Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Série(9) / Epizody(106)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (105)

Dex, lži a video (2007) (S02E06)

Rieši sa tu síce aj nejaký ten pokus o vraždu a imitátor "vraha zo zálivu" (ono sa to aj blbo píše, nielen to blbo znie), ale tu sakra ide najmä zase o tie vzťahy. A že sa tvorcovia predviedli. No a opäť treba skonštatovať, že chudák Dex. Na druhú stranu ale táto zmena pomôže možno viac jeho vnútru, než neustále klamstvá síce perfektnej, ale nie úlne preňho najvhodnejšej priateľke. Ak by sme sa o kúsok dostali vpred aj čo sa týka vyšetrovania, mohlo to byť za plný počet. Tu sa Dexovi podarilo zničiť jednu dôležitú stopu, pričom spôsob ako to vykonal nebol príliš dôveryhodný. ()

Noc, kdy se mi rozsvítilo (2007) (S02E07)

Opäť sa viac zameriavame na vývoj vzťahov, pričom sa postavy rozchádzajú a dávajú dokopy v takom poradí, v akom čakáme. Medzi Dexterom a nasratým kolegom z oddelenia to už vážne vrie a dokonca aj vyvrie. Pričom sa tu hrajú na kočku a myš (inak ako malé deti) a ako hovorí Dex, tak je stále o krok vpred. A to aj v prípade zahladzovania stôp a zavádzania vyšetrovateľov do slepých uličiek. Mám pocit, že nabudúce by som už mal zaokrúhľovať konečne na päť hviezd, snáď nebude kvalita smerom k finále klesať, ale naopak ešte viac stúpať. ()

Svítání (2007) (S02E08)

Takže ôsmy diel je zatiaľ tým najlpeším v druhej sezóne. Ako vyšetrovanie, tak osobné vzťahy sa dostávajú pomaly do svojich vrcholných okamžikov, pričom odhalenia v pátraní po Dexterovi pôsobia ako keby ich vymyslela Agatha Christie a podľa všetkého bude ešte lepšie. No ťažko predpovedať, ako sa z toho Dexter nakoniec dostane, pričom divák drží pochopiteľne celý čas palce jemu, ale pomaly začína aj oddeleniu, pretože to sa fakt snaží. ()

Odpor je marný (2007) (S02E09)

Slučka sa sťahuje, avšak okolo niekoho iného, ako sa na prvý pohľad zdalo. Ale ďalšia slučka sa zase sťahuje aj okolo Dextera, pričom ten urobí dosť školácku chybu a tak mu ten plný počet tentokrát opäť nedám. Každopádne cliffhanger je tu taký, že ak by ste si epizódu pozreli uprostred noci totálne unavení, museli by ste skrátka pokračovať ďalej... ()

Tajemství domu Morganů (2007) (S02E10)

Dexter dojde k najzávadnejším odhaleniam svojej minulosti a nebude to pre neho nič príjemné. Štokholmský syndróm medzi ním a Doaksom nie je príliš tradičný, ale títo chlapíci majú predsa len nejaké tie spoločné veci. Divák sa už seriózne začína pýtať, komu vlastne skutočne držať palce? Každopádne Dex vymyslel skvelý plán, ako odpútať od seba pozornosť a poskytuje polícii nezvratný dôkaz o Doaksovej vine. Tentokrát neurobilžiadnu školácku chybu, takže za plný počet. Jedine že by tá zmienka o chate v sms bola chybou, ale to bol proste risk. ()

Na nejbližší odbočce zahněte vlevo (2007) (S02E11)

Posledný nádych pred finále. Za plnú paľbu to tentokrát nebude preto, lebo si z nejakého dôvodu Dexter neskontroloval navigáciu v aute po návrate z lode. Takže tvorcovia z neho v prospech dramaturgie občas robia menšieho blbca a s týmito vecami sa mi nie najľahšie zrovnáva. Inak som rád, že si to s tým priznaním rozmyslel, to už by bolo na mňa vážne moc. ()

Britská invaze (2007) (S02E12)

Tak sa tvorcovia vážne predvieli a všetky udalosti a zápletky druhej série rozplietli v perfektne vymyslenom finále. A uzavreli ich tak, ako sme ich, zrejme väčšina, presne chceli. Je v tom kus čierneho humoru, nechýba napätie ani nejaké to prekvapenie. Layline podpaľačské schopnosti neboli iba jednorázovým rozhodnutím pre osvieženie série niekedy v jej polovici, ale iba prípravou na to, čo má prísť. Otázkou ale je, či v tejto sérii hlavná postava nestratila pre istú skupinu svojich fanúšikov vlastný kredit. S tým ale masový vrah musí počítať... ()

Série 3 (2008) (S03)

Ak by som si mal vybrať, ktorá doterajšia séria ma najviac zasiahla, najviac sadla a najviac ma bavila, asi by som vybral túto tretiu. Možno to bolo aj nižšími očakávaniami, keď som počul, že trojka je skôr už iba nutný odvar. Podľa môjho názoru rozhodne nie a vývoj, kedy sa Dexter už nemôže spoliehať iba na samého seba, bol presne podľa môjho gusta. Možno preto, že ako individualista by som pociťoval a riešil rovnaké dilemy a konflikty vo svojom vnútri ako Dexter. No a Miguel Prada bola pre mňa rozhodne zaujímavejšia postava než James Doaks. Uvidíme, či do deja bude naďalej zasahovať aj jeho horkokrvný brat. ()

Náš otec (2008) (S03E01)

Tretia sezóna začína tak trochu v štýle tej druhej, na druhej strane predsa len ide o iný prípad, než nájdenie nejakých x-tiel na morskom dne. Do hry asi vo väčšom vstúpi aj politika, takže vyšetrovanie bude priebežne kontrolované zhora, ako ukázal už priebeh prvej epizódy. No a teraz otázka, je pre Dextera horšia správa, že zabil niekoho iného ako plánoval, než to, čo sa dozvedel v záverečnej scéne? ()

Hledá se Freebo (2008) (S03E02)

No to ma poser, tak takýto záverečný zvrat som vážne nečakal a cynizmus a čierny humor je opäť v plnej paráde späť. A Dexterove teátra nemajú chybu. Sestričke to až priveľmi rýchlo myslí a Dexterova snaha byť o krok vpred je fakt na hrane. Určite som rád, že sme sa koncom tejto epizódy odpútali od "mierneho remakeovania" predchádzajúcej série a ťažko predpovedať, čo príde ďalej. ()

Lev dnes v noci spí (2008) (S03E03)

Nová Dexterova budúca obeť a aj obeť následná je sem doslova našróbovaná pre vyplnenie stopáže, ale ide tu aj o to, že si chlapík začína uvedomovať ako mu záleží na deťoch. Tým pádom mu zrejme bude záležať aj na tom svojom a pre jeho ochranu rozhodne nebude váhať použiť striekačku a vytasiť nôž. Jeho nový kamarát z vysokých kruhov si ide svoje a neváha pre vlastný prospech nechať na 20 rokov zavrieť nevinného. To už radšej niekto priemerný z krčmy by bol vhodnejší. ()

Co je doma, to se počítá (2008) (S03E04)

Opäť som sa pozastavil nad tým, či nebolo trochu zbytočné sem vsádzať ďalšiu vraždu, aby sa zaplnila stopáž, ale ako vieme, tak v Dexterovi nie je nič len tak a všetko má svoj zmysel a pevné miesto v hlavnom príbehu. No a záverečná "úprimná" žiadosť o ruku skvele zmotivovala jednu veľmi rýchlo odhalenú vražedkyňu a jej zločin z vášne. Nesympatický kubánsky braček s metrosexuálnou briadkou mi už po štyroch dieloch tak lezie na nervy, že to s ním Dexter snáď veľmi rýchlo skoncuje. ()

Plavba za domovem (2008) (S03E05)

Vzťah medzi Dexterom a Miguelom sa vyvíja zaujímavým smerom. Ide o kombináciu kamarátstva a novej otcovskej figúry v Dexterovom živote. Pričom ale musí držať v sebe tajomstvo o smrti jeho brata. Občas mi lezie na nervy ten časový nesúlad medzi Dexterovými nočnými dobrodružstvami a jeho spolužitím s Ritou, tentokrát ale takpovediac narazila kosa na kameň a "na ryby" možno šiel posledný krát. ()

Ano, jde to (2008) (S03E06)

Tak u máme nového podozrivého v hľadaní "pána kožařa", avšak záver toto podozrenie čiastočne poprel a tieň podozrenia vrhol na niekoho iného. Kto dáva pozor, toho už táto myšlienka napadla zrejme omnoho skôr. Miguel a Dexter to rozbiehajú vo veľkom, pričom takmer v každom okamžiku ich akcie ste neustále na pochybách, či Miguel nehrá falošnú hru. Pričom si na konečnú odpoveď ešte budeme musieť počkať. No napínavejšie to uprostred sezóny ani byť nemohlo. ()

Jasné jako facka (2008) (S03E07)

Tak táto epizóda nebola o tom, že by sa snáď hlavná dejová línia sunula vpred raketovým tempom, ale nakoniec aj v tomto smere došlo k výraznému pokroku. No a ten zvyšok? V tomto smere zase ide asi o to najlepšie, čo doteraz tretia séria ponúkla. Zabiť, či nezabiť niekoho, kto je nepriamo zodpovedný za pribúdajce mŕtvoly? A zabiť, či nezabiť niekoho, kto už na tomto svete nemá chuť byť, respektíve nemieni prežiť zvyšný mesiac života v urputných bolestiach? Áno, táto epizóda má hamletovské rozmery. ()

Efekt motýlích křídel (2008) (S03E08)

Tak nebyť Ritiných tehotenských frustrácií a Dexterovho zháňania snubného prsteňa, opäť by to bolo za plný počet. Občas si človek povie, či nebola väčšia sranda s "bledou upírkou" v druhej sérii. Dexter rozpútal niečo, čo sme si mysleli, že nikdy nerozpúta, pričom ešte s určitosťou nevieme, kam to bude smerovať. Posledný záber výrazne napovedá, ale snáď ide iba o veľký otáznik pred ďalšou epizódou a nie konečný verdikt. ()

Co se stalo včera v noci (2008) (S03E09)

Tak cliffhanger naposledy neklamal a pipravil nás na to, čo príde. Nebolo to teda nič neočakávané, avšak takto psychicky mimo a sklamaného sme ešte Dextera nevideli, čo sa určite počíta. Interakia medzi ním a Miguelom nemá chybu, kto je tu majster a kto žiak? Identita kožiara je už naplno odhalená, deadline s hľadaním jeho poslednej obete zo sťahovania kože je síce klišé, ale toto proste vždy funguje. No osobne mi chlapík priviazaný o stoličku so skrvaveným chrbátom k Debre príliš nepasuje, ale tak možno ju aspoň naučí húliť trávu. ()

Jít svou vlastní cestou (2008) (S03E10)

Preťahovaná Dexter-Miguel o to, kto má v tejto vražednej hre navrch, pokračuje ďalej. A situácia sa mení doslova niekoľkokrát za epizódu. Ale aspoň máme jasného favorita, minulú sezónu nám muselo byť nevinného kolegu z práce aspoň trochu ľúto. Do veci sa zaplietajú aj žiarlivé, repsektíve nervózne priateľky oboch súperov, čo im vec vôbec neuľahčuje. Ale obviniť manžela, že je nevinný, pritom ten si užíval vraždenie ženy namiesto sexu, je opäť ten dexterovský čierny humor, aký máme radi. ()

Rozlučka (2008) (S03E11)

Aj by som opäť napísal, že ide o posledné nadýchnutie pred finále, ale svojim spôsobom sa tu už finálne veci odohrávali. Ešte nás ale čaká ťažký dojazd s "kožiarom" a nebude jednoduché všetko hodiť naňho. Hlavná myšlienka série je jasná ale už teraz. Ak ste masový vrah, nehľadajte si za žiadnych okolností parťákov. Maximálne tak len na rozlúčku so slobodou. ()

Chcete si vzít Dextera Morgana? (2008) (S03E12)

Predčasné finále tejto sére bola myslím predposledná epizóda, tento dojazd išiel už po vyšľapaných koľajách predchádzajúceho priebehu deja. Finále pôsobí trochu uponáhľane, každopádne kto by nevypustil slzu šťastia pri posledných scénach. A je dobre, že sa tvorcovia nerozhodli tejto zásadnej udalosti v Dexterovom živote venovať napríklad celý diel a tak sa dosť zbytočne dostať do sídiel pátosu. Ďalší prípad sa skončil, opäť išlo o osobnú záležitosť a možno to skončilo až príliš elegantne. Ale dá sa predpokladať, že isté postavy zasiahnu aj do ďalšieho deja. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021