Star Trek: Enterprise

USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (více)

Série(4) / Epizody(97)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiální text distributora)

Marquis odpad!

Tak tohle nemá s Pikárdem společného vůbec nic. Tohle je sci-fi, kvůli kterému pokud někdo v mládí má tu smůlu, že se podívá na pár dílů této sračky, může zanevřít na celý geniální žánr, kde je dovoleno naprosto vše. Právě proto jsou ve sci-fi žánru jakožto takovém obrovské rozdíly. Zase pravda nebýt podobných zhovadilostí, těžko by vznikl takový Červený trpajzlik :) Všechno je příšerně klišovité, víte jak to dopadne, otřesné prostředí- nejhorší uniformy, výběr herců, trapná rasová a pohlavní vyváženost v roce 2001 byla už poviností, a tak kdo sleduje tuhle politiku, kterou razí USA ví která bije. Na nepřátelsko misi, kde je potřeba na průzkum chlapa s paprskometem je do dvojky žena atp. Ale to je jedno. Ztratila se folosofie a zajímavé světy, na kterých se může scénárista vyřádit a dovolit si, či nastolovat otázky, které jinde nejdou vyslovit, prostě Star trek je o nemožné možným a v tom je jeho síla. Psychologie ras atd byla často zrcadlem nás samých v dobrém i špatném. Tady nic. Spláchněte tu fialovou sračku se zipy YKK (fakt:-) do hajzlu a berte to tak, že prequel nebo jak se to dnes moderně nazývá neexistuje. Kdo chce se trekem začít dejte si kpt Pikárda a pak třeba sérii s tou velitelkou- opět účel- ženy do vedoucích pozic. V roce 2012 EU schválila NUTNÉ zastoupení žen ve firmách na vedoucích postech. Ve filmech na tom, aby to lidi brali přirozeněm, pracují pomalu 20 let a výsledek je zde. To jen perlička. Druhé kolo bude asi o rase. V Americe budou muset být procentuelně zastoupeny menšiny. V USA na vysokých školách musejí černoši být opět procentuelně zastoupeni, čili dělají rasisticky naopak příjmačky mezi sebou. Takový asiat s lepším průměrem než příjmutý černoch se nedostane na školu, protože musejí splnit rasové kvoty, i když celkově by naprostá většina neměla výsledkově šanci. A přitvrzuje se. Není to o začlenování do společnosti, ale o vyhrocování a o napětí mezi lidmi obecně. Kdo ví na co si zaháčkované vlády chystají půdu. Jedná se o dlouhodobější proces, kde významnou roli v nenápadném ovlivňování hraje Hollywood atd. ()

schluke

Výborný (domysli si zde několik dalších superlativ) pohled na začátky lidského seznamování s vesmírem. Pořádně jsem se do toho zažral až od půlky druhé série kdy to začlo mít pořádné grády :) Časová studená válka a boje s Xindy to hodně zvedli. Jediný co Enterprise musím vytknout je úvodní znělka... ta je fakt teda otřesná. ()

Jack_Henkel

i když se o TNG mluví jako o nedostižitelné sérii, dnes už je mi to taky zastaralé, momentálně sleduju tohle a tak nějak to baví víc ()

