Útěk z vězení

• USA Prison Break (více)
USA, (2005–2017), 63 h 43 min (Minutáž: 42–55 min)

Tvůrci:

Paul Scheuring

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(5) / Epizody(90)

hippyman

1. série mě tak přikovala ke kompu, že odtrhnutí bylo jen velmi bolestné a násilné... 2. představovala menší intermezzo, 3. zvolna ztrácela dech, ale 4. opět nabírá obrátky... tohle prostě nejde nesledovat. 90% ()

Rosaviva

Geniálně geniální. Celý seriál byl propracovaný do nejmenších detailů a nikdy mě nepřestal ohromovat. Ale, měli skončit 3. řadou. Ta 4. už byla šílená, ze začátku hledají černou knížku společnosti a nakonec se z ní stane solární panel, či co to bylo. Nejvíc se mi líbila 1. a 3. řada, tedy ty, kdy se opravdu jednalo o ten "útěk z vězení". Ovšem celý ten seriál jsem sledovala se zatajeným dechem, nervy v kýblu a při posledních dílech i slzy na krajíčku. Celkový dojem ze 4. řady si pak u mě naštěstí napravili s Final Break. A já nemůžu jinak, vždycky když si na to vzpomenu, musím se usmát a říct si, že ten seriál jsem měla fakt ráda. Dávám 5* ()

Ruut

Hodnotím pouze první sezonu: Nejlepší seriál co jsem v posledních letech viděl. Snad vyjma LOST. Výborný nápad, opravdu skvěle vybraní herci a hlavně dramatický nadupaný děj plný zvratů. Pravda hodněkrát logika pokulhává. Je to často i překombinované. A opravdu je tam několik scének z vězeňského života, které jsou spíš k smíchu. Jenže jeden divný nebo za vlasy přitažený zvrat střídají dva výborné. A hlavně takto dějově nadupaný seriál jsem snad ještě neviděl. Pravda jsou tu LOST. Ale u nich hodně zpomalují všudypřítomné flashbacky. U Prison Breaku se toho člověk tolik nedozví o minulosti postav. Ale to vůbec není na škodu. Aspoň je tu mnohem víc prostoru pro napínavý děj odehrávající se ve věznici. Abych jen nechválil – Prison Break trpí běžnými neduhy novodobých amerických seriálů honících se za vysokými ratingy. První sezona má totiž dva pomyslné vrcholy. První v půlce a druhý samozřejmě na konci série. To bylo dáno tím že se natočilo napřed 12 epizod a teprve na základě úspěchu se rozhodlo o pokračování. Dalším problémem je ne´měrné natahování děje. Kdyby se odebralo několik čistě vatových epizod a vše se vyřešilo na konci první série bez možnosti vzniku dalších, tak by se jednal o opravdu špičkový seriál ve všech směrech. Bohužel nestane se. Tak jsem zvědavý co scenáristé vymyslí v dalších letech. ()

Satan

Prvně bych chtěl poukázat na to, že Prison Break je potřeba chápat jako celek a proto je extrémně důležité vidět prozatím veškeré díly, neboť děj se stále posouvá kupředu a každá řada je jakoby jinak ztvárněná variace na téma útěk, a to ať už z vězení, před zákonem, vládou, spravedlností, nespravedlností nebo sebou samým. Ukázkový příklad toho, když se ujme značka, tlačí se na scénáristy a dře se až do morku kostí. Tohle převážně vězeňské drama říznuté politickým thrillerem MĚLO skončit po první sérii. .:První série:. Podobně jako Lost začíná Prison Break banálním námětem, který již byl v kinematografii několikrát úspěšně i neúspěšně použit. Jedná se o útěk z vězení nesoucí scénáristickou invenci na každém kroku. Formují se charaktery, plán se začíná komplikovat, věci nevycházejí…expozice je zběsilá, postavy věrohodné a tempo jednotlivých dílů musí brzdit pro leckoho nudná „venkovní“ dějová linka. Scofield má svůj dokonalý plán, Burrows čeká na zázrak, Sucre se C-Notem mají rodinné trable a s vystrčenou kapsou slintající T-Bag obdařený pedofílií, kapesním nožíkem a zkaženou duší je vždy poblíž. Děj ve vězení příjemně graduje a zakončuje svůj pobyt ve vězení rázným útěkem. A právě zde nastala chyba. Stačilo malinko přepsat závěr, poupravit pár maličkostí a měli bychom veledílo. To se ale na první sérii nesmělo koukat tolik lidí a tak zákonitě musel přijít trest. Trest v podobě druhé řady. .:Druhá série:. Road-movie nedobírajíc se svého konce. I tak by se dala označit druhá řada. Každá postava má svůj osud, své problémy a ty se promítají do celé druhé sezony. Pravda, některé dějové linky jsou slušné, kvalitně odehrané a napsané, jenže valná většina z nich je jen pěkně natočené klišé a –jednou to muselo přijít- seriál tak nabývá dojmu značné repetetivnosti a vykalkulovanosti. Věci se totiž řeší třemi způsoby: vražda, sebevražda nebo poskytnutí/udělání čehokoliv na úkor ochrany své rodiny. Honba za penězi je překvapivě odsunuta až na druhou kolej a k hlavnímu slovu se dostává politická odnož děje, která většina diváků tak sýřila v první řadě. A zde začínají překvapení. Sice se PB na poli zrad a konspirací s takovou Čtyřiadvacítkou nedá srovnávat, ale je to hlavně díky postavám Mahoneho a Kellermana, proč je politická linka tak zajímavá a napěchovaná šokující momenty. Navíc co do komplexnosti jasně lépe koresponduje s hlavním děním, nežli tomu bylo v sérii první. Situace kolem uprchlíků je rozmělněna do několika nudných témat a nepřináší téměř nic nového. Z T-Baga už není takový „masoun“ jako za katrem, C-Notova pasáž mě děsně iritovala a ostatní tu jsou jen do počtu. Díky scénáristickým choutkám a snaživosti udržet co nejvíce zvratů ve hře se musel Bellick cítit jako na houpačce. .:Třetí série:. Rozhodně nejtemnější a patrně nejdrsnější ze všech řad. Ovšem marně pátrám po osvěžení. Opět se naši staří známí (tedy ti, co zbyli) dostali do vězení a opět musí potetovaný vysokoškolák hledat cestu ven. Návrat ke kořenům je zřejmý, ale kvalita se vytrácí. Začíná mě docela vytáčet, jak scénáristé dělají z postavy Scofielda chodící encyklopedii. T-Bag si tady ze svých obvyklých choutek pomalu ani nevrzne a Sucre po tom všem...zkrátka zmizelo hodně postav, hodně dobrých postav a třetí řada tak ze sebe ždímá poslední kapky smáčeného kabátu jménem chytrý nápad. Nádherné prostředí věznice Fox River, kde byl „výběh“ velký jako fotbalové hřiště, patřičně zastřihnuté jako anglický trávník a všude byli telefonní budky, mi začíná scházet. Nelogičnosti přibyli ve větší míře (útěk byl něco rofloidního, no vážně), díly se natahují jak jen se dá a k novým postavám jsem nijak extra nepřilnul. Zkrátka a dobře totální úpadek, konec po třinácti dílech je nakonec z mé strany vnímáno jako nanebevzetí a doufám, že čtvrtá série bude již poslední a nabídne nám důstojné zakončení už tak rozžvýkané žvýkačky, která měla z počátku tak šťavnatou a atraktivní chuť. .:Čtvrtá série:. Série oživlých mrtvol, Michaelovi teče z nosu a z Prison Breaku se definitivně stala předvídatelná telenovela se skupinkou primadon, kterou z totálních sraček vytahuje jen vynikající Fichtner a představa, že s celou touhle šaškárnou už bude brzo konec. Vycítili to diváci, vycítili to kritici a cítí to i u FOXu. Smrdělo to ale už takových 20 epizod zpátky. Nejvíc mě mrzí, co se stalo z T-Baga. To je úplná karikaturní bezcenná figurka. Dokonalý důkaz nenažranosti tvůrců, kteří pohřbili tak skvěle vyhlížející seriál a udělali z něj nekonečně natahovanou gumu na teplácích. Ale i ta nakonec splaskla. Naštěstí. 1. série = 90% | 2. série = 80% | 3. série = 60% | 4. série = 30% () (méně) (více)

DJ Obelix

PB je dle mého názoru monstrózně přehypeovaný seriál, který nemá potenciál stát se legendou. První série byla za velmi dobré 4 hvězdy, ale další díly už jsou jen nastavovaná kaše. V porovnání s LOST prohrává PB na celé čáře ()

k212

Taková přehlídka "charakterů" a taková sprška vyhrocených situací se jen tak nezažije a nevidí. Prison break rázem degraduje Ztracené na pohádku před spaním pro malé děti a sám směle útočí na pozici psychoterorský král mezi seriály. (Má slova jsou jistě nadnesena díky tomu, že hodnotím první sérii, kterou jsou zhltla během 5-ti dnů.) Druhá série, že je propadák??? Inu tak s tím nesouhlasím. Horší o fous je, to každopádně. Snad díky eliminaci mých favoritů (Abruzzi + Haywire), třeba díky hustějšímu výskytu last-moment náhod (ale ty byly pevnou součástí první série také, nebo ne?). Možná lehce zamrzí, že jednoznačně dané postavy zůstaly v intencích, které jim od počátku přísluší (Scofield, Burrows, Bellick). Rovněž vystrkují růžky dvě nic moc dějové linie - ta s rodinou C-Nota a také nepochopitelná love eskapáda Sucreho. Nicméně ony zajímavě rozpolcené charaktery naštěstí zůstaly pevnou součástí děje (moje pořadí: vydíraný agent Mahone, pedofil T-Bag, vládní zabiják Kellerman, ex-feťačka Tancredi). Dech však Prison Break neztrácí, jede dál a já doufám, že v sérii třetí se dočkám zajímavých zvratů. Mimochodem - mé přání zůstat na lodi a odploud do dáli - bylo velmi velmi nutkavé (Ježiši to by byl sladkej závěr). Idealistických 85% ()

InJo

Po 24 hodinách další nekompromisní seriálový nářez až po okraj přetékající neúnosným napětím a výtečnými zvraty. Velmi dynamické, místy přímo smrtelně adrenalinové. Jen škoda té čím dál větší vykonstruovanosti a překombinovanosti, které mi vadí hlavně ve druhé sérii. Každopádně Wentworth Miller v hlavní roli je brutálně sympatický (ten jeho pohled!) a cool zvrhlík T-Bag v podání geniálního Roberta Kneppera je určitě jednou z nejlepších postav v celé historii televizních seriálů! ___ UPDATE: Tak mám za sebou třetí sérii a chtě nechtě musím říct, že můj původní více-méně chvalozpěvný komentář platí jen pro celou první a dejme tomu několik prvních dílů druhé série, protože postupem času se ze začátku vynikajícího a v rámci žánru opravdu inteligentního a strhujícího seriálu stalo těžkotonážní béčko a telenovela, která je sice stále výtečně režírovaná, takže se divák u žádného dílu nemá šanci nudit (já osobně se vždy skvěle odreaguji), ale to stejně bohužel nezamaskuje tu stále výrazněji se projevující demenci v podobě neustálých (většinou ne moc dobrých) zvratů, nepromyšlenosti děje jako celku (v tomto ohledu na tom není Prison Break opravdu o moc líp než třeba taková "Ulice"...), do očí bijících nelogičností a neochoty tvůrců zbavovat se a opouštět některé vedlejší postavy (třeba takový Bellick měl IMHO ze scény zmizet hned někdy na začátku druhé série a ne ho vláčet seriálem dál a dál, jelikož jeho postava měla pro děj význam v podstatě jen v první sérii - a takových nadbytečných postav je naneštěstí víc). Je to prostě čím dál hloupější (někdy skoro až absurdní), ale buďme rádi, že je to aspoň pořád tak zábavné. Čtvrtá série mě do poloviny až překvapivě bavila a opravdu dost jsem si ji užíval, ale po jistém (hrozném a zoufalém) zvratu to šlo zase do háje. Bohužel snad ještě víc než v předcházejících dvou sezónách a PB se tak už definitivně utopil v záplavě neuvěřitelně směšných a zbytečných dějových twistů a nesmyslných situací. Je to vážně škoda, protože v začátcích jsem tenhle seriál miloval. Teď už nad ním jen kroutím hlavou a doufám v alespoň částečně důstojný konec, kterého se ale s největší pravděpodobností nedočkám...// No, žádná sláva, ale hlavně, že už to fakt skončilo... 1. série: 90 %, 2. série: 70 %, 3. a 4. série: 50 % ()

Webb

První dvě řady se stali ještě koukatelnými ale zbytek je jen akční umělá slátanina, která si hraje na poli šachových figurek. Po zhlédnutí čtvrté řady musím jít s hodnocením ještě níž, jelikož posledních asi sedm dílů bylo skutečně mizerných. První řada 70%, druhá řada 60%, třetí řada 50%, čtvrtá řada 30% Celkový dojem: 50% ()

Frajer42

První a druhá série byla totálně skvělá. Zbytek už pouze dobrý. Napětí, akce, vše tam prostě bylo. Plno skvělých charakterů precizně zahraných. Vyzvedl bych snad postavu T-baga, která byla fenomenální. Moc jsem se těšíval na každý další díl. Tento seriál je určitě jeden z nejlepších a možná i nejlepší seriál, který jsem zatím viděl. Tohle je jasných 5*. Takový seriál se vidí zřídka. Děkuji za něj. ()

AppleCore

Dokonalej seriál (téměř bez chybičky), maximálně návykovej, skvěle napsanej, jen mě nikdy štvou ty jejich problémy který je v každym díle doprovází, někdy je jich až moc. Druhá řada nějak nezaostává za první, tředí je už trochu protahovaná, ale pořád perfektní. ()

boshke

Nesmírně návykový seriál. Mám v živé paměti, jak jsem týden co týden zaříkával seedy na torrentu, abych už měl staženo a proklínal titulkáře, aby s tím překládáním pohli, bych se už mohl kouknout na nový díl. Až s odstupem jsem si uvědomoval, že to vždy až takový zázrak nebyl, obzvlášť třetí a čtvrtá série. První série byla skvělá, dobrá myšlenka, neotřelé prostředí, plno neočekávatelných zvratů. Druhá, která již není o samotném útěku, ale o ztracení se z povrchu zemského, má stále velmi dobrou úroveň, a proto měl také PB dle mého po této sérii skončit. Vzpomínalo by se na něj jako na divácky atraktivní, napínavý seriál plný zvratů; ač trochu komerční a přitažený za vlasy. Po druhé sérii jde totiž úroveň tak strmě dolů, že si to PB nezasloužil. Holt na něm autoři chtěli vytřískat co nejvíc, ač jim (stávkující) scénáristé nic natáčeníhodného nepředložili. Dvě poslední série, obzvlášť ta čtvrtá, jsou pouze takovou křečí, bezduchým výmyslem... Zmíněníhodní jsou skvělí Fichtner a Knepper... 60% (1. série - 100%, 2. série - 80%, 3. série - 50%, 4. série - 30%) ()

Kothy

Seriál s parádním rozjezdem a dlouhým dojezdem. Člověka by nenapadlo, že to útěkem z vězení nebude končit. Každá další série byla slabší a slabší. Ta poslední byla vyloženě vaření z vody. Ale i tak jsem se na to díval, už jenom kvůli těm postavám. 1. série byla nejlepší. Nejdřív se dostanou z vězení, pak utíkají, pak jsou ve vězení v Panamě a pak se snaží zničit Společnost, která jim to zavinila. Prostě je toho moc.. 5. série navazuje na děj po 7 letech. Vrací se staré postavy. Michael je na živu a je zavřený ve vězení v Jemenu. Už to není jako dřív, ale pořád se to dá. Opět jsou ve hře tajné služby atd. Taky se tu dost cestuje. Další série už nebude. "Dobře, řeknu ti to. Ale pak tě budu muset zabít." ()

MikeCool

TV-seriál. První dvě série jsou geniální! Hltal jsem plnými doušky každý díl a byl v napětí. Bohužel přibývající série kvalitu sráželi. Ne úplně ke dnu, ale vytratilo se totální pohlcení z již zmiňovaných prvních dvou sérií, což mě velice zklamalo. | 1.série (95%), 2.série (90%), 3.série (70%), 4.série (65%), 5.série (70%) > Průměr: 78% (4*) | ()

Sašenka165

Potom, co jsem konečně zhlédla 1. serii, musím říct, že je to hodně povedený seriál. Pravidelně tak dvakrát za díl jsem si řekla: Co budou dělat teď? A měla o ně docela strach. T-Bag 4ever - to je prostě opravdový záporák! Teď sleduji druhou sérii a musím říct, že nová postava agenta FBI (hraná Williamem Fichnerem) mě nezklamala a rozhodně je skvělá. Zatím jsem nezaznamenala známky nějakého roztahání děje... no, uvidíme... ()

Další tajemný thriller od režiséra Oldboye

Další tajemný thriller od režiséra Oldboye