Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Série(9) / Epizody(106)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (105)

Uzavřený kruh (2010) (S05E07)

Poriadne gule to chytí konečne aj vo vyšetrovaní bratov "mačiet" a to dokonca tak, že chyby našeho oddelenia spôsobia riadnu pohromu. Dvojica pomstiteľov ide vo svojom súkromnom vyšetrovaní vyšľapanou cestičkou, čo občas zahŕňa aj nejaké tie dôkazy podstrčené Dexterom. Sedmička je opäť dejovo hutná od začiatku do konca, ale až taká bomba, aká jej predchádzala, nie je. ()

Ber to (2010) (S05E08)

Čistá dokonalosť a to v takmer každej scéne. Jedna z top 10 epizód, aké som kedy v akomkoľvek seriáli videl. ()

Mladé a neklidné (2010) (S05E09)

Opäť vynikajúce, ale skôr premostenie k ďalšiemu dielu, kde vďaka cliffhangeru očakávame tú najdôležitejšiu konfrontáciu. Na oddelení to pekne vrie, pričom sa otvára zdanlivo uzavretý prípad, aspoň čo sa týka papierovačiek. Žiadna extra dobrá správa pre Dextera, ale aspoň z toho nevyviazne tá hlavná sviňa ako obyčajná obeť Dexterovho súdu, ale hanba bude aj na verejnosti. Aspoň teda "kurva" dúfam. ()

Na začátku (2010) (S05E10)

Puzzle z fotky je doplnené posledným dielikom, ďalším slizom, ktorý sa tak stane obetným baránkom aj sliza číslo 1 v snahe vyvliecť sa z toho s čistým štítom. Každý si hrá (nielen) v tejto epizóde na vlastnom piesočku, súrodenci Morganovci sa našťastie stále míňajú ako fyzicky, tak aj mentálne v tom, ako riešiť dané situácie. No a Lumen má svoju významnú premiéru konečne za sebou, snáď partička nezanechala po sebe nejaké tie neželané stopy. Vlastne, ono to nájdením jej stôp tentokrát končí... ()

Vážný svinstvo (2010) (S05E11)

Príprava na finále je síce skvelá, ale niektoré veci sa vyriešili až príliš jednoducho, viď sledovačka Peterom Wellerom. Prečo Quinn neotvoril dodávku, keď už bol na mieste? Ale to sú iba drobnosti. Epizóda sa snažila najmä usporiadať čo najelegantnejšie šachovnicu pred záverečným zúčtovaním. Vtipné je, že držíme palce ako polícii, tak Dexterovi s Lumen a obom skupinkám želáme úspech, aspoň ja to osobne tak vnímam. No a Jordan je najslizkejší záporák celého seriálu, aspoň doposiaľ, a želám mu skutočne nepríjemný koniec. ()

Velká ryba (2010) (S05E12)

Temný pasažier vystúpil. ()

Série 6 (2011) (S06)

Nebudem tvrdiť ako naposledy, že Dexter je každou sériou lepší a lepší, ale nedá mi opäť neohodnotiť plným počtom. Na seriál, jeho postavy a atmosféru som si už tak navykol, že aj mierne zaváhania som schopný prehliadnuť. Dexter sa má zase s kým porovnávať, hľadať paralely medzi sebou a zločincami, ale je dobre, že vidí aj rozdiely. Prvá polovica nebola až tak presvedčivá, ale tá druhá sa už naplno rozbehla a smerom k záveru nás čakal najlepšie pripravený zvrat v celom seriáli. No a občas potešila aj vizuálna metafora, tentokrát sme sa hrali na svetlo a temnotu a kameraman si s týmto motívom sem tam pekne pohral. ()

Věřte, nevěřte (2011) (S06E01)

Dexter hrajúci futbal pripomína Columba cvičiaceho v posilňovni, aby sa dostal bližšie k vrahovi. Jedným z dvojice vrahov v ústrednej zápletke je Colin Hanks a táto zvláštna voľba sa ukáže ako správnou, respektíve nesprávnou asi až časom. Každopádne hady v bruchu doporučujem citlivejším divákom preskočiť, škoda, že ma nikto vopred nevaroval. No a tak nejak sa zdá, že jednou z hlavných tém série bude viera, respektíve náboženstvo. Čo zaujímavé z toho vznikne, sa tiež dozvieme neskôr... ()

Bylo, nebylo... (2011) (S06E02)

Vraždiaci babyface Colin Hanks, o spáse rapujúci, pardon rozprávajúci, Mos Def, Debra ako vedúca oddelenia, toľko dadaizmu sme tu ešte v žiadnej sérii nemali. Ešte že ten Dexter neporušuje tradíciu a podreže aspoň jedného slizkého magora. O čom to celé bude po dvoch epizódach ešte vôbec netušíme, čiže nemáme šajn o motiváciách, čo ale vôbec nevadí. ()

Polda a bandita (2011) (S06E03)

Dexter spozná v jednej vražde prácičku legendárnej Víly Zubničky. Nenechajte sa zmiasť prezývkou, v súčasnosti ide o ufrfľaného dôchodcu, s ktorým nikto nevydrží dlhšie ako 5 minút. Dextera nutne napadajú hrozivé myšlienky, či nedopadne presne tak isto. No, najlepšie je užívať si prítomný okamžik a neymslieť na vzdialenú budúcnosť. Takže tu máme opäť značnú dávku cynického humoru. Čo si mám myslieť o prípade, na ktorom sa bude pracovať celú sériu, ešte neviem. ()

Jezdci apokalypsy (2011) (S06E04)

Pokiaľ by som mal vybrať najslabšiu epizódu celého seriálu, tak štvorka zo šestky by patrila k horúcim kandidátom. Bautista a Quinn húliaci špeka, zbytočná vsuvka so slepým črevom, Samove kecy v nemocnici... ešteže sa aspoň vrahovia opäť činili. Na druhej strane ale aspoň stále striedame prostredia a každú chvíľu počúvame niekoho iného mudrovať, takže to rýchlo odsýpa a vyšetrovanie sa výrazne posunulo vpred. ()

Anděl smrti (2011) (S06E05)

Polícii aj Dexterovi to v tejto sérii myslí rýchlejšie než obvykle a identita vrahov je už odhalená. Lenže polícia vie iba o jednom a Dexter zase o tom druhom. Implicitne tvorcovia naznačujú, že náhodný sex môže mať aj pozitívne dôsledky a nemajú na mysli tehotenstvo. Ale napríklad aj náhodne nájdenú stopu k vrahovi. Epizóda je pomerne temne ladená, neustále sa tu filozofuje o svetle a temnote a i keď to na prvé počutie znie klišovito a pateticky, tak to začína v rámci série dostávať zmysel. ()

Temné sbohem (2011) (S06E06)

Tak máme tu zatiaľ najlepšiu epizódu šiestej sady a osobne dúfam, že to bude ďalej iba gradovať, pretože prvá polovica série ma nepresvedčila tak ako tie v predchádzajúcich sériách. Ale Just let go vo mne vzbudilo nádej na (ešte) lepšie zajtrajšky. Filozofovanie ohľadom temnoty a svetla dosiahlo svoj vrchol, rozumej z filozofovania sa stala realita. Zaujímavým smerom sa uberá aj hlavná dejová línia a som rád, že Quinn sa zase ukazuje ako totálny mačo dement a opäť mám dôvod túto postavu zo srdca nenávidieť. ()

Hříšní lidé města miamského (2011) (S06E08)

Objasnenosť vrážd v Miami je trestuhodne nízka, takže vyšetrovatelia sú o to nervóznejší. Ale možno je za jedným prípadom niečo viac a možno to bude znamenať koniec kariéry kubánskej kapitánky. Dexter zase kľučkuje, aby mohol byť takpovediac na dvoch až troch miestach naraz a občas tá časová nesúhra už dosť lezie na nervy. Ale prípad sa sunie vpred, čo je tá najpozitívnejšia správa. Ak by sme nemuseli sledovať každú epizódu Quinnove opilecké extempore, mohol by sa hýbať vpred ešte rýchlejšie. ()

Mrazivé zjištění (2011) (S06E09)

Spočiatku ničím výnimočná epizóda, kde len tak pokračuje vyšetrovanie a kedy som sa nestihol diviť nad lajdáctvom vyšetrovateľov. Hľadáme miesto, odkiaľ sa vrahovia alias náboženskí fanatici pripojovali na net, ale nenapadne nás otočiť hlavy a uvidieť tak opustený kostol? No ale povedzme, podstatné je, že deviata epizóda prinesie zásadný zvrat v prípade úmrtia prostitútky a totálny šok, čo sa týka vrahov súdneho dňa. Niežeby tvorcovia boli bohvieako inovatívni, ale v kontexte série a vlastne aj celého seriálu ide o prekvapenie par excellence. A navyše tu tak máme ďalšiu významnú paralelu s Dexterovou psychikou, takže je to proste zase na plný počet. ()

Svědkův učeň (2011) (S06E10)

Po zásadnom odhalení už nasledujúca epizóda nedokázala tento šokantný moment naplno nahradiť akciou a rýchlym tempom, ktoré tu prítomné rozhodne sú, takže o nude či naťahovaní deja nemôže byť reč. Do hry sa dostávajú dvaja noví ľudia, alebo ak chcete tak riadni psychopati a bude ešte veľká sranda. Navyše sme sa dozvedeli, kde onen avizovaný koniec sveta bude mať "ústredňu" a asi je to to prvé miesto, čo vás logicky napadne. Karty sú už odhalené, takže už to len dotiahnuť uspokojivo do konca. ()

Řekni to mé ruce (2011) (S06E11)

Improvizuje sa a tieto improvizácie nie sú našťastie odfláknuté, ale Dextera vedú k cieľu. Lenže ono také nadýchanie sa nejakého svinstva vám môže znížiť motorické schopnosti a v samotnom finále začnete prehrávať. Trochu sa čudujem, že epizóda neskončila o minútu skôr, takto je až príliš uzavretá a vlastne sa nemusíme o Dextera aj naďalej báť. Uzavrie sa linka s mŕtvou prostitútkou a víťazom je tu niekto tretí, čo nutne neznamená, že ten, kto je v práve, práve naopak. ()

Konec světa (2011) (S06E12)

Tak zakončenie bolo excelentné. To ale nepripisujem ani tak logickému uzavretiu prípadu, kde sa už zase tak veľa prekvapivého neudeje. Ale ako sa to vezme, identita potenciálneho obetného baránka prekvapila. Tak za prvé Bautista povie Quinnovi, že je... viete čo, takže konečne ma v tomto seriáli niekto prvýkrát citoval. No a na posledný záber, akým končila šiesta sada, som popravde čakal už od série číslo 1. No a dočkal som sa. ()

Série 7 (2012) (S07)

Chvíľami som mal pocit, že siedma séria bude tá najlepšia, každopádne rozhodne k tým najlepším patrí, lenže tie sú pre mňa vlastne všetky. Dexter dostal od tvorcov darček v podobe novej potenciálnej partnerky na celý život, ale podobne ako jeho sestra skrátka nemá na ženy po Rite šťastie a Lumen sa už asi nevráti. Nebol som nakoniec na konci tak rozobratý, ako som si myslel, ale keď si v hlave všetko premietnem, tak tých výčitiek je skutočne málo. No a som rád, že vzhľadom na vývoj už nemusel Dexter tak kľučkovať, takže aj tie časové nezrovnalosti boli počas 12 epizód menšie očividné, ako v tých predchádzajúcich. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021