GejmronCZ

Hned se musím přiznat, že jsem se na tom stal asi závislým...To by nebyl takový problém, kdyby tolik nepodělali poslední díl 4. série (osobně nejslabší díl, neměli tam rvát už posádku Nový Generace, to byla kravina). Za mě tam měli hodit něco důstojnějšího a nakonec se měli T'pol s Tripem vzít ať už na Vulkánu nebo v nejznámějším skladišdi EST... Skladišti 2 či v jídelně. Hrozně se mi líbila ta primitivnost a jak museli všechno řešit mnohem důmyslněji než v ostatních ST. Tady museli opravdu všechno dělat ručně a ne se na to vykašlat než loď zaletí do doku. Mě se strašně moc líbil vztah Tripa a T'pol jak se vyvíjel po celé 4 série. Pokud by byla nějaká šance i po těch letech, že by byly další série navázané na tohle, tak to beru nahned. Nechci tu moc o tom říkat, pro ty co to neviděli, ale jejich vztah tam dělal zajímavou atmosféru a pak si jenom říkáte "OOOo ona mu udělala tohle a on jí tamto...." Podle těch charakterů to bylo vždycky obrovské :OOO Ani se mi nechce věřit, že to vůbec skončilo. Nevím, co bylo důvodem zastavení EST, ale je to obrovská škoda. Moc jsem chtěl vidět jak se ti dva vezmou. Taky do celého EST byla dobrým přínosem i Časová Studená Válka, která tomu vždy dodala ztracený směr a když bylo potřeba, tak se objevili Sulibani a trošku nám pozlobili posádku. Všechny díly (až na menší vyjímky z tohoto vesmíru) na sebe opravdu krásně navazují. Jen nevím jestli se mi to zdálo, ale v nějaké části 3. nebo 4. série se změnil dabér pro Travise, což pak jeho hlas vůbec neseděl k té postavě, škoda. Taky intro 3. a 4. série se mi nelíbí kvůli hudbě, která je tam dosti nudná nebo jak to říct...nevýrazná a rozvleklá....slaďák to je, to je to slovo. Mnohem lépe tam sedělo původní intro s ráznou hudbou. Každopádně...musím ještě vstřebat posledních 12 dílů, co jsem právě shlédl, ale ty už byly slabší. Nicméně na to budu vzpomínat v ještě lepším světle než kdysi a vždycky se mi vybaví T'Pol jak je spolu s Tripem, na to nezapomenu a už vůbec ne na to jak si ho dokázala udržet, když fakt chtěla a vypadalo to, že jí odejde. Mé hodnocení se nemění, BTW 201. koment :) Nakonec jestli tohle někdo čte, tak prosím jestli uvidíte někde známku toho, že by měla být další série EST, tak mi hned dejte vědět do pošty, děkuju mockrát. ()

blondboss

Jedná sa o záverečný seriál "zlatej éry" Star Treku, ktorou sa toto univerzum preslávilo a mená ako Picard, Kirk a v tomto prípade aj Archer sa stali synonymom objavovania. Tento seriál nás berie na úplný začiatok slávnych ciest vesmírom a hlavne v posledných dvoch sériách poodhaľuje základy existencie Spojenectva. Silné a zaujímavé diely tu striedali tie slabšie a výplnkové, ale v globále je Enterprise jeden z tých lepších seriálových počinov v rámci ST univerza. 75 % ()

Lina

V porovnání s ostatními Treky je tenhle velice solidní. Měl celkem slušné režiséry i scénáristy, kteří měli ještě fantazii (i když inspirace jsou tu občas jasné) a drželi se charakteru daného světa. Až na pár občasných pitominek odvedli dobrou práci. Tempo vyprávění je sice v prvních dvou řadách někdy zbytečně pomalé a efekty najdete jinde lepší, na rozpočet ovšem špatné nejsou (s tím Star Trek bohužel bojoval docela často) a už hodně daleko od papírových kulis v TOS. Enterprise je první lodí s warpem 5 připravená k tomu, aby lidé konečně začali zkoumat vesmír dál než za vlastním dvorkem. Podle Vulkanců sice pořád předčasně, ale vzhledem k okolnostem už tomu těžko můžou zabránit. Kapitán Archer tak mapuje části vesmíru, které jsou pro lidi nové, pro Vulkance ovšem dávno známé lokality. Hned v úvodu dojde na setkání s Klingony, potom se objevují další civilizace Treku včetně Andorianů. První dvě řady se drží spíš tradičních témat a jde víceméně o turistickou jízdu po okolních soustavách. Třetí řada je mnohem odvážnější a popisuje výpravu do neznáma kvůli odvrácení hrozby zničení Země. I čtvrtá řada je plná spousty zajímavých nápadů. Kromě setkání s augmenty a Borgy v ní dojde na události, po kterých se výrazně zlepší vztahy mezi lidmi a Vulkanci, a blížíme se už ke vzniku Federace. Co seriál přibrzdilo, byl kromě rozpočtu a kolísání kvality režie výběr herců pro posádku. Není to sice špatná sestava, zvlášť v porovnání s tragickou Discovery, jen si mezi nimi dost těžko najdete nějakého oblíbence. Doktor je aspoň zajímavý, ten zbytek vždycky tak napůl. Možná nejsympatičtější postavou je nakonec Andorian Shran Thy'lek, který se objeví v několika dílech, nejdřív jako protivník, potom jako Archerův přítel. ()

Little

Škoda přeškoda, že scénárista a producent Manny Coto přišel k seriálu tak pozdě. Enterprise skončila v nejlepším. První dvě série jsou rozehřívací, třetí a čtvrtá na nás hrnou jedno zajímavé dobrodružství za druhým. Jak by asi seriál dopadl, kdyby měl sedm sezón... ()

Dexter666

Začnem od konca. Posledná časť ma fakt dojala. Aj napriek tomu, že si svojím dejom prakticky uzatvorila cestu k ďalším pokračovaniam. Asi by sa mi to už nechcelo pozerať, keby som vedel, čo sa stane pred vznikom federácie...Teraz sa vrátim na začiatok. Seriálu ako takému som sa dlho vyhýbal - aj v čase, keď bežali na Sat.1 premiéry zároveň s Voyagerom, ktorý vtedy vrcholil. Nejako ma to nevedelo nikdy chytiť - pozrel som si zopár častí, ale vôbec ma to nechytilo. Seriál som si potom zaobstaral s dabbingom, ale napriek tomu trávil v šuplíku dobrý rok a pol. A je treba povedať, že moje obavy neboli neopodstatnené. Síce som počítal s tým, že pár prvých častí bude nudných, ale schématickosť mnohých časti prvých dvoch sérií (hlavne tej druhej), bola odradzujúca - časti ako Terra Nova, Bludná planeta, Zisk (námet - hotová kópia TNG časti, v ktorej sa Ferengi zmocnili Enterprise D), Tajemstvi oazy , Noc na ošetrovne, Nájezdníci , Sedmý, Pára nad hrncem a hlavne Rozsudek smrti (to bol vážne úbohy scenár) za veľa nestáli. V podstate to boli už skôr spracované námety s inou posádkou. Neznamená to, že by sa to ale epizódnym štýlom robiť nedalo - viď časti ako Drahý doktore, Raketoplán jedna, Osamělý hlas (fakt až skoro horor!), Konečná, Na obslužné lávce, Regenerace alebo Carbon Creek (naozaj dobrá produkcia a najväčšia haluz prvých dvoch sérií - záležitosť so suchým zipsom nemala chybu - niekde v týchto miestach si asi začali scenáristi uvedomovať, že nie je všetko treba brať až tak vážne, čo bolo iba dobré). Samozrejme, potom sú tu časti, ktoré sú dôležité pre celý seriál, lebo udalosti z nich ho celý pretkávajú. Ale až v tretej sérii sa naznačené rozbehne naplno. Tvorcovia sa rozhodli pre malý veľký experiment, ktorý sa naozaj podaril - dychberúca tretia séria rýchlo nechala zabudnúť na niektoré nudné epizódy spomínané vyššie. Posledná séria už nemohla niesť ďalšie monotematické bremeno, ale pre mňa ako Trekkieho malo z globálneho aspektu možno väčší význam, ako tá predchádzajúca. Scenáristicky krásne doplnila mnohé nezodpovedané otázky, ktoré vyplynuli z predchádzajúcich seriálov a takisto aj zo seriálu samotného (potešilo ma, že sa vrátili aj k Tholianom a Defiantovi!). Za bravúrne považujem hlavne takmer nemysliteľné dobré vykorčuľovanie z toho, ako vyzerajú Klingóni v TOSe (v DS9 časti Trials and Tribble-ations bolo síce niečo naznačené, ale veľmi málinko). In a Mirror, Darkly sa nátačala už asi v čase, keď tvorcovia vedeli, že seriál ďalej pokračovať nebude - bola to ale riadna haluz :-) Vzhľadom na vynikajúcu kvalitu druhej polovice seriálu a aj nie nemálo dobrých epizód v jej prvej polovici, dávam seriálu maximálne hodnotenie. A asi sa zo mňa stáva nadobro Trekkie, pretože už som takmer odhodlaný pustiť sa do TOSu a potom si osviežiť pamäť aj z TNG a DS9 :-) Navyše nemôžem jednoznačne povedať, ktorý seriál sa mi páči najviacej lebo každý z nich má svoje osobité čaro...Aj keď majú teraz tvorcovia prestávku aspoň do mája 2009, kedy má vyjsť jedenásty film, budem dúfať v ďalší dobrý seriál, ktorý zasa o niečo doplní mozaiku s názvom svet Star Treku. () (méně) (více)

grisos

Škoda, že má jen 4 série. Po vlažných prvních dvou sérií, i když jsou tam díly, které jsou výborné, našlapané třetí sérii a "back to roots" čtvrté seriál najednou končí a já se nemohu zbavit pocitu, že chcí více. Nu což, mám smůlu. ST:ENT je plnohodnotným členem rodiny seriálů ze světa Star Treku. Posádka si dokáže získat sympatie, dokonce i často otravný šéfinženýr. Jako příklad za všechny uvedu postavu šéflékaře Dr. Phloxe, ten je fakt COOL. Pravda, místy spíše připomíná zootechnika z pavilónu drobných savců, plazů, hmyzu a jiné havěti. Pro mně, jakožto fantastu a fandu Star Treku (ale jsem normální, Spockovy uši na e-bayi nesháním:) ), to byl příjemný střípek ze světa Gena Roddenberryho. Střípek, který doplnil toto univerzum minimálně o vysvětlení, proč Klingoni v ST:TOS vypadají jako banda přičmoudlých křupanů s nedostatečnou ústní hygienou. P.S. Dvoudíl "In a mirror, darkly" je perfektní příklad sebeironie a sebeparodie s vtipem a nadsázkou. Vše nelze brát vážně, a to asi mám na ST nejraději. ()

Czexx

Nejlepší scéna s dr. Phloxem ve 25. díle 1. série: "Nastavte kurz na Regulus. Maximální warp." :D Skvělý začátek celé příběhové linie - a to jsem si myslel, že Star Trek není nic pro mě :) ()

sasabetak

Již novější Star trek, kde se mnohem více bojuje a sřílí, ale není to vůbec špatné naopak je to velice solidní seriál. Ukázání jak to bylo před Kirkem je dobrý nápad, ale co si budeme namlouvat na starého pana Kirka, kde v každém druhém díle se mu roztrhne tričko a pan spock to pořád nemá. ()

Trinculo

Nejrozporuplnější série Star treku. Myslím, že jí potkal až příliš nemilosrdný osud než jí potkal měl. Technická stránka nezachránila postavy. Některé díly jdou opravdu tam, kam dosud nikdo jiný nevkročil (například ten ze Zombie Vulkánci v Delfské oblasti). Samozřejmě několik námětů je úspěšně recyklováno a dočkáme se taky položení základů některých prvků trekovského univerza (proč klingoni mají čela jaký mají, původ Data, Vulkánci a jejich vztah k jiným rasám). Jinak se na to dá dívat a myslím, že i tato série se dočká uznání. ()

Etherium

Je to modernejšie, pohľadnejšie, vyspelejšie a nariek tomu je to slabšie ako Post TNG seriály. A prečo? Atmosféra nie je taká, a dosť to brzdilo to, že je to v minulosti, a už viete, že človek sa už dávno vydal tam, kde sa ešte nevydal. Hodnotenie u mňa zdvíha celá tretia sezóna ako jeden veľký príbeh o záchrane zeme. ()

gpx

Nejsem žádnej Star Trek geek, ale za komančů jsem celkem pravidelně sledoval první řadu (na ORF), takže můžu srovnávat. 1. Efekty jsou v Enterprise fakt lepší (gratuluju), 2.hlavní šťáva v první sérii byla víc animální než klučičí dívčina z Enterprise, 3. scénář je podobně blbej, 4.dialogy v Enterprise jsou méně toporné. Hm, zdá se, že Enterprise tenhle mini souboj vyhrál. Ale pokud máte rádi hard core absurdity, pusťtě si radši první řadu. ()

