Vyprávěj

• angličtina Wonderful Times (festivalový název)
Rodinný / Komedie / Drama
Česko, (2009–2013), 99 h 32 min (Minutáž: 51–53 min)

Svatopluk Skopal, Veronika Freimanová, Andrea Růžičková, Roman Vojtek, Nina Divíšková, Marián Mikš, Betka Stanková, Jaromír Nosek, Ondřej Veselý (více)

Série(6) / Epizody(115)

Co se vám vybaví, když se řekne „šedesátá léta“? Sověti úspěšně vysílají člověka do vesmíru, na Západě probíhá Beatlemanie, přichází srpen 68, v Československu ve volbách vyhrávají komunisté na 98,4% Jak jste tuto dobu prožívali vy? Připadá vám to jako dávná minulost, nebo máte najednou docela živé vzpomínky?  Druhá polovina 20. století v rodině Dvořákových. Retro seriál Vyprávěj je pohled do naší nedávné historie prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací. Právě od roku 1964 se začíná rozvíjet děj retro seriálu Vyprávěj. Student Karel Dvořák (Roman Vojtek) chce postoupit do druhého ročníku na pražské technice. Chybí mu poslední zkouška u mladého asistenta France. Eva Martináková (Andrea Kerestešová) ze Slovenska nastupuje do prváku na stejné škole. Vše je pro ni nové...

Hlavní akcent ve vyprávění je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či „velkou“ historii. Jako když listujete rodinným fotoalbem. Není záměrem analyzovat nebo nějak hodnotit historické události, jde spíše o to, jak zachytit co nejvěrněji dobu a pocity účastníků v konkrétních situacích. Honzovo vzpomínání rámcuje jednotlivé díly a doplňuje či glosuje jednotlivé příběhy. Výjimečnost retro seriálu Vyprávěj spočívá v kombinaci dvou velkých „taháků“ – napínavé vztahové linky hlavních hrdinů kombinované s dobovými událostmi, situacemi, prostředími. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele topi80 k tomuto seriálu (53)

Nehoda (2013) (S05E09)

Některé aspekty budování volného trhu seriál zpracovává spíše do úsměvna. Jinak jsem za pátou sérii rád, ale přecejenom je znát, že to trochu ztrácí dech, přestože mapuje dobu mého dospívání a Matěj je vlastně mým vrstevníkem (leč očividně se zcela jinými zájmy). ()

Povodně (2013) (S05E10)

I na tento díl jsem se rád koukl, ale motiv s movitým podnikatelem a jeho blbým synem už je tisíckrát ohraný (to mi neříkejte, že by si takový rázný týpek neuměl udělat doma se synkem pořádek) a linii s Ivetou jsem nějak nepochopil. ()

Squat (2013) (S05E13)

Při vzpomínce na ty demonstrace proti Světové bance a MMF jsem se zamyslel nad tím, jaký kus cesty urazila levice za 20 let. Dnes je levice reprezentovaná podobnými existencemi hrdou oporou všech nadnárodních organizací a korporací, kterými se nechává ochotně platit (mnozí z těchto tam nalezli i svá zaměstnání) a brání všechny tyto organizace před všemi, kdo by se v tomto světě chtěli vrátit zpátky ke svobodě, jakou měli na Západě v 60. a 70. letech a jakou jsme my zažili v 90. letech. ()

Strach (2013) (S05E17)

Seriál už  hodně vaří z vody, takže ústředním tématem se stává určitá pošahanost Majdy. ()

Jardův pád (2013) (S05E18)

Asi dosud nejzajímavější díl páté série. Setkání Karla se zahořklou Kamilou, Evina cesta na Slovensko (a po návratu ze strachu, aby Iveta nepodrazila ji, podrazí ona Ivetu), samozřejmě titulní Jardův pád a též cesta do duše nové mládeže (budoucích voličů Pirátů, TOPky a podobných. Zatímco s pařícími technaři se domluvit dalo (což by vydalo na samostatnou veselou bakalářskou historku), mladý zapálený zelený vyžírka Matěj už nejspíš nejnižší formou života navždy zůstane. Jen bych měl ještě poznámku k trochu utopickému osudu Jardy, nejsem si jistý, zda tyto typy opravdu končili v zahradním domku :-) ()

Cesta domů (2013) (S05E19)

Z tohoto dílu už je to nastavování kaše cítit o dost více, než by bylo zdrávo. Doufám, že do konce seriálu tvůrci ještě něco zajímavého vymyslí. ()

Dobrý skutek (2013) (S05E21)

Předposlední díl se mi líbil. Jen při pomyšlení, že nad tím kočárkem se sklání 58leté babičky Stanková a Růžičková (Kerestešová), jsem si říkal, že aspoň na pár posledních dílů si mohli dát maskéři trochu práci. Když se to zvládlo u Cirkusu Humberto, proč by to nešlo o 30 let později? ()

Něco končí, jiné začíná (2013) (S05E22)

Zcela uspokojující zakončení (nebo nezakončení) seriálu. Každopádně, bylo by chybou ještě pokračovat dále. ()

Proč je Iveta taková? (2012) (S06E02)

Proč je Iveta taková, jsme se sice nedozvěděli, obě linie, jak ta zabíjačková, tak ta podpantoflácky - svatební byly zajímavé a zábavné. ()

Žijí Markovi rodiče? (2012) (S06E03)

Některé speciály ze sekce "Osudy" jsou zajímavé, jiné méně, jiné vůbec. Tento patří k těm prvním. ()

Mikulášova Hilda (2012) (S06E04)

Snaha křečovitě vyvolávat pocity viny vůči sudeťákům musela nutně proniknout i do tohoto seriálu. Člověka to akorát ještě víc vytočí a vyvolá to v něm otázky, zda naši předkové neměli být spíše mnohem tvrdší, neboť pouhé odstěhování nebylo úplně plnohodnotným trestem za všechna svinstva, co nám Němci prováděli. Druhá linie se věnovala Evině matce, což vítám, neboť role Marty Sládečkové se dosud omezovala na vítání mezi dveřmi v pražském bytě či na slovenském venkově. ()

Tondův tatínek (2012) (S06E08)

Tento díl o tátech ze všech pohledů se mi hodně líbil. ()

Karpíšek (2012) (S06E09)

Nevím, jestli jsem něco v dílech dřívějších přehlédl, ale nezaznamenal jsem, že by Karpíškovu vývoji byla v seriálu věnována taková pozornost, abych se dokázal hned zorientovat v tomto speciálu. Ale i tak mě tento speciální díl potěšil. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

03.10.2020

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj