dobré zprávy. Čerstvě totiž odmávala po sedmi letech pokračování seriálu Strážce pořádku, jehož nová série ponese název… (více)