Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Série(9) / Epizody(106)

Alpachino

Bezesporu nejlepší seriál co jsem kdy viděl. Sériový vrah, který pracuje u policie a zabíjí jen ty kterým zločin projde. Seriál prezentuje "všední" život bezemočního Dextera, který má jediné nutkání a to zabíjet.Každá série představuje pro Dextera jednoho úhlavního nepřítele, ve většině případů v podobě jiného sériového vraha. Do postav se bez vyjímky zamilujete, do příběhu se natolik vžijete, že vám jedna série za den nebude stačit. 1. série 90%: příběh dle knižní předlohy, všechny postavy vám přehledně představí. Série pro mě není tak oblíbená jako jiné, ale naprosto nezbytná, základy-stavící, jedinečná a žánr-představující. 2. série 95%: Jedna z mých oblíbených sérií, jelikož policejní pátrání po sériovém vrahovi způsobují právě Dexterovi oběti. Erik King se v této sérii opravdu vytáhl. 3. série 85%: Dexter si najde kamaráda na "hraní", což se mu bohužel nevyplácí. 4. série 90%: označována jako nejlepší série a rozhodně právem, příběh je totiž bezesporu nejzajímavější. 5. série 80%: Dexter spolupracuje s ženou která se chce pomstít násilníkům a vrahům. Jedna z horších sérií, ale to některé navzdory dokonalosti ostatních musí být. 6. série 100%: Moje nejoblíbenější série. Naprostá dokonalost. Boj se sériovým vrahem, který je poháněný vírou v boha. Mysteriózní faktor seriálu v podobě "temného pasažéra" se začne rapidně vybarvovat. 7. série 75%: Seriál začíná ztrácet na kvalitě, ale navzdory tomu i tuto sérii jsem si oblíbil, vše zachraňuje herectví Raye Stevensona v podobě ukrajinského mafiána. 8. série 50%: Seriál už nepoznávam, vůbec mě příbeh nebral, hlavní záporák neměl co do sebe. A ten konec, no hrůza, hrůza! ()

Vito

Na prvni pohled velmi nesympaticky psychopat Dexter Morgan vrazdi jine psychopaty z vlastni neodolatelne touhy zabijet. Pritom si namlouva, ze zabijenim vlastne kona dobro, protoze prece zbavuje spolecnost vrahu. Nic moc originalniho. V kombinaci s nezajimavymi vedlejsimi rolemi a bezduchou fixaci na zobrazovani co nejvice cakancu krve a rozrezanych tel me serial po tretim dile nejak prestal zajimat a vlastne mi bylo uplne jedno kdo koho rozrezava a proc. Asi tolik k memu dojmu z tohoto vsemi tolik opevovaneho veledila. ()

PEZ

Jeden z najlepších seriálov v histórii. Až neskutočne vyrovnaný počas celých ôsmich sezón, s perfektne napísanými postavami. Je neuveriteľné ako dokázali tvorcovia skrz príbeh masového vraha prejednať azda všetky možné morálne aspekty života. Dexter neustále prekvapoval (aj postava, aj seriál), to je jedno plus, druhým je, že sa tvorcovia nebáli obetovať z času na čas kľúčové postavy a treťou a možno najväčšou devízou bola postava Deb Morgan. Brutálny vývoj a životný herecký výkon Jennifer Carpenter (ktorú som pred týmto seriálom pokladal za úplne priemernú herečku). Jedno veľké wow! Okrem nej mi k srdcu prirástol aj seržant Doakes - ten by si zaslúžil vlastný seriál. :) Bolo to parádnych 96 epizód a na rozdiel od mnohých tvrdím, že aj záver bol vydarený. Dexter mi chýba už teraz. ()

papaguy

Antihrdinovštější než Dexter už zřejmě nikdo být nemůže. Je to takový antihrdina dotažený (téměř) do důsledku. Působí to dojmem kalkulu poplatného době, který ovšem vyšel! Svou práci dobře odvedlo i skvostné obsazení. Michaelu C. Hallovi jsem Dextera sežral i s navijákem. Postupně se ale ještě oblíbenějším charakterem pro mě stala Dexterova nevlastní sestra Debra (Jennifer Carpenter). Nechybí nelogičnosti, záležitosti pouze na efekt a podivné jednání postav. Ale naštěstí se to nevyskytuje příliš často. Závěr seriálu (s.8/2013) byl na můj vkus odvyprávěn dost zkratkovitě. ()

Strmda

Narozdíl od GoT, můžete brát každou sérii zvlášť, takže naplno si užijete ty série co jsou špičkové, a ty slabší prostě můžete ignorovat...za mě 1+2 topovka, 3+4 fakt dobrý, 5+6 dá se na to dívat, 7+8 kvalitativně už šlo trošku mimo mě, ale dokoukal jsem. ()

Joppo88

Skvelý seriál... a dal by som kľudne aj 5 hviezd, ale posledná séria si to nezaslúžila a tak trochu ma aj sklamala... tak či tak ide o kvalitnú záležitosť, ktorá trafí podobne ako Dexter - rovno do srdca! Viac nepoviem - ale odporučím zhliadnuť! ()

kondor77

Už jako puberťák jsem si vystřihoval články, četl různé publikace, sledoval dokumenty o sériových či masových vrazích. Chování Dextera mi je navíc sociálně blízké, nicméně od konce čtvrté řady to šlo s mým hrdinou z kopce. A škoda nevyužité silné linky s Hannah v sedmé sérii. ()

FeriusParfax

Za mě jde o  originální námět na seriál, kdy krevní analytik na vraždách sám vraždí. Má ale určený kodex, kdy zabíjí jen ostatní vraždící mašiny. Ze začátku jsem si musela na Michaela C. Halla zvyknout, protože mi absolutně do této role nevyhovoval. Vůbec nevypadá jak psychouš, co po nocích ukojuje své bohulibé koníčky. Časem jsem si na něj ale zvykla a hlavně s ním souznila. Hrozně se mi líbily jeho vnitřní monology. Těch jsem se nemohla nasytit. Naopak, čeho jsem byla sytá až až byla Rita. Dextrova přítelkyně, která byla neuvěřitelně úzkoprsá, netolerantní, bez špetky humoru a pochopení. Prostě typická pinda, kterou bych nechtěla mít doma. Její děti taky nic moc… Takže linka Dexter/Rita byla v seriálu spíš nutné zlo. Naopak jsem měla ráda Dexterovu sestru Debru. Všemi sériemi Dexter proplouvá s menšími či většími problémy. Ze začátku je to ten správný psychouš a sociopat, který nemá emoce a city.  Postupně mě ale velmi mrzelo jeho… jak to říct… měknutí. Už se v jeho dušičce objevovaly emoce, vražd  bylo velmi pomálu a celé se to dostávalo do takových tuctových kolejí (děti, přítelkyně, žádné vraždy, spořádaný život). Což byla dost škoda. I tak se ale podle mého jedná o skvělý seriál se kterým pár týdnů žijete. ()

LordMysti

Vynikající krimi se zajímavým nápadem, ale mezi top seriály ho nedam. Téma vyšetřování vražd mi přijde již hodně okoukané a jednotlivé epizody mi velice pomalu utíkají - a to se mi u top seriálů nestává, ty letí jako vítr a to Dexter nedělá. ()

Gardenboy

POZOR SPOILERE !!! Ty vole....tak toto je absolútna pecka! Aj keď Doax je trochu sebaparodický a nechcene vtipný, inak tomuto seriálu skutočne nemám čo vytknúť. Paráda, teším sa na druhú sezónu a dúfam, že nebude taká ako väčšina druhých sezón - všetkého viacej okrem kvality :((( ... super, *5 ako vyšitých. 1.11.2007 no obavy boli zatiaľ zbytočné ... zatiaľ čo Prison break a Heroes padajú, Dexter sa katapultuje čím ďalej tým vyššie ... je to "prirodzené" je to "logické" je to napinave, je to proste stále lepšie a lepšie ... apríl 2008: Po konci druhej série ::: absolútna spokojnosť. Cliffhanger dosahujúci orgasmistických výšin vo finále série bol zdrvujúci a posiela píojem "seriál" kamsi do iných dimenzií. Teším sa na tretiu sériu a pevne dúfam, že nebude kolosálnym sklamaním. Po tretej sérií : Ostávam na hodnotení 5*, ale tento krát už iba s odretými ušami. Seriál dosiahol svoj vrchol v predposlednom diely druhej série a od vtedy stagnuje. Fuckujúca J. Carpenter je na zožraite, dexter má svoju charizmu, Desmod Harrington ako tretia najväčšia hviezda seriálu je tu úplne zbytočný a príbeh prichádza s niečím novým (SPOILER!!! Dexterov kamarád v "jobe" Miguel Prado), ale rozhodne to nie je také prefuckovávanie diváka ako keď riešili prípad BayHarbor Butchera (2. séria) a ani príbehu prvej série sa to nevyrovná. Ešte je to však vysoko pozerateľné a zaujímavé, no ukazuje sa, že Dexter začína byť vyčerpaný námet a bohužiaľ po skúsenostiach s Prison break, Heroes, prípadne aj Lost mám vážne obavy, či ďalšie diely nebudú najväčšim kolosálnym sklamaním kinematografie v oblasti televíznej seriálovej tvorby. Ave 2. séria!!! Konečné hodnotenie - 1s = 5*, 2s = 5*, 3s = 4*, celkovo 4,5* december 2009 : Koniec štvrtej série a mám taký pocit, že ľudia zo Showtime snáď nie sú ľudia ale nejakí mimozemšťania. Inak si neviem vysvetliť ako takýto seriál vo svojej štvrtej sérií dokáže ísť zase úrovňou hore a dosiahnuť znova maximum. Obavy sa zatiaľ ukázali ako neopodstatnené a štvrtá séria musela prevalcovať väčšinu skeptikov z tretej série vrátane mňa. Aj vo štvrtej sérii seriál ponúka originálny dej, návaly napätia a stále niečo nové. Navyše SPOILER záverečný twist, na ktorý by máloktorí tvorcovia mali gule, otvára dvere pre piatu sériu úplne dokorán a necháva ma priklincovaného snáď na celých 10 mesiacov, čo musím čakať. Zdá sa, že to bude ešte veľmi zaujímavé. a keď sa scenáristi nezbláznia, tak kvalitu by snáď mohli udržať. Dej ani z ďaleka nie je ukončený a možností je aj po štvrtej sérií veľa KONIEC SPOJLERU. Je to možno tým, že Dexter má o polovicu kratšie série ako bežný seriál, čím sa vyhýba preťahovaniu prípadne vyčerpaniu nápadov. No to je absolútne jedno. Piatej série sa veľa seriálov ani nedožilo, no Dexter je znova na kvalitatívnom vrchole a nechce sa mu z tade dolu :)))). Finálne hodnotenie 4s = 4,5*. November : teraz neviem aké hodnotenie mám dať ako výsledné. ale vzhľadom na to, že jednotlivé série môžu byť kvalitatívne rozdielne, hodnotenie nechám podľa najlepšej. Teraz k piatej sérií - platí o nej to isté, čo o tretejsérií, akurát, že tentokrát je seriál už dosť vykonštruovaný, príliž veľa náhod v deji mu posúva kvalitu dolu. Je to nemastné, neslané a druhej sérií sa to nepribližuje ani náhodou. Masukova vyzualizácia trestného činu rulezzzzzzz. Uvidíme, ale teraz by pomohlo, keby tvorcovia mali gule na niečo naozaj šokujúce. Napríklad prezradenie Dextera. Apríl 2012 : Tak nakoniec na to gule mali. Woooooooooowwwww ! Aj napriek šoku v posledných sekundách 6 série, táto nebola bohvieaká. Rozbitá, príliž veľa prípadov naraz, málo uveriteľné pasáže, logické diery. Ohlásená je už aj sedmička tak uvidíme. :) () (méně) (více)

Jaxx84

Tak jsem se dostal ke komentáři až v půlce 4.série. Jednička mě uchvátila a spolu s The Shield ji považuji za nejlepší krimi seriál tohoto tisíciletí =) Dvojka pokračovala ve spanilé jízdě, trojka mě popravdě zklamala, a čtyřka zatím vypadá minimálně zajímavě. Dexter se začíná zapojovat do života normálních lidí a je vtipné ho v tom pozorovat, společně s jeho sarkastickými hláškami, které si v duchu promítá. Přitom stále má co objevovat v sobě samém, stále má co odhalovat a stále dokáže sám sebe překvapit viz. ,,už nezabíjím za jednoho (sebe), ale za dva (svého syna). Nejvíce mě ve 4 asi pobavilo noční uspávání probudivšího se synka a Dexterovo: ,,Daddy kills people" =D Jinak, říkal jsem to od první série a tvrdím to i ve čtyřce: Nejlepší herec seriálu Dexter je Debra ,,Fucking" Morgan, to co ona dokáže uhrát před kamerou je neskutečné, rozklepaná (tělem i hlasem), nerozhodná, nesebevědomá, poletující životem jako liste ve větru a zmítaná v těch nejhorších sračkách...naprosto důvěryhodný projev. Poklona. To be continued...ááá 4 je za mnou =) i přesto, že na ní bylo znát umělé prodlužování a udržování v napětí a nebyla tak promyšlená a plynulá jako předchozí série, tak stále je Dexter seriál s velkým S a může si dovolit trošku těžit s již vyvinuté empatie s herci a z vedlejších dějových linií...Zůstávám sedět s otevřenou pusou = Chudák Rita... ()

AbelXavier

Druha serie je jedna z nejnapinavejsich serialovou podivanou meho zivota. Skoda ze se cesky divak asi nikdy nedocka, snad jen pokud ho dvojka bude davat s titulkama. Treti serie se v poklidnejsim tempu, ktere vsak stale tahne jako mlady ovcak, dostava k desatemu dilu, ktery predstavuje zlom. Z podivane se stava osobni zalezitost, cekaji nas nejnapinavejsi dva dily televizni historie. ()

Kessler

Druhá série se nedrží knižní předlohy a podle mého názoru trochu ztrácí na síle, ale uvidíme, co bude dál. ()

Dan

"Za koho mne lidé pokládají? ... A za koho mne pokládáte vy?" Co z nás je jen obálka či maska? A kým doopravdy jsme? Co předstíráme, že je v nás? A co doopravdy cítíme? (Tedy pokud cítíme...) Asi málokdo by čekal takovéto otázky při sledování osudů jednoho forenzního specialisty z Miami PD. Ale ty otázky tu jsou - a jsou tak vtíravé, že brzy nepronásledují jen hlavního hrdinu... Hlavního hrdinu, který je neskutečně plastický a životný - především proto, že se vymyká běžným představám toho, jak by měl klasický KLADNÝ hrdina vypadat - jak kdyby mohl nějaký kladný hrdina v reálu existovat :-) ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021