Odpočívej v pokoji

• USA Six Feet Under
USA, (2001–2005), 62 h 25 min (Minutáž: 52–63 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado, Jeremy Sisto (více)

Série(5) / Epizody(63)

Seriál společnosti HBO Odpočívej v pokoji (Six Feet Under) patří ve Spojených státech k nejvýše ceněným původním televizním pořadům. Jeho tvůrcem je Alan Ball, známý filmovým divákům jako scenárista oscarového snímku Americká krása (1999). Jeho tvůrčí otisk je také na seriálu víc než patrný, v kresbě postav, střídání humorných scén s tragickými výjevy i v surrealistických vložkách, jimiž je děj prošpikován. V centru příběhu je rodina Fisherových z Los Angeles, která provozuje nezávislý pohřební ústav. Neustálými výčitkami stižená matka Ruth (Frances Conroyová), bodrý otec Nathaniel (Richard Jenkins), který sice v pilotním dílu zahyne pod koly autobusu, ale v dalších částech se vrací jako duch-komentátor, starší syn Nate (Peter Krause), vracející se k rodině po letech bezstarostného flákání, mladší syn David (Michael C. Hall), typický pečlivý funebrák, který se stydí za svoji homosexualitu, a konečně nejmladší dcera Claire (Lauren Ambroseová), která si jediná uvědomuje, že něco s jejím životem není v pořádku. Do života rodiny ještě významně zasahují tři postavy - černý policista Keith (Mathew St. Patrick), který je Davidovým milencem, svobodomyslná Nateova přítelkyně Brenda (Rachel Griffithsová) a její nezdárný bratr Billy (Jeremy Sisto). S výjimkou australské herečky R. Griffithsové (která za svůj výkon v první řadě seriálu dostala mj. Zlatý glóbus) jsou ostatní členové hereckého souboru sice méně známí, ale velmi přesně obsazení. Kromě Alana Balla, který je pod pilotním dílem podepsán nejen jako scenárista ale i režisér, se na seriálu podíleli další zajímaví režiséři, např. Miguel Arteta, Lisa Cholodenkoová a Alan Taylor, kteří se všichni už stačili prosadit snímky určenými pro kina, dál Rodrigo García (syn spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze) nebo známá herečka Kathy Batesová. Struktura jednotlivých dílů je v podstatě neměnná, nejdřív se seznámíme s mrtvolou (která vždy skoná nějakým bizarním způsobem), jejíž pohřeb tvoří rámec veškerého dění, a na tomto pozadí se zaplétají a zase rozplétají osudy jednotlivých členů rodiny. Příběh pilotního snímku byl navíc proložen parodiemi na reklamy; od této praxe však tvůrci v dalších částech upustili. Seriál Odpočívej v pokoji má zatím tři řady po třinácti dílech a ve výrobě je v současné době řada čtvrtá. Ze spousty vavřínů, jež seriál posbíral, lze připomenout celkem šest Cen Emmy (za první řadu) a navíc sedmnáct nominací na toto prestižní výroční televizní ocenění. (oficiální text distributora)

TeraBum

Dlouho jsem si myslela, že k mému nejoblíbenějšímu seriálu nebudu moci napsat komentář. Nejen kvůli tomu, že všechny kvality byly vyzdviženy v jiných komentářích, ale taky pro to, že těžko hledám slova. SFU je pro mě o pocitech víc než jakýkoliv jiný seriál nebo film co jsem kdy viděla. Všechny postavy jsou pro mě naprosto reálné. Neznám žádný jiný seriál, který by byl tak upřímný a hlavně pravdivý. I přes to (nebo právě proto), jak moc se tenhle seriál dotýká tématu smrti, jestli se chcete kouknout na seriál o životě, koukněte se na Six Feet Under. ►- You're alive. What's a little pain compared to that? - It can’t be that simple. - What if it is?◄ ()

jarmik

Tento seriál jsem sledoval zcela pravidelně na střední, když běžel na ČT1. Těšil jsem se na každý další díl a s každým dalším dílem si uvědomoval jeho kvalitu. Opravdu existuje jen málo takto originálních počinů, kde se nejčernější životní momenty mísí s nejvtipnějšími a nejabsurdnějšími. Někdy to musím zopakovat, nebo alespoň poslední série. ()

geimz

1. séria : 80%, 2. séria : 85%, 3. séria : 90%, 4. séria : 80%, 5. séria : 100% Obzvlášť piata séria a hlavne jej záverečných asi 5 dielov je neskutočná nálož. V tejto časti seriálu už totiž nepozeráte na životy fiktívnych ľudí, ale ich útrapy prežívate ako svoje vlastné. Six Feet Under je veľmi svojský seriál, pomalý tempom, ale precítený, životy postáv nikdy nejdú do absurdity a scenáristi im nevŕšia problém za problémom len v rámci zachovania nejakého dramatického drajvu. Jednoducho si žijú svoje životy, so všetkými radosťami a mnohými starosťami, a celé to vyznieva úprimne a realisticky. Naviac samotné finále je jedno z najlepších záverečných dielov akéhokoľvek seriálu. ()

petrskoc

Skvostné vyobrazení obyčejnosti a zároveň výjimečnosti každodenního života, které po celých 5 sérií neztratí na kvalitě, a jež posledními 10 minutami závěrečného dílu překoná dosavadní vyprávění a celý seriál vystřelí někam daleko do galaxie jménem "Co lze sdělit filmovým řemeslem". Trefné, jednoduché, skvěle nastříhané, sakra ironické a bez jakýchkoliv zábran bořit předsudky a stereotypy. Perfektně napsané postavy - celé je to vlastně založeno na tom, že nikdo z nás není dokonalý, každý má svá pro a proti a jen opravdu málo z nás se nad tento fakt dokáže ve výsledku povznést a nesoudit ostatní všude kudy chodí na základě svého pohledu na svět a zkušenosti. Zcela určitě jeden z nejlepších seriálů vůbec. ()

jasse

Úžasné. Obdivuju scénáristy, kteří ze sebe dokážou po pěti řadách vyždímat tak pozoruhodný závěrečný díl. ()

simply

Six Feet Under byla moje nejoblíbenější vztahovka, kterou jsem s přestávkami sledovala 3 roky. Rodina Fischerových mi za tu dobu hodně přirostla k srdci, ať už se jednalo o naivní bezstarostnou Claire nebo přepečlivého Davida...4,5 * ()

alenka

uvodni dil me uplne rozsekal; pohrebacke reklamy jsou nikda nevidela, akorat tka o nich cetla v decentne surrealistickych knihach. nicmene presun na psychologickou notu a neustale reseni rodinnych problemu me trochu odradilo. ()

daduza

Pro tento seriál mám opravdu slabost. I teď, dlouho poté, co skončil, se mi stále vracejí na mysl hlavní hrdinové, některé scény a také poněkud morbidní způsoby smrti "vedlejších postav". Prostě moje srdeční záležitost. ()

JM87

Já nevim.... v prvé řadě bych se měl zmínit, že sem serial přestal sledovat někdy v půlce třetí sérky a to jednoduše proto, že mě začal nudit. Námět je dobrej, situace sou občas zajímavý a byla tam spousta zajímavých momentů, ale pak už mi to přišlo jakýsi nemastný, neslaný, prostě mě to nebavilo. Na druhou stranu, kravina to rozhodně není, takže chápu všechny, kteří tomu dají 5 hvězdiček. ()

Lou_DLy

megaujetý i děsivě reálný. člověk by tak trochu taky chtěl mít ve sklepě pár mrtvol, se kterejma by si moh pořádně pokecat. nejvíc! ()

Chosé85

Fisherovic rodina je i mou rodinou....a Nathaniel je neuvěřitelný. Ta závěrečná scéna, to je jako, kdyby ji Vám někdo doslova vytáhl z hlavy a neodehrávala se Fisherům ale....jen vám osobně. Bože... NOBODY ESCAPES. OST 9/10 ()

zdenur

V průběhu pár let shlédnuto dvakrát. Zážitek se mi tím ještě umocnil a plné hodnocení to nijak neovlivnilo. Když si zpětně pustím nějaké video shrnující všechny podstatné události, tak se mi chce brečet. Seriál má zvláštní, nepopsatelné kouzlo, které jsem u žádného jiného zatím nenašel. Vtipné, dojemné, uzavřené navěky. ()

Jennifer67

Já nemám slov, byl to pro mě nejlepší seriálový zážitek. Vím je spousta jiných skvělých seriálů, ale tento je jiný. Jiný v jeho lidskosti, neční z něho ta umělost která z většiny dnešních amerických seriálů trčí. Já hercům věřila vše, jejich gesta, jejich pláč prostě vše. A to jak byl seriál zakončen...nejde říct nic jiného než fenomenální. ()

Maryinka

Naprosto okouzlující seriál. Tématika smrti a pohřbů je zpracována vkusně a lidsky. Dokonalé charaktery postav, které které jsem místy milovala a místy nesnášela, a jejich neobyčejně obyčejné osudy. Famózní herecké výkony. Bizarní i naprosto běžné způsoby úmrtí na počátku každého dílu. Vtipné scény plné ironie a černého humoru. A především skvělých posledních 5 minut, u kterých jsem brečela jako želva. Samozřejmě, seriál má i pár hluchých minut a někdy (jako snad u každého amerického seriálu) obsahuje příliš patosu, jako celek je ale umírněný a uvěřitelný. Jeden z mých TOP seriálů, který mě velice ovlivnil. ()

Emzet

Jakkoliv mi mohl zpočátku tento Ballův počin připadat skvělý a nápaditý a jakkoliv jsem si mohl téměř všechny postavy oblíbit, vše šlo do kytek někdy během třetí sezóny, neboť sledovat ustavičné adolescentní kňourání (papírově) dospělých postav se diváku přejí dost rychle. Kromě Brendy a jejího bratra mi nezůstala snad jediná postava, kvůli které bych vlastně chtěl vidět další díl. Během čtvrté sezóny jsem přestal a zatím vážně nebyla chuť pokračovat. ()

Jaroslaf

Poměrně nudnej seroš bez špetky dramatu či vtipu. Jediné plus (pro mě spíš mínus) je, že tu jsou snad všechny seriálové postavy, na které si vzpomenete. Cameo švagra Walter Whitea z Breaking Bad bylo vcelku milé. ()

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (více)

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)

Každý trhák potřebuje hezkou holku

Každý trhák potřebuje hezkou holku

30.11.2007

Tak to prostě je. Minulý týden jsme psali o obsazení Sienny Miller do akčního G. I. Joe, a dnes tady máme další šťabajzny, které nejen svým hereckým talentem, ale i estetickými kvalitami podpoří… (více)

Sisto bude sčítavať ľud

Sisto bude sčítavať ľud

30.05.2005

Michelle Maxwell MacLaren, režisérka zanedbateľného množstva epizód televíznych seriálov ako "Akty X" alebo "John Doe", nakrúti celovečerný thriller POPULATION 436. Hviezda čiernohumornej HBO sérieu … (více)