M*A*S*H

• USA M*A*S*H (více)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvůrci:

Larry Gelbart

Předloha:

Richard Hooker (kniha)

Scénář:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (více)

Alan Alda, Wayne Rogers, Mike Farrell, McLean Stevenson, Harry Morgan, Loretta Swit, Larry Linville, David Ogden Stiers, Jamie Farr, William Christopher (více)

Série(11) / Epizody(256)

Legendární seriál M*A*S*H patří v oblasti komediální televizní tvorby mezi to nejlepší. Výborná komedie z prostředí mobilní vojenské nemocnice uprostřed války v Koreji nám dává nahlédnou do každodenního života postav lékařů, sester a vojáků. Postavy seriálu čekají v prostředí války mnohdy i velmi dramatické momenty, i přesto je ale dokáží prožít s nadsázkou a humorem. (TV Nova)

Recenze uživatele Piri k tomuto seriálu (4)

M*A*S*H (1972)

Skvelý seriál, ktorý sa dá skutočne pozerať dookola a to aj v dnešnej pre nás modernej dobe. Je to aj tým, že je točený autenticky, mali poradcov a nevymýšľali si zbytočne svoje chobotiny a herci hrali doslova naživo. Samotné operačné zákroky boli tak zakomponované, že ich človek skoro ani nevnímal, pritom boli nosnou témou. Dnes by to takto nikto nenatočil, stačí sa pozrieť takmer na ktorýkoľvek seriál s nemocničnou tématikou - nemusia byť všade hektolitre krvi a vidieť každý orgán, aby divák pochopil, že operujú. Uzatvorený priestor v deji, čím je samotný tábor, dodáva seriálu punc, keďže všetci protagonisti sú na jednej lodi. Okrem dobového pozadia, prečo tento seriál vznikal a ako vznikal, je to kvalitné dielo na večné veky. Veľké mínus pôvodnej US verzie je nanútený smiech v pozadí (laugh track), ten sa skutočne pre danú tému nehodil, lenže bol to sitcom a v US je toto štandard. Chválim české znenie, kde tento smiech nie je, spravili tak aj v iných krajinách. Rovnako dabing a hlasy v českom znení sú brilantné (ak odmyslím niektoré epizódne postavy a čas, kým Klingera nedaboval L. Potměšil), pohrali sa s tým. Jediné, čo mi na seriáli vadilo, okrem odchodu Radara, bola 2-hodinová záverečná časť. Tá vôbec nemala mať 2 hodiny, ale max jednu a pred ňou mali byť úplne nezávislé 2 epizódy. Bolo jednoducho citeľné a viditeľné, že je to záver a všetko možné chceli napchať do posledných 120 minút. Vadilo mi aj to, že epizóda začínala tým, že Pierce (zrazu) skončil v nejakej psychiatrii. Bolo to čudné, keďže dovtedy každé psychické zrútenie sa riešilo na mieste a navyše epizóda časovo nenadväzovala na predchádzajúcu. Záver mal skončiť jednoduchou rutinou počas dňa, povinnosťami, ohlásením mieru, zbalením, rozlúčením a finíto. ()

Naše nejlepší okamžiky 1 (1978) (S07E04)

Na tejto dvoj-epizode je urcite zaujimavy redabing uz nadabovanych dialogov. Je fajn si to porovnat s vykonom rovnakeho dabera v povodnej epizode, z ktorej pochadza dana spomienka. Zial niektore vedlajsie postavy uz mali ine hlasy ako v povodnej epizode. Markatny rozdiel je napriklad spomienka z epizody Fade Out, Fade In s falosnym pravnikom, ktory sa snazi Klingerovi pomoct s prepustenim z armady. ()

Naše nejlepší okamžiky 2 (1978) (S07E05)

Oko za oko, zub za zub (1978) (S07E14)

Na tejto epizode je najstupidnejsia iba jedna vec - udajna protivaha v podobe figuriny, ktoru pouzival pilot vrtulniku. Sam hovori, ze musi byt rovnako tazka ako dospely muz, pritom ju sklada ako handrenu babiku. Musime mat velku predstavivost, aby sme v nej videli vahu 60-80 kil. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young