Útěk z vězení

• USA Prison Break (více)
USA, (2005–2017), 63 h 43 min (Minutáž: 42–55 min)

Tvůrci:

Paul Scheuring

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(5) / Epizody(90)

Juuroo

Prvá séria úplne dokonalá. Druhá a tretia už o niečo slabšie, ale stále vynikajúce a aj opakovane pozerateľné. Štvrtá je už štandardné seriálové umieranie a hranie sa s divákmi na to, že dokedy ich to asi bude baviť. 5* je samozrejme pre prvé tri série, poslednú nepozerať, je to márne. ()

mathes

První série je naprosto fenomální a hraničí s dokonalostí. Skvěle napsané (a hlavně zahrané) vedlejší postavy. Druhá série je ještě docela fajn a pořád to má spád a víceméně to dává to smysl (i když jsou tam místy úlety). Třetí série je naprosto retardovanej bullshit a absolutně nedává smysl. tl;dr - podívejte se na první série, pokud budete chtít vědět "co bylo dál" podívejte se na druhou a pak seriál opusťte. ()

hwnd

Jak píše většina ostatních, tak hodnotit jako celek se nedá nebo velmi přísně. Takže jednotlivě. Seriál jsem v době slávy neviděl a od sledování mě dlouho odrazovaly právě ty komentáře na téma sestupná kvalita. SO1 75%: opravdový útěk z vězení, Michael se nechá zavřít, aby z basy vytáhl svého bráchu Lincolna. Má brutálně propracovanej plán a jde do toho. Uznávám, že seriál má spád a často napětí. Na druhou stranu, pokud divák nevypnul úplně mozek, je vidět celá řada šťastných náhod, bez kterých by prostě zůstali s celým slavným plánem hned na začátku. Jen to, že se dostane do stejné basy (kterou náhodou projektoval) a samozřejmě do té správné cely, pak mě bralo, jak si odsouzenec z cely smrti trajdá, kde jen to jde. Tetování samozřejmě, no nevím, nevím, jestli by to takhle šlo zamaskovat, ale zrovna tohle jsem odpustil jako autorskou licenci. A dalo by se jmenovat dál, ale jako celek to docela funguje, ikdyž je to logicky děravý jak řešeto. Začátek zbytečně natahovaný, správný spád to má až někde v druhé půlce, takže dílů mohlo být i méně. Spíše se mi to líbilo, ikdyž bych se mezi ultrafandy rozhodně nezařadil. S02 50%: takový útěk od vězení. Konspirace na vysoké úrovni, komplikovaný agent Mahony, který je fanaticky pronásleduje, několik linek různých prchajících a pronásledujících skupinek, sem tam vraždička. K tomu trochu náznak té nenaplněné lásky. Není to špatně udělané, děj se rozhodně nevleče a celkově to pěkně šlape. Ovšem v globálu je děj vyskládaný stylem "teď něco chceme udělat, skoro se to povede, těsně nám to někdo překazí, ale my tak akorát těsně utečeme a jdem to vymyslet jinak". Na všechno hromada času, policejní sbory jsou banda neschopnejch pitomců (nechytnou je ani v rojnici s hromadou psů, hned na začátku se celkem na pohodu uprchlíci rozprsknou po státech, přitom konec první série ukazuje hromadu policajtů a uprchlíky nedaleko). Samozřejmě, že když je někdo uvidí a práskne v nějaké vesnici, tak se tam nesjede milion policajtů a pánové těsně odjíždí zase dál. Agent Mahony je prakticky geniální, nejenže prokoukne systém kérek (možná by ho brali v Blindspotu ;) ), ale tak rychle, že kluci několikrát utečou jen o vlásek, několikrát je i viděj utíkat a semtam i vystřelí, ale stačí zaběhnout za roh a už je to dobrý. A když už jsou v totální pasti, tak je najednou někdo z nepřátel pustí a případně i někam popoveze. Ale bylo to svižné, napínavé a uteklo to jako voda. S03 60%: Podle ostatních komentářů jsem čekal větší průser. Partička je v Panamě a prchá tam z vězení. Konspirace a tajemná "Společnost" popkračuje. A samozřejmě všechna klišé žánru pěkně na plno. Prchá se z vězení, ze kterého ještě nikdo neutekl, ale plán útěku je překvapivě snadný a to ve více variantách, existence tunelu mě dostala. Ikdyž je na útěk času málo, tak se všechno v klidu zvládá, když zaběhnem pár metrů před pronásledovateli do lesa, tak když z něj vyběhnem, tak můžeme docela dlouho filozofovat, než se vydáme dál, atd. Ale série je krátká a děj nemá výraznější vyloženě slabá místa, což to celé zachraňuje, takže na další kouknu určitě. S04 20%: vygradovaná kravina. Najednou jsou všichni zas na svobodě. Lehce pod nátlakem se z nich stane elitní tým, který hledá jakousi krabičku. Žádné vloupání není nemožné, žádný trezor není dostatečně odolný. Obětovat život za ostatní také není nemožné. Ještě v polovině série se z toho dalo celkem v poklidu vybruslit happyendem, ale to oni ne, na scénu vstupuje matka, několikrát se zpřehází, kdo s kým je kamarád, kdo je nepřítel, kdo s kým je a kdo není příbuzný a celé je to jako obří výsměch původnímu seriálu. A graduje to v neskutečně naivní kravinu. Opravdu názorná ukázka snahy vymačkat z dobré značky maximum za každou cenu. Final Break: Tak to byl špatný vtip, nějakou dobu jsem nemohl uvěřit tomu, že to, co jsem už viděl jako 2 poslední díly čtvrté série je tady beze změny spojeno jako film. Ta věta o gradaci v neskutečně naivní kravinu tedy patří i sem. S05 60%: Po hodně zlé čtvrté sérii jsem měl hodně problém se do toho pustit, ale množství dílů mě přesvědčilo, je to naštěstí jen jednohubka. A plus mínus se tato série nechá. Docela slibný začátek, ikdyž si jeden říká, proč zrovna Jemen. Tamní útěk z vězení a následný útěk od vězení, který komplikuje blížící se islámský stát, se maličko zvrhne ve frašku, asi málokdo uvěří tomu, že by ta parta nevěřících psů z ameriky dokázala v tomto prostředí přežít víc než nějakou tu desítku minut. Takže částečně je to každopádně propaganda. Děj se ve finále přesouvá do civilizace, kde dospěje ke kýženému šťastnému konci. Jako celek je to dobře řemeslně natočené, hlavní dvojka ja mi sympatická a myslím, že to opravdu rozbalila až v Legendách. Celej seriál jsem se nějak nesmířil se Sárou, ta herečka je taková strašně nijaká a bez výrazu. Ostatní členové bandy se povedli, nikdo mi už nevadil. Nadprůměrné hodnocení je hlavně z úcty k začátku a původnímu nápadu. () (méně) (více)

werty

Seriál jsem viděl po 14ti letech od vypuštění prvního dílu. Mohl jsem tak sjet vše pět sérií bez čekání na nové díly. První série super, sice nějaké komplikace byly už moc ale pořád to ubíhalo a člověk se u toho nenudil. Druhá série už byla horší, ale pořád se na to dalo dívat. Pak už to šlo pomalu do kytek. U trojky a čtverky jsem se už těšil na konec :). Když jsem zjistil že je ještě pětka tak jsem ji z povinnosti taky zkouknul. Bohužel už to bylo taky jen z donucení .. Celkově bych to zhodnotil na 3,5*, ale různé nesmysly co tam byly a taky to "oživování" mrtvol stahuje seriál na 3*. Škoda že nebyla jen jedna série zakončena nějakým filmem - mohla to být pecka. ()

Drozdo57

Neskutočná telenovela, ktorá začala zaujímavým nápadom. Časom ale tvorcovia zistili, že vlastne vôbec nevedia, čo chcú s týmto príbehom robiť. Paralela s Lost alebo Heroes je tu na mieste. Je to presne ten prípad, kedy sa nápad uchytí a producenti dajú príkaz k naťahovaniu príbehu, až je seriál úplne nepozerateľný. Na konci sa z toho stane nejaký podivný miš-maš záchrany sveta a globálneho politického spiknutia, nemám prehľad o tom, kto s kým a prečo. Môj problém je, že seriál má problémy od začiatku. Opäť musím zopakovať, že nápad je fajn. Ani prvú sériu ale nemôžem v zásade pochváliť. Pretože hlavné postavy hrajú príšerní necharizmatickí neherci. Naozaj, kto si myslí, že Wentworth Miller má charizmu, tak má asi nejaký problém. To isté platí pre Dominica Purcella. Ten má aspoň celkovo asi tri výrazy. Pán Miller má len jeden. Je to taký ten, keď máte zarazené vetry, ale chytí vás kŕč a vy ale nemôžete v tom momente na záchod. Otázka: "Prečo si to teda pozeral, keď to teraz tak hejtuješ?" No, všetci z toho boli vedľa, tak som to skúsil. A aby niekto nepovedal, že hodnotím po jeden a pol sérii, tak som pozeral ďalej a nakoniec videl viac, ako by som normálne bol ochotný zvládať. Tie hodiny života mi už nikto nikdy nevráti. ()

blazma

Miller Wentworth tento seriál neskutečně potahal. Aspoň pro mě. Byla to famózní jízda, společně i ostatní obsazení a postavy byli skvělé, atmosféra byla každým dílem víc a víc napínavější. Celkový příběh výborný, vypadalo to skvěle. Jediný průšvih, byl v tom že nejlepší byli jen první dvě řady, potom už to rychle spadlo na pouhý průměr. ()

Scanerior

Skvělý seriál, jehož první řada nabízí neskutečně dobrý příběh. Následující řady jsou trochu horší, ale i přesto tu pořád jsou oblíbené postavy a příběh je pestrý. Předposlední 4. řada už je v mnoha ohledech horší, ale najdou se dobré epizody a nechybí tu překvapení. Poslední řada opět vrací hlavní postavy a jedná se o slušné zakončení. Tento seriál celkově dost staví na postavách, které jsou zde opravdu tahouny seriálu. Celkově velice dobrý seriál. ()

hrumsrt

Pamatuji si, když tohle před těma 13 rokama běželo na Nově jako velká pecka! Mělo to hrozně dobře dělané promo... Mně to trvalo jen několik let než jsem se k tomu celému dostal (ano až letos - 2021). Výborný námět, vynikající casting! První série si zaslouží nějaký pomník, za to jak moc je povedená! Bohužel, jak přibývali další série, tak to šlo kvalitou dolů, až k 4. sérii, kde už to tak moc natahovali, že už to ani nešlo! Poslední pátá série je vybrečený dar všem fanouškům. Nejoblíbenější postavy - Lincoln Burrows (Dominic Purcell), Michael Scofield (Wentworth Miller) a C-Note (Rockmond Dunbar). 1. série - 100%. 2. série - 85%. 3. série - 75%. 4. série - 65%. 5. série - 95%. ()

Arigato

Televizní útěky z vězení máme všichni rádi, obzvlášť když můžeme fandit sympatické postavě. Zpočátku excelentně zpracované epizody plné napětí se zajímavě napsanými postavami, které nenudily a naopak vhodně doplňovaly celou první sérii, která v mých očích neměla chybu. Přesunem z Fox River jsme se dočkali většího prostoru i co se scénáře týče, což přirozeně vedlo k novým situacím a stejně tak i k novým překážkám, a dá se tedy říct, že druhá série tu první skvěle doplňuje. Možná jen k její škodě je mnohdy akčnější víc než je třeba, ale to je asi čistě jen můj problém. Třetí sérii jsem kdysi míval hodně rád, nicméně s odstupem času dávám přednost těm přechozím. Naštěstí je velice svižná, nechybí napětí a celý ten nápad ohledně Sony mi přišel velice zajímavý. Oproti tomu čtvrtá série je naopak velice táhlá a obecně jsem se k ní nerad vracel. Byť nabízí pár skvělých momentů, jako celek působí extrémně překombinovaně a zbytečně dlouze. Samotný konec a později i začátek páté série mi přijde jako ultimátní finta scenáristů, ale budiž. Navzdory všem negativním názorům tvrdím, že poslední série vcelku jde. Je rozhodně lepší, než čtvrtá, ba dokonce než třetí. Zakončení je perfektní a můžeme jen doufat, že to tak zůstane i nadále a že nikoho z tvůrčího týmu nenapadne resuscitovat i napodruhé. ()

redalert21

Mé první setkaní s tak klavnítním seriálem, pockal sem az vyjde aspon 6 dilu a sel na to! Nechápal jsem, neco tak uzasneho sem jeste nevidel, první série 200%, další série jemný upádek, ale stále to má své kouzlo... ()

Bytchaz

Už poněkolikátý měnim hodnocení - snad už nadobro, protože to konečně skončilo. Tentokrát to vezmu stručně: 1. sezóna výborná, originální, napínavá - 90% ////////// 2. sezóna slušná, místama utahaná a pomalá, ale pořád dobrá - 70% /////////// 3. sezóna příšerná, absolutně bez děje, vaření z kalný vody - 10% //////////// 4. sezóna o poznání akčnější, ale neuvěřitelně tupá a překombinovaná - 40%. Nebudu tady vypisovat všechno, co mě na posledních sezónách sralo, protože to by vydalo na nějakou kratší povídku, ale bylo toho hodně. Škoda, bylo to skvěle rozjetý. Slabý tři hvězdy. ()

esmoke

S postupujicim casem jsem musel jednu hvezdu odebrat. S dalsi postupem casu musim ubrat dalsí. Doufam ze serial skonci po 2 serii. Jinak by se taky mohlo stat ze budu muset jeste ubirat. Pokud by serial skonci po prvni serii byl by to kult, pokud by skoncil po druhe, bylo by to nezapomeutele, pokud by skoncil po 3. serii dalo by se to zkousnou. Ale 4. serie nemela vubec vzniknout tedy alespon ne v takove podobe v jake je k videni, to se vane se zapnutou mozkovnou neda sledovat. No je videt ze ichytri muzou zhloupnout a delat nepochopitelne věci (jeden priklad za vsechny ,chlapek ma u sebe neco k cemu potrebuji pobliz dostat el. vecicku, tak ne ze by si nekde stoupnul vedle nej a chvilku pokrikoval na konicky, ono se to musu za pomoci spousty lidi vloupavat jedna na startovni drahu a jednak do velina a tam pro jisotu 2x, aby samosebou nekoho chytnuli a toho samosebou nechytne ochranka zavodiste, ale policista, kterymu jednu vrazi aby ho za to mohli strcit za katr, vzit mu otisky, ktery ale nikdo neproveri atd. atd. az to samosebou vsechno dobre dopadne) uf. ()

kobe.AIR

Prison Break se potýká s tím samým problémem, jako Lost. I když je totiž seriál výborný a až nepříjemně návykový, ve druhé sezóně až příliš připomíná nastavovanou kaši. Za první sérii dávám pět hvězdiček, za druhou tři. Co tvůrci předvedli v sérii třetí, to už je na pováženou. ()

bigboss_

"Návykové" proste seriál, aký tu už roky nebol. Vynikajúci dej, vynikajúce herecké výkony niet čo dodať len - Must see! ()

sus

Musím říci, že je to jeden z nejlepších seriálů co jsem kdy sledoval. Akorát příběh z první série, který se odehrával defakto celý ve věznici se mi zamlouval více, ale jinak je to mazec. Nak každý díl co vyjde se těším jak malý klučina. ()

Další tajemný thriller od režiséra Oldboye

Další tajemný thriller od režiséra Oldboye