1mikeF

Nápadově je to v pohodě a líbí se mi to, ale ta posádka... kapitán je v pohodě a T´Pol a Phlox jsou fajn, ale zbytek je jako hvězdná pěchota SuperStar s generálem Charlesem Tuckerem, kterého měli vysadit na první planetě... ()

Waladorf

Asi nejlepší na tomto seriálu je úvodní melodie... :-) Ale vážně... Jde o seriál s docela dobrými efekty, sitcomovým základem, který se jako všechny Star-Treky zaměřuje na poznávání nových ras a pomáhání jim... Co mi ale velice ničí požitek z jinak dost pohodového seriálu je občasná nesmyslnost dějových reálií (např. tři mimozemšťani, tupí jak poleno, přeberou sami celou Enterprise...nebo - a to mě žere u všech Star-Treků krom Voyageru, které jsem viděl- nesmyslné plýtvání zdroji na již objevenou galxii, bez cíle získání zdrojů či technologií, jde jen o navázání dobrých kontaktů...) Každopádně, že jsem tak úplně nepochopil základní myšlenku tohoto díla mě neopravňuje snižovat hodnocení... ()

kramatos

Přes počáteční nevoli seriál sledovat (obsazení mi přišlo divné, CGI mi přišlo divné), považuji nakonec Enterprise za jeden z nejlepších seriálů. ()

Dacsus

Uff, toto že je Star Trek? Stupídne dialógy, kapitán prednášajúci jednu "perlu" za druhou, a chovajúci sa jak malé diťa (tak sa tam chová väčšina osadenstva - zrejme to má byť povzbudenie pre bežného amerického retarda, že aj jeho potomstvo bude mať šancu stať sa astronautom), jediné dva stráviteľné charaktery sú T'Pol a Phlox. Strašné niečo, s TNG sa to nemôže nielenže rovnať, ale ani sa to nikdy k TNG nepriblížilo na vzdialenosť nie kvadrantu, ale ani len najbližšej susednej galaxie (videné prvé dve série)... Seriózne, je to stupídnejšie ako Star Wars, a to je už čo povedať... ()

PeteBuck

Od začiatku som bol k tomuto seriálu trochu skeptický. Možno to bolo tým, že pre mňa Star Trek proste začal Kirkom a akosi som nezniesol, že sa to presunie na niekoho iného. Začalo to slušne, ale potom to akosi prestalo fungovať. Prvá a druhá séria sa dala, ale tretia séria, nech už bola akokoľvek napínavá, akčná a zaujímavá, od Star Treku to malo ďaleko. Proste to šlo mimo toho, o čom bol Star Trek hlavne. A štvrtá vznikla vyslovene na základe želania fanúšikov a tak to aj vyzeralo. Dojili sa témy ešte z pôvodných sérií (augmenti, alternatívny vesmír) či z novej generácie (objavenie sa Dr. Sunga) atď. Ale aby som nebol k tomuto seriálu nespravodlivý, spravený bol parádne, herci slušní (hlavne kpt. Archer), triky pekné, niektoré epizódy boli fakt zábavné (tehotný Trip), ale celkovo je to najslabší Star Trek, aký bol natočený. Revízia komentáru po 4 rokoch: Beriem späť. Discovery je sračka a najhorší Star Trek ever, Enterprise je o level či dva vyššie. ()

Atten

Když se ve čtvrté sérii objeví ta rocková skupina namachrovanejch puberťáků z roku 1980, co si řikají Augmenti, úplně to zkazí celej zážitek ze seriálu a celý to pak jde kamsi do hajzlu. Prve mě trochu mrzelo, že to má jen čtyři řady, ale teď je mi jasný, že to mělo raději skončit už tou třetí... Oprava: Posledních pár epizod to přeci jen zachránilo :) ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell