Odpočívej v pokoji

• USA Six Feet Under
USA, (2001–2005), 62 h 25 min (Minutáž: 52–63 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado, Jeremy Sisto (více)

Série(5) / Epizody(63)

Seriál společnosti HBO Odpočívej v pokoji (Six Feet Under) patří ve Spojených státech k nejvýše ceněným původním televizním pořadům. Jeho tvůrcem je Alan Ball, známý filmovým divákům jako scenárista oscarového snímku Americká krása (1999). Jeho tvůrčí otisk je také na seriálu víc než patrný, v kresbě postav, střídání humorných scén s tragickými výjevy i v surrealistických vložkách, jimiž je děj prošpikován. V centru příběhu je rodina Fisherových z Los Angeles, která provozuje nezávislý pohřební ústav. Neustálými výčitkami stižená matka Ruth (Frances Conroyová), bodrý otec Nathaniel (Richard Jenkins), který sice v pilotním dílu zahyne pod koly autobusu, ale v dalších částech se vrací jako duch-komentátor, starší syn Nate (Peter Krause), vracející se k rodině po letech bezstarostného flákání, mladší syn David (Michael C. Hall), typický pečlivý funebrák, který se stydí za svoji homosexualitu, a konečně nejmladší dcera Claire (Lauren Ambroseová), která si jediná uvědomuje, že něco s jejím životem není v pořádku. Do života rodiny ještě významně zasahují tři postavy - černý policista Keith (Mathew St. Patrick), který je Davidovým milencem, svobodomyslná Nateova přítelkyně Brenda (Rachel Griffithsová) a její nezdárný bratr Billy (Jeremy Sisto). S výjimkou australské herečky R. Griffithsové (která za svůj výkon v první řadě seriálu dostala mj. Zlatý glóbus) jsou ostatní členové hereckého souboru sice méně známí, ale velmi přesně obsazení. Kromě Alana Balla, který je pod pilotním dílem podepsán nejen jako scenárista ale i režisér, se na seriálu podíleli další zajímaví režiséři, např. Miguel Arteta, Lisa Cholodenkoová a Alan Taylor, kteří se všichni už stačili prosadit snímky určenými pro kina, dál Rodrigo García (syn spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze) nebo známá herečka Kathy Batesová. Struktura jednotlivých dílů je v podstatě neměnná, nejdřív se seznámíme s mrtvolou (která vždy skoná nějakým bizarním způsobem), jejíž pohřeb tvoří rámec veškerého dění, a na tomto pozadí se zaplétají a zase rozplétají osudy jednotlivých členů rodiny. Příběh pilotního snímku byl navíc proložen parodiemi na reklamy; od této praxe však tvůrci v dalších částech upustili. Seriál Odpočívej v pokoji má zatím tři řady po třinácti dílech a ve výrobě je v současné době řada čtvrtá. Ze spousty vavřínů, jež seriál posbíral, lze připomenout celkem šest Cen Emmy (za první řadu) a navíc sedmnáct nominací na toto prestižní výroční televizní ocenění. (oficiální text distributora)

Margerie

První díl si mě zcela získal. Peter Kraus je můj oblíbený herec a Odpočívej v pokoji se zpočátku zdálo jako taková morbidní komedie, pak se to přehouplo spíš do hořkosladkého dramatického seriálu. Škoda, že pak úplně zmizely ty pohřební reklamy, protože tomu dodávaly super šmrnc. Ale i tak se člověk nenudil (a pokud tvůrci neměli dostatek kvalitních nápadů na ty reklamy, pak je asi dobře, že toho nechali). 80% ()

baltik

Zkusil bych to specifikovat jedním souslovím: "Bizarnost oblečená ve slušivém obleku.". Představte si pod tím cokoliv co chcete ale faktem je, že to funguje skvěle. Za zmínku nakonec stojí určitě obsazení, které mi na první pohled přišlo trochu zvláštní ale postupem času jsem si postavy/herce oblíbil. ()

Tamirki

Výtečný seriál, kde musím ocenit především velmi dobré a přesvědčivé postavy. Jde o jeden z mála seriálů, kde jsem se dokázala identifikovat skoro se všemi ústředními charaktery - od Ruth, Brendy a Claire až k Nateovi a Davidovi... ()

Spectateur

Moc pěkný seriál, kde by mohlo být jen víc setkání s duchy. Všechno se zdá spontánní a rodina Fisherů, ač výstřední, je vlastně sympatická. Od čtvrté série bohužel nápady a síla seriálu rapidně klesají. ()

Monty2729

Ze začátku jsem Odpočívej v pokoji brala jako zcela průměrný seriál. Po několika dílech jsem mu ale zcela propadla a prožívala s hlavními hrdiny jejich nelehké osudy. V mnoha ohledech je děj velmi depresivní, smrt je součástí každého dílu, současně však není nouze ani o humor (často velmi černý humor, na který si budete muset chvíli zvykat). Všem vřele doporučuji! ()

LudkovaLevaRuka

První řada je skutečný skvost. Cynické zápletky, ujeté postavy a ultračerný humor se potkávají v tabuizovaném prostředí "posledních záležitostí". Druhá řada mi naopak přišla nejslabší, postrádala nějakou silnější myšlenku nebo aspoň protiváhu k vážnému námětu. Celkově se děj během pěti řad pohybuje v kruhu (nebo spirále) aniž by po první sérii přinesl něco nového. ()

