Star Trek: Enterprise

USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (více)

Série(4) / Epizody(97)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiální text distributora)

štófy

skvěle vymyšlený příběh na téma jak to všechno začalo.Úžasně temné napínavé díly,kterých jsme se dočkali ve třetí sérii,nemají ve starších star trecích zastoupení.V seriálu je i pár výborných narážek pro nás,fanoušky ST sérií :) ()

PB2

Ehm, pokud je vám 15 a už jste vyrostli z Herkula a Xeny (nebo na co se dnešní mládež dívá) a chcete Star Trek, asi se Vám to bude líbit, pokud už Vám 15 není a chcete Star Trek, líbit se Vám to nebude a pusťte si Novou Generaci. Tohle je ST pro mládež, je to pěkné, barevné, hýbe se to, efekty neurazí, ale děj je většinou plytký a stupidní. A jako každého druhého, i mě znechutila ta písnička ve znělce. ()

RedRose

První dvě sezóny se jmenovaly pouze "Enterprise" a až třetí a čtvrtá se už jmenovaly (pravděpodobně po nátlaku trekkies) "Star Trek Enterprise". A podle mého názoru to mělo zůstat bez slov "Star Trek"! Důvod je naprosto jednoduchý... Genem Roddenberrym velmi propracovaný dějepis historie světa Star Treku se datuje od let 1992 až 1996 kdy proběhly na planetě Zemi Eugenické války a naplno se rozjely rokem 2061 kdy Zefram Cochrane vynalezl Warpový pohon... Všechny filmy a seriály Star Treku se tedy držely stejných dějin od roku 1992 až po rok 2371 kdy byla vypuštěna a ztracena loď USS Voyager... Podotýkám, že to bylo 5 seriálů (3 z nich sedmi sezónní) a 10 filmů natočených od roku 1966 až do roku 2002... V těchto dějinách se píše (a v seriálech a filmech je to obecně známý fakt), že v roce 2245 je vypuštěna loď Enterprise, třída Constitution, první toho jména ve Hvězdné Flotile, číslo v registru NCC-1701. Její první kapitán, Robert T. April, se s ní vydává na první pět let trvající misi. Následným kapitánem Enterprise byl Cristopher Pike, poté James Tiberius Kirk a dál už to všichni známe... O kapitánovi Archerovi, nebo lodi Enterprise s kódovým označením NX-01 není v dějepise Star Treku ani slovo (je zmiňován až v novodobých filmech po resetu celé časové línie) a dá se najít ještě hromada dalších historických chyb ohledně druhů, které už měli znát, nebo které ještě neznali a tak podobně... Přitom stačilo jen velmi málo! Použít správná jména a lehce opravit scénáře a svět Star Treku by zase byl krásný jako dřív... Když pominu všechno to co jsem napsal, musím seriál i jako trekkie hodnotit víc než jen kladně!! Kvalitativně se usazuje těsně za ST-VOY a před ST-DS9!! Myslím, že ať budou nové seriály jakkoliv dobré a skvěle natočené, tak před původní ST-TOS a ST-TNG se nemají šanci dostat... ST-ENT: 89% ()

Lavinia

První dvě série velmi epizoidní a průměrné, od 4 konečně se zápletkou, nejprve zdlouhavou, poté v 5 již několik zápletek a pokračování, vždy akční a poutavé. Doporučuji. ()

froid

Podle mě nejlepší startrek. A proč? O dost lepší efekty. Postavy jsou daleko více propracované. Andoriani a jejich tykadla jsou skvělí. Studená časová válka mi připadla otravná, ale i té sem přišel na chut'. Nejlepší je asi 3 série. ()

Scelleton

Možná se mi to jen zdá, ale všechny Star Treky mají, mimo jiné, jedno společné - a to je slabý pilot. Nepamatuji si jediný pilotní díl, který by mě opravdu bavil. Tento seriál není výjimkou, ale i zde přijde brzy zlepšení a seriál se rozjede tam, kam se dosud nikdo nevydal. Za třetí sérií musím dát pátou hvězdu.| 1. série - 90% | 2. série - 90% | 3. série - 100% | 4. série - 90% | ()

bloody21

nejlepší je T'pol :D už mě z těch vulkánců hrabe :D první serie 5*, druhá je už slabší..nevím konce jsou takové odfláknuté, někdy děj dojde do šílených extrému a já si říkám, proč to takto hrotí...a když už to vyhrotí, tak z ničeho nic to dopadne dobře 4 minuty před koncem... ()

Mabfred

V něčem možná nejstartrekovější star trek :-) Příjde mi, že nejlépe vystihuje esenci objevování a dobrodružství ve vesmíru. ()

Murysek

Seriál mě bavil, má dobré příběhy i obsazení. Ale i když pominu hroznou znělku, který provází celým seriálem, některé slabší díly a naprosto debilní dvojdíl "V zemi za zrcadlem" ve čtvrté sérii, tak na pět hvězdiček se prostě nevyškrábe. Myslím, že za více než 30 let své existence se již mohlo investovat do uvěřitelnějších rekvizit, cokoliv, co nebyl hrneček a vzal to někdo do ruky, tak bylo jen nějaké blikátko/pípátko, kterému jsem nevěřil ani to blikání a pípání a některé věci dokonce působí až jako papírové modely. ()

mrclTV

Poznatok z prvej časti: páči sa mi nápad umiestniť dej tohto seriálu niekde medzi let Zeframa Cochrana a slávnou päťročnicou kapitána Kirka. Človek by si myslel, že tvorcom pomaly začnú dochádzať nápady, ale sledovať osudy posádky pri prvých kontaktoch s Klingónmi a ďalšími starými známymi zo ST univerza má solídny potenciál zaujať. Čo povedať k posádke - celkom sympatická, hlavne kapitán je vtipný a pohotový "správňák" (ako inak) no ale pri ostatných postavých tvorcovia išli na istotu, sú tak nejak všedné a bezpohlavné. Černoch je za nadšeného mladíka, Vulkánka je zase tradične "studený čumák"a inak sa obsadenie viac opísať ani nedá. Ani po polovici prvej série vlastne neviem ako sa členovia posádky volajú, vyzerajú a správajú sa všetci rovnako, sú bez výraznejších charakterových rysov. Delím ich iba na Angličana, toho druhého, černocha a Joshi. A samozrejme kapitán Archer a T'Pol. Iba doktor je postava, ktorá sa mi celkovo výraznejšie nepozdáva. Nenašiel som si k nemu cestu. A čo sa mi vyslovene nepáči, je hudobná znelka pri úvodných a záverečných titulkoch - niečo hrozné, čo mi trhá uši. Poďme sa pozrieť na jednotlivé série: Prvá séria - No, asi som mal od seriálu vysoké očakávania, ale nie je nijak špeciálne zaujímavá. Niečo medzi 2 a 3*, pričom smerujem skôr k 2. Žiadna časť ma nezaujala. Nepáči sa mi ako seriál pohŕda so zabehnutými koľajami ST univerza (a celkovo ide proti elementárnej logike) - To, že Archer pri výsadku nepostupuje podľa Prime Directive je jedna vec (veď v tom čase ešte nebola vytvorená), ale to, že vedľajšej postave zo stredovekého obdobia vyrozpráva celý príbeh pozemšťanov za asi dve sekundy filmového času a tá postava je s tým úplne v pohode stotožnená, je už vec druhá. Alebo sledovanie tvarí ľudí na povrchu z orbitu, to je ako čítanie ŠPZetiek v CSI Miami :D (nejde o priblíženie, ale o uhol) Takéto zjednodušovanie a čierne diery v seriáli dávaju facky predchádzajúcim projektom. Toto by sa v TNG nikdy nestalo. A ako bonus, ani tu nesmú chýbať časti s Ferengami, ktoré sú samozrejme hrozné a navyše popierajú fakt, že Ferengovia sa prvýkrát objavili až v čase TNG! Druhá séria - bez zmeny. Či dokonca horšie - epizóda A night in a Sickbay má úplne prihlúplu zápletku (40 minút úplných zbytočností a prázdnej vaty). Stále rovnako nevýrazné posedenie, vďaka bohu za vynález zrýchleného prehrávania. Ani hlavná zápletka nie je podľa mojho gusta. Príliš prekombinovaná a plná paradoxov zo seriálu robí ťažkopádny neatraktívny kšunt. V závere série sa nájde zopár svetlých momentov a na plátno dokonca prídu Borgovia (čo teda ťažko-preťažko tvorcovia skombinovali do dejovej línie), ale ani táto časť nie je zázrak. Tretia séria - V tretej sérii sa obmenil celkový koncept seriálu, z bezcieľneho vandrovania po galaxii sa upustilo a pridal sa nový ucelený dej - naháňanie nových nepriateľov Xindiov. A seriál sa nepatrne zlepšil, má to už tú správnu Trekkie atmosféru, ale jednotlivé epizódy sú stále rovnako "kvalitné" ako doteraz. Tretia séria končí, bohužial musím trochu zaspoilovať, asi najtrápnejším dejovým zvratom, aký som kedy videl. Bol som naštvaný a zároveň som vybuchol od smiechu, bizarná situácia. Keby som to pozeral "naživo" v telke, asi by príjmač letel z okna.... Štvrtá séria - Samozrejme pokračuje v trende z konca predošlej série. Človek sa potom ani nečuduje, prečo seriál skončil po 4 sériách :D Štýl seriálu sa ale opäť zmenil, na rozdiel od predchádzajúcej série, kde sme sledovali jednu zápletu po celé trvanie sezóny, tu sme svedkami série kratších príbehov. Miestami by som štvrtej sérii dal 3*, lebo sa mi zdá na prekvapenie snáď najlepšia zo všetkych, ale na svoju nekvalitu seriál upozorňuje pričasto. Myslel som si, že alternatívny "temný" vesmír skončil v ére DS9, ale aj tu sa pozrieme (dokonca v špeciáli), ako vyzerá Enterprise ako vojenská darebácka loď. Strašne/Strašné. Záverečne zhodnotenie - Aj keď sa Enterprise príležitostne snaží otvoriť náročnejšie témy (pár častí v poslednej štvrtine tretej série a pár zo 4-tej má celkom potenciál), poväčšinou som si hovoril, prečo s týmto podpriemerným seriálom zabíjam čas. Moje tušenie, že STE by mohol byť najlepším seriálom, bolo úplne mylné, je pravým opakom. PS: Ale úplne poslednej časti dávam palec hore za šikovnú kreativitu a peknú rozlúčku na úrovni :) () (méně) (více)

RedEagleSK

Filmová a seriálová prapodivná serie Star Trek je zhruba něco takového jako italské soft erotické filmy z 80-tých let, ve kterých vidíte pouze to jak se dva nazí kudrnatí pičusové rozumu mdlého natřásají a vzdychají, přičemž kdyby jste dopředu nevěděli že se má jednat o erotický film, mysleli by jste si že se jedná o dva nudisty kteří dostali na nuda pláži epileptický záchvat. Tož mdlé universum Star Treku je také jakýmsi soft scifi, které mne (stejně jako uživatelé čsfd) vždycky dokázalo rozesmát svou naivitou, dětinskostí, mírnou absurdností a scenáristických kotrmelců. Ku příkladu, v roce 1944 nacistické Německo ovládá část Spojených států, včetně New Yorku, načež již v roce 1961 Prezident John F. Kennedy pronáší později frázi o úkolu dostat se na Měsíc a nikde není vysvětleno co se vlastně stalo s němci. Nebo vtipné je také to že po 27 let trvající třetí světové válce je lidstvo víceméně v pořádku a již 10 let po válce vysílá první loď do vesmíru. Ale mrdejme na to jak čeští politici na své občany a pojdmě se podívat na zoubek tomuto konkrétnímu seriálu. V roce 2151 se admirál hvězdné flotily, říkejme mu třeba Jehuda von Auschwitz, rozhodne že vyšle na průzkum vesmíru vesmírnou loď Enterprise PG-13. Její nosatý kapitán Jonathan Šábes Izraelovič který již od dětství touží chcípnout na nějaké vzdálené planetě se ujímá úkolu jí velet. Ačkoli je Jonathan již dospělý, dětská naivita, nebetyční hloupost a fanatické sluníčkářství mu nejen že zůstali, ale navíc zmutovali v obludné rozměry. Tím pádem kapitán téměř chcípne již na své první misi, a i Enterprise je téměř zničena již na své první misi. Vám je tudiž hned jasné že lepším kapitánem lodi by byl i slintajíci imbecil s charismem skalpované veverky. Kapitánu Izraelovičovi kromě tuctu nevýrazných řiťopichů (ne)úspěšně sekunduje frigidní vulkánská píča která jediná působí v seriálu reálně, páč všímavému divákovi silně připomíná dnešní frigidní hyperemancipované pozemské ženy 21. století. Nehomosexuální menšině na palubě lodi stejně tak jako divákům, tak pohled na její nepřetržitě vztýčené kozy způsobuje kontinuální deprese způsobené akutní sexuální frustraci. Což je možná jeden z důvodů proč se posádka lodi Enterprise PG-13 nedokáže na nic soustředit a ladně a s grácií sobě vlastní se nepřetržitě přesouvá z jednoho zhoubného průseru do druhého. Seriál je zcela neškodný a klidně ho můžete sledovat i se svým 5-ti letým autistickým synkem, páč ač jsou kozy frigídní vulkánky gigantické, nikdy neuvidíte ani pouhou bradavku, stejně tak jak nikdy neuvidíte ani kvapku krve. Navíc váš synek seriál zcela jistě ocění, protože i na scénáři tohoto seriálu se také musel podílet autista. Tož pokud se nudíte jako čerstvý vysokoškolský absolvent na úřadu práce, klidně na to s rukou v kalhotech a dildem v prdeli čumte, ač nemohu se ubránit dojmu že amatérsky provedena vosková depilace okolí análního věnce nebo kopulace s cigánským prostitutem na václaváku je lépe využitým časem, než li sledování tohoto naivního soft scifi. Dal bych dvě hvězdy ale nebudu taková spičená hňida a jednu dávám navíc za úvodni znělku seriálu. () (méně) (více)

subic

Podle mě ten nejlepší seriál ze světa Star Trek a do roku 2017 byl taky poslední. Já se na něj velmi rád někdy znovu podívám. Když jsem se na něj začátkem tisíciletí díval, tak na mě působil tam moc, že jsem si říkal ANO, takhle nějak by to v tom 22. století mohlo být. ()

kubas369

8/10. Dobrý sci-fi, dobrý Star trek. Největší plus je zasazení do před federačního období. Největší minus obsazení, kromě hlavní trojice kapitán/vědecký důstojník/šéfinženýr je zbytek fakt marný, lodní doktor čestná výjimka. ()

axik

Star Trek Enterprise je úspěšným pokračovatelem Voyageru a NG, pričemž Scott Bakula je výborný. Příběhy jsou něco mezi původní StarTrekem a Next Generation. Propracovaná je politická situace (Země - Vulkán - Klingon - Antariané - Orioňané), strategie a diplomacie, vizuální efekty jsou slušné, i když občas poněkud nerealistické. Nesnáším díly o cestování časem do minulosti, bohužel i ENterprise je jich plná. V 3. sérii dojde k velkému útoku jednoho strašlivého druhu na Zemi... víc ale neprozradím. Zasloužené 4 hvězdy. I když vznikly jen 4 série, přesto to stojí za to. Třeba se u nás taky za 10 let odvysílá.... Shrnuti: Zhruba stejna uroven jako Voyager, lepsi nez TNG a DSN. Doporucuji vsem fanum... ale i nefanum. Cpt. Archer a T'Pol s Tripem, charismaticky Flox, dokonce si zahral i detektiv Sikes... hadejte z ceho a hadejte koho. ()

ugly_joe

Viem, znie to divne, ale je to celé príliš akčné. Tam, kde iné série stavajú na nápade a psychológii postáv, narvali scenáristi akčné prestrelky. Bez nich má každý diel tak 15 minút čistého času. Nebyť pár vychytáviek pre fajnšmekrov, išiel by som dokonca na dve hviezdy. Import tínedžerských hovadín do Star Treku mi totiž vadí viac, ako v inej filmovej produkcii, tam som si už zvykol, tu je to na Španielsku inkvizíciu. ()

Plague.

Ale hodnocení je bráno jako hodnocení seriálu. Jelikož se nejedná o Star Trek, tak by jako hodnocení ST serie měl dostat tak max 1* ()

M1K0

Tretia a štvrtá séria sú lepšie ako predchádzajúce dve série, škoda že ho nedotočili do konca a s poriadnym záverom. Voyager a Nová Generácia sú lepšie ()

Diskomuz

Velmi příjemný seriál, který pobaví :) Pouze na konci jsem koukal s otevřenou hubou nad vyřešení vztahu mezi T'Pol a trochu přitroublým Tripem (že by byl na tripu?), která nemá překonání......tak dlouho jsem se nezasmál ..... XD ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell