Star Trek: Enterprise

USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (více)

Série(4) / Epizody(97)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiální text distributora)

noriaki

Mnohými zavržený, mnohými opuštěný, přesto poslední pravý Star Trek. Scénář se vrátil do doby před původním seriálem i před samotnou Federaci. V Kirkově době existoval známý vesmír v podobě roztroušených základen pospojovaných slabě bráněnými obchodními trasami. V padesátých létech 22. století není ani to. Lidstvo pevně ovládá jen svou vlastní Sluneční soustavu. Po desetiletích úmorně pomalého vývoje brzděného přehnaně opatrnými Vulkánci se teprve vydává do hlubin vesmíru, aby tam našlo svou velikost. Star Trek Enterprise je v rámci frančízy unikátním seriálem. Celá třetí sezóna je zasvěcená jedné dlouhé a stále temnější příběhové linii. Čtvrtá, která je nedobrovolně poslední, poté nacpaná špičkovými epizodami, v zoufalé a vzhledem k okolnostem povedené snaze odvyprávět všechno podstatné. Díky tomu je pravděpodobně nejkvalitnější serií z celé frančízy, a vyrovná se jí jen vrcholná fáze Nové generace. ()

Marooned17

První série: Na začátku se tato seriál rozjíždí velmi pomalu, prvních několik dílů jsem musel doopravdy přežít a vůbec se nedivím, že seriálu rapidně klesala sledovanost, kterou pak již bohužel nezískal. Pozdějí začne série lehce nabírat tempo. Bohužel jako člověk, co viděl již celé TNG, VOY a DS9 musím říci, že některé zápletky se až moc podobají již jiným z předchozích sérií ST. Jako ST fanouška mě ale bavil takový ten duch zkoumání a objevování tajemných nových světů, trochu jako v 1. sérii TNG a zajímavé také jsou 1. kontakty s ostatními vesmírnými druhy, které budou v pozdějších letech mít veliký dopad na vývoj děje v dřívějších sériích. Hodně zajímavá a zábavná je také problematika vztahů s Vulkánci, kteří dohlížejí na vývoj lidstva a z toho vznikající konfliky. Postavy mě ze začátku přišly velmi ploché, ale později se začnou projevovat jejich jednotlivé vlastnosti, zvláště Trip je prostě s jeho hláškami boží. Velmi sympatická je i T'Pol, i když to mezi lidmi někdy nemá snadné:-) ()

VanTom

SEZÓNA 1: Až příliš nevyrovnané, kvalita dílů velmi kolísá. Hodně se mi líbila taková ta nostalgická atmosféra a nadšení prvních lidských průzkumníků, ale strašně dolů táhnou seriál stokrát viděné klasické SF zápletky a hlavně jejich neoriginální, nelogická a naivně prostoduchá řešení. V takovéto podobě už prostě Star Trek nemůže v současné době zaujmout. **1/2 SEZÓNA 2: Scénáře jsou trošičku lepší, navíc se už vyprofilovala posádka, ale jinak úplně to samé. A začala mě štvát ta neuvěřitelná inflace mimozemšťanů (v každém díle nová rasa, lišící se akorát jiným výrostkem na čele, nosu či tvářích). *** SEZÓNA 3: Ucelený příběh pomohl, podařilo se dodat spád a tah na bránu, přestože spousta zbytečných a strojených dějových linií zůstala. ***1/2 SEZÓNA 4: Konečně! Konečně je ST:ENT tím, čím měl být hned od začátku, tedy nikoliv o samostatných nesouvisejících epizodách jako před 20 nebo 40 lety a o absurdních konfliktech s nepřáteli z budoucnosti či jiné dimenze, ale moderní ságou prohlubující a doplňující známý vesmír. Hlavně tedy o bolestném a komplikovaném zrodu Spojené federace planet, k němuž dochází zdlouhavě přes politická vyjednávání, usmiřování, třenice a kompromisy mezi klasickými ST rasami: Vulkánci, Andoriany, Tellarity ad., přičemž ani lidé nejsou jednotní. Velká škoda zbrklého předčasného konce, tady zbývalo ještě mnoho co říct. ***** ()

ravalah

Star Trek mi nijak nevadi a docela jsem se na to sem tam podival...tedy na napr. DS9, Voyager nebo Nova generace, nicmene tohle je strasne, nevtipne, herci prkenni a bez emoci. Kapitan je nebetycnej suchar. Rekl bych, ze co se tyka herectvi, tak Schwarzenegger v Conanovi Barbarovi by zaslouzil Oscara. To nemuzu mit pustene ani jako kulisu k zehleni:D ()

Brandon

Seriál hřeší na slabší triky, průměrnej scénář a nezajímavé postavy - herce. Teda vyjma T'Pol a dr. Phloxe. Taky kapitánovi Archerovi chybí charisma jeho kolegů startrekovského universa. A proč teda 4*? Stejně se mi po těch loserech bude stýskat, hodně jsme toho nalítali :-)) A taky třetí série patří k tomu nejlepšímu, co bylo kdy o ST natočeno. Nejhorší na tom je, že už uplynulo 9 dlouhých let a zatím žádná další plnohodnotná generace nevznikla :-( Nezbývá než doufat. ()

KarKulA

Novějším StarTrekům jsem se tak nějak vyhýbala, ale byla to chyba. Díky dovolené jsem jeden z dílů Enterprise chytla odpoledne v televizi a už v tom jedu. Nepostrádá originální prvky, promyšlený a navazující děj, napětí - zkrátka velmi příjemné překvapení. ()

Molir

Tezko hodnotit jako celek, prvni dve serie (az na konec druhe, kde se to nastesti zacina zlepsovat) bohuzel pokracuji ala Voyager, obcas je to uspavani hadu.... nicmene treti serie nakopne vse jinym smerem, jeden kontinualni v ramci moznosti napinavy pribeh, a ctvrta serie je IMO nejlepsi "novodobou" Star Trek serii vubec, presli na (pro ST IMO idealni) model dvoj a troj epizod (nicmene za uplne posledni epizodu, kterou si tam Berman & Braga vylozene vnutili, bych je zaskrtil)... a nutno rict, ze Scott Bakula je muj druhy nejoblibenejsi kapitan (ale jen o vlasek pred Picardem :-) ), na Jimiho Kirka asi nekdo sotva kdy bude mit :-) ()

TroiMae

Malý krok pro sérii, velký krok zpět pro Star Trek... do doby kamenné. Veškerá filozofie světa Star Trek v troskách... a bílí hetero Američané dobývají svět, zatímco ženy vřeštící před mimozemšťany jim dělají sekretářky (a ty mimozemské slouží jako sexuální objekty). Ostatně tvůrci se svým záměrem ani netajili ("Bude tam spousta sexu... sexuálního napjetí...") Není to špatné, ale pro Star Trek zřejmě labutí píseň. Po feministickém Voyageru retro – nevadilo by (ve svém základě je to dobrý nápad, sledovat, jak do sebe zapadají dílečky skládačky, kterou už znám), kdyby se to netýkalo např. i etických hodnot – v tom jde tento svět budoucnosti ve svém machismu i za soudobý rok 2010, asi tak někam do období kolonialismu. A myslí to naprosto vážně! To mi vadilo více, než občasný pocit, že se zapomnělo na výpravu (celý děj mnoha dílů se odehrává třeba v jedné místnosti nebo na poušti se dvěma herci). Právě proto na rozdíl od mnoha jiných nesdílím nadšení ze třetí řady – očekával jsem víc, námět úžasný, ale měl jsem pocit, že se tvůrci snaží seriál udržet pomocí první signální: sex, agrese, machismus. T’Pol je znatelně často polonahá, traumatická osobní ztráta Tripa je využita jen k tomu, aby se spolu s T’Pol mohli po celou sérii v každém druhém díle(!) v rámci terapie polonazí mazlit (tedy stimulovat si své neurotransmitery) – a když ani to nestačí, Trip se začne stimulovat ještě s další členkou posádky. Kapitán se řídí základním principem – pokud neuspěje, vyhyne celé lidstvo – tím ospravedlňuje vše včetně toho, že doslova loupežně přepadává jiné lodě (bez jakéhokoli doslovu či reflexe). Za zmínku stojí ale třeba díl Stigma ze druhé série – heteronormativita je pro Star Trek stále nejzazší hranící, kterou tento fenomén prakticky vůbec nepřekročil, ale napravuje to třeba tento díl dotýkající se např. problematiky AIDS a společenských předsudků o intimních vztazích. A naopak dosud jsem nerozdýchal díl třetí série Cogenitor (“Spolurodič”), kdy Trip vzdělává příslušníka sociální skupiny, která je systematicky nechávána negramotnou, aby si neuvědomila, že je jen využívána (jsou nezbytnou součástí k rozmnožování daného druhu a zbytek společnosti redukuje smysl jejich existence pouze za účelem přenašeče při rozmnožování). Spoiler: Díky přátelství s Tripem daná osoba prohlédne a uvědomí si, že může mít svá práva, když jich nedosáhne (kapitán dané osobě např. nepovolí azyl, o který žádá), volí raději smrt, než otroctví. Kapitán veškerou zodpovědnost(!) svalí na Tripa, že se plete do toho, kam nemá a zapříčinil mimozemské lodi takové problémy, když se teď nemohou rozmnožovat… ()

