Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Série(9) / Epizody(106)

Recenze uživatele Makky k tomuto seriálu (9)

Dexter (2006)

Dexter je fenomén. V priebehu 8 sérií (kvalitatívne občas haprujúcich) vás tvorcovia vydesia, pobavia, učičíkajú a hneď na to vám vrazia kudlu do pŕs. Zvraty v tomto seriály sú niečo, čo sa len tak nevidí. Dexter je asociálny blbeček, ktorý sa snaží prežiť vo svete ľudí s normálnym chovaním a citmi. Dokáže však, že i nezlúčiteľný život sériového vraha a život obyčajného chlapíka je možný. Seriálom nás sprevádzajú úžasné vedľajšie postavy, ktoré sú minimálne tak dôležité, ako samotný Dexter. Toho z trónu prakticky hneď od začiatku zvrhne jeho seriálová sestra Debra (Jennifer Carpenter), ktorá je jednou z najlepšie napísaných a zahraných postáv v dramatickom seriály. Kvoli slabej tretej a ôsmej sérii musím zostať len pri 4 hviezdach. ()

Série 1 (2006) (S01)

Chuťovka, ktorá mi dlho unikala. Úvod prvej série mi prišiel paradoxne najpríťažlivejší a omnoho zaujímavejší, ako jeho záver, kedy boli karty už na stole a len sme sledovali figúrky. Každopádne aj po záverečnej klapke skvelo rozohraná partia, ktorá sa, pevne verím, ešte len naplno rozbehne. ()

Série 2 (2007) (S02)

Druhá sérka už šlape ako hodinky a je o stupienok lepšia, než prvá. Vývoj postáv je úplne fantastický a je zážitok sledovať ich. Séria obsahuje skvelé zvraty a Dexterovi brutálne zateká do topánok. Paráda! ()

Série 3 (2008) (S03)

Tretia séria je jednoznačne najslabšia, napriek tomu Dexterove počínanie udrží pozornosť a príbeh všetky postavy posúva opäť ďalej. ()

Série 4 (2009) (S04)

TOTO je Dexter! Trinity je jednoznačne to najdesivejšie, čoho sme boli doteraz svedkami. Celý prierez prípadu a neuveriteľná zápletka... pradiem, skutočná paráda. Záverečný trojdiel je absolútny vrchol. ()

Série 5 (2010) (S05)

Je ťažké po takom nášupe, aký sa odohral vo štvrtej sérii, udržať kvalitu. Samozrejme sa to nepodarilo a rozbeh bol pomalší a rovnako Lumen mi nebola práve najsympatickejšia. Pre sériu je charakteristická nekonzistentnosť, blížiace sa finále však opäť rozbieha skvelú hru. Podčiarkujem vývoj postavy Quinna, ktorý sa zo slizouna stal mojim obľúbencom. ()

Série 6 (2011) (S06)

Pokračujúci vysoký štandard predchádzajúcich sérií. Vrahovia súdneho dňa nie sú tým najdesivejším, rozhodne však ich vraždy nepostrádajú kreativitu. Jennifer Carpenter len potvrdzuje totálnu suverenitu a jej hlášky sú doslova ozdobou. Koniec série navyše konečne prináša nevyhnutné ...z dlhodobého hľadiska celého seriálu. ()

Série 7 (2012) (S07)

Siedma séria sa vymyká konceptu, už nemá svoj typický nepriateľský element vo forme nejakého sériového vraha. Nové tváre v podobe Raya Stevensona a Yvonne Strahovski neskutočne pomohli, obidvaja sú veľkí sympaťáci a túto sériu potiahli o stupeň vyššie. Osobne mi všetky linky veľmi sadli a bavil ma ich vývoj. Hannah je fantastická, LaGuerta šokovala a Debra smeruje do prdelky. Veľmi som zvedavý na koniec v podobe osmičky. ()

Série 8 (2013) (S08)

Posledná séria Dextera je veľmi špecifická. Dominuje Debra, prekombinovanosť a imbecilita scenáristov. Je veľká škoda, že sa záverečné dejstvo nepodarilo kvalitatívne zvládnuť. Záver som si netrúfal predstaviť resp. predpokladať, pretože mohol byť akýkoľvek... nesadol mi však úplne, hoci samotným vývojom poslednej série je logický, dobrý. Je však len dobrý, tak ako všetkých posledných 12 častí. A to si tak skvelý seriál nezaslúžil. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021