Odpadlík (TV seriál)

Renegade

Odpadlík

Akční / Drama

USA, 1992 - 1997, 78 h 8 min (Minutáž: 110x42–44 min)

Lorenzo Lamas, Branscombe Richmond, L.Q. Jones, Fred Williamson, Kathleen Kinmont, Stephen J. Cannell, Jackie Earle Haley, Gary Graham, Kelly Hu, Sarah Buxton, Sam J. Jones, Karen Moncrieff, Emma Caulfield, Stella Stevens, Keiko Agena, Johnny Cash, Ken Foree, Walton Goggins, Mark Lindsay Chapman, Courtney Peldon, Charles Cyphers, Danny Trejo, Megyn Price, Matt Battaglia, Paula Trickey, Dennis Burkley, Robert Clohessy, Geoff Meed, Jennifer Bransford, Anthony De Longis, Grand L. Bush, Joe Cortese, Robert LaSardo, Roger Yuan, Leah Remini, Tommy 'Tiny' Lister, Melora Hardin, Ernie Lively, Al Sapienza, Kim Johnston Ulrich, Forry Smith, Raoul Max Trujillo, Gregory Scott Cummins, Rachel True, Angell Conwell, Frankie Avalon, Barbara Niven, Troy Evans, Josh Paddock, Lauren Hays, Cole S. McKay, Terri Garber, Elizabeth Gracen, Larry Manetti, Gianni Russo, Peter Kent, Don Swayze, Michelle Stafford, Cary-Hiroyuki Tagawa, Eidan Hanzei, Donald Gibb, Corinna Everson, Holly Gagnier, Kylie Travis, John Walcutt, Judson Mills, Jacqueline Collen, Stanley Kamel, John Vernon, Sheree J. Wilson, Christopher Rich, Daniel Quinn, Joseph Campanella, Marshall R. Teague, Brittney Powell, Maria Rangel, Bob Clendenin, Don Keith Opper, Harry Guardino, Edan Gross, Reni Santoni, Fredric Lehne, Ara Celi, Emily Warfield, Phil Fondacaro, Arlene Dahl, James Shigeta, James Darren, Nancy Everhard, Marco Rodríguez, John Beck, Ken Olandt, Scott Valentine, Willie Garson, Erin Gray, Richard Gant, Art LaFleur, Robert Fuller, Shauna Sand, Pato Hoffmann, Diane Delano, Kent McCord, Toši Toda, Trevor Goddard, Patricia Charbonneau, Mark Venturini, Jim Cody Williams, Lawrence Hilton-Jacobs, Brandon Hooper, Danny Epper, John F. O´Donohue, Gary Carlos Cervantes, D.C. Douglas, Allison Dunbar, Tom Schanley, Al Leong, Rob Youngblood, Corbin Timbrook, Stephen Nichols, Gloria Loring, Kate Hodge, Tim Thomerson, Jeff Kaake, Gary Kasper, Dick Anthony Williams, Keith Coulouris, David A.R. White, Carlos Carrasco, Cyril O'Reilly, Thomas Rosales Jr., William Lucking, Ed Beechner, Ted Markland, Bruce Penhall, Mark L. Taylor, Scott Jaeck, Rick Zumwalt, Ana Alicia, Max Gail, Cecilia Peck, Mike Genovese, Mark Metcalf, Wyatt Knight, Christopher Michael Moore, Tim Quill, Lisa Darr, Ned Luke, Lance LeGault, George 'Buck' Flower, Robert Axelrod, David Groh, Dick Warlock, Zahn McClarnon, Jamie Rose, Richard Grove, Casey Sander, Richard Herd, Gina Gallego, Carl Ciarfalio, Susan