Čtec

Omlouvám se všem Trekies, nebo jak se to řekne, ale mně Star Trek nebere. A to přesto, že čas od času se vždy znovu snažím prostě do něj nanutit a říkám si: "Teď to určitě přijde." Ale zase ne. Jak praví klasik, po fázi Očekávání u mne vždy přijde fáze Zklamání. No, co už, asi s tím nic nenadělám. Ale musím uznat, že subkomandér Topol je pěkná, kvůli ní to vždy aspoň chvíli vydržím :-) ... / ... Tak jsem dokonce svůj komentář původně umístil pod nesprávný Star Trek. Teď už je to správně a děkuji tímto "tempusovi" za upozornění! Jak je i z tohoto vidět, servírovat mi Star Trek je asi stejné jako házet perly sviním :-) ()

3 AM Code

Nova rada serialu Star-Trek, na casove ose zasazena pred uplne puvodni serial (ten ze 60 let). Lidstvo dela prvni krucky vesmirem a teprve se seznamuje s technologiemi jako jsou transportery (Beam me up Scotty) a lode (ty lidske) jeste nemaji stity (cimz pri vesmirnych soubojich odpadne spousta hlasek typu "Shields down to xx%" :-) ). Specialni efekty jsou na urovni, herecke vykony v pohode a scenaristi se opravdu snazi - IMHO je to po dejove strance lepsi nez Voyager. Ostatne, neni se co divit. Casove zasazeni Enterprise na pul cesty mezi soucasnosti a budoucim svetem Star Treku jak ho zname z Next Generation , Deep Space-9 a Voyageru dava hromadu skvelych prilezitosti k vyplneni prazdnych mist v cele S-T mytologii. Zrovna nedavno jsem mel tu cest seznamit se s jednim primerene silenym vedcem, ktery se po te, co mu nevislo par genetickych experimentu, dal na cybernetiku. A kdyz napovim ze ho hraje ten samy herec co hraje v NG Data...vic netreba dodavat. Proste paradni sci-fi a pro Trekkies 5 hvezdickova povinnost !!! ()

Han22

Enterprise je vynikající seriál. Je škoda, že se neudržela déle a možná znamenala svými tržbami a ratingem hřebíček do rakve Star Treku (i když nový film se blíží), ale nedá se jí mnoho vytknout. První série obsahují vzrušení z objevování nových světů, v podstatě sledujeme první lidskou loď, která zkoumá vesmír, potkává různé kultury. To vše podpořeno celkem zajímavou posádkou, občasnými setkáními se "starými známými" rasami a vynikajícími efekty a akčními scénami. A v okamžiku, kdy by seriál mohl začít nudit, přijde zvrat jak hrom a celou třetí sérii se rozjíždí velkolepý kontinuální příběh, který nemá chybu a posadí Vás na zadek. A ve čtvrté sérii zase potkáte mnoho starých známých, poznáte jak to bylo s Vylepšenými, historii Vulkánců, Andorijců i Klingonských hladkých čel. Enterprise je Star Trekem, který v sobě spojuje to nejlepší z mnoha jiných - dodrodružství ale původní série, kontinuální příběh ale Deep Space Nine, efekty a akci ale Voyager a stojí opravdu za to. ()

iXtr3m3

Srdcovečka ako Next Generation. Hlavná dejová linka vygradovaná do rozmerov, kedy nostalgická slzička do oka skoro prišla... :) ()

KennyNevym

Trošičku jinej přístup k Star Treku, který si ale stále původní myšlenky. Je vidět že je seriál víc cílený na běžného kabelovkového diváka, ale pořád se snaží uchovat původní smysl Star Treku. Neurazí, nenadchne, ideální na líné nedělní odpoledne. ()

DocBrown

Velmi tezko posuzovat tento serial jako kanonickou soucast Star Treku. Proste to nepasuje pred TOS a TNG. Jeden priklad za vsechny nesmyslne setkani s Borgy. Ani tvurci ENT nedokazali odolat oblibene latce a udelat si s nima jeden dil. Jenze Borgy jako prvni potkal Picard a nemel k dispozici zadne zaznamy o setkani s nimi, ktere by jiste musel Archer vytvorit. Navic se doktorovi podari znicit pomerne rychle nanosondy, s cimz si za 200 let nebyli schopni poradit ani po mesicich a letech. Je to jen priklad, ale podobnych nesrovnalosti se najde spousta (setkani s Klingony, Romulany - Spock okomentoval dobu pred 100 lety takto : bojovalo se z dnesniho pohledu primitivnimi jadernymi zbranemi na primitivnich vesmirnych lodich. Meli malo mista, nebrali se zajatci. Neexistovalo ani visualni spojeni mezi lodemi ..., jaktoze tu tedy hergot maji uz fotonova torpada a phazery ? atd.). Vesmir se hemzi humanoidnimi druhy, ktere se vetsinou lisi jen nejakym tim narustkem na obliceji, ale chovaji se jako lide. Dokonce pouzivaji i identicke "warp-civky", ktere jdou sebrat a pouzit i z lode prozatim neznameho druhu. Jenze dost let pozdeji v TOSce jsou najednou zase vsichni pryc a Kirk objevuje vesmir tak nejak nanovo. Dalsi znacne nestartrekovska je uvodni znelka, drivejsi orchestralni verze byly vzdy chloubou, misto toho je tu nejaky priserny sladak. Pres to vsechno co jsem napsal se musi clovek prenest, nemyslet na starsi-novejsi ST, jako nezavisla serial je urcite nadprumerny, i lepsi nez treba Voyager. Hlavnim kladem je urcite posadka - na prvnim miste Phlox, pak Malcolm ... kapitan Archer cim dal vic. T'Pol plni nejen roli prvni Vulkanky se silikony, ale svymi sarkastickymi hlaskami dokaze pobavit jako kdysi Spock. Prvni dve serie maji vubec hodne nadsazky, vse vrcholi v dilu Zisk. Je tu jen jeden otrava a to poradny - Chris Tucker, vypadajici jak jeste histerictejsi bratr Brandona Walshe. Bohuzel zrovna on dostava po kapitanovi nejvice prostoru a zcela nepochopitelne jako sefinzenyr chodi na vysadky a bali mimozemstanky, za prvni dve rady stihl snad ctyri. 1. rada 70% viz predchozi popis, Tucker bohuzel prezil. 2. rada 60% hlaska celeho serialu T'Pol : pokud se nesparim s muzem, ..., zemru hergot jak bych ted chtel to video od Nosacu. Druha rada evidentne ztraci napady a ztracela dal i divaky. Tucker jeste vice nesnesitelny, navic zavinil jednu smrt, on sam bohuzel opet prezil 3. rada 40% Uz ne Star Trek, ale akcni telenovela. Sledovanost stale klesala a tak se muselo vymyslet neco noveho. Nevyslo to, sledovanost sla stale dolu. Cestovani casem je velmi osemetne tema a ve Star Treku bylo vzdy brano jako cenne koreni, pouzivane velmi zridka. V treti rade uz je pouzivano porad a stale a cloveku se velmi rychle zprotivi. Plyne z toho obrovske mnozstvi casovych paradoxu a nelogicnosti (sprave to chape jen Deux ex Machina Danniels). Cela treti serie je brana jako jeden pribeh a vsechny dily jsou vzajemne provazane, coz jsem u serialu vzdy nesnasel. Dily casto konci v nejnevhodnejsim okamziku (zakonceni cele rady je otresne) a na zacatku kazdeho dilu je genialne udelany prehled co musi divak k jeho sledovani znat ... takze si behem neho domysli, co se stane. Kdyz telenovela tak se vsim vsudy - tedy milostny pribeh mezi uz extremne nesnesitelnym Tuckerem (jeho nespavost je to posledni co me zajima) a T'Pol, ktera se utapi v emocich a zadne sarkazmy uz od ni cekat nemuzeme. Nadsazka v treti rade chybi. Dil E2 odpad. Klady - navazujici dily Proving Ground (Shren je skvely) a Stratagem, kommando majora Hayese a propracovana nova rasa Xindu v cele s Degrou. Jenze jak Hayese tak Degru zabijou, a Tucker to opet prezije, ackoli 4. rada dokoncuje dvojdilem Storm Front treti radu, autori by si pri vymysleni alternativni historie meli nejdriv precist neco o te skutecne. Ted si dam hodne dlouhou pauzu, ale na dvojdil za zrcadlem se moc tesim. () (méně) (více)

sl4necek

Nejdřív se mi to vůbec nelíbilo, ale po dvou týdnech Star Trek absťáku jsem se k tomu dokopal a zkoukl jsem to na jeden zátah. Postavy jsou zajímavé, T`Pol je větší kočka než Sedmá z Devíti. Zaskočil mě dvojdíl z alternativního vesmíru, konečně neplatila rovnice startrekovský kapitán = pacifista. Scénaristé to občas přeháněli, hlavně tam bylo zbytečně moc dílů s cestováním v čase. Zamrzela slabší první série, dementní znělka, občasná nelogičnost a nekontinualita děje s ostatními Star Treky. Díl s Borgy byl fajn, ale do příběhu to prostě nezapadalo. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell