Agent Smart (TV seriál)

Get Smart

Komedie / Krimi / Mysteriózní

USA, 1965, 138x30 min

Robert Primes

Don Adams, Barbara Feldon, Edward Platt, Joey Bishop, George Macready, Sid Haig, Ned Romero, Donald Murphy, Don Rickles, Janet Waldo, James Komack, Lynn Borden, Julie Sommars, Jack Cassidy, Cesar Romero, James Caan, Buck Kartalian, Vito Scotti, Ina Balin, Norman Burton, Tim Herbert, Leonard Bremen, Barry Newman, Avery Schreiber, Michael Pate, Julie Newmar, Barbara Bain, Danny Thomas, Aron Kincaid, Frank De Vol, Robert Strauss, Laurel Goodwin, Harold J. Stone, Mike Lane, Regis Philbin, Aliza Gur, Conrad Janis, Len Lesser, Margaret Mason, Mary Frann, Phyllis Diller, Victor French, Woodrow Parfrey, Vic Tayback, Tom Poston, Tisha Sterling, Val Avery, Marj Dusay, Ivan Bonar, Henry Brandon, Robert DoQui, Ted de Corsia, Ann Prentiss, Gayle Hunnicutt, Wally Cox, John Dehner, Willis Bouchey, Robert Middleton, William Schallert, Arlene Golonka, Joseph Sirola, Donald Curtis, Merry Anders, Bernie Kopell, Roy Jenson, Ben Wright, Frank Baker, Berry Kroeger, John Doucette, Richard Deacon, Bill Erwin, Alan Oppenheimer, William Boyett, Bert Freed, Byron Foulger, Ned Glass, Howard Caine, John McLiam, William H. O'Brien, Don Brodie, Leo Gordon, Joseph Ruskin, H.M. Wynant, Gregg Palmer, Percy Helton, Torin Thatcher, Peter Brocco, Vaughn Taylor, Ted Knight, Robert Ellenstein, Richard Angarola, Allen Jaffe, Cliff Norton, Eddie Ryder, Kathie Browne, Jeffrey Sayre, Robert Ito, Hal Smith, Sam Harris, Paul Frees, Burt Mustin, Geraldine Brooks, Victoria Carroll, Robert F. Simon, Alice Ghostley, Richard Webb, Gil Perkins, Joe Ploski, Jerome Raphael, John Dennis, Victor Lundin, Jack Perkins, John Milford, Robert Easton, Robert Patten, Milton Parsons, Oscar Beregi Jr., Martin Kosleck, Paul B. Price, John Abbott, Hal Taggart, Jack Tornek, Sidney Clute, Edward Colmans, Ralph Moody, Milton Selzer, George DeNormand, Ed Peck, Terry Kilburn, Larry D. Mann, Iris Adrian, Leon Alton, Peter Mamakos, Nancy Kovack, John Zaremba, Charles Horvath, Joseph Mell, Cosmo Sardo, Steve Pendleton, Bill Zuckert, Owen Bush, Ted Gehring, Alex Rocco, Mickey Morton, Nestor Paiva, Don Megowan, Anthony Caruso, Russ Conway, Paul Richards, William Tannen, Roy Engel, Al Molinaro, Jane Dulo, Bruce Gordon, Ford Rainey, John Alvin, Lisa Gaye, Charles Lane, Antoinette Bower, Dave Barry, Steve Allen, Michael Dante, John Myhers, Pitt Herbert, Robert Carricart, Richard Devon, Alan Reed, Michael Forest, Robert Ridgely, William Woodson (vyp.), Anthony Jochim, Nick Dimitri, Stuart Nisbet, Richard Gautier, Maxine Stuart, Jack Lambert, Alfred Dennis, Gilbert Green, Sharon Acker, Theodore Marcuse, Mace Neufeld, Jack Donner, Billy Curtis, Marcel Hillaire, Larry Duran, Larry Gelman, Helen Kleeb, Duke Fishman, Del Close, Edmund Hashim, Wayne Sutherlin, Stacy Keach Sr., Ken Scott, Ned Wertimer, Judy Lang, Janine Gray, Ronald Long, William Keene, Johnny Haymer, Lewis Charles, Ralph Manza, Murray Matheson, Tol Avery, Steve Gravers, Peter Canon, Barry Russo, Lew Gallo, Murray Alper, Howard Morton, Victor Sen Yung, Harry Bartell, Maurice Marsac, Johnny Seven, Simon Oakland, Douglas Rowe, Chuck Courtney, Barney Phillips, Arthur Batanides, Joe Corey, Dick Wilson, Peter Frank, Paul Carr, Nicholas Georgiade, H.B. Haggerty, Bryan O'Byrne, John Orchard, Kitty Kelly, Susanne Cramer, Jason Wingreen, Jan Arvan, Than Wyenn, Gino Conforti, Don Diamond, Monty O'Grady, Michael Bell, Phillip Pine, Simmy Bow, Regis Cordic

Howard A. Smith

Výborný parodický seriál na špionážní žánr. Bohužel si ho moc nepamatuju, až na pár scén. Bylo to kdysi na Nově, ale od té doby už ani jednou. Škoda. Vím, že jde o starý seriál, ale kolikrát se v televizi vysílají staré seriály a protáčejí se třeba stále dokola, už roky. Viz MASH. Opravdu by komerčním televizím uškodilo, kdyby jednou za čas zkusily změnu? Pochybuji. Raději budou neustále protáčet všechny Renegáty, Jessicy Fletcher a podobné, které už musejí lidi znát nazpaměť. Je mým zbožným přáním, abych toto ještě někdy viděl. Pokud se tak stane, bude to překvapení desetiletí (toho, ve kterém se dočkám) :)- P. S. Mimochodem, už vůbec nevěřím, že by se tento seriál někdy odvysílal celý, pokud vůbec dojde k repríze, tak jen té jediné série, která kdy byla u nás uvedena. Je příliš starý na to, aby se kupovaly a dabovaly i ostatní série.(26.7.2008)

Tohle běželo v začátcích tv nova pod názvem Agent Smart ,jediný co si z toho pomatuju byla scéna ,kdy Smart vlezl někam do dveří a tam byli tří maníci a měli zbraně a on jim přikázal ,aby je zahodili a když spadly na zem tak všechny spustily a trefili ty tři maníky a pak se všichni dohadovali čí zbarň trefila koho a pak se do toho vložil Smart . Řekl svou verzi a pak byl záběr na ty maníky ,který už jsou tuhý a on povídá oni mě neposlouchají. A pak si pomatuju na tu jeho ženu agentku 99 a on jí říkal Devět devítko.(20.11.2008)

Tak tohle je též vzpomínka. Nejvíce mě dojalo, když šel do kin film "Dostaňte agenta Smarta" (Get smart) a v kinoboxu, stejně tak jako v Premiere bylo uvedeno, že film je isnpirován britským seriálem 60. let, který u nás bohužel nikdy neběžel. Ačkoliv Nova odvysílala na přelomu let 1994-1995 kompletní první serii (26 epizod).:-)(10.4.2007)

Dojem originality tento v zásadě parazitní počin (Bond + Clouseau + špiónské seriály jako The Man from Uncle) – což je ale většina parodií – zdárně vytváří díky nenapodobitelné postavě agenta Smarta. Třebaže pracuje v seriózní organizaci, svou neschopností se nechtíc stává sabotérem vlastních misí a primárním zdrojem humoru. Myslí si, že ví všechno – my víme, že neví nic. Smích se mísí s lítostí, čirý slapstick se zvukovými gagy a slovním humorem. Heslem každé epizody, každého úkolu, jemuž agent čelí, by mohlo být „nepatřičnost“. Zachraňování unesených vědců a rozplétání záhady Indiánů vyhrožujících naváděnými raketami si žádá kompetentní osobu, tzn. někoho docela jiného než je neschopný Smart. Jeho jedinou zvláštní schopností je být nápadný v situacích, které si žádají opak (mnohé by mohl odkoukat od agenta 44, jenž by se dokázal kamuflovat i za stolní lampu) . Vzhledem k žánrovému zařazení mezi ztřeštěné komedie je třeba přijmout, že Smartovým schopnějším kolegům, kteří přinejmenším tuší, co se kolem nich odehrává, viditelně nečiní problém pracovat s lidstvu nebezpečným blbečkem. Pro diváka rozmazlovaného seriály nadfilmových kvalit bude tempo Smarta velmi pozvolné a vtipy předvídatelné, ale vzhledem k době a místu původu se Mel Brooks s Buckem Henrym dopouštějí poměrně odvážné satiry a Don Adams krom toho perfektně ví, kdy nasadit výraz polovičního a kdy naprostého nepochopení. 75%(2.8.2011)

Jak dokládají dobové nominace na Zlaté Glóby, ve své době se jednalo o velmi dobrou zábavu a populární záležitost. Jak dokázala krátce po svých začátcích TV Nova, kupodivu se v ohledu zábavy nic moc nezměnilo, byť seriál vyžaduje k plnému požitku určitou vědomost v oboru špionážních filmů a vlastně i filmů vůbec, protože jde o dílo především žánrově parodické. A vzhledem k době vzniku potřebujete znalosti už výrazně archivní. Ty segmenty, kde se prezentuje "vlastní humor", nemusí být každému po chuti, a je znát i už značný dobový posun, ale celkově pozitivní dojmy převažují. Za žádný klasický superpočin bych ale Smartovy příhody neoznačil, takže při léta trvající vzpomínce na šarádu s kočárky a rozbíjení superskla hlasem operní pěvkyně se přikloním k značce 60%.(17.4.2011)