Krebs, Michael D. Roberts, Raquel Gardner, John Davis Chandler, Jennifer Lyons, Robert Ito, Joan Freeman, Julie St. Claire, Becky Mullen, John Aprea, Francis X. McCarthy, Tim DeZarn, Jennifer O'Dell, J. Kenneth Campbell, Mike Moroff, Yorgo Constantine, Diane Robin, Lance E. Nichols, David Jean Thomas, Elizabeth Anne Allen, Michael Harris, David Grant Wright, Tony Becker, Rick Johnson, Lamont Thompson, Art Frankel, Jerry Houser, Scott Atkinson, Julie Caitlin Brown, Aric Cushing, Nancy Lee Grahn, Adrian Sparks, Henry Bal, Virginia Hawkins, Lee McLaughlin, Dennis Lipscomb, Reginald T. Dorsey, Terrence Evans, Nils Allen Stewart, Heather Fairfield, Joseph Cali, Mik Scriba, Brian Degan Scott, Lindsey Ginter, Frederick Coffin, John Bennett Perry, Faith Minton, Dana Lee, Michael Champion, Amanda Anka, James Harper, Richard T. Jones, Brian Cousins, Ben Davidson, Lenore Kasdorf, Ellen Bry, Freda Foh Shen, John Snyder, Madison Mason, Rebecca Staab, Leonard Kelly-Young, Claire Yarlett, Marcelo Tubert, Michael Ralph, Jeffrey Anderson-Gunter, Tom Sullivan, Billy Jayne, Scott Klace, Patrick St. Esprit, Marcia Rodd, Robert Romanus, Patrick Massett, Michael Wiseman, Don Collier, David Barrera, Gabrielle Boni, Shane P. Allen, Sam Scarber, Patricia Gaul, Judson Scott, Tommy Bertelsen, Greg Lewis, Michael Bard Bayer, Michael Milhoan, Kat Sawyer, Jeremy Roberts, William Allen Young, Gary Hershberger, John D'Aquino, Peter Koch, Diana Bellamy, Geoffrey Blake, Brooks Gardner, Lewis Van Bergen, Ash Adams, Kathleen Freeman, Starletta DuPois, Greg Collins, Julie Simone, Harold Cannon, Biff Manard, Cyndi Pass, Héctor Mercado, Zachary Browne, Michael Laskin, Stewart Finlay-McLennan, Rex Ryon, Christopher Darga, Jay Baker, Ben Reed, William Frankfather, Thomas Ryan, Allison Brennan, Terry Camilleri, Jan-Michael Vincent, Karin Argoud, Dean Butler, Pat Skipper, Edward Bell, Allen Perada, Corey Michael Eubanks, Don Hood, Mia Cottet, John Lavachielli, Robert Sutton, David Dunard, Ryan Bollman, Scott Anthony Leet, Arnetia Walker, Tom Allard, Sandra Dee Robinson, Steve Tom, Marilyn McIntyre, Charles Rahi Chun, Gary Wood, Bert Rosario, Don Dowe, Warren Munson, Danny Wells, Nick LaTour, Timi Prulhiere, Lynn 'Red' Williams, Billy Green Bush, Donald Gibb (a.z.), Brian Thompson, Eric Dane, Will MacMillan, Tracy Scoggins, Mike White, Mitchell Ryan, Duke Stroud, Rick Aiello, Barry Lynch, Patrick Gorman, Christopher Maleki, Michael Corbett, Peter Kwong, Yvonne Suhor, Carey Scott, Michael Preston, William Jones, Virginya Keehne, Renee Tenison

John Blizek

Scénografie:

Suzette Ervin
  • Karlos80

Mluvené motto seriálu bylo jasné. Vzpomínáte?„Býval dobrým policistou, ale spáchal nejtěžší hřích: svědčil proti zkorumpovaným kolegům. Pokusili se ho zabít, místo toho zabili ženu, kterou miloval..A takto pořád dokola snad až po nějakou pátou řadu. Poprvé jsem to hltal asi jako každý mladý kluk, to je ostatně jasné. Něco nového, hemerika, akce, vzrůšo, sexy baby atd. Po druhém-jen namátkou. Po třetím, čtvrtým však už ani ránu..Člověk si přeci jen uvědomil, že to ve své podstatě byla jen trapnost nad trapnost podobně jako třeba Walker Texas Ranger, kladný a nikým neohrožený hrdina, který ještě neuměl ani pořádně hrát. A nejen on, ale takřa celý ansábl. Život se může změnit v jediném okamžiku, ale ten můj se sledováním tohoto stokrát ohraného klišé změnit nikdy nemůže:-) Ta jedna hvězdička je jen za toho sympatického indiána Bobby Sixkillera. Typická záležitost komerční televize Nova.(9.10.2007)

Jednoznačná pätorka hviezdičiek, avšak iba za určitých podmienok, ktoré musia byť splnené súčasne, a síce slovenský dabing, dobrá zápletka rozumej do nelogického celku ústiaci sled iracionálnych skutočností a dobrá nálada v publiku, to je potom podívaná najväčšieho rangu. Z jedného nemenovaného dielu vyberám nasledovné slovné spojenia: "braček založ mu želiezka", opomenemeli, že uvedený zájeb zaznel v prostredí vyrysovaných harlejákov, nemôžeme inak ako súhlasiť s Jozefom Gregorom Tajovským, ktorý takto umne nadaboval hlavného hrdinu. Alebo iná: "kamoško už nie si môj najlepší kamoško, braček", myslite si, že takto sa oslovujú bábätka na pieskovisku pri ihraní sa v stavanie z piesku? Ale kdeže, takto sa prekárali vedúci pracovníci motorkárskych gangov. "Ty si opica a ten vedľa teba je somár" áno aj takto nežne vedia znieť dialógy v akčnej dráme. Zaujímalo by ma či dabéri vychádzali z Hattalovej Krátkej mluvnice slovenskej alebo čerpali inšpiráciu z Bernolákovej Grammatici Slavica, každopádne ale asi išli s vatou v ušiach, keď dabovali Lorenza a jeho true friendov na motorkách a iných vozítkach. A na záver už iba ako by napísal Johnko King v Gume bratislavskej "gumí guma a guma za gumou sa gumí".(27.10.2015)

Sledoval som tento seriál pár krát na MARKÍZE s ekáckym dabingom a musím uznať, že zvučka tohto seriálu je podľa mňa naozaj vynikajúca úvodná zvučka s komentárom IVANA LACU. Lamasa daboval SKLÁR, Bobbyho MAJESKÝ a tú kočku si dabla PETRA VAJDOVÁ.(3.2.2011)

„Bol policajtom. Dobrým policajtom. Potom sa ale postavil proti svojim skorumpovaným kolegom. Chceli ho zabiť, namiesto toho zabili jeho ženu. Falošne obvinený sa teraz túla krajinou. Štvanec loviaci štvancov. Lovec ľudí. Odpadlík“ Toto nie je žiadne béčko, ale solídny akčný seriál na spôsob Utečenca, s charizmatickým Lorenzom Lamasom v titulnej úlohe. Aspoň tak sa mi to zdalo v 90. rokoch, kedy som chodil do zákkladky, frčalo to poobede na Nove a vždy som zo školy utekal domov, aby som stihol nový diel. K tomu vtipný Indián (Branscobe Richmond) a štíhla karate baba s oholenými lýtkami (Kathleen Kinmont). Plus Hummer, Harley Davison, slnečné okuliare, kvalitná akcia, neuveriteľné úvodné titulky (zimomriavky!) a zápletky rovnako nenápadité, ako poctivé a fajn. Keď som bol malý, možno som chcel byť smetiarom aj kozmonautom, ale tiež som chcel byť svalnatým lovcom ľudí. Rútil by som sa na motorke vyľudnenou krajinou a občas by som asi niekoho ulovil, aby sa nepovedalo. A mal by som vlčiaka. Určite by som mal vlčiaka. Len neviem, či by to za mnou stíhal.(20.11.2004)

• liskam

Pokud chcete udělat nějaký opravdu dobrý seriál, který bude oblíbený u dětí, musíte myslet tak trochu ve "sci-fi" , už vám totiž nestačí standartní kladný hrdina. Takže to vezmete zgruntu. Použijete Vinnetoua a necháte ho prodělat steroidovou kůru, pak oživíte Barbie (Ken není potřeba) která bude hrát sestru toho indiánského monstra a jako hlavního hrdinu vymyslíte hubenýho a vlasatýho Seagala, kterej umí navíc i kopat do ksichtu. A jelikož jste v USA, posadíte ho na mašinu. A to je celý, pak už je točit díl za dílem a vymejvat mladejm lidem mozky. Za mě 25%(15.10.2012)

• - Lorenzo Lamas (Reno Raines) a Kathleen Kinmont (Cheyenne Phillips) boli v rokoch 1989-1993 manželia. Rovnako bol ženatý s herečkou Shauna Sand (1996-2002). Tá stvárnila v piatich dieloch seriálu postavu menom Lake Bradshaw. (m.a.t.o.)

• - Motocykel, na ktorom jazdí Reno Raines, je Harley-Davidson 1340 Springer Softail z roku 1989. Jeho majiteľom je Lorenzo Lamas. (m.a.t.o.)

• - Tento a předchozí film (1993) byly v některých případech uvedeny také jako samostatné epizody v seriálu Odpadlík (od r. 1992), a to jako 20., 21. a 22. díl druhé řady. (CANNIBAL)