M*A*S*H

• USA M*A*S*H (více)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvůrci:

Larry Gelbart

Předloha:

Richard Hooker (kniha)

Scénář:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (více)

Alan Alda, Wayne Rogers, Mike Farrell, McLean Stevenson, Harry Morgan, Loretta Swit, Larry Linville, David Ogden Stiers, Jamie Farr, William Christopher (více)

Série(11) / Epizody(256)

Legendární seriál M*A*S*H patří v oblasti komediální televizní tvorby mezi to nejlepší. Výborná komedie z prostředí mobilní vojenské nemocnice uprostřed války v Koreji nám dává nahlédnou do každodenního života postav lékařů, sester a vojáků. Postavy seriálu čekají v prostředí války mnohdy i velmi dramatické momenty, i přesto je ale dokáží prožít s nadsázkou a humorem. (TV Nova)

Recenze uživatele MM_Ramone k tomuto seriálu (61)

'Vůně' hudby (1978) (S06E16)

Šestnásta epizóda zo šiestej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "The Smell of Music" (Vôňa hudby). Major Charles Emerson Winchester III. si zadováži lesný roh a vytrvalo sa snaží na tomto hlučnom dychovom nástroji naučiť hrať. Jeho spolubývajúci kapitán Benjamin Franklin Hawkeye Pierce a kapitán B. J. Hunnicutt sú z jeho hudobnej kakofónie zúfalí, a preto na protest prestanú s osobnou hygienou. Pre ostatných členov tábora sú tieto ich extrémy obťažujúce a nepríjemné. Preto sa to rozhodnú radikálne vyriešiť a priviesť rozhádaných doktorov k rozumu. ***** ()

Čaj (1978) (S06E18)

Osemnásta epizóda zo šiestej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Tea and Empathy" (Čaj). Do mobilnej vojenskej nemocnice MASH 4077 je privezených mnoho vážne zranených vojakov. Nastane však nečakaný problém. Zistí sa, že niekto ukradol všetky zásoby penicilínu. Je to nesmierne dôležitý liek, aby mohli pacientom pomôcť. Nadporučík, rímsko-katolícky kňaz otec John Patrick Mulcahy vypátra, kde ich penicilín zmizol. Rozhodne sa jednať na vlastnú päsť a dodať ukradnutý liek späť do tábora. V tejto nie zrovna jednoduchej misii mu výrazne pomôže seržant Maxwell Q. Klinger. ***** ()

Dočasná výměna (1978) (S06E22)

Dvadsiata druhá epizóda zo šiestej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Temporary Duty" (Dočasná výmena). Doktor Benjamin Franklin Hawkeye Pierce odchádza na výmennú odbornú stáž do mobilnej nemocnice M.A.S.H. 8063. Odtiaľ príde do M.A.S.H. 4077 doktor Dupree. Je to otravný chlap, ktorý čoskoro začne liesť ostatným doktorom na nervy. Veľmi ich znepokojí, keď začne vyvíjať snahy, aby mohol zostať v tábore nastálo a nahradiť kapitána Piercea. Kapitán B. J. Hunnicutt a major Charles Winchester spoja svoje sily, aby tomu zabránili. **** ()

Dr. Winchester a Mr. Hyde (1978) (S06E24)

Dvadsiata štvrtá epizóda so šiestej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá „Dr. Winchester and Mr. Hyde“ (Doktor Winchester a pán Hyde). Vždy dokonalý aristokrat doktor major Charles Emerson Winchester III si v rámci zvýšenia svojej výkonnosti a potlačenia stresu sám naordinuje liek na báze amfetaminu. Z počiatku pracuje ako superman lenže čoskoro sa u neho začnú objavovať klasické feťácke príznaky a prichádza ku kolapsu. ***** ()

Major Machr (1978) (S06E25)

Záverečná, v poradí dvadsiata piata epizóda zo šiestej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Major Topper" (Major Macher). V mobilnej armádnej nemocnici MASH 4077 dochádza morfium. Zásoby sú nulové a nová dodávka tohto lieku je momentálne nemožná. Lekársky personál rieši ako pomôcť pacientom s akútnymi bolesťami. Veliteľ plukovník Sherman T. Potter rozhodne, že budú na miesto morfia podávať placebo. Je to jediná možnosť ako aspoň psychicky pomôcť trpiacim pacientom. Osvedčí sa táto alternatíva? ***** ()

Příliš mnoho kuchařů (1979) (S08E01)

V poradí prvá, úvodná epizóda z ôsmej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Too Many Cooks" (Príliš mnoho kuchárov). V armádnej mobilnej nemocnici M.A.S.H. 4077 sa ocitne pacient, ktorý je výborný kuchár. Kapitáni Benjamin Franklin Hawkeye Pierce a B. J. Hunnicutt pohotovo využijú jeho talent a nechajú si pripravovať vyberané gurmánske špeciality. Budú však veľmi sklamaní, keď tento vojak prejaví záujem vrátiť sa späť na frontu, kde chce variť pre svojich spolubojovníkov. Veliteľ tábora doktor plukovník Sherman T. Potter prežíva osobnú krízu, keď dostane nedobré správy od svojej manželky. ***** ()

Partyzánské sny (1979) (S08E03)

Tretia epizóda z ôsmej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Guerilla My Dreams" (Partizánske sny). Do americkej armádnej mobilnej nemocnice M.A.S.H. 4077 je privezená mladá severo-kórejská partizánka. Má stredne ťažké zranenia, ktoré si vyžadujú odbornú lekársku pomoc a niekoľko dňovú hospitalizáciu. Doktor kapitán Benjamin Franklin Hawkeye Pierce sa jej snaží pomôcť. Je však silne znepokojený z toho, že po uzdravení má byť táto zajatkyňa podrobená krutému výsluchu zo strany jej juho-kórejskej eskorty. **** ()

Sbohem Radare (1) (1979) (S08E04)

Štvrtá epizóda z ôsmej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Good-Bye Radar: Part 1" (Zbohom Radar I.). Počas siedmych sérií bol desiatník Walter Eugene Radar O´Reilly neodmysliteľnou súčasťou tohto seriálu. Svedomitý úradník, ktorý sa staral o bezproblémový chod celého tábora. Začiatkom ôsmej série však prišiel čas sa s ním rozlúčiť. Zasalutovať a povedať zbohom Radar. Jeho oddchod dostal priestor v podobe dvoch seriálových častí. Radar si ho iste zaslúžil. Aj keď mi občas liezol na nervy, i tak som ho mal v podstate celkom rád. **** ()

Sbohem Radare (2) (1979) (S08E05)

Piata epizóda z ôsmej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Good-Bye Radar: Part 2" (Sbohom Radar II.). Počas siedmych sérií bol desiatník Walter Eugene Radar O´Reilly neodmysliteľnou súčasťou tohto seriálu. Svedomitý úradník, ktorý sa staral o bezproblémový chod celého tábora. Začiatkom ôsmej série však prišiel čas sa s ním rozlúčiť. Zasalutovať a povedať zbohom Radar. Jeho oddchod dostal priestor v podobe dvoch seriálových častí. Radar si ho iste zaslúžil. Aj keď mi občas liezol na nervy, i tak som ho mal v podstate celkom rád. **** ()

Čas přizpůsobování (1979) (S08E06)

Šiesta epizóda z ôsmej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Period of Adjustment" (Čas prispôsobovania). Keď je desiatník Walter Radar O´Reilly prepustený do civilu a odíde domov do Spojených štátov amerických, jeho nástupcom sa stane seržant Maxwell Q. Klinger. Ocitne sa na poste hlavného úradníka pre armádnu mobilnú nemocnicu M.A.S.H. 4077. Celý tábor bol zvyknutý na to, že Radar bravúrne zvládal túto dôležitú funkciu a tým pádom všetko fungovalo ako dobre namazaný stroj. Max Klinger bude mať veľké problémy, aby ho dokázal plnohodnotne nahradiť. ***** ()

Čas života (1979) (S08E11)

Jedenásta epizóda z ôsmej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Life Time" (Čas života). Výnimočná, veľmi originálna a nápaditá časť, ktorú som si trvale zafixoval v pamäti. Predovšetkým kvôli bežiacej časomiere, ktorá po celú dobu je zobrazená v pravom dolnom rohu obrazovky. Odmeriava neúprosne bežiaci čas, ktorý je potrebný ku tomu, aby sa uskutočnila transplantácia aorty vážne zranenému vojakovi. Doktori z mobilnej armádnej nemocnice M.A.S.H. 4077 majú len dvadsať minút na to, aby zachránili život tohto pacienta. ***** ()

Bitva o kapitána (1979) (S08E13)

Trinásta epizóda z ôsmej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Captains Outrageous" (Bitva o kapitána). Z doktora Benjamina Hawkeye Piercea a doktora B. J. Hunnicutta sa stanú barmani. Zaskakujú za Rosie, ktorá sa musí zotaviť zo zranení, čo utrpela počas divokej bitky v jej podniku. Duchovný tábora M.A.S.H. 4077, rímsko-katolický kňaz, otec Francis Mulcahy dlho očkáva povýšenie na armádneho kapitána. Keď ho ani tento krát neuvedú do tejto hodnosti, vzplanie v ňom hnev. Uvedomí si však, že takáto reakcia je v rozpore s jeho vierovyznaním. Nakoniec sa však svojho povýšenia predsa len dočká. **** ()

Morální vítězství (1980) (S08E19)

Devätnásta epizóda z ôsmej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Morale Victory" (Morálne víťazstvo). Plukovník Sherman T. Potter vymenuje kapitánov B. J. Hunnicutta a Benjamina Hawkeye Piercea za dôstojníkov, ktorí sa majú postarať o zvýšenie morálky členov mobilnej armádnej nemocnice M.A.S.H. 4077. Chopia sa tejto funkcie a zorganizujú výborný piknik. Doktor major Charles Emerson Winchester III. sa intenzívne venuje pacientovi, ktorý kvôli komplikovanému zraneniu ruky, príde o schopnosť hrať na hudobný nástroj. Je to klavírny virtuóz, ktorý už nedokáže hrať oboma rukami a preto je z toho značne frustrovaný. ***** ()

Cena války (1980) (S08E24)

Dvadsiata štvrtá epizóda z ôsmej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ sa volá "Back Pay" (Cena vojny). Doktor kapitán Benjamin Franklin Hawkeye Pierce si v novinách prečíta aké vysoké zárobky majú súkromní lekári, ktorí ordinujú v Spojených Štátoch Amerických. On bol odvedený a musí za mizerný žolt v príšerných podmienkach slúžiť v armádnej mobilnej nemocnici. Príde mu to nespravodlivé, a preto vyčísli svoj ušlý zisk. Tvrdohlavo požaduje armádu, aby mu vyplatila peniaze, na ktoré ma nárok. Major Charles Emerson Winchester III. sa stane inštruktorom trom juho-kórejským doktorom. ***** ()

Nejlepší nepřítel (1980) (S09E01)

Úvodná, v poradí prvá epizóda z deviatej série amerického komediálneho televízneho seriálu "M.A.S.H.“ sa volá "The Best of Enemies" (Najlepší nepriateľ). Doktor kapitán Benjamin Hawkeye Pierce odchádza z mobilnej armádnej nemocnice M.A.S.H. 4077 na zaslúženú dovolenku do Soulu. Cestou z tábora je zadržaný severo-korejským vojakom. Pod hrozbou zbrane od neho požaduje, aby poskytol prvú pomoc jeho ťažko zranenému spolubojovníkovi. Hawkeye sa ocitne v nezávideniahodnej situácii. Ak sa mu nepodarí zachrániť život severo-kórejského mladíka, je veľmi pravdepodobné, že stratí i ten svoj. ***** ()

Betonové přátelství (1980) (S09E03)

Tretia epizóda z deviatej série amerického komediálneho televízneho seriálu "M.A.S.H.“ sa volá "Cementing Relationships" (Betónové priateľstvo). V armádnej mobilnej nemocnici M.A.S.H. 4077 sa vyskytol závažný problém. Podlaha operačnej sály je zostavená z drevenných dosiek. Tie sa nedajú dostatočne sterilizovať a tým pádom je mnoho pacientov infikovaných. To veľmi komplikuje ich pooperačnú rekonvalescenciu. Je nevyhnutné, aby sa podlaha vyliala kvalitným betónom. Všetko to bude závisieť na táborovom zásobovačovi a úradníkovi seržanotovi Maxwellovi Q. Klingerovi. Do vrchnej sestry major Margaret J. Houlihanovej sa zbáznivo zamiluje taliansky vojak. **** ()

Verbování (1981) (S09E07)

Siedma epizóda z deviatej série amerického komediálneho televízneho seriálu "M.A.S.H.“ sa volá "Your Retention Please" (Verbovanie). Seržant Maxwell Q. Klinger dostane dopis zo Spojených štátov amerických. Jeho priateľka mu oznámi, že si našla nového partnera a jeho definitívne opúšťa. Ich vzťah je už len minulosť. Veľmi sa ho to dotkne. Je z toho v šoku. V stave alkoholového opojenia a zúfalého psychického rozpoloženia sa dá zlákať na to, aby sa upísal na šesť rokov do služieb armády. Neskôr toto svoje zbrklé rozhodnutie ľutuje a žiada plukovníka Shermana T. Pottera o pomoc. **** ()

Rudobílé blues (1981) (S09E16)

Šestnásta epizóda z deviatej série amerického komediálneho televízneho seriálu "M.A.S.H.“ sa volá "The Red/White Blues" (Červenobiele blues). Seržant Maxwell Q. Klinger má problém, dostal sa do poriadneho prúseru. Objednal liek proti malárii, ktorý spôsobuje alergickú reakciu vojakom čiernej pleti. Afro-americkí pacienti majú po jeho užití zdravotné komplikácie. Za toto svoje pochybenie je tvrdo stíhaný. Zrejme už asi aj počas vojny v Kórei (1950 až 1953) platilo, že jedine na čierných životoch záleží (Black Lives Matter). Preto sa nešťastný arabský rasista Klinger z toho môže vykúpiť len svojim vlastným utrpením. *** ()

Pokrevní bratři (1981) (S09E18)

Osemnásta epizóda z deviatej série amerického komediálneho televízneho seriálu "M.A.S.H.“ sa volá "Blood Brothers" (Pokrvní bratia). V armádnej mobilnej nemocnici M.A.S.H. 4077 sa ocitnú dvaja americkí vojaci. Sú to nerozluční kamaráti, ktorí toho spolu hodne prežili. Jeden z nich má vážne zranenia. Keď mu chce jeho priateľ darovať krv, tak sa pri teste zistí, že má smrteľnú formu leukémie. V tejto epizóde sa objavil v začiatkoch svojej kariéry herec Patrick Swayze. ***** ()

Předpovězená sága (1981) (S09E19)

Devätnásta epizóda zo deviatej série amerického komediálneho televízneho seriálu "M.A.S.H.“ sa volá "The Foresight Saga" (Predpovedaná sága). Pak Sung je mladý juhokórejský muž, ktorý sa pripletie do vojenskej mobilnej nemocnice M.A.S.H. 4077. Je to skúsený farmár a tak začne poľnú kuchyňu zásobovať čerstvou zeleninou. Jeho prítomnosť v tábore je však nelegálna. Doktor kapitán Benjamin Howkeye Pierce a desiatnik Walter Radar O'Reilly mu zariadia politický azyl v USA. *** ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young