M*A*S*H

• USA M*A*S*H (více)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvůrci:

Larry Gelbart

Předloha:

Richard Hooker (kniha)

Scénář:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (více)

Alan Alda, Wayne Rogers, Mike Farrell, McLean Stevenson, Harry Morgan, Loretta Swit, Larry Linville, David Ogden Stiers, Jamie Farr, William Christopher (více)

Série(11) / Epizody(256)

Legendární seriál M*A*S*H patří v oblasti komediální televizní tvorby mezi to nejlepší. Výborná komedie z prostředí mobilní vojenské nemocnice uprostřed války v Koreji nám dává nahlédnou do každodenního života postav lékařů, sester a vojáků. Postavy seriálu čekají v prostředí války mnohdy i velmi dramatické momenty, i přesto je ale dokáží prožít s nadsázkou a humorem. (TV Nova)

Recenze uživatele MM_Ramone k tomuto seriálu (61)

Zbraň (1975) (S04E14)

Štrnásta epizóda zo štvrtej série amerického komediálneho televízneho seriálu "M.A.S.H." sa volá "The Gun" (Zbraň). Do mobilnej armádnej nemocnice M.A.S.H. 4077 je privezený vysoký vojenský hodnostár. Zranenému plukovníkovi sa stratí z táborového trezoru jeho obľúbená zbraň, nádherný kolt. Je z toho veľmi rozhorčený. Ak sa jeho pištoľ nenájde, chce prísne stíhať úradníka jednotky desiatníka Waltera Radara O´Reillyho, ktorý ju mal na starosť. Doktori kapitáni Benjamin Hawkeye Pierce a B. J. Hunnicutt sa podujmú vypátrať zlodeja a prinútiť ho, aby zbraň vrátil. ***** ()

Hawkeye (1976) (S04E19)

Devätnásta epizóda zo štvrtej série amerického komediálneho televízneho seriálu "M.A.S.H." sa volá "Hawkeye" (Hawkeye). Doktor kapitán Benjamin Hawkeye Pierce pri jazde vojenským džípom havaruje. Je sám, niekoľko kilometrov od tábora a je si vedomí toho, že má vážne zranenie hlavy. Pokiaľ mu neprídu jeho kolegovia na pomoc, tak sa musí udržiavať v bdelom stave. Nesmie zaspať, pretože by sa už zrejme neprebudil. Pri čakaní na záchranu je u domorodej kórejskej rodiny. Aj keď je medzi nimi jazyková bariéra, Hawkeye musí vkuse niečo hovoriť, aby sa udržal pri vedomí. **** ()

Margaretino zasnoubení (1976) (S05E03)

Tretia epizóda z piatej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá „Margaret´s Engagement“ (Margaretiné zasnúbenie). Vrchná zdravotná sestra major Margaret Houlihanová s radosťou ohlási svojim kolegom z vojenskej mobilnej nemocnice M.A.S.H. 4077, že sa počas dovolenky v Tokiu zasnúbila s podplukovníkom Donaldom Penobscottom. Je šťastná, je nadšená, je zaľúbená. Jej bývalý milenec doktor major Frank Burns to veľmi ťažko nesie. Je z toho zničený, otrasený, zdrvený. V zúfalstve začne robiť zúfalé veci. Bolo mi ho ľúto. ***** ()

Sejde z očí, sejde z mysli (1976) (S05E04)

Štvrtá epizóda z piatej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá „Out of Sight, Out of Mind“ (Zíde z očí, zíde z mysle). Kapitán Benjamin Hawkeye Pierce sa pri oprave vykurovacieho zariadenia neprijemne zraní. Dôjde ku vážnemu poškodeniu jeho zraku. Prestane vidieť. Počas rekonvalescecie začne úplne inak vnímať svet a ľudí vo svojom okolí. Po celý ten čas je však v napätí, pretože nie je isté, či bude opäť vidieť. ***** ()

Sestry (1976) (S05E06)

Šiesta epizóda z piatej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ nesie názov „The Nurses“ (Sestry). Vrchná sestra major Margaret Houlihanová má dlhodobý problém so svojou podriadenou, zdravotnou sestrou Bakerovou. Ich konflikt vyvrcholí hádkou. Major Houlihanová uloží sestre Bakerovej zákaz vychádzania zo svojho stanu. Lenže tá práve očakáva návštevu svojho manžela. Doktori kapitán B. J. Hunnicutt a kapitán Benjamin Franklin Hawkeye Pierce sa jej pokúsia pomôcť. Margaret Houlihanová si nakoniec vstúpi do svedomia a prehodnotí svoj vzťah ku zdravotným sestrám, ktoré pracujú pod jej vedením. Rozhodne sa, že bude menej prísna a viacej prívetivejšia. **** ()

Únos Margarety Houlihanove (1976) (S05E07)

