Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Recenze uživatele rashaverak k tomuto seriálu (8)

Bitva bastardů (2016) (S06E09)

Trikove jedna z nejlepsich vitev kinematografie, vzdy kdyz vidim velkou stredovekou bitvu vzpomenu si na pana prstenu a jeho priserne digitalne gumove nepovedene triky. Tady to bylo trikove perfektni, obzvlaste moment kdy John stoji uprostred bitvy a kolem nej zavratnou rychlosti projizdeji jezdci, no dobra mozna ne perfektni ale hodne dobre. Ale celou dobu jsem doufal ze se tvurci vyhnou klise velke bitvy ze to dopadne nejak jinak, vic prekvapive, ve smyslu ze Bolton pri pronasledovani Johna dorazi ke zdi kde se stretne s nemrtvymi a jako zachrance severu jej pak zmasaktruje John, zkratka nejak neotrele a ne takto predvydatelne. S cim mam dalsi problemy u tohoto dilu ? Tak napriklad konverzaci Daenerys a Tyriona ktera byla extremne hloupa, a pak opet s bitvou. Cekal bych vic od Johna nez tak hloupe nezodpovedne zradit sve muze a naprosto potopit jakoukoliv taktiku svym hloupouckym vyjezdem. Ta hromada mrtvol byla efektni ale strasne pitoma, zpusob kterym byl John obklicen se svou armadou byl opet na efekt ale strasne nesmyslny a nakonec Ramsey skoncil opet zcela predvydatelnym a neinvencnim zpusobem. Vsude kolem oslavne vykriky ale me to az na trikove zpracovani ohromne zklamalo. ()

Série 7 (2017) (S07)

Autori zcela opustili knizni predlohu, konekoncu ani nemohli jinak. Tam kde autor predlohy vytvarel fantasy svet zalozeny na jasnych pravidlech kde platila logika, vsak autori serialovi naprosto selhavaji, uveritelnost byla nahrazena levnou (ackoliv financne drahou) hrou na efekt. Je to skoda, me osobne to velmi vadi, v prave zhlednutem sedmem dile, ktery byl v tomto jeste jeden z tech lepsim byl nejhorsim nejspise theonuv souboj ala Rocky, unavim soupere tim ze do me bude busit, pak prisla originalita, pouziju tajnou bezkouli obranu a soupere jiz notne unaveneho a naprosto prekvapeneho zasypu udery. To bylo opravdu extremne hloupe. Ale co, vytky stranou, je to stale strhujici a i pres vsechno utrpeni je to proste skvele. ()

Válečná kořist (2017) (S07E04)

Nejuchvatnejsi trikove pouziti draka ve filmu. ()

Východní hlídka (2017) (S07E05)

Kniha se tesi oblibe protoze byla dobre napsana. Tohle uz pise parek bridilu kteri to sekaji jako dalsi velkorozpoctovy serial, vychazi stale jeste z brilantnich postav ale numeji s nimi zachazet. Co bylo napsano jako historicky roman ve fiktivnim svete je nyni nelogicka hricka kde se neda nic predvidat protoze uz nic nedava smysl a vse je pouze na efekt. Sir jaime umi zadrzet dech na 2+ hodiny. Plaz se zmeni v reku. Metr od plaze je hloubka 10+ metru. Plavat v tezkem brnnei je vubec kumst. Blbejsi duvod proc se Aeron pridal k Cersei uz asi vymyslet nejde. Tyrionuv plan na zaiskani Cersei jako spojence prichazi v absurni chvili kdy je zcela a naprosto porazena. A tech sedm statecnych na konci ... bajecne napsane postavy v rukou bridilu kteri kresou jedno klise za druhym a boji se je nechat umrit protoze vi ze sami nedokazi nove vytvorit, krom toho jim utika cas a museji stuj co stuj pribeh zakoncit. Stava se z toho poutava sracka. ()

Série 8 (2019) (S08)

Libi se mi cil kam serial dospel, ale mam vyhrady jak k nemu doklopytal. Nerozumnel jsem proc jsou prvni dva dily tak kritizovany a nerozumim tomu doted, podle me byly skvele, napriklad scena u krbu. Problem zacal s opevovanym tretim dilem, je mi ukradene nasviceni, extra me nevadi ani kritizovane pouziti jizdy, dumb and dumber mohli nechat zhasinat svetylka (protoze o nic jineho jim neslo) i pri logictejsim utoku do boku ve chvili kdy nemrtvi bojovali s pechotou. Smirim se i teleportujicim se Mormontem, nesmyslnou scenou Aryi v knihovne, trochu horsi je to z Johnem pobihajicim po hrade koukajicim na 5 poslednich hrdinu bojujicich na hromade mrtvol, ale budiz toci to americani a asi podobny veci potrebujou aby svet mel smysl. Ale to ze se ve tretim dile zbavili nemrtvych a predevsim jakym hloupym zpusobem, to se mi prechazi tezko. Ctvrty dil byl temer cely vyplytvan, pri nedostatku casu, ktery tvurci meli si z nej pamatuji jen dve sceny a obe hloupe. Zabiti draka #2 se tezko dalo vymyslet hure. Jamieho veletoc pak nechapu vubec, ale predstavuju si to nejak takto: Hej Davide vymyslel jsem bezva konec pro Jamieho s Cersei. Nojo ale vzdyt jsme ho prece poslali v sedmicce na sever a ja mam uz hotovy jak se vyspi s Brianne a je to vazne skvele. Ukaz .. nojo mas pravdu je to vynikajici (uznale poplace Davida po zadech),. Musim ale uznat D.B. ze i tvuj napad je naprosto brilantni, podivej nejak to zfouknem, toho si zadnej z tech debilu co na to koukaj nevsimne, Jamie se zvedne z postele, sedne na kone, vytahne z prdele nejakou vetu, kterou vymyslime pozdejc az se poradne zmatlame a odjede zpatky. 5 dil pro me nejlepsi a vyborny, zcela uveritelna je pro me Danny, tvurci ji vysvetlili vic nez dost a to pak nasledne i v dile 6. Hur chapu Aryu a jeji otoceni se pote co ji Sandor rekl ze by mohla umrit. Libil se mi konec Cersei, bylo to takove hezke vyjebani s ocekavanim divaka o tom kterak bude trpet za sve hrichy a ona pritom hezky romanticky zemrela v naruci sveho brasky. Posledni dil a finalni zapich... opet, dopadlo to skvele ale cesta k cili byla spatna, Johnovo rozhodnuti pusobilo dosti uspechane, moc se teda nenamahal ji presvedcit, zase to bylo spise na efekt. Ze ho nesezral drak, ano to je zvlastni. Roztaveni trunu byla krasne a symbolicke, ale proc by to ten drak delal ? Ze by byl tak hyper inteligentni aby pochopil ze Danny zemrela kvuli sve touze po trunu ? Johna tedy drak nezabil, co je ale jeste horsi je nasledny posun o mesice dal v case. Je holy nesmysl aby John prezil cervika, ten by ho jiste nezavrel do vezeni a necekal tydny az mesice nez se sjedou urozeni pani zapadozemi aby je nechal rozhodnout o jeho osudu. Nasledna volba krale uz byla opravdu extremne hloupa, vtipek o demokracii byl extremne trapny, vystoupeni strycka a jeho uzemeni Sansou stejne tak. Je jiste uslechtile ze byl vybran Bran ale hloupost volby nam nechtic autori ukazali vzapeti smrsknutim na sest kralovstvi. Pokud by serial pokracoval Bran by brzy byl kralem bez kralovstvi, obzvlaste s tak vypecenymi poradci. Johnovo vypovezeni bylo fajn, na zdi mel nejspise hlidat aby divoci neloupili v nyni jiz nezavislem severu, ale posledni scena kdy jde s divokymi spise ukazuje ze moralne nezlomny John se konecne na vsechny vysral a udelal neco pro sebe. () (méně) (více)

Dlouhá noc (2019) (S08E03)

Nejprve bych si dovolil vazene divactvo rozdelit do dvou skupin, jedni neprahnou po tom aby co vidi davalo smysl, dilo si vychutnavaji i bez toho, mnoho z teto prvni skupiny pak kritiku odrazi slovy "vzdyt je to fantasy". Druha skupina do ktere se radim i ja by rada aby dilo davalo smysl i po strance logiky a bylo uveritelne, na vytku ze je to pouze fantasy, jsou tam draci a smysl to davat nemuze odpovidam ze i fantasy je zalozena na realnem svete pouze s tim ze autor jasne definuje v prubehu pribehu oblasti ktere se lisi, ale i ty maji sva pravidla. Nasledne lze potom poznat brak od dobreho dila, tam kde autor je schopen dodrzovat sva pravidla, pripadne je pouze cas od casu rozsirit aniz by si protirecil je vse v poradku. Ovsem tam kde jde pouze o tupou snahu v urcitych chvilich vyvolat napeti, dojmuti ci jinou emoci a autor je neshopny blb, tam pak konci veskera logika v kosi a muze se stat naprosto cokoliv. Sledovat podobne dilo je utrpeni, jelikz ackoliv se jedna o prvotridni formu, obsah stoji za vyliz prdel. Kazdou dalsi sezonou se hra o truny blizi ke strane vyliz prdel. To co se delo predchozi sezony pokracuje, jen hure, tam kde skoncily knihy nastupuje banda neschopnych pisalku, kteri neumi zachazet s postavami ktere tak dlouho budovali a ktere jim napsal puvodni autor. Hlavni nepritel podle ktereho se jmenuje cele knizni dilo, tedy Pisen ledu a ohne v televizni predloze ocividne neni hlavnim zlounem, tim bude tedy nejspise Cersei, koneckoncu televizni serie se jmenuje jinak, Hra o truny. To me privadi k myslence zda se nejedna o dohodu s autorem predlohy, kde zatimco TV bude vrcholit bojem o trun, knihy pokud budounekdy dopsany budou vrcholit bojem s nemrtvimi. Zpusob zabit kostii byl ... nedostatecny. Cely dil provazela priserna nesmyslna prehnana heroicnost a stupidita vrcholici pri Johnove prochazce po Zimohradu a teleportujicim se Mormontem ve scene s Daenerys, aby nakonec kostu suse zapichli. Dovolim si pri hlouposti a predvidatelnosti autoru malou predpoved. Co se bude dit dale. Mame zde souboj Johna s Daenerys o trun. Sandor bude chtit urcite vyresit sveho godzilyho brasku, a lze nekde uzavirat sazky zda Cersei zabije Jamie nebo ten malej s knirkem ? Holcina z ostrovu pak bude chtit vyresit pribeh sveho tusim strycka, piratskeho skoro krale. A jeste se dozvime zda sever zustane verny zeleznemu trunu ci nikoliv, snad jsem na nic nezapomnel. Nebo ze by preci jen bylo nejake prekvapeni ? Jen bych jeste rad vyjadril prekvapeni nad podivovanim se lidi nad nelogicnostmi. Videli jste predchozi sezony a bitvy v nich ? Vzdyt v te minule to bylo zcela stejne. ()

Poslední ze Starků (2019) (S08E04)

Mene nesmyslne nez predchozi dil, ale jen o kousek. Hned zacatek s hranicemi, jiste se po bitve budou srat s takovymi hranicemi. Snad pro par nejvyssich slechticu ale zbytek jednoduse nahazi na hromadu a spali jak prijdou pod ruku. Chapu ze pro mnoho divaku je to nepodstatna drobnost, no me to sere. Bronnovo antre bylo neduveryhodne. Jamieho odjezd jsem priznam se nepochopil. Jedine co by davalo smysl je ze se rozhodl jet Cersei zabit a chtel ze sebe pred Brianne udelat hajzla aby nechtela jet s nim ale pri hlouposti autoru, kdo vi. Souboj na mori byl vylozene spatny, a nemyslim tim snahu usetrit a bitvu preskocit, myslim tim to malo co jsme videli bylo spatne. Tyrionovo prokecnuti pred piratem o puvodu ditete pritom jak velke logicke diry v sobe serial obsahuje nelze odhadnout, je mozne ze ho nebudou dale rozvijet ale je stejne tak mozne ze to Cersei dostane sezrat. Co jsme se dale dozvedeli ? Ze Emilia Clarke opravdu neni dobra herecka a Kit Harington svym septavym drsnym hlasem pusobi stale smesneji a smesneji. Kdyz proti sobe stoji Emilia a Lena Headey je docela jasne kdo je kralovna a kdo decko s vrnici hrackou mezi nohama. ()

Zvony (2019) (S08E05)

Tak to preci jde. Konecne prvni dobry dil. Dustojne zavrseni osudu mnoha postav. Moc se mi libi co udelali s Danny, je pravdou ze po sedmi predchozich sezonach vyvoje postavy tento zvrat do jiste miry pusobi zvlastne, ale me tech nekolik dni kdy ji v jejich ocich zradil John, Varys, Tyrion, prisla o nejblizsi kamaradku, o desetitisice vojaku, prisla o dalsi jak rika dite, do toho ji John odmitl jako milenec a k tomu dedictvi rodu Targaryenu, me osobne to k tomu aby ji preskocilo stacilo. Bez par scen bych se obesel, napriklad potapec u lodky s Jamiem, pochod cerva, Johna a Davose hlavni tridou. John by mohl pri boji vypadat ze bojuje o zivot a ne aby mu nepratele sami naskakovali na mec, ale jinak velka spokojenost po predchozich velmi slabych 2 dilech. Ani ten kun na konci mi nevadil, trochu klise na zaver snesu a dle meho filtru uveritelnosti je mozne aby se vypalenymi ulicemi mesta toulal opusteny kun. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci