Murphy Brown (TV seriál)

Komedie

USA, 1988, 247x30 min

Gil Hubbs

Steve Dorff

Candice Bergen, Faith Ford, Charles Kimbrough, Joe Regalbuto, Grant Shaud, Pat Corley, Robert Pastorelli, John Hostetter, Lily Tomlin, Ritch Brinkley, Haley Joel Osment, Garry Marshall, Scott Bakula, Colleen Dewhurst, Jane Leeves, Paul Reubens, Greg Grunberg, Jason Marsden, Alan Blumenfeld, Brad Garrett, Harriet Sansom Harris, John Scurti, Daryl Sabara, Josh Pais, Nikki Cox, Patrick Warburton, Marianne Muellerleile, Ryan Stiles, Pat Crawford Brown, Eric Allan Kramer, Ken Jenkins, Kathryn Joosten, Clive Revill, Anjul Nigam, Ann Talman, Wallace Langham, Merrin Dungey, Hilary Shepard, Roz Witt, Richard Fancy, Diane English, Beth Broderick, Nancy Lenehan, Andy Milder, Caroline Lagerfelt, George Clooney, Amy Yasbeck, Nathan Anderson, Gregory Scott Cummins, Don Rickles, Anne Meara, Lily Mariye, Larry King, Jon Tenney, Kenneth Tigar, Hector Elizondo, Randy Oglesby, Michael Chiklis, Jack McGee, Jonathan Prince, Ivan G'Vera, Aretha Franklin, Leslie Jordan, Chris Elliott, Kevin Conroy, Mark Christopher Lawrence, Penny Balfour, Gregory Itzin, Christopher Rich, James Karen, Nellie Sciutto, Lee Garlington, Marian Seldes, Mike Hagerty, Alyson Reed, Mary Gross, Bob Clendenin, Rue McClanahan, Mayim Bialik, Edan Gross, Joanna Gleason, Phil Leeds, Blake Clark, Tony Goldwyn, Cristine Rose, Jenny O'Hara, Stephen Root, Elizabeth Taylor, Richard Gant, Cleo King, Allan Kolman, Fabian, William Sadler, Barbara Billingsley, Trevor Goddard, Wally Wingert, Steve Rankin, Michael Shamus Wiles, Joe Sabatino, Dayton Callie, Brian Markinson, Jean Stapleton, Patrick Cassidy, Don McManus, John Ratzenberger, Angela Paton, Jerry Hardin, Raye Birk, Jack Plotnick, Charles Shaughnessy, David Garrison, Millicent Martin, George Coe, Leann Hunley, Gail Strickland, Tracy Nelson, Jennifer Elise Cox, Richard Libertini, Marianne McAndrew, Jay Thomas, Scott Bryce, Louis Mustillo, Romy Rosemont, Tom Poston, Lisa Darr, Michael Fairman, Amy Aquino, Scott Lawrence, Del Zamora, Julie Brown, Benji Gregory, Dyllan Christopher, Stephanie Faracy, Felton Perry, Zahn McClarnon, Annabelle Gurwitch, William Schallert, Debra Mooney, Nick Bakay, Marcus Aurelius, Rob LaBelle, Susan Krebs, Jennifer Rhodes, Michael Ensign, Barry Dennen, Alan Oppenheimer, William Boyett, Larry Cedar, George Furth, Peter Keleghan, Cliff Norton, Steve Franken, Marta Kristen, Tom McCleister, Carol Ann Susi, Dorien Wilson, Shelley Robertson, Steven Anderson, David Brisbin, Connie Sawyer, Sara Ballantine, Bruce Kirby, John Apicella, Chubby Checker, James Keane, Belita Moreno, Fran Ryan, Hank Rogerson, Martha Gehman, Lillian Adams, Ellen Albertini Dow, Pat Finn, Kate McGregor-Stewart, Billie Bird, Brady Bluhm, Alex Rocco, Tom Virtue, David Wells, Tony Jay, Jan Hoag, Fred Stoller, Eloy Casados, Amzie Strickland, Nancy Fish, Tom Gallop, Murphy Dunne, Kyle T. Heffner, Jeff Doucette, Rose Marie, John Medici, Mark Hutter, Suzie Plakson, Judy Prescott, David Arnott, Wendie Jo Sperber, Dan Hildebrand, Simon Templeman, Don Lake, Joel Brooks, Carlos Lacámara, Ebbe Roe Smith, Robb Skyler, Jordan Lund, Dorothy Patterson, Charles Esten, Maxine Stuart, Miriam Flynn, Barry Kivel, Lisa Jane Persky, Jane Carr, Karen Maruyama, Alfred Dennis, Eric Christmas, Patti Yasutake, Myra Turley, Dion Anderson, Channing Chase, Wesley Mann, Peter Marx, Connie Ray, Ken Thorley, Eve Brenner, Dan Ziskie, Lynn Hamilton, Lesley Gore, Janet Carroll, Tony DiBenedetto, Robert Harper, Byron Mann, F. William Parker, Robert Trebor, Allan Graf, Barbara Boxer, Al Septien, Todd Waring, Alan Shearman, Ted Otis, Wayne Tippit, Patrick Massett, Brandon Maggart, Michael Dempsey, Clifford David, Robert Clotworthy, Susan Blommaert, Ron Perkins, Dick Clark, Joel McKinnon Miller, Shirley Prestia, Evan Gore, Greg Lewis, Alan Wilder, Vernée Watson-Johnson, Fred Applegate, Susan Wheeler Duff, Marge Redmond, Henry G. Sanders, Paul Carr, Richard Roat, Morton Downey Jr. (a.z.), Mike Pniewski, Michael Milhoan, Michael Gregory, Terri Treas, Alice Hirson, Peggy Miley, William Allen Young, Antony Ponzini, Steven Gilborn, Mark Lonow, Denice Kumagai, Susan Kellermann, Matt McKenzie, Beth Hall, Patricia Bethune, Ann Ryerson, Tucker Smallwood, Diana Bellamy, Keone Young, Kathleen Freeman, Timothy McNeil, Jack Axelrod, Tim Haldeman, Janet MacLachlan, Jill Jacobson, Carol Mansell, Brett Stimely, Barney Martin, Larry Block, Geoffrey Scott, Michael Laskin, Daniel Escobar, Jeanette Miller, Van Epperson, Vicki Lewis, William Frankfather, Jim Jansen, James Staley, Nicholas Hormann, Wendy Worthington, Mark Ankeny

Striedanie sekretárok, Murphyina nevymáchaná huba, boje o najlepšiu reportáž, naivná Corky, stresovaný Miles, zošnurovaný Jim Dial, sebestredný Frank Fontana, sexi chaotický "maliar v dome" Eldin - to všetko sú kvapky, ktoré spolu tvoria sitcom ako pohár dobrého vína. Sitcomom neholdujem a mnohé ma skôr iritujú, ale toto je jeden z mála mojich obľúbených, ktoré ma bavili a pozrela by som si ho rada znova, keby len naša hlúpa "najúspešnejšia komerčná televízia" nedávala už asi pätnástykrát Billa Cosbyho... (máj 2005)(13.5.2005)

Zlatý Glóbus - cena (3) - 46. ročník (za rok) 1988 - *Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Candice Bergen, 47. ročník 1989 - *Nejlepší seriál (komedie / muzikál), 51. ročník 1991 - *Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Candice Bergen + nominace (12) - 46. ročník 1988 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), 47. ročník 1989 - Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Candice Bergen, 48. ročník 1990 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Candice Bergen, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Faith Ford, 49. ročník 1991 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Faith Ford, 50. ročník 1992 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Candice Bergen, 51. ročník 1993, 52. ročník 1994, 53. ročník 1995 - Nejlepší herečka v seriálu (komedie / muzikál) - Candice Bergen(2.3.2009)

Čo tu budem vypisovať blbosti typu: "inteligentný humor", "skvelo vykreslené postavy" a pod. To už všetci dobre viete, a keď neviete, tak si pozrite pár častí a vedieť budete. Tento sitcom je jeden z mojich najobľúbenejších a je len škoda, že československé televízie si to neuvedomujú a púšťajú donekonečna telenovely, kriminálky a pod., ktorými už sú ľudia precpaní až až. Tento legendárny sitcom, by ešte aj teraz porazil 90% novovytvorených sitcomov.(17.12.2009)

Už ako malému chalanovi sa mi tento sitkom páčil, čo je, milé dámy určite potvrdia, vysoký znak duševnej zrelosti. Musím ale priznať, že mojim favoritom (v širokej škále charakterov) nebola ani tak titulná Murphy. Skôr som uprednostňoval filozofického maliara Eldina v podaní Roberta Pastorelliho, ktorý nás v roku 2004 bohužiaľ opustil.(10.10.2005)

Televízne spravodajstvo podané takým spôsobom, ktorý je schopný odolať času, politickej situácii, klimatickým podmienkam a klesajúcemu IQ televíznych divákov.(13.3.2010)

• - Exteriér budovy, v ktorej Murphy Brownová býva, je ten istý ako domov Diany Prince v seriáli Wonder Woman (od r. 1975). (m.a.t.o.)

• - V poslednej epizóde seriálu sa objavila i jeho autorka Diane English. Zahrala si malú cameo úlohu lekárky. (m.a.t.o.)

• - Po tom, ako Candice Bergen získala piatu Emmy za rolu Murphy Brownovej, odmietla všetky ďalšie nominácie, ktoré boli spájané s touto úlohou. (m.a.t.o.)