Murphy Brown

• Československo Murphy Brownová
Promo
USA, (1988–2018), 128 h 18 min (Minutáž: 21–30 min)

Tvůrci:

Diane English

Hudba:

Steve Dorff

Candice Bergen, Faith Ford, Joe Regalbuto, Charles Kimbrough, Grant Shaud, Pat Corley, Robert Pastorelli, John Hostetter, Lily Tomlin, Ritch Brinkley (více)

Série(11) / Epizody(260)

Klasický tzv. americký sitcom (situačná komédia), ktorý sa začal vysielať v USA v roku 1988 a skončil v 1998. Natočených bolo 10 sérií s celkovým počtom 247 častí, ktoré odvysielala ako prvá televízia CBS.
Hlavnú predstaviteľku (Murphy Brownovú) si zahrala herečka Candice Bergenová. Stvárňuje investigatívnu novinárku a hlásateľku správ v televízii FYI (fiktívnej sekcii CBS). Spolu so svojimi bláznivými a roztržitými kolegami, na čele s mladým producentom Milesom Silverbergom, ktorý sa vďačne stal terčom urážok a posmeškov zo strany Murphy, sa predierajú životom a kariérou s každodenným humorom a iróniou. (zlattucky)

Promo

BoPo

Televízne spravodajstvo podané takým spôsobom, ktorý je schopný odolať času, politickej situácii, klimatickým podmienkam a klesajúcemu IQ televíznych divákov. ()

danecek24

Zlatý Glóbus - cena (3) - 46. ročník (za rok) 1988 - *Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Candice Bergen, 47. ročník 1989 - *Nejlepší seriál (komedie / muzikál), 51. ročník 1991 - *Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Candice Bergen + nominace (12) - 46. ročník 1988 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), 47. ročník 1989 - Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Candice Bergen, 48. ročník 1990 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Candice Bergen, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Faith Ford, 49. ročník 1991 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Faith Ford, 50. ročník 1992 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Candice Bergen, 51. ročník 1993, 52. ročník 1994, 53. ročník 1995 - Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Candice Bergen ()

LukKon

Čo tu budem vypisovať blbosti typu: "inteligentný humor", "skvelo vykreslené postavy" a pod. To už všetci dobre viete, a keď neviete, tak si pozrite pár častí a vedieť budete. Tento sitcom je jeden z mojich najobľúbenejších a je len škoda, že československé televízie si to neuvedomujú a púšťajú donekonečna telenovely, kriminálky a pod., ktorými už sú ľudia precpaní až až. Tento legendárny sitcom, by ešte aj teraz porazil 90% novovytvorených sitcomov. ()

Rex Mundi

Striedanie sekretárok, Murphyina nevymáchaná huba, boje o najlepšiu reportáž, naivná Corky, stresovaný Miles, zošnurovaný Jim Dial, sebestredný Frank Fontana, sexi chaotický "maliar v dome" Eldin - to všetko sú kvapky, ktoré spolu tvoria sitcom ako pohár dobrého vína. Sitcomom neholdujem a mnohé ma skôr iritujú, ale toto je jeden z mála mojich obľúbených, ktoré ma bavili a pozrela by som si ho rada znova, keby len naša hlúpa "najúspešnejšia komerčná televízia" nedávala už asi pätnástykrát Billa Cosbyho... (máj 2005) ()

tron

Už ako malému chalanovi sa mi tento sitkom páčil, čo je, milé dámy určite potvrdia, vysoký znak duševnej zrelosti. Musím ale priznať, že mojim favoritom (v širokej škále charakterov) nebola ani tak titulná Murphy. Skôr som uprednostňoval filozofického maliara Eldina v podaní Roberta Pastorelliho, ktorý nás v roku 2004 bohužiaľ opustil. ()

• Exteriér budovy, v ktorej Murphy Brownová býva, je ten istý ako domov Diany Prince v seriáli Wonder Woman (od r. 1975). (m.a.t.o.)
  • Podľa článku, ktorý v marci roku 2000 uverejnil Ladies Home Journal, televízna spoločnosť CBS pôvodne do hlavnej úlohy zvažovala Heather Locklear. (m.a.t.o.)
  • Postava Jima Diala bola založená na osobe reportéra televízneho spravodajstva Jima Jensena, ktorý pracoval pre newyorskú WCBS-TV. (m.a.t.o.)