Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (82)

Zákony bohů a lidí (2014) (S04E06)

V druhej polovici epizódy začína súd s našim starým dobrým trpaslíkom a každému je jasné, že pôjde o frašku. Každopádne ide o napínavú súdnu drámu, len z kvázi historického obdobia. Treba však dodať, že ešte predtým, než sa poriadne súd začne, epizóda aj skončí a vyvrcholenie nás čaká zrejme až v priebehu tej nasledujúcej, ktorej súčasťou bude súboj. Dinklage síce predvádza počas celého seriálu asi najlepší výkon zo všetkých, ale až tu vydáva zo seba to úplne najlepšie. ()

Drozd (2014) (S04E07)

Tak nepokračujeme priamo v procese s Tyrionom, ale navštevujeme ho spoločne s ostatnými postavami vo väzení. Nie že by to nebolo zaujímavé, ale skrátka pred "porotou" to bolo ešte zaujímavejšie. Zvraty nás čakajú skôr s mladou postavou Sophie Turner, na ktorý si kde kto robí zálusk a ono to nepriamo skonči v jednom prípade vraždou ďalšej dôležitej postavy, tentokrát od začiatku husto nesympatickej. Mám dojem, že čím je v seriáli menej postáv, tým ma baví viac. Kto umrie ako ďalší? A kto prežije štvrtú sezónu? ()

Hora a Rudá zmije (2014) (S04E08)

Tak tu máme po čase opäť poriadne vyvrcholenie jednej epizódy, záverečný súboj o Tyrionov život má všetko, čo takýto osudový súboj má mať. Ale našťastie nejde len o neho, rovnako aj svedectvo mladej pani je napínavé, i keď sa dalo čakať, ako dopadne. Poteší viacero väčších panoramatických záberov a scén, inými slovami konečne GoT začína spĺňať presne to, čo som do seriálu od začiatku vkladal. ()

Strážci na Zdi (2014) (S04E09)

Druhá epizóda z doterajšieho priebehu, ktorá je venovaná jednej veľkej bitke. A ide ešte o lepší zážitok, než v predposlednej časti druhej série. Dobýjanie steny v krajine snehu a ľadu a navyše za tmy má neskutočnú atmosféru, i keď samozrejme ide o "seriálovú" bitku a nedočkáme sa žiadnych desiatok tisíc CGI bojovníkov, ide o ručnú prácičku s nejakým tým efektom. Na ukončenie alebo posun v ostatných dejových líniách si musíte počkať do finále série. ()

Děti (2014) (S04E10)

Podľa mňa zatiaľ najlepšie zvládnuté finále doterajšieho priebehu. Čaká nás opäť niekoľko úmrtí, ak dobre rátam, tak to majú za sebou po The Children ďalšie štyri dôležité postavy. Okrem jedného prípadu ale z toho asi bude mať väčšina fanúšikov radosť :). Opäť ide o akési doťuknutie dejových línií po nabúchanej devine, ako je už v tomto seriáli zvykom, ale tu ide zase o funkčný emocionálny vrchol celej série. ()

Série 5 (2015) (S05)

Čím to je, že prvé dve tretiny série patrili k najslabším epizódam seriálu a naopak záverečné tri k absolútnym vrcholom, možno išlo o najlepšie epizódy vôbec. Piata séria tak pôsobí značne nevyrovnane, na druhú stranu ale gradácia smerom k záveru je určite lepší prístup, akoby kvalita kolísala nepravidelne. Čaká nás asi najviac monumentálnych scén doposiaľ, zrejme sa navyšoval rozpočet, ale umierajú opäť dôležité postavy a ani sa mi nechce rátať, koľko ich zostalo do šiestej série nažive a aký to bude mať dopad na opätovné vtiahnutie divákov do deja, keď viacero ich miláčikov už skončilo svoju púť touto fantasy krajinou. ()

V očekávání válek (2015) (S05E01)

Vlažnejší rozjazd druhej polovice seriálu, kde postavy reagujú na nové rozvrhnutie figúrok na šachovnici a je to tak trochu nuda. Aby sa ale nepovedalo, tak na konci epizódy zomrie ďalšia z dôležitých postáv, aby sme v tom košatom deji mali väčší prehľad. Kam sa to bude celé vyvíjať ďalej, ťažko odhadnúť, čo je ale iba dobre. ()

Dům černé a bílé (2015) (S05E02)

Druhá epizóda spočiatku začína v podobne mdlom tempe ako pilot päťky, časom sa ale slušne rozbehne a záver je už veľmi slušný a vyhrotený. V druhej polovici sa udejú dosť významné veci, ako napríklad voľba veliteľa Nočnej hliadky alebo odloženie ružových okuliarov naivnej Daenerrys v dobytom meste. Uvidíme, kam sa to celé vyvinie, zatiaľ ale ide o slabší začiatok než vo vynikajúcej predchádzajúcej sezóne. ()

Nejvyšší vrabčák (2015) (S05E03)

Tak dáme za tri, aj keď ono je to pri podobných, v podstate len na dialógoch postavených epizódach jedno. Z Johna Snowa je zrazu veľký drsňák a tento prechod mi nepripadal bohvieako pripravený, aj keď túto postavu poznáme už piatu sezónu. Viac ma tak potešilo zopár panoramatických záberov, kde som uvažoval, čo sú reálne kulisy a čo CGI. Ale nechcem tým haniť, aj podobné epizódy tento seriál potrebuje, len ich je možno viac ako je potrebné. ()

Synové Harpyje (2015) (S05E04)

Opäť dialógová epizóda, kde nás ale na konci čaká, čo iné, než ďalší krutý masaker. Najlepšie to funguje, keď sú dve postavy odsúdené tráviť čas spolu a okrem kamarátskeho pokecu sem tam musia vytasiť aj meče. V podstate teda akási prechodná epizóda a osobne očakávam od tých ďalších väčšie tempo, spád a zaujímavejší dej. ()

Zabij chlapce (2015) (S05E05)

Rozťahanosť piatej série sa stala už jej charakteristickým prvkom. Akoby po nabúchanej štvrtej sezóne tvorcovia nevládali poriadne posúvať dej vpred a ponúknuť okrem zopár súbojov a podrezaných krkov aj niečo intenzívnejšie. Možno ale iba rozdelili sezónu na dve časti, tú uťahanejšiu a tú intenzívnu, nechajme sa prekvapiť. Aby som ale iba nekritizoval, záverečných zopár minút patrí k tomu najlepšiemu v rámci série. ()

Neohnuti, neskloněni, nezlomeni (2015) (S05E06)

Pre mňa konečne po čase plnohodnotná epizóda, kde to šľape vo všetkých dejových líniách. Poteší najmä návšteva "stĺpovej sály" s prekvapivými rekvizitami, ale celkovo je táto epizóda vizuálne vypiplanejšia než viacero predchádzajúcich. Snáď sa bude tempo v druhej polovici sezóny zvyšovať a máme tu dokonca aj sľubný cliffhanger, otázka je, či z posledného záberu tvorcovia niečo vyťažia. ()

Dar (2015) (S05E07)

Tak podľa mňa pokračuje vzostupná tendencia druhej polovice piatej sezóny, najmä čo sa týka tempa. Máme tu zopár silnejších sekvencií, príde aj na gladiátorskú bitku, ale poteší najmä vzopretie sa nášho tlstého hrdinu voči dvom nadržaným dementom. Najviac satisfakcie však ponúkne absolútny záver, tu sa už skutočne poriadne premiešavajú karty. Napriek vymenovaným kladom stále ide o najpomalšiu sériu doteraz. ()

Tvrdodomov (2015) (S05E08)

Piata sezóna sa konečne rozbehla. A to v ôsmej epizóde. Prvá polovica je opäť klasická vykecávačka, i keď dialógy sú viac menej k veci a nemáte dojem, že sa iba naťahuje stopáž. A to najmä preto, že sa konečne tvárou v tvár zoznamujú Tyrion a Danereys, k tomuto stretnutiu raz muselo dôjsť. Druhá polovica pripraví jednu z troch doterajších najväčších bitiek seriálu a je skutočne na čo sa pozerať, už to tu komentovali viacerí, tak to netreba zbytočne rozmazávať. ()

Tanec draků (2015) (S05E09)

Tvorcovia sa ku koncu piatej sezóny poriadne rozbehli a ak jej prvá polovica bola asi najslabšou pasážou seriálu, tak posledné dva diely sú nabité dejom a ponúkajú aj kvalitné akčné sekvencie, ktoré môžeme bez preháňania nazvať monumentálnymi. Sekvencia v aréne má výborné tempo aj rytmus. Začína sa gladiátorským súbojom, pokračuje atakom vzbúrencov a končí zásahom draka. Vážne som zvedavý na finále, ale som rád, že posledné diely u mňa poriadne napravujú mdlý pocit z piatej série. ()

Matčino milosrdentsví (2015) (S05E10)

Spočiatku sa zdá, že celé finále bude jedna ohromná vojnová scéna, avšak po krásnych panoramatických záberoch na tisícky bojovníkov na koňoch nás čaká strih a krvavé dokončenie akcie. Ale to vôbec nevadí, pretože sa musia viac menej uzavrieť, aspoň čiastočne, dejové línie celej piatej série a to sa tentokrát podarilo na výbornú. Čakajú nás opäť úmrtia a tie pôsobia skutočne šokantne, postavy majú tentokrát dokonca veľký sklon k sebevraždám. Ale najsilnejšou sekvenciou je "kristovský" pochod Leny Headey po meste, možno ide o vôbec najlepšiu scénu doterajšieho priebehu. ()

Série 6 (2016) (S06)

Asi najzvláštnejšia sezóna doposiaľ, možno je to tým, že má predsa len trochu inú atmosféru a celkový feeling, takže mnohí fanúšikovia mohli byť oprávnene sklamaní. Málokto bol ale sklamaný z posledných epizód a celkového uzavretia sezóny, až tu sa ukázalo, že aj ten pomalší rozjazd mal svoj účel a keď sezónu berieme ako celok, tak skrátka funguje. Opäť sa vo veľkom umieralo, opäť to bolo zbytočne krvavé a tým pádom až nasilu drsné, ale taký je skrátka GoT už od začiatku. ()

Rudá žena (2016) (S06E01)

Podľa mňa vcelku netradičný začiatok novej série, akoby trochu mimo doterajšej nálady seriálu, ale to je iba subjektívny pocit. Samozrejme sa aj naďalej vraždí ostošesť, dokonca sa vracajú medzi živých tí, ktorých sme považovali za mŕtvych a snáď sa dočkáme časom nejakej logickej odpovede. No a konečne má najzaujímavejší moment celej epizódy Carice van Houten, i keď ono je to trochu zložitejšie. Čaká nás zopár krásnych záberov, ako prírody, tak mesta aj nejakej tej tej tisícky ľudí z panoramatického záberu. Šestka môže byť podľa pilotu riadne hustá, snáď sa očakávania naplnia. ()

Domů (2016) (S06E02)

Tak cesta, ktorou sa uberá seriál v šiestej sezóne a najmä jeho vizuálna podoba ma, na rozdiel od väčšiny, zatiaľ oslovuje a vážne som zvedavý, či nejde len o počiatočné mierne nadšenie. Najviac poteší asi "pokec" Tyriona s domácimi maznáčikmi, ktorým je tak smutno za svojou mamkou, že ani nejedia. No a záver sa dal očakávať, najmä ak sledujete seriál spätne a teda viete, ktoré postavy sa objavujú aj v záverečnej sezóne. Osobne za takýto prístup navrátilcov zo zeme mŕtvych nie som, ale akceptujem ho. A áno, opäť zomrie jedna z dôležitých postáv a ide o násilnú smrť. ()

Křivopřísežník (2016) (S06E03)

Tretia epizóda má skvelý dojazd, avšak v priebehu jej sledovania sa dostavovala nuda. Pričom o nekonečných konverzáciách v miestnostiach sa tu dokonca aj rozpráva, akoby si tvorcovia robili sami zo seba srandu, ale asi skôr nie. Atmosféra je opäť veľmi temná, čo je rozhodne dobre, do budúcnosti tejto série ale predpokladám, že sa dočkáme dielov s výrazne rýchlejším tempom. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci