Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Série(9) / Epizody(106)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (105)

Série 4 (2009) (S04)

Čo sa týka vyrovnanosti epizód, ide možno o najsilnejšiu sériu. Čo sa týka paralel / kontrastov medzi vrahom a Dexterom, tak tam ide skutočne už o ťažké umenie a ako obvykle, tvorcovia uspeli. Čo sa týka milostných peripetií, kde sa to už začína krížiť ako sa len dá, tak tam by som osobne už ďalej nekombinoval a nechal veci do ďalších sérií tak, ako sú. No a samozrejme sa nedá nespomenúť ten šokantný záver, ktorý stavia celý Dexterov život úplne na hlavu. Normálne sa bojím si pozrieť otvarák piatej sezóny, musím trochu vychladnúť. John Lithgow si pochopiteľne zaslúži absolutórium, je dobré, že sa v seriáli objavila takáto herecká osobnosť a predviedla všetko, čo v nej je. ()

Život jako ve snu (2009) (S04E01)

Tak vyzdvihovaná štvrtá séria nezačala podľa mňa bohvieako oslňujúco. Áno, vrah v podaní Johna Lightowa bude asi poriadne mäso, avšak ten gossip zvyšok už tak úžasný nebol. Kto s kým zase spí a kto sa vracia na scénu, aby asi zase začal spávať s tou, čo predtým, ma fakt nezaujíma. Ale ten Lightowov nahý zadok dáva vedieť, že hlavná dejová línia bude značne hustá. ()

Pozůstatky (2009) (S04E02)

Ústredný prípad sa príliš ďaleko nedostal, takže Lithgow toho ešte veľa nepredviedol. Zato Dexter má skutočne čo robiť, jeho snaživé hľadanie tela svojej obete je presne zo súdku plného čierneho humoru. No a najlepšia radosť je škodoradosť, takže čím je nervóznejší, tým sa divák viac baví. Nakoniec všetko dobre skončí a tak môže Trinity už znova vraždiť, Dexter bude mať na neho dostatok času. Len keby sa chudák mohol občas lepšie vyspať... ()

Oslepení (2009) (S04E03)

Dexter sa snaží nájsť a vystrašiť podomového fantóma, ale možno v tomto prípade sa mohol spoľahnúť viac na spoluprácu susedskej hliadky. Trinity sa predviedol druhýkrát a ako vidno, je šikovný až na "šieste poschodie", pričom pracuje úplne odlišným spôsobom než Dexter. A mali sme možnosť nahliadnuť aj do jeho správania mimo páchania vrážd a ich príprav a to bolo veľmi divné. Jeho motivácie budú zaujímavé, podľa všetkého utrpel v živote nejakú veľkú stratu.Takže ďalšia paralela s Dexterom tu predsa len je. ()

Dexter má dovolenou (2009) (S04E04)

Tvorcovia si dávajú na čas čo sa týka Trinitiho, zato Dexterove chúťky ostávajú počas jeho párdňovej dovolenky priestor na realizovanie. Dovolenka ale znamená iba odchod rodinky mimo mesto, čo sa týka práce, tam je to stále husté. Čerstvý otecko a jeho obeť majú spoločné to, že ich rodina brzdí, repsektíve brzdila v rozlete, určité rozdiely, ako napríklad vyvraždiť či nevyvraždiť svojich najbližších, ale medzi nimi sú. No a nechýba ani šokujúci cliffhanger, uvidíme, aké bude mať táto tragédia dôsledky. ()

Drsný Harry (2009) (S04E05)

Prvá epizóda štvrtej série, kde nemám problém dať pný počet. Ide najmä o jej záverečnú tretinu, kedy Dexter sleduje Trinityho, čo znamená, že odhalil o koho ide a sledovaním tak nielen sleduje vraždu jeho ďalšej obeti, ale dozvedá sa niečo aj o jeho súkromnom živote. Čím sa prevracia všetko, čo sme si o tejto postave doteraz mysleli. Otázkou je, čo bude so záznamom z budovy a ako na všetko zareaguje Dexter v najbližšej dobe. Kľučkovanie medzi sériou klamstiev servírovaných ženám v jeho živote je neželaným, ale logickým problémom navyše. ()

Kladivo vrací úder (2009) (S04E06)

Konečne dostal John Lithgow poriadny priestor a nikoho neprekvapí, že ho patrične využil. Taktiež sa dozvedáme jeho motivácie páchať krátko po sebe tri rituálne vraždy a potom si dať na nejaký čas útrum. I keď určite sa časom dozvieme ďalšie zaujímavé novinky, napríklad typ jeho postihnutia. Perfektne fungujú aj paralely a opozitá v chovaní Arthura a Dextera, ten sa definitívne vzdáva svojho bytu a paradoxne si stavia záhradný domček pomocou vražednej zbrane. No je to opäť dokonale vymyslené a čierny humor je tak skrytý, že ho skoro treba hľadať lupou, o to lepšie ale potom funguje. ()

Mrtvá voda (2009) (S04E07)

Siedma epizóda dáva trochu vydýchnuť ústrednej detektívnej zápletke a pridáva zase robotu Dexterovi, kedy sa objaví nejaký metrosexuálny vrah modeliek. Takže čo to preňho znamená? Že Arthur bude na tejto planéto o pár dní dlhšie. Dozvedeli sme sa o Dexovom a Debrinom otcovi to, čo sme už dlho tušili a tí kubánski poliši to už s vytváraním (pseudo) problémov okolo ich vzťahu už fakt preháňajú, chovajú sa ako teenageri. No a záver? Opäť prekvapil a zmotivoval celú zápletku s vrahom modeliek. No, chybička se vloudila... ()

Vražda meziměsto (2009) (S04E08)

Arthur sa začína ukazovať ako riadne labilná osobnosť, čo mi nejde úplne dohromady s tým, s akou chladnosťou a precíznosťou konal svoje predchádzajúce zločiny. Dexter si s ním tentokrát poriadne užil a zažili niečo, čo by ich v normálnom svete a ak by boli "ľudia", pevne spojilo. Ono dokonca aj Dexter začína uvažovať o tom, že predsa existuje alternatíva, že aj on je človek... no uvidíme. Nastáva zvrat vo vyšetrovaní vraždy Lundyho a postrelenia Debry a dosť ma tým scenár zaskočil. ()

Velké sousto (2009) (S04E09)

"Ahoj tati", viac dodávať netreba. Snáď len toľko, že je škoda, že sa to neodohrávalo na Vianoce, ale pre nás Európanov bezvýznamné vďakyvzdanie. ()

Ztracení chlapci (2009) (S04E10)

Odkrylo sa všetko pozadie Trinityho a to, že jeho prezývka je vlastne nepresná, považujem za ďalší čiernohumorný vtípek tvorcov. No a ten pocit, že všetko viete, ale kolegom to povedať nechcete, pretože chcete zobrať situáciu (a spravodlivosť) do vlastných rúk, musí byť veľmi skľučujúci. Osobne si pri pokecoch na oddelení predstavujem, že to Dexter na všetkých vybalí a všetci budú čumieť ako teliatka. ()

Dobrý den, Dextere Morgane (2009) (S04E11)

Tak už sa ide na plné pecky. Každý si vedie súkromné vyšetrovanie, a opäť je v tom tona čierneho humoru. Vraždí sa ostošesť, nastražujú falošné dôkazy, obchádzajú rôzne adresy. Aspoň tá Rita bola na jednu epizódu viac menej odstavená a nenútila Dextera hľadať čas tam, kde by mal byť s ňou. Pričom čas, ten je tu tou najvzácnejšou komoditou a asi nejedného diváka napadlo, že reálne by sa Dexterove záťahy absvolvovať nedali. ()

Už je po všem (2009) (S04E12)

Podobne, ako pri konci predchádzajúcej série, ide viac menej už len o dojazd a nič extra prekvapivé sa nestane. Dobre, ten záver je skutočne hustý, ale čo sa týka prípadu, tak tam sa všetko uzavrie pomerne očakávaným spôsobom. Lenže je tu ten záver a ďalej aj zistenie Debry, o čo v jej a Dexterovom živote skutočne kráča, aspoň teda ten prapočiatok všetkého. Či sa v pátraní dostane aj k jadru veci, v polovici seriálu ťažko odhadovať. ()

Série 5 (2010) (S05)

Budem síce patriť k výraznej menšine, ale podľa mňa sa Dexter každou sériou zlepšuje a zlepšuje, čiže logicky tú piatu považujem doteraz za najlepšiu. Opäť sme sa dočkali niekoľkých inovácií. Ústredný prípad zmenil v polovici smerovanie a ustúpil do pozadia, respektíve bol iba rozbuškou pre udalosti na odelení vrážd. Prípad tiel v sudoch nám poskytol neuveriteľne odporných záporákov, množstvo vecí a vzťahov je značne ambivalentných, niektoré otázky, ako napríklad že Quinn asi celú záhadu chápe, sú neuzavreté. Priestorovočasové nezrovnalosti sú už skrátka súčasťou seriálu, vyčítať mu to nemá zmysel, lepšie si Dextera užijete, ak logické nedostatky tohto druhu nebudete brať do úvahy. No a vzťah Dextera s Lumen je dokonale prepracovaný a ponúka zámerné paralely s Debriným a Quinnovým, pričom oba páry vyšetrovali btw ten istý prípad, čo je ďalším dôkazom geniality tvorcov. ()

Pardon (2010) (S05E01)

FBI = Federal Bureau of Idiots :) ()

Nazdárek, bandito (2010) (S05E02)

Klasickým pilotom piatej série je vlastne až dvojka, keďže minule sme sa zapodievali čisto osobnými problémami hrdinov, predovšetkým Dextera, a tvorcovia rozhone dobre urobili. Takže tu máme dve súvisiace vraždy a jedného masového vraha, s ktorým si to bude chcieť Dexter podľa všetkého vybaviť sám. Čo z toho všetko vznikne, sa momentálne nedá odhadnúť. Len ma opäť mrzí, že si tvorcovia neodpustili zase novú milostnú kombináciu. Chudák Jennifer Carpenter, tá musí v tomto seriáli neustále niekoho bozkávať a válať sa po niekom. ()

Prakticky dokonalá (2010) (S05E03)

Dexter v rámci svojho ozdravného procesu, inak oveľa účinnejšieho, než psychoterapia, narazil na vraha, ktorý mu bude robiť problémy, okonca aj posmrtne. No a ten prvý problém je veľmi vtipný, nečakaný a opäť tu dominuje čierny humor. Problém číslo 2 už tak vtipný nie je, teraz musí chudák strážca spravodlivosti veľmi improvizovať. Čo sa týka hlavného prípadu, máme tu ďalšiu hlavu a otravný kolega si pôjde dať overiť Dexterovu fotku k Arthurovej rodine. No, je to napínavé jak kšandy. ()

Kráska a zvíře (2010) (S05E04)

Hlavný prípad začína byť až príliš jasný, snáď je ale viac zašmodrchaný než sa zdá. Quinn už musí lieť na na nervy každému podobne ako Doaks, dúfam, že podobne aj skončí. No a Julia Styles je ako nová zachránená obeť takmer na nepoznanie a jej chovanie je totálne na slučku. Samozrejme, je oprávnené, ale pozerať sa na ňu je zatiaľ dosť ťažko stráviteľné. Záver dáva poznať, že v tomto smere sa už veci začínajú upokojovať. No a malý Harry, tak skĺbiť kŕmenie, prechádzky, vyšetrovanie a vraždenie, no nezávidím. Takže v skratke, táto epizód je veľmi hektická a buďme radi, že nemáme podobné problémy. ()

První krev (2010) (S05E05)

Piata séria má skutočne zbesilé tempo, hrá sa na všetkých frontoch a Dexterova línia s Juliou Styles sa zdá byť tou najzaujímavejšou. Až zatieňuje prípady z venezuelskej štvrte. No a do toho ten otravný Quinn, fakt ho mám rád zhruba tak ako Dexter. Ale robí iba svoju prácu a robí ju dobre. Skoro 5 hviezd, ale očakávam ešte napínavejší vývoj situácie. Možno sa do toho výraznješie zapojí aj malý Harry, na pieskovisku už dáva poznať, kto je tam pánom... ()

Utlumení vztahů (2010) (S05E06)

Dosiaľ najlepšia epizóda piatej série a pre mňa ďalší dôkaz, že dejová línia Dexter a žena snažiaca sa o pomstu na viacerých mužoch je zaujímavejšia, než tá s chytaním dvoch psychopatov z Venezuely. Toľko čierneho humoru tu snáď ešte nebolo a štylizácia Julie Stiles do postavy, akú hrala v Bourneovi vo vzťahu k hlavnej postave, je dokonalá postmoderna. Scéna vo vani s otvorením očí je možno tá najlepšia, akú seriál vôbec ponúkol. No a Dextera sleduje Peter Weller, čo by ste chceli viac. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021