Siedma epizóda z piatej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá „The Abduction of Margaret Houlihan“ (Únos Margaret Houlihanovej). Vrchná sestra major Margaret Houlihanová náhle opustí mobilnú armádnu nemocnicu M.A.S.H. 4077, aby pomohla pri pôrode mladej žene v kórejskej dedine, ktorá je v blískosti tábora. V okolí sa však pohybuje severokórejský zajatec, ktorému sa podarilo ujsť. Preto keď plukovník Sherman T. Potter zistí, že major Houlihanová nie je prítomná, požiada plukovníka Flagga zo CIA, aby vypátral, kam zmizla. Či sa náhodou nestala obeťou únosu nepriateľského vojaka. **** ()

Korejský chirurg (1976) (S05E10)

Desiata epizóda z piatej série amerického komediálneho televízneho seriálu "M.A.S.H." sa volá "The Korean Surgeon" (Kórejský doktor). Do mobilnej armádnej nemocnice M.A.S.H. 4077 je transportovaný zranený severokórejský doktor. Po ošetrení má byť deportovaný do zajateckého tábora. Doktori kapitáni Benjamin Hawkeye Pierce a B. J. Hunnicutt sa mu snažia sfalšovať americké doklady, aby mohol nastúpiť ako ich kolega. Avšak hlavná sestra major Margaret J. Houlihanová a doktor major Frank Burns odhalia tento ich plán a tým pádom je severokórejský chirurg vydaný vojenskému právu. **** ()

Plukovníkův kůň (1976) (S05E12)

Dvanásta epizóda z piatej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá „The Colonel's Horse“ (Plukovníkov kôň). Plukovník Sherman T. Potter odíde na dovolenku do Tokia. Počas jeho neprítomnosti ochorie jeho kôň. Desiatník Walter Radar O'Reilly je z toho nešťastný. Požiada doktora Benjamina Hawkeye Piercea a doktora B.J. Hunnicutta, aby sa ho pokúsili vyliečiť. Keďže nie sú zverolekári, bude to pre nich výzva. ***** ()

Techtle mechtle (1977) (S05E19)

Devätnásta epizóda z piatej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá „Hanky Panky“ (Pechtle mechtle). Zdravotná sestra Carrie Donovanová sa dozvie, že sa s ňou chce jej muž rozísť. Trvá na rozvode ich manželstva. Je z toho zúfalá a šokovaná. Doktor kapitán B. J. Hunnicutt sa jej ujme a snaží sa ju povzbudiť. Strávia spolu noc. Na druhý deň to B. J. ihneď začne ľutovať. Cíti výčitky svedomia, že podviedol svoju manželku, ktorá na neho čaká doma v Spojených štátoch amerických. Rozhodne sa, že bude najlepšie, keď sa bude sestre Donovanovej vyhýbať. **** ()

Generálův osobní lékař (1977) (S05E21)

Dvadsiata prvá epizóda z piatej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ nesie názov „The General´s Practitioner“ (Generálov osobný lekár). Doktor Benjamin Franklin Hawkeye Pierce má príležitosť konečne vypadnúť z prvej línie, rysuje sa mu možnosť, že opustí mobilnú armádnu nemocnicu MASH 4077. Dostane ponuku, aby robil osobného lekára americkému generálovi, ktorý pôsobí v Tokiu. Po dôkladnom zvážení však túto lákavú alternatívu odmietne. Uvedomí si, že jeho chirurgické schopnosti sú užitočnejšie v poľnej nemocnici, kde môže zachraňovať životy ťažko zranených vojakov. Desiatník Walter Radar O´Reilly sa stane na krátky čas zodpovedným otcom malého kórejského dieťaťa. **** ()

Pooperační (1977) (S05E24)

Dvadsiata štvrtá epizóda z piatej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá „Post Op“ (Pooperačné). V mobilnej armádnej nemocnici M.A.S.H. 4077 je nedostatok krvi, čo vážne skomplikuje jej bezproblémovú prevádzku. Všetci jej členovia, okrem doktora majora Franka Burnsa, sa stanú dobrovoľnými darcami krvi. Ani to však nestačí na to, aby mali pacienti dostatok tejto vzácnej tekutiny. Našťastie sa do tábora dostaví oddiel tureckých vojakov, ktorí si nechajú dať odobrať krv ako vďaku za záchranu svojho veliteľa, ktorému v M.A.S.H. 4077 zachránili život. *** ()

Střídání stráží (1) (1977) (S06E01)

Prvá epizóda zo šiestej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Fade Out, Fade In (1)" (Striedanie stráží 1). V úvodnej časti šiestej série sa diváci rozlúčia s majorom Frankom Burnsom. Mnohí ho nenávideli, ale našli sa aj takí, ktorým tento suchársky podivín bol sympatický. Priznám sa, že i ja som si ho obľúbil. Od tejto epizódy sa však už stal minulosťou, jeho pôsobenie v seriáli M.A.S.H. skončilo. Ja mu salutujem. Zbohom major Franklin Delano Marion Burns. Na jeho miesto nastupuje aristokrat major Charles Emerson Winchester III . Ako sa časom ukázalo, bola to dobrá voľba. ***** ()

Střídání stráží (2) (1977) (S06E02)

Druhá epizóda zo šiestej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Fade Out, Fade In (2)" (Striedanie stráží 2). V úvode šiestej série sa diváci rozlúčia s majorom Frankom Burnsom. Mnohí ho nenávideli, ale našli sa aj takí, ktorým tento suchársky podivín bol sympatický. Priznám sa, že i ja som si ho obľúbil. Od tejto dvojepizódy sa však už stal minulosťou, jeho pôsobenie v seriáli M.A.S.H. skončilo. Ja mu salutujem. Zbohom major Franklin Delano Marion Burns. Na jeho miesto nastupuje aristokrat major Charles Emerson Winchester III . Ako sa časom ukázalo, bola to dobrá voľba. ***** ()

Padlý idol (1977) (S06E03)

Tretia epizóda zo šiestej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá „Last Laugh" (Padlý idol). Služba v mobilnej armádnej nemocnici na frontovej línii je stresujúca a vyčerpávajúca. Kapitán Benjamin Howkeye Pierce to rieši občasným pitím. Jedného dňa však prekročí svoju mieru a nie je schopný dokončiť operáciu. Desiatnik Walter Radar O'Reilly to nesie veľmi ťažko. Howkeye je jeho idol, ktorý ho sklamal. ***** ()

Kdo se směje naposled (1977) (S06E04)

Štvrtá epizóda zo šiestej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Last Laugh" (Kto sa smeje naposledy). Do armádnej mobilnej nemocnice M.A.S.H. 4077 príde kapitán Leo Bardonaro. Odslúžil si svojich zopár mesiacov v Kórei a je pred odchodom späť domov, do Spojených Štátov Amerických. Je to starý kamarát doktora kapitána B. J. Hunnicutta. Obaja si navzájom začnú robiť rôzne malé žartíky, aby nachytal jeden druhého. Tieto ich ťahanice začnú mať vplyv na celý chod tábora. Nakoniec bude musieť do ich zábavky zasiahnúť kapitán Benjanim Franklin Hawkeye Pierce. **** ()

Světlo, které zhaslo (1977) (S06E07)

Siedma epizóda zo šiestej série amerického komediálneho televízneho seriálu "M.A.S.H.“ sa volá "The Light That Failed" (Svetlo, ktoré zhaslo). Kritická situácia v zásobovaní spôsobí v mobilnej vojenskej nemocnici M.A.S.H. 4077 neznesiteľnú nudu. Jediným spestrením pre jej členov je detektívny román, ktorý dostal poštou doktor B.J. Hunnicutt. Koluje po kapitole z ruky do ruky. Ale bohužiaľ sa niekde stratia posledné stránky. Celý tábor je však zvedavý ako to skončí. ***** ()

Láska a válka (1977) (S06E08)

Ôsma epizóda zo šiestej série amerického komediálneho televízneho seriálu "M.A.S.H.“ sa volá "In Love and War" (Láska a vojna). Doktor kapitán Benjamin Hawkeye Pierce sa zoznámi s domorodou Korejčankou Kyong Soon. Jeho prvotná antipatia sa časom zmení na úprimnú, srdečnú a vášnivú lásku. Ona jeho city taktiež opätuje. Zaľúbia sa do seba. Prežijú spolu zopár nádherných dní. Lenže kvôli vojne sa ich vzťah rozpadne. Kyong po smrti svojej matky musí Hawkeyeho opustiť. **** ()

Olympiáda v M*A*S*Hi (1977) (S06E11)

Jedenásta epizóda zo šiestej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá „The M*A*S*H Olympics" (Olympiáda v M.A.S.H.i). Plukovník Sherman T. Potter sa v rámci zvýšenia morálky a dobrej nálady v jednotke M.A.S.H. 4077 rozhodne usporiadať taborové olympijské hry. Členovia vojenskej mobilnej nemocnice sa rozdelia do dvoch družstiev a začnú navzájom súperiť v špecifických disciplínach. Za kapitánov teamov sú určení B. J. Hunnicutt a Benjamin Hawkeye Pierce. ***** ()

Kamarádi ve zbrani (1) (1977) (S06E13)

Trinásta epizóda zo šiestej série amerického komediálneho televízneho seriálu "M.A.S.H.“ sa volá "Comrades in Arms: Part 1" (Kamaráti v boji, časť 1.). Doktor kapitán Benjamin Hawkeye Pierce a vrchná zdravotná sestra major Margaret Houlihanová sa počas misie v susednom tábore M.A.S.H. 8063 dostanú do situácie, kedy im ide o život. Ocitnú sa uprostred vojnového besnenia. Táto traumatická skúsenosť v nich vzbudí silnú vzájomnú náklonnosť. ***** ()

Kamarádi ve zbrani (2) (1977) (S06E14)

Štrnásta epizóda zo šiestej série amerického komediálneho televízneho seriálu "M.A.S.H.“ sa volá "Comrades in Arms: Part 2" (Kamaráti v boji, časť 2.). Doktor kapitán Benjamin Hawkeye Pierce a vrchná zdravotná sestra major Margaret Houlihanová sa počas misie v susednom tábore M.A.S.H. 8063 dostanú do situácie, kedy im ide o život. Ocitnú sa uprostred vojnového besnenia. Táto traumatická skúsenosť v nich vzbudí silnú vzájomnú náklonnosť. Ako dlho im to vydrží? ***** ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young