Vyprávěj

• angličtina Wonderful Times (festivalový název)
Rodinný / Komedie / Drama
Česko, (2009–2013), 99 h 32 min (Minutáž: 51–53 min)

Svatopluk Skopal, Veronika Freimanová, Andrea Růžičková, Roman Vojtek, Nina Divíšková, Marián Mikš, Betka Stanková, Jaromír Nosek, Ondřej Veselý (více)

Série(6) / Epizody(115)

Co se vám vybaví, když se řekne „šedesátá léta“? Sověti úspěšně vysílají člověka do vesmíru, na Západě probíhá Beatlemanie, přichází srpen 68, v Československu ve volbách vyhrávají komunisté na 98,4% Jak jste tuto dobu prožívali vy? Připadá vám to jako dávná minulost, nebo máte najednou docela živé vzpomínky?  Druhá polovina 20. století v rodině Dvořákových. Retro seriál Vyprávěj je pohled do naší nedávné historie prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací. Právě od roku 1964 se začíná rozvíjet děj retro seriálu Vyprávěj. Student Karel Dvořák (Roman Vojtek) chce postoupit do druhého ročníku na pražské technice. Chybí mu poslední zkouška u mladého asistenta France. Eva Martináková (Andrea Kerestešová) ze Slovenska nastupuje do prváku na stejné škole. Vše je pro ni nové...

Hlavní akcent ve vyprávění je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či „velkou“ historii. Jako když listujete rodinným fotoalbem. Není záměrem analyzovat nebo nějak hodnotit historické události, jde spíše o to, jak zachytit co nejvěrněji dobu a pocity účastníků v konkrétních situacích. Honzovo vzpomínání rámcuje jednotlivé díly a doplňuje či glosuje jednotlivé příběhy. Výjimečnost retro seriálu Vyprávěj spočívá v kombinaci dvou velkých „taháků“ – napínavé vztahové linky hlavních hrdinů kombinované s dobovými událostmi, situacemi, prostředími. (oficiální text distributora)

dita.krizova

"Budu Ti vyprávět..." Na začátku se mi hrozně líbil. Líbil se mi nápad, odlišnost od jiných seriálů, postava Evy, úvodní písnička a x dalších věcí. Moje nadšení se ovšem ztratilo ve chvíli, kdy přišel na scénu Budař coby Kohoutek z Ústí spolu se Zounarem. Seriál začal ztrácet předešlou kvalitu, díly přestávaly být zábavné a mě začaly štvát Karlovy principy. Co se mi tam i přesto líbí je postava Zuzky (pro Hanku mám slabost) spolu s Tondou, které mě překvapil tím, jak se do role vžil. Nelíbí se mi, jak pořád mění postavu Honzy a přitom všichni ostatní zůstávají stejní (ani blbé kotlety nebo vousy nezmění). Takže než si zvyknu na "nového" hrdinu, už je vystřídám novým. Překvapila mě postava Lucky, která začíná být zajímavější než Honza. V poslední době seriál sleduji pouze ze zvědavosti, jak to nakonec skončí. ()

Ferinka

Na Vyprávěj koukám už tři roky, mám to spojené s večery na kolejích, kdy jsme se spolubydlou čekaly na každý nový díl. Když byl seriál přesunut na páteční večery, které trávím obyvkle jinak, než u televize, koukala jsem z archivu, což trochu ztratilo na kouzlu. Kouzlo ale neztratil seriál, který krásně mapuje těch cca 30 let bolševika, nutno dodat, že celkem obstojně. Jednou se to třeba bude promítat dětem na základce, aby si vůbec utvořili nějaké dojmy na dobu pro ně mooooc vzdálenou. Komentář píšu po více než dvou letech sledování, takže jsem zažila pár dílů, které zklamaly, ale i dílů, co potěšily. Nemůžu si pomoc, ale po Palachově týdnu, kdy mi šel vyloženě mráz po zádech (dobře že byly použity některé autentické záběry), bych nejradši dala 5*. O kvalitě seriálu svědčí i letoší ocenenění z Monte Carla, jen škoda toho nepovedeného anglického překladu. Jakožto revoluční dítě se nemůžu dočkat dalších dílů, kdy už to konečně "rupne" ! ()

Zemi11

Snaha o dobové vyjádření patrná, samotný seriál jako takový marný. Zápletky aktérů liché. Biser Arichtev by udělal lépe, kdyby natočil 93dílný dokumentární cyklus. ()

Maynard.

Už sem asi viděl dost dílů na to, abych na to mohl hodit koment. Jo, je to klasickej českej seriál, kde se řešej stejný blbosti jako třeba v Ulici nebo v Růžovce. S tím rozdílem, že se tady člověk krásně může ponořit do dob socialistickýho temna. Kostýmy, auťáky, bytový doplňky, tak tohle je jeden z důvodů, proč neodchozím od telky, když to dávaj. Přecijen kdy si takle může člověk zavzpomínat (hlubokýho socíka teda nepamatuju, ale toho míň hlubokýho joho) :o). Je tady fajn, že tady hrajou pro mě dost neokoukaný herci a herečky na rozdíl od výše jmenovaných slátanin, který lidem vymejvaj po desetiletí mozky a stále se najdou fanoušci těchto "seriálů". Co teda čumím, takže na to koukaj i moji vrstevníci, což je pro mě úplněk nepochopená věc :o) ()

keoma26

čistá "exemplifikace" socialismu, kde každá postava, každé slovo, rekvizita, každý kousek manžestru nebo umakartu slouží jako vzorek zastupující náš aktuální vztah k socialismu, to znamená postoj současnosti k těmto rokům, nikoli roky samotné ("nereprezentuje" tedy dobu v historickém smyslu, ani "nevyjadřuje" jejího politického či psychologického ducha, i když by tvůrci určitě přesně toto prohlásili, byť zároveň vášnivě popisují, s jakou pečlivostí shromažďovali jednotlivé "útržky" času, aby vyplnili trhliny, které svou ostrostí v našem vidění zanechala díla jako Ucho nebo Skřivánci na niti ."Být vzorkem či exemplifikovat je vztahem podobným tak trochu vztahu přátelství; mí přátelé se nevyznačují jednou identifikovatelnou, jasně vymezitelnou vlastností , ani souborem vlastností, ale pouze tím, že vůči mně zaujímají, po určitou dobu, vztah přátelství." (Nelson Goodman, Způsoby světatvorby"). Zaujmout "přátelský" vztah "exemplifikace" k minulosti umožňuje využití licence mladého vypravěče, a právě tato licence dělí tvůrce od komediálního patosu Pelíšků ... za díl o roku 68 přidávám jednu pěticípou hvězdu navíc. ()

askina odpad!

Takovou snůšku lží pohromadě jsem už dlouho neviděla. A to jsem viděla první 3 díly. Co ještě dokážou autoři vymyslet, jsem opravdu moc zvědavá. ()

klúčik

Prvá séria seriálu ma zaujala. Nie tak svojím dejom, lebo ten je tak troška zjednodušený, ale zaujali ma hlavne výborne zvládnuté rekvizície . No mám pripomienku, že ako môžu hrať, tak starí herci mladíkov. Veď to je do očí bijúce. Prvú sériu hodnotím 55%. ()

Benedygtus

Jestli nejaky "novodobi serial"(2002+) stoji za zhlednuti tak urcite tento, ikdyz jsou tam i trapne chvilky, je to dobre udelane, jak tam vkladaji ukazky primo z te doby a na to navazuji v onom serialu, to je opravdu podarene. Vtip se tam take cas od casu ukaze a predevsim, to neni jen tlachani o nicem, ale opravdu pomerne realne vypraveni z te doby(soude dle meho otce, protoze ja tu dobu nezazil). - 4 roky s timto serialem ubehly jako voda a mam temer az nutkani dat 5*. No musim se priznat, bude mi to trochu chybet, ale vsechno jednou konci ()

toy79

Výbornej českej seriál, který ukazuje život české rodinky v době komunismu, přes srpen 68, Chartu 77 a končí někdy po roce 2000. Sledování tohoto seriálu si velmi užívám... ()

Billie777

Ze současných seriálů je rozhodně jeden z nejlepších. Vedle všech těch Ordinací, Ulic, Cest domů apod. je tohle něco jiného, kvalitnějšího. Příjemní herci i děj. Moc povedený a ráda se na něj dívám. ()

Pyth

První řada vynikajicí, druhá stále nadprůměrná, třetí o poznání slabší a osudy neurážející. Námět na seriál je vděčný, ale produkce nedokázala vytěžit to co se dalo... V poslední řadě roky ubíhaly opravdu rychle. Teď už zbývá jen se děsit postkomunistické série.. ()

velkyvezir

Kdysi jsem dal tomu seriálu 4*, ale když jsem dnes viděl znovu díl "Jak se stát skejťákem..." a slyšel, jak jedna postava říká "Ten Bílek, to je bůh. Ten ještě ten náš fotbal někam dotáhne, uvidíš.", musel jsem dát prostě plný počet. Palec nahoru filmařům za tu narážku. :-D ()

ViktorD

Revokace někdejší doby by byla vcelku zdařilá, nebýt však scenáristy, který patrně nemá sebemenší lingvistické ponětí o době před 40 lety – repliky typu "Tak to je supr!" působí přinejmenším jako pěst na oko, v tomhle případě vlastně spíš jak pěst na ucho! Skutečně neskutečnej jazykovej šlendrián! ... Druhá série se dokázala vyvarovat "chyb" série první, a tudíž uděluju absolutorium. (14. 11. 2011) A postupem doby se ze seriálu stává velice solidní a fundovaná sociologická reminiscence někdejších časů. (3. 2. 2012) V díle nazvaném Perestrojka lze při zprávě o rezignaci G. Husáka a následném zvolení M. Jakeše jako podkres zaslechnout sugestivní hudbu Karla Mareše, která pochází původně z filmu Jaroslava Balíka Slečna Golem (1972). (11. 3. 2012) ()

Perry-

Dá se na to koukat, není to nijak ultra-debilní seriál jako předešlé CZ počiny (Horákovi, Ulice, Pojišťovna, VKV apod). A má to docela dobré obsazení. V rámci české seriálové tvorby jeden z lepších počinů, v globálním měřítku samozřejmě nelze srovnávat. Nakonec zatím po asi 20 dílech dávám 3* Edit: Tak druhá série, nebo co to je, je těžký odpad - 1* o ničem. ()

wosho

Na naše dnešní poměry v seriálové tvorbě se jedná rozhodně o nadprůměr. K tomu velice podařená výprava, dobré herecké obsazení. A hlavně, seriál se moc nezaobýrá politikou-i v té době se normálně žilo. Byť ono normální, mohlo být místy nenormální. ()

TerezaVanCZ

Aspoň za pokus to stálo. Možná s odstupem let doba seriálu Vyprávěj bude tak vzdálená, že i hodnocení nebude stát na určitých dobových nesrovnalostech (to mám od rodičů, jsem totiž posametové dítko). ()

Ilhan

Po opravdu dlouhé době český seriál, který jsem pravidelně a od začátku sledoval. Tuto dobu jsem zažil pouhopouhé dva roky a tudíž si z toho nic nepamatuju. Právě o to víc mě námět seriálu zaujal a byl hlavním důvodem mého sledování. Po prvních pár dílech se moje hodnocení pohyboval kolem 4 hvězd. Bohužel se ale seriál nevyhnul vyloženě slabým dílům, ať už z hlediska scénáristického či logického. Jeden čas mi Vojtkova postava lezla vyloženě na nervy, protože se Karel choval fakt jak idiot. Jiné díly byly naopak geniální a skvěle zobrazovali absurdity doby. Všeobecně převládali lepší díly nad horšími a závěr řady byl působivý a zanechal mnoho otazníku pro řadu další. Prozatím tedy 69 %. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

03.10.2020

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj