Vyprávěj (TV seriál)

Wonderful Times

(festivalový název)

Rodinný / Komedie / Drama

Česko, 2009–2013

Svatopluk Skopal, Veronika Freimanová, Andrea Kerestešová, Roman Vojtek, Nina Divíšková, Marián Mikš, Alžbeta Stanková, Míra Nosek, Ondřej Veselý, Jakub Prachař, Ibrahim Maiga, Antonie Talacková Barešová, Ladislav Hampl, Marián Labuda st., Marta Sládečková, Veronika Žilková, Jiří Štěpnička, Jan Šťastný, David Prachař, Mahulena Bočanová, Pavel Trávníček, Jiří Novák, Tatiana Dyková, Jiří Menzel, Tomáš Matonoha, Robert Nebřenský, Jaroslav Satoranský, Zuzana Kajnarová, Hana Vagnerová, Nela Boudová, Naďa Konvalinková, Radoslav Brzobohatý, Markéta Coufalová, Lucie Domesová, Petr Burian, Petr Batěk, Jiří Bábek, Václav Neužil ml., Eva Jiroušková, Andrea Nováková, Štěpán Benoni, Jana Drbohlavová, Bronislav Poloczek, Norbert Lichý, Vladimír Brabec, Vlasta Žehrová, Alexander Hemala, Zdeněk Žák, Jan Hraběta, Ivana Andrlová, Jiří Wohanka, František Kreuzmann ml., Miroslav Hanuš, Marcela Peňázová, Zuzana Čapková, Antonín Procházka, Petr Oliva, Rostislav Čtvrtlík, Marián Miezga, Ivan Vyskočil, Michal Roneš, Josef Zyka, Josef Šebek, Naděžda Prchalová-Vicenová, Šárka Vondrová, Kateřina Seidlová-Hrušková, Milan Enčev, Jiří Ployhar ml., Vladimír Fišer, Oldřich Hajlich, Zdeněk David, Jan Musil, Vojtěch Kotek, Věra Víchová, Věra Janků, Jana Radojčičová, Radana Herrmannová, Marie Spurná, Miluše Bittnerová, Daniela Choděrová, Jitka Sedláčková, Eva Režnarová, Tomáš Töpfer, Martin Havelka, Jan Teplý ml., Martin Sitta, Josef Polášek, David Kraus, Alena Procházková, Libuše Švormová, Olga Lounová, Lucie Štěpánková, Jana Tomečková, Ester Kočičková, Marcel Vašinka, Jan Novotný, Helena Brabcová, Svatopluk Schuller, Miloslav Tichý, Marie Doležalová, Michal Hruška, Petra Špindlerová, Zdeněk Hess, Otmar Brancuzský, Stanislav Lehký, Milena Minichová, Tereza Bebarová, Milan Duchek, Tereza Sochorová, Lenka Zahradnická, Jitka Smutná, Alice Šnirychová-Dvořáková, Čeněk Koliáš, Karel Bělohradský, Václav Vašák, Gabriela Partyšová, Valérie Zawadská, Romana Sittová, Jakub Wehrenberg, Vladimír Čapka, Jaromír Meduna, Josef Carda, Pavel Kikinčuk, Hana Středová, Martina Popperová, Vladimír Čech ml., Ivan Tříska, Dana Syslová, Jana Bernášková, Jan Budař, Sandra Pogodová, Ludmila Bednářová, Nikola Říhová, Jarmila Vychodilová, Roman Skamene, Jan Novák, Michal Gulyáš, Václav Šanda, Helena Karochová, Kristína Farkašová-Tormová, Daniel Margolius, Lubomíra Sonková, Zdeněk Hruška, Martin Kubačák, René Štúr, Jana Boušková, Zdeněk Maryška, Zdeněk Skalický, Svatava Forbelská, Ondřej Rychlý, Jan Rejžek, Ján Jackuliak, Kateřina Bláhová, Eduard Jenický, Antonín Duchoslav, Čestmír Gebouský, Jan Dvořák, Otta Tesař, Jan Szymik, Jana Altmannová, Zuzana Ďurdinová, Jana Šulcová, Zdeněk Košata, Jiří Knot, Zuzana Skalníková, Karel Dobrý, Jan Apolenář, Michal Kavalčík, Petr Kocourek, Zdeněk Mahdal, Jana Vaculíková, Jiří Novotný, Claudia Vašeková, Jarmila Vlčková, Jana Synková, Miroslav Rataj, Jitka Foltýnová, Dita Hořínková, Ladislav Trojan, Hana Gregorová, Zdeňka Sajfertová, Nina Jiránková, Martin Zounar, Václav Kopta, Petr Vaněk, Eva Ujfaluši, Milan Němec, Klára Hajdinová, Jan Monczka, Kateřina Steinerová, Martina Eliášová, Daniel Vagenknecht, David Šír, Jan Nemejovský, Martin Zahálka, Vasil Fridrich, Jana Frouzová, Stanislav Hýbler, Peter Gábor, Emma Černá, Dita Zábranská, Tomáš Racek, Jakub Pozler, Lenka Horáková, Štěpán Tesáček, Zlata Adamovská, Igor Bareš, Petr Vydra, Barbora Milotová, Ivana Wojtylová, Robin Soudek, Václav Svoboda, Leoš Juráček, Zuzana Volavá, Marie Durnová, Milan Riehs, Hana Frejková, Petr Srna, Zuzana Slavíková, Jakub Stádník, Barbora Mottlová, Richard Zevel, Jakub Štěpán, Patrik Plešinger, Dušan Sitek, Matěj Dadák, Nikol Prokešová, Ludmila Kartousková, Lída Vlášková, Bořík Procházka, Daniel Pietrucha, Klára Fleischhansová, Stanislava Bartošová, Kateřina Smržová, Jana Gýrová, Lucie Kožinová, Václav Vostarek, Marta Krampolová, Radovan Klučka, David Máj, Michal Čeliš, Jiří Chalupa, Jan Lipšanský, Hana Krtičková, Ladislav Dušek, Lukáš Pavlásek, Izabela Kapiasová, Eliška Zbranková, Braňo Holiček, Kamila Janovičová, Šárka Kavanová, Natálie Drabiščáková, Oľga Solárová, Zuzana Frenglová, Radek John, Vladimír Hron, Lubor Novotný, Roman Štolpa, Pavel Marek, Jiří Hájek, Jan Maxián, Marika Šoposká, Simona Postlerová, Dáša Kouřilová, René Přibil, Lenka Kodešová-Skopalová, Eva Zubíčková, Josef Beck, Anna Fialová, Martin Müller, Martin Holec, Robert Jašków, Taťána Schottnerová, Pavel Polášek, Vincent Navrátil, Daniel Šváb, Lenka Ouhrabková, Judita Hansman, Zuzana Martínková, Igor Adamec, Eva Kelemenová-Ziliziová, Petr Bláha, Luděk Šnajdar, Jindřich Hrdý, Denisa Kubová, Radka Stupková, Simona Prasková, Ivan Vodochodský, Jaroslava Brousková, Marek Taclík, Miroslava Pleštilová, Gabriela Filippi, Jakub Zindulka, Adrian Jastraban, Zdeněk Okleštěk, Katarína Mrázová, Radoslav Šopík, Saskia Burešová, Oldřich Vlach, Stanislav Zindulka, Patricie Soukupová, Josef Havrda, Martin Kraus, Filip Antonio, Eliška Křenková, Štěpán Krtička, Miloslav Mejzlík, Hana Seidlová, Johan Mádr, Michaela Fišarová, Ivana Stejskalová, Petr Štěpán, Dagmar Křížová, Martin Učík, Heda Pacnerová, Veronika Arichteva, Galla Macků, Marek Adamczyk, Hynek Pech, Oliver Sieber, Vladimíra Havlíčková, Matěj Švehla, Radim Kalvoda, Lucie Šteflová, Nikol Štíbrová, Karel Vlček, Pavel Zedníček, David Gránský, Jordan Haj, Matěj Hádek, Ondřej Havel, Zdeněk Piškula, David Viktora, Petr Vojnar, Michaela Maurerová, Petr Pěknic, Pavel Hromádka, Karel Heřmánek ml., Hanuš Bor, Marika Procházková, Regina Řandová, Jakub Tvrdík, Lucie Černá, Nela Dvořáková, Klára Brtníková-Vojtková, Veronika Petrová, Filip Bařina, Robin Pařík, Vlastimil Zavřel, Anastasia Chocholatá, Alena Štréblová, Bronislav Kotiš, Petr Florián, Maria Pavlovová, Tereza Blažková, David Solař, Denisa Nesvačilová, Dagmar Novotná, Jáchym Kovář, Robin Sobek, Martha Olšrová, Pavol Klimašovský, Radoslav Gažo, Karol Trnka, Jakub Slach, Vanda Konečná Károlyi, Dana Hradiláková, Juraj Illavský, Miro Mráz, Marie Jansová, Martin Mikulášek, Tomáš Měcháček, Evellyn Pacoláková, Tomáš Novotný, Libor Hruška, Tomáš Havlínek, Ladislav Přitasil, Edward Tomas, Patrik Kytka, Michaela Prchalová, Luděk Čtvrtlík, Marie Polášková, Jaromír Janeček, Pavel Dytrt, Jakub Janatka, Viktor Antonio, Jakub Nemčok, Kateřina Fixová, Jiří Beremov, Luděk Jiřík, Markéta Krejčová, Pavel Richta, Zuzana Skalická, Gabriela Dorantová, Richard Šírek, Tereza Bílková, Tatiana Evonuk, Jindřich Kriegel, Karel Beseda, Michal Slaný, Pavel Pípal, Eva Matalová, Václav Legner, Vojtěch Kotek (vyp.), Jindřich Hinke, Jan Bidlas, Lada Jelínková, Josef Jelínek, Radim Jíra, Lucia Bakešová, Lukáš Křišťan, Ondřej Havlík, Josef Mejstřík, Michal Zelenka, Michal Juřica, Věra Hlaváčková, Vuk Čelebić, Jan Musil, Nikola Orozovič, Roman Šmejkal, Natalia Astashina, Jakub Hubert, Veronika Malá, Dominick Benedikt, Tereza Drábková, Kateřina Císařovská, Dominik Czina, Adéla Kunzová, Jozef Hlivjak, Radka Tesárková, Dominika Viktorová, Miroslav Pánek, Rostislav Novák st., Klára Doležalová, Martin Křižka, Rita Jasinská, Jana Trojanová, Tomáš Kořének, František Šmirous, Jiří Záhorský, Michal Říha, Václav Bartásek, Martin Kaigl, Markéta Váňová, Denisa Malvaldová, Marcela Obrdová, Jan Dupal, Brian Caspe, Ivan Remta, Štěpánka Holadová, Michal Necpál, Josef Větrovec (a.z.), Gustáv Husák (a.z.), Leonid Iljič Brežněv (a.z.), Michal David (a.z.), Karel Gott (a.z.), Valentýna Dvořáková, Zdeněk Palusga, Martin Sobotka, Michail Sergejevič Gorbačov (a.z.), Miloš Jakeš (a.z.), Vlasta Chramostová (a.z.), Stanislav Milota (a.z.), George H. W. Bush (a.z.), Jaroslav Seifert (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), Jiří Švejda, Matěj Hádek (vyp.), Janusz Hummel, Aleš Gelnar, Václav Bláha, Magdalena Plevová, Milan Peroutka ml., Josef Weinzettel, Jan Svěrák (a.z.), Irena Měřičková, Nikola Vyskočilová, Miroslav Krejčíř, Daniela Zemanová, Lukáš Kofroň, Martin Sita, Filip Dotlačil, Jan Sehnalík, Marek Mikulášek, Vladimír Fišer (vyp.), Josef Horák, Zdeněk Dušek, Hana Doulová, Pavel Zajíček, Miroslav Babuský, Pavel Juřica, Monika Timková, Kristýna Hrušínská, Zdeněk Klumpar, Jiří Červenka, Zdeněk Mucha, Martin Müller, Vojtěch Hrabák, Martin Janouš, Karolína Ruppert, Adam Vohánka, Pavel Dumbrovský (a.z.), John F. Kennedy (a.z.), Jacqueline Kennedy (a.z.), Nikita Sergejevič Chruščov (a.z.), Jurij Alexejevič Gagarin (a.z.), Věra Čáslavská (a.z.), Antonín Novotný (a.z.), John Lennon (a.z.), Paul McCartney (a.z.), George Harrison (a.z.), Ringo Starr (a.z.), Karel Fiala (a.z.), Olga Schoberová (a.z.), Květa Fialová (a.z.), Rudolf Deyl ml. (a.z.), Miloš Kopecký (a.z.), Ludvík Svoboda (a.z.), Jan Pixa st. (a.z.), Alexander Dubček (a.z.), Jiří Grossmann (a.z.), Miloslav Šimek (a.z.), papež Jan Pavel II. (a.z.), Johana Munzarová, Petr Skoumal (a.z.), Jan Vodňanský (a.z.), Jiřina Jirásková (a.z.), Jiří Šlitr (a.z.), Otto Šimánek (a.z.), Karel Hudec, František Hrubín (a.z.), Václav Havel (a.z.), Petr Pithart (a.z.), Daniel Landa (a.z.), David Matásek (a.z.), Eva Jurinová (a.z.), Marta Kubišová (a.z.), Jan Ruml (a.z.), Nelson Mandela (a.z.), Radim Uzel (a.z.), Stanislav Macháček, Mick Jagger (a.z.), Keith Richards (a.z.), Jolana Voldánová, Helmut Kohl (a.z.), Karel Schwarzenberg (a.z.), Michael Kocáb (a.z.), Pavel Zuna (a.z.), Jitka Asterová (a.z.), Josef Laufer (a.z.), Václav Klaus (a.z.), Josef Matějka, královna Alžběta II. (a.z.), princ Filip, vévoda z Edinburghu (a.z.), Michael Jackson (a.z.), Matyáš Flek, Helena Leisztner, Roman Kurfürst, Stanislav Krotil, Kurt Cobain (a.z.), princ Charles (a.z.), Pavel Tigrid (a.z.), Jindřich Nováček, Michaela Hradecká, Martin Severa (a.z.), Bill Clinton (a.z.), Mirka Čejková (a.z.), Petr Stehlík, Dagmar Havlová (a.z.), Vladimir 518 (a.z.), Daniela Drtinová (a.z.), Ivan Hlinka (a.z.), Jaromír Jágr (a.z.), Vladimír Růžička (a.z.), Dominik Hašek (a.z.), Slavomír Lener (a.z.), Pavol Smolárik, Kamil Švejda, Jay DeYonker, Vladimír Mečiar (a.z.), Antonín Mašek, Jakub Habarta, Jan Hlaváč, Jan Čízek, Hillary Clinton (a.z.), Fero Fenič (a.z.), Michal Viewegh (a.z.), Milan Šíma (a.z.), Jitka Obzinová (a.z.), Jolana Voldánová (a.z.), Iveta Toušlová (a.z.), Ladislav Špaček (a.z.), Tomáš Bambušek, Adéla Soukupová, Al Gore (a.z.), George W. Bush (a.z.), Bohumil Klepetko (a.z.), Michal Kubal (a.z.), Jana Bobošíková st. (a.z.), Saša Gedeon (a.z.), Barbora Petrová, Miloš Zeman (a.z.), Vladimír Špidla (a.z.), Stanislav Gross (a.z.), Jana Valentová, Aleš Valenta (a.z.), Jaroslav Satoranský (a.z.), Jiří Bartoška (a.z.), Pavel Dostál (a.z.), Josef Maršál (a.z.), Martin Sochor, Stanislav Havrda, Kateřina Baleková, Lucie Radimeská, Tomáš Baldýnský (a.z.), Sabina Slonková (a.z.), Jan Urban, Jaroslav Valenta, Pavel Bém (a.z.), Jiřina Bohdalová (a.z.), Mirek Topolánek (a.z.), Petr Nečas (a.z.), Filip Sychra, Václav Liška, Marcela Augustová (a.z.), Monika Šabartová, Pavla Vojáčková, Roman Šebrle (a.z.), Martin Schinabek (a.z.), Libuše Pražáková (a.z.), Bohuslav Sobotka (a.z.), Štěpán Staněk, Jaroslava Bobková-Stránská, Lukáš Kožíšek, Lukáš Březina, Roman Nguyen, Tadeáš Říha, Gerald Schubert, Ondřej Novák

Zvláštní jaký vývoj tenhle seriál prodělal, v průběhu dílů prvních dvou sérií bych neváhal seriál doporučit a to beze strachu. Když na to teď koukám jako na celek, tak jsem si jistý jen tím, že už to udělat nemůžu. Zůstala totiž hořká pachuť, hlavně ze závěrečné série. Ze začátku mě to bavilo a bez problému jsem přijal, že postavy o mnoho starší hrajou vysokoškoláky a podobné záležitosti. Jak jsem s postupem času zjistil, mnohem víc mi vadí, když ti samý herci pak mají hrát o dost starší postavy. (Takovej Vojtek vypadá naprosto stejně po celou dobu.) Bohužel jako má každý seriál své vrcholy a pády, tak i Vyprávěj je na tom stejně. Některé postavy se občas chovají opravdu prazvláštně, hlavně s přibývajícími epizodami a podle mě nelze žádnou z nich mít pořád rád. Kromě první série přichází má nejoblíbenější část na přelomu třetí a čtvrté série. A důvod je prostý, oblíbil jsem si totiž dvojici Honzy a Lucky v podání Braňo Holíčka a Elišky Křenkové. Bohužel začátek páté série přinesl výměnu mých oblíbených postav a stal se pro mě v podstatě nekoukatelným. Najednou vyplavali na povrch věci, které jsem do té doby přehlížel a vadili mi. Obzvlášť Hádek se mi do role Honzy ani trochu nehodil, s jeho vizáží bych mu dal z fleku místo v německém pornofilmu z předrevolučních dob. A tak se mi postupem času z příjemného retro seriálu stala záležitost, kterou jsem dokoukával jen ze setrvačnosti, přesto jí však vlastně mám rád a hodnocení které jí dávám je hlavně za ty kladné části, kdy mě bavila a já si chtěl pustit další a další díl.(19.9.2011)

Hraběnky, Dobrá čtvrť, Vyprávěj.. Trojice českých seriálů z poslední doby, které si mě získaly a donutily mě hlavní vysílací čas strávit v jejich společnosti. Poslední jmenovaný to měl se mnou ale poměrně náročné. Vůbec jsem mu nevěřil a naplno ho začal sledovat až o dost později.. a docela mu propadl. Vyprávěj je slušně zrežírovaný, výtečně napsaný a brilantně obsazený seriál (hlavně Svatopluk Skopal), který bez mučení představuje to nejlepší, co nabízí současná tuzemská seriálová tvorba.. na tom se snad všichni shodneme, ne!?! 4* dát musím..(1.9.2009)

• Tommassi3

Uvědomí-li si jeden, za jak diletantsky slátané, když podobné aby jeden pohledal, a bohužel zároveň i masově divácky nesmírně úspěšné zvěrstvo vlastně seriál Vyprávěj platí, těžko si vybaví nafouklejší tuzemskou televizní bublinu.. O čem však vlastně tato zřejmě už ani ne paradoxní skutečnost svědčí ?? Především z toho vyplývá, jak efektivně si český divák nechal zprasit čich na kvalitní filmařinu, vkus a třeba i vymýt mozek tou nekonečnou hromadou primonováckého seriálového hnoje, dále toto svědčí o obludném fenoménu dětinské či senilní nostalgie a vzpomínání, nejhůře však vnímám zejména fakt, že na Kavkách celkem pohodlně logicky záleží odpovědným lidem spíše na těch legendárních Železného koláčích sledovanosti, než na skutečné kvalitě jejich projektů.. Bohužel doba je pro ovce zlá, a retro, byť odfláknuté, ve všech směrech diletantské a dětinsky (ne)zábavné, prostě frčí, a tak Boris Arichtev a spol všem svým fatálním řemeslným kiksům navzdory dostal zelenou pro další projekt, totiž První republiku, kde by měl mít ulehčenou práci, protože tuhle dobu už nikdo nepamatuje.. Nebo právě naopak ?? Dnes už je jisté, že s diváckým neúspěchem právě českého Panství Downton - Jako joke dobrý !! - které však působilo oproti Vyprávěj mnohem profesionálněji, přišlo také potvrzení mé předchozí úvahy..(31.8.2015)

Nejsem přítel seriálů, tento mě výjimečně a trvale připoutal v pátek k TV. Tu dobu jsem také prožíval a jsem toho názoru, že seriál zobrazuje vcelku věrně problémy a radosti obyčejných lidí v době šedé totalitní moci, hektické době revoluční i hurá porevoluční. Vytvořeno s citem a bez dnes tolik oblíbené nadsázky pošpiňující jednu či druhou stranu. Prostě tak, jak jsem to cítil i já. Díky ČT1, díly si stále udržují objektivní pohled na tu kterou dobu s nadhledem.(21.1.2013)

• WANDRWALL

Jasný odpad! Není co řešit. Jeden díl = krátký článek a utrácet čas sledováním tolika minut, kde se děje tak málo z dějin "běžné" socialistické rodiny? A jak se snaží tvářit, že žili jako mučedníci, což od většiny herecků je velice komické, protože sloužili vždy kdekomu. Ale když to někomu nevadí, tak ať si jich váží.(3.4.2011)

• - Trochu statistiky během tří sérií: natočilo se 526 hodin materiálu, vystřídalo se 546 herců, natáčení se účastnilo přes 3 000 komparzistů, ušilo se 12 000 kostýmů, ve štábu se prostřídalo 300 lidí. Padlo 26 520 klapek, natáčelo se na 160 různých místech nejev v České republice a ve štábu se narodilo celkem 23 dětí. (Sinecod)

• - První klapka padla 10. 2. 2008. (M.B)

• - Na seriálu se během produkce podílelo 10 scenáristů. (M.B)