BodlinkaV

Velmi působivé. Prvky dramatu mě od shlédnutí seriálů i filmů většinou odrazují, protože drama prostě není zábava... O Six Feet Under toto neplatí. Seriál je originální, vzbuzuje silné emoce a herecké obsazení je zcela prvotřídní a přesvědčivé. Prostředí pohřebního ústavu je jedinečným a roztomile morbidním prvkem, který se prolíná životy všech postav. Rozhodně výjimečný seriál. ()

Terminer

Že začátku jsem byl úplně hypnotizován, první série byla úplně skvělá. Druhá byla nejprve stejných kvalit, později začala opadat. No a třetí série už byla víceméně nudný standart, takže jsem se nedostal ani do půlky. Zatím vůbec nemám chuť v seriálu pokračovat, a jestli někdy budu, to nevím. ()

elimS

60% - komentář 20ti slovy: "Průměrné", ukecané, vztahové a postupem času lehce přiroste k srdci. Poslední série a závěrečných 10 minut emoční. Každopádně, přehrávano 2x rychlostí, jinak bych to nevydržel. ()

seiffs

Pokud byste nekdy potkali nekoho z rodiny Fischeru, tak doporucuju se jim obloukem vyhnout. Dokazali by se s vama hadat o svych prehnanych problemech celych 62 hodin co ten serial trva. Nechapu, ze ten serial tady tolik lidi tak vysoce hodnoti. Neuveritelne me vytacelo, jak je to cele zalozene na konfliktech. Chapu, ze konflikty jsou ve filmu jakysi prostredek pro vtazeni divaka do deje, ale vseho moc skodi. Mozna v roce 2001 nebyly zadne zajimave serialy, ale z pohledu roku 2023 je to slabe. ()

Hydr0gen

Pro někoho možná až příliš nekonvenční-ale pořád lepší než xichty Phoebe v Přátelích. Rozhodně oceňuji, že si autoři s tabuizovanými tématy neberou sevítky. ()

Unka

VELMI povedený seriál. Asi ne ten nejlepší, ale od Alana Balla se nedá čekat nic špatného. Navíc si myslím, že i přesto, že se Thomas Newman neustále vykrádá a opakuje, titulkový hudební motiv je naprosto strhující. Nejlepší je ale maminka :o) ()

ona.takova

Tak tabuizované téma, jakým bezesporu pohřebnictví je , v tomto seriálu podáno neskutečně lidským způsobem. Zbytečně bych se rozepisovala, není co dodat, jasných 5 !!!! ()

Toustovač

Uvidím, až se na to někdy podívám znovu, ale momentálně pro mě ze seriálů neexistuje nic lepšího. Na málokterý díl se dívá zrovna snadno, asi proto, že charaktery jsou neuvěřitelně reálné a příběh, jestli se tomu tak dá ještě říkat, je hodně ze života (ovšem ne zrovna záviděníhodného). ()

petite fille

dielo, ktoré prevracia na ruby moje klasické predstavy o amerických seriáloch (a hlavne o americkej rodine - konceptu, čo ma desí už od čias maratónov step by step a seventh heaven). a vďaka za to. prechádzam pri ňom škálou pocitov od znechutenia až po úžas s postavami, ktoré nie sú žiadnymi jednorozmernými panákmi, cez situácie, čo sú majstrovsky napísané a remeselne zobrazené, pred očami sa mi buduje mozaika tak groteskná a tragikomická, že je absolútne verná životu.. pohrebný ústav je, zdá sa, dokonalé miesto na rozbor všetkej špiny a lesku toho zvláštneho miesta nazývaného svet. ()

Nepoviem

Kto miluje American Beauty, bude milovať i tento seriál. Skvelý počin zo života, o životných situáciach, o každej minúte na tomto svete a fakt, že život vie byť dobrý a aj sakra na hovno. Vrele doporučujem. ()

TerezaTurz.

Seriál způsobuje kompletní závislost, lehkou (zatraceně příjemnou) depresi a možnost, že postavy seriálu budete milovat více, než skutečné lidi. ()

Hrabovo

Celých 5 sérií drží vysoko laťku, i když ve druhé půli jsem občas měla problém s ulítlostí snových pasáží. Seriál velmi uvěřitelně vypráví o tom, jak je těžké někoho najít, uvěřit, že s ním mám být, udržet vztah, prožít hrůzu vzdalování nebo osudových ran. Nadchl mě poslední díl, jeho poslední sekvence loučení s hlavními postavami, velmi nápadité, nic sentimentálního. Díky. ()

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (více)

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)

Každý trhák potřebuje hezkou holku

Každý trhák potřebuje hezkou holku

30.11.2007

Tak to prostě je. Minulý týden jsme psali o obsazení Sienny Miller do akčního G. I. Joe, a dnes tady máme další šťabajzny, které nejen svým hereckým talentem, ale i estetickými kvalitami podpoří… (více)

Sisto bude sčítavať ľud

Sisto bude sčítavať ľud

30.05.2005

Michelle Maxwell MacLaren, režisérka zanedbateľného množstva epizód televíznych seriálov ako "Akty X" alebo "John Doe", nakrúti celovečerný thriller POPULATION 436. Hviezda čiernohumornej HBO sérieu … (více)