Star Trek: Enterprise

USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (více)

Série(4) / Epizody(97)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiální text distributora)

Hanz_knife

Považuju se za takového utralight trekieho, přesto se mi Enterprise strašně líbí. Děj krásně odsýpá, interiéry lodi jsou dobře udělané a postavy mi jsou sympatické. Někdy to má vtip, někdy napětí a hutnou atmosféru. S povděkem jsem taky přijal mnoho "vsuvek" do seriálu, které vysvětlují věci jako změna vzhledu klingonů, borgové, kontakt s romulany... Tenhle seriál se prostě snažil stavět další patra na již postaveném místo boření základů a myslím, že se to náramně povedlo. ()

Kakashi_kage

Původně mi to přišlo jako klasický Star Trek s lepšími triky. Ovšem v okamžiku , kdy se první Enterprise ve třetí serii stěhuje do Delfské oblasti dostává seriál koňskou dávku hormonů a válcuje většinu svých předchůdců. Pár dílů to trvá, ale nakonec se z toho vyklube alespoň pro mě nejlepší seriál ze světa Star Treku. Kde vás je vytáčí jen nespočet fillerů. Tušili jste, že suchej zip vynalezli na Vulcanu? ()

JindraLne

Upřímně mi první dvě série nesedly. Ano, bylo tam pár skvělých dílů, ale zbytek mi prostě nesedl. Pak jsem byl ale rád, že jsem to překopal, protože na konci druhé série se to láme a třetí série je pak se vzájemně navazujícími epizodami a uceleným dějem okolo Xindů skvělá. Ta čtvrtá už je pak s několika dvoj- a trojepizodami jednou z nejlepších vůbec ve Star Treku, kdy se vysvětlí hromada věcí z předchozích seriálů (spojenectví Vulkánců a lidí, původ Data, Khan, klingonská plochá čela v TOS a graduje to zrcadlovým vesmírem a založením Federace). Jen škoda, že to tou čtvrtou taky skončilo, protože pořad tu byl ohromný potenciál a dodnes Enterprise beru jako nejnedoceněnější Star Trek seriál obecně. ()

Tealc_EU

Tento nový Star Trek, který měl premiéru v září 2001 nás přivádí na úplný začátek vzniku Federace planet. Takže se octneme ještě před dějem prvního seriálu Star Trek z roku 1966 z kapitánem Kirkem. Je rok 2151 a země právě dokončila svoji první vesmírnou loď Enterprise NX-01 Kapitánem je jmenován Jonathan Archer /Scott Bakula/ který se svoji posádkou vyráží na svoji misi. Seriál má celkem 98 dílů rozdělené do 4 sérii. ()

LordMalak

Abych neopakoval, co už tu jednou zaznělo, tak jen dodám, že poslední díl fakt nemusel být takový, jaký je - titulky, scéna z můstku a pak se tam najednou ukáže R..!? Co se to děje!? Jistě, muselo se najít nějaké zakončení, ale takhle... Každopádně, skvělá a sympatická posádka (i dabing se mi líbil), což nebývá vždy zvykem a zajímavý děj (i když některé díly byly nudnější). Jednoduše, doporučuji. Doufám, že AXN tento seriál zopakuje. A pokud ne, a koupí jej jiná TV stanice, snad se nebude předělávat dabing... ()

severus

Předně podotýkám, že mám rád sci fi. Tento Star trek je úplně jiný než ostatní. Triky jsou samozřejmně mnohem lepší. Liší se hlavně děj. Postavy tu nejsou tak papírové, akce je tu mnohem více, celé to působí víc skutečněji. Samozřejmě tu jsou i ptákovinové díly a hlavně spousta zbytečných keců o nenahraditelnosti kapitána ve vesmírném dějepise, ale tam kde se necestuje časem je to nářez. Hlavně třetí a čtvtá řada. Hlavně Vulkánci tu působí plastičtěji, než kdykoliv předtím. Ale hlavně si mě získala modrá tykadla Jeffreyho Combse. Ti Andoriani jsou fakt skvělí. ()

Muňa

Nebojím se říct nejlepší Star Trek seriál. Až teď jsem přišel na to, proč už se mi Star Trek seriály poslední dobou moc nelíbily (ale jako malej jsem je žral) - jsou sterilní. Nová generace je fakt strašně nudná v porovnání s tímhle (což dokazují poslední filmy, další už bude zas s Kirkem). Postavám je v Enterprise dovoleno ukázat více svoji osobnost, každá je jiná. Picardovci jsou, i když je mám rád, zaprdlí důchodci. Další věc je, že to má příběhovou linku táhnoucí se celým seriálem. U jiných Star Treků jste si mohli být +- jisti, že na konci se všecko vrátí do normálu. Tady se ale může stát cokoli a jste svědky zásadních událostí historie Federace. Neříkám, že zápletky jsou nějak excelentní, dost často je to naivní (kterej Star Trek ale není). Ale tady jsem měl pocit, že jsem se s postavama fakt sžil. Taky dělají chyby jako my, taky mají svoje potřeby. Strašně mi připomínali (chováním) Kirkovu posádku z filmů. Pokud se tenhle trend ve Star Treku udrží, tak budu velmi rád (i když to prej za oceánem moc nepochodilo). Tohle mě strašně natěšilo na novej film s Kirkem, snad se vrací staré časy :) ()

Allein4

Naprosto výtečný seriál...první dvě série nevypadaly špatně, ale nijak zvlášť to nevybočovalo ze Stratrekovských průměrů...ale závěr druhé sezóny a celá třetí je neskutečně strhující, nedokázal jsem se od toho odlepit. Čtvrtá série nezačala nic moc, ale tenhle ST na sebe nenechal dlouho čekat a už zase to od nějakého pátého, šestého dílu poslední sezóny parádně jede. Škoda, že to nemá sérií více (to je asi jediná věc, kterou bych Enterprise vytknul). ()

Yeah(c)

Naprosto fantastické představení toho, jak vlastně celej ten Star Trek a jeho první mezihvězdné lety začaly. Tenhle seriál dělali srdcem, nikoliv představou budoucího obsahu peněženky. Nádherné udělané první krůčky a vysvětlení prakticky téměř ke všem "stnadardum" na které jsme v budoucnu zvyklí... od prvních kontaktů, přes první pokusy se silovým polem atp atp. Škoda opravdu slabého úvodního dvojdílu, každopádně zbytek je práce nadšenců. Charakteristika seriálu jsou vymazlený kulisy. ()

Tomulka

( Po shlédnutí třech serií) I přes to, že star trek by si zasloužil vždycky pět hvězdiček musím říci, že některé díly jsou tak slabé, že se fakt nedá dát plný počet. Největším sklamáním pro mně je však vyobrazení vulkánců (všech, nejen T-Pol) a také klingoni jsou zde až na světlé vyjímky hrozní. Zato však některé ostatní rasy na které jsem neměl tu čest zatím narazit :) se tvůrcum hodně povedly. Nejlepším pro serií jsou však dobrodružství v defské oblasti. Na čvrtou řadu jsem zvědav. ()

SnOuWeX

Nikdy jsme nebyl fanouškem Star Treku, ale Sci - Fi mám hodně rád. A i když tam jsou naprosté nelogičnosti (proč snad na každou průzkumnou misi letí kapitán, zástupce kapitána, hlavní technik a atd. co kdyby náhodou o všechny přišli??) jsem ochotný se přes to přenést a užívat si tuhle podívanou. Baví mne to, a rád se na Enterprise kdykoli podívám. Po zhlédnutí všech čtyřech řad zvedám hodnocení. Enterprise mne opravdu přirostla k srdci a mrzí mne její konec, nakonec jsem se smířil s tím že, kapitán je nejvíc nejlepší hrdina a přestala mi vadit i nafoukaná Tˇpol a ku podivu se stala i mojí nejoblíbenější postavou. !!!SPOILER!!! Jen nechápu smrt Tripa v posledním díle a jeho rozchod s T´pol. ()

Venus7

První řada: 3 hvězdy, druhá řada: 3 hvězdy, třetí a čtvrtá řada: teprv se uvidí, snažím se být optimistická. Tedy celkově zatím nic moc. Moc akční, málo psychologický nebo spíš málo tajemný... Kolikrát byl začátek nějakého dílu zajímavý, napínavý, člověk čeká, co se z toho vyvine... a bác! Zase střílečka! Tak to fakt ne, tím spíš, že současně s tímto seriálem dávají i Novou generaci a mám srovnání. Tam, kde to Picard řeší hlavou, tam to Archer řeší bitkou (ono to třeba ani jinak řešit - díky scénáristům - nejde, ale můj šálek kávy to není). Navíc některé díly dost prázdné a celkem o ničem, taková vata, občas vykrádačka starších Star treků. Fór se suchým zipem byl ovšem docela dobrý a kolikrát si při použití suchého zipu vzpomenu na T´polinu prababičku (nebo snad babičku, oni žijí proklatě dlouho). Herecké obsazení mě vůbec nenadchlo, snad až na kapitána a vulkánku. ----------------------------------------------------------------------- Po skončení celého seriálu: kdybych měla hodnotit stručně, tak by to bylo pouze "bída". A když podrobněji, tak asi takhle: ve třetí řadě se seriál, pravda, trochu rozjel. Dobře, byly to lepší 3 hvězdy, možná skoro 4, ale "parádní jízda" a zázrak se nekonal, triky pěkné. 4. řada mě vyloženě zklamala. A to tak, že velmi. U čtvrté řady už jsem se opravdu nudila a už mi bylo celkem jedno, jak všechno a všichni dopadnou. Na seriál lze nahlížet ze dvou hledisek. 1. jako (nějaký) sci-fi seriál nebo 2. jako jeden ze seriálů Star Treku. A právě to, že se Enterprise hlásí k fenoménu Star Trek, nějak nemohu překousnout. Je zde pošlapáno snad všechno, co dělá Star Trek Star Trekem. Gene Roddenberry se musí v hrobě obracet! S předchozími Star Treky tento seriál spojují snad jen Vulkánci, Klingoni a název vesmírné lodi. Blíž to má snad ke Stargate než ke Star Treku (viz vojáci na lodi, neustálé bitky...). Jasně, počátky dobývání dalekého vesmíru by nemusely být jednoduché, ale tohle (PRO MĚ!) není ST. Další ránu tomu dala úvodní znělka, kterou navíc, mám pocit, od 3. řady trochu, abych tak řekla, zcajdáčkovatěli. Ne, tohle fakt ne! Takže pro mě těžké zklamání a když k tomu přičtu nesympatické osazenstvo Enterprise, tak musím snížit celkové hodnocení, ačkoliv bych jinak, kdyby to nebyl jeden ze ST, možná tak přísná nebyla. Jsem docela ráda, že měl seriál jen 4 řady, protože takhle prznit legendu je prasárna. Chtěla jsem vidět Star Trek, ne jakýsi akčňák na pokračování, ale nejspíš se to bude líbit mladší generaci a těm, kterým předchozí Star Trek seriály nic neříkají. ()

mujotec

Mám rád Star Trek, dobrodružství, občas (pseudo)věda, nějaká morální dilemata, sympatická posádka a td., ale tohle je špatně, s touhle posádkou bych nejel ani do Berouna, silikonová vulkánka, kapitán bez charisma (stejně tak zbrojní důstojník), celkově plechové postavy, bez humoru, s naprosto příšernými dialogy,...nemluvím o výpravě a efektech, to je kapitola sama pro sebe. Promarněná šance. ()

tulen

Star Trek mi vždycky přisel poněkud přihlouplej, ale na tohle se kupodivu docela dá koukat (samozřejmě taky jen pro pobavení). ()

IsaacClarke

Star Trek s dobrými efekty, akcí, atmosférou oběvitelského nadšení, obstojnými vojáky ale bez trapných uniforem, červených triček a jiných klišé (ale pár jich zůstalo, k těm později) Postavy sympatické, NX1-Enterprise je cool, a začátky technologií a zápletek Star Treku a to vše v podání stravitelném pro ne trekkieho. První dvě série rozjezd, třetí bomba, a čtvrtá měla slušně zaděláno na rozjezd další epické jízdy (Romulanských válek) v podobě páte série která bohužel nikdy nepřijde. Kruci! Pokud nemáte rádi ST kvůli přitepleným uniformám a absolutní absence vojenského myšlení a inteligence tak vám Enterprise udělý radost, byť mnoha klišé se v rámci kontinuity universa vyhnout nemohli. Bohužel jsou to zrovna vybuchující můstky a mimozemštani co vypadaj jak lidi. Bohužel, i s těmito klišé byl seriál asi málo Trekkie když měl jen 4 sezóny. Ach jo. ()

Terminator666

Zajímavý, různorodý seriál. Který jako jeden z mála popisuje těžké období dobývání vesmíru. Všude je cítit nadšení z objevů. Každý člen posádky má jedinečný charakter a to vše je podáno nenáročnou formou, že si seriál oblíbí po chvíli i ten, kdo nemá větší zkušenosti se světem Star Treku. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell