Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Série(9) / Epizody(106)

Borrtex

Uvažuji čím začít sůj komentář. Bohužel mě nenapadá nic smysluplného. Dexter totiž v jistém smyslu není ani trošku smysluplný. Vymyká se všem zákonům o normálním seriálu. Je přesný opak všeho, co jsme doposud v krimi seriálech měli možnost vidět. Státní úřady honí sériové vrahy, kteří vraždí, a jsou stále na útěku. V tomto originálním seriálu to ale všechno vidíme z druhého pohledu, zcela naopak. Postava, která je součástí jednoho z oněch vyšetřovacích úřádů, je ale zároveň také jeden ze sériových vrahů, který si své vraždění nevídaně užívá. Naprosto spořádaný, slušný a pracovitý občan, který má rodinu a 3 děti (do 4. série ano.) je sériový vrah, o kterém vlastně ani nikdo neví. - No není to fascinující? Dokonale propracovaná hl. postava, kterou naprosto excelentně ztvárnil Michael C. Hall. Jeho taktéž výborně promyšlená sestra v podání Jennifer Carpenter, která z celého vyšetřovacího úřadu vyniká typem své mluvy (nepříliš slušné) a vůbec, každičká postava, která se v seriálu objeví je kontrastně rozdílná a pestrá (vždy něčím vyniká viz., třeba ještě Masuka - nepřetržitě nadržený vtipálek s většinou absolutně nevhodnými sexistickými narážkami - souní znalec, zaměřen na důkazy) a v konečném celku to působí tak, jak to působí, zvráceně a především originálně. Všechen ten už tak náročný příběh je ještě doplňován občasnými výjevy zesnulého Harryho Morgana, otce Dextera (James Remar). Příběh vůči divákovi není lítostný. Tvůrci se nebojí udělat něco, co se divákovi nebude líbit, nějakou hroznou věc, která ovlivní celé dění v seriálu, a toho si osobně moc cením, protože to není ten typ seriálu, který za každou cenu divákovi hraje na city, a vždy mu vyhoví. No prostě skvělý, i když poněkud zvrácený seriál. :-) 100% Zhlédnuto finále - 08x12 - Jsem překvapen, a mám v sobě hodně ale opravdu hodně zvláštní pocity. Mám sto chutí, vzít všechny soubory Dextera, které na disku mám, a navždy je někde zahrabat. Na druhou stranu, celkem chápu, že to dopadlo tak jak to dopadlo. Rozhodně se finále tvůrcům nesmírně povedlo, a myslím, že překvapilo naprosto každého. ()

bouncer

Pro mě poměrně (a podle hodnocení ostatních překvapivě) nezajímavý seriál. Originální rozhodně není, trošku ujetá kriminálka, ale těch už tu byly mraky. Dialogy i monology mě nijak neoslovily. Jediné pozitivum vidím ve zpracování...na seriál je hodně filmové, celý seriál se tvůrci snažli budovat podobně jako celovečerní film. Bohužel jako dost průměrný film. ()

Hwaelos

1. Série (****) - K seriálu jsem se dostal vlastně náhodou. Mrkl jsem se do žebříčku CSFD a někde kolem šestého místa vyskočil Dexter. Koukám na to a říkám si, kruci co to je zač? Celou první desítku jsem znal alespoň od poslechu, ale o tomhle ani ťuk. Tak jsem na to koukl s pocitem, že jeden díl nikoho nezabije. Krom toho, že hlavní hrdina zabil prvního custumera už po patnácti minutách, taky jsem tou dobou už věděl, že u jednoho dílu nezůstane a bez dechu jsem zkoukl během týdne všech dvanáct dílů. Hlavním kladným prvkem Dextera je totiž napětí, které vás nenechá chvíli vydechnout a prostě MUSÍTE vědět, co bude dál. A to nejlíp hned. Jediné, co mi trochu vadilo, že po dokoukání jsem odešel od monitoru a byl hlavou zase úplně jinde. Záhada byla totiž rozpletena a vyřešena a co bude s hlavním hrdinou mě nezajímalo, protože jsem si k němu prostě nedokázal najít vztah. Ve své podstatě byl monstrum a stejně tak, jako nechoval city k nikomu on, nevázaly mě ani žádné k němu. 2. Série (*****) proto byla příjemným překvapením, protože Dexter ukázal, že v něm něco z člověka zůstalo. Navíc tentokrát se všechny nitky točili okolo něho a krom toho, že jsem s ním tentokrát soucítil, jsem byl ještě o to napjatější, že se smyčka neustále zatahovala kolem jeho krku. Do třetí série si musím dát pauzu, nebo nedostuduju :) ()

BigDeal

Po dopozeraní prvej série by som dal najradšej 6* a pre poslednú časť by mi aj to bolo málo. Charakter Dextera je prepracovaný prinajmenšom tak, ako u doktora Housa, tu však máme aj ďalšie postavy, ktoré nám nie sú ukradnuté (a nie je ich málo). Nebol by však Dexter taký výborný, keby sa sústreďoval vždy len na určitý prípad v jednej časti, to by možno spolu s Dexterovým komentárom vydržalo pár častí. Pravá príčina, ktorá spája celú sériu je prípad mrazákového vraha, ktorý je, aspoň čo sa týka štýlovosti a prepracovanosti, na Dexterovej úrovni. Jasné, že chybičky sa nájdu a aj mne pár vecí nesedelo, všetko sú to ale len drobnosti, ktoré každý hľadá, keď vidí niečo výnimočné a výborne vypointovaná séria o masovom vrahovi predstierajúcom emócie plná morbídneho humoru ani nemôže byť nevýnimočná. A úvodné titulky sú dokonalé :) ()

st.ranger

Precizní seriálová adaptace škvárové literatury o sériovém vrahovi pracujícím jako forenzní technik pro Miamské oddělení vražd, kterého si nelze neoblíbit. Každá řada o 12ti dílech představuje ucelený děj s částečnou návazností v následující sérii. Jednotlivé epizody propojuje rozvleklá hlavní linie charakteristická pro jednotlivé sézony většinou pátráním po sériovém vrahovi, avšak vypráví i dění okolo vedlejších postav. V záplavě sériálů pochybných žánrů od bakelitových sci-fi, soap opera, primitních, epizodních sitcomů a i nadějných, avšak zrušených seriálů, patří Dexter i pře své nelogičnosti a scénáristické přešlapy mezi znamenitou elitu. ()

cinefob

Tohle je případ seriálu, u kterého bych strašně rád zjistil, jestli bych mu dal podobně vysoké ohodnocení i dnes. Za ta léta jsem totiž mnohokrát zahlédnul, jak v televizi běží některý díl, nikdy mne však nepřepadla chuť podívat se na úsek delší než minuta. Kdo má ale čas dívat se na to podruhé, že? ()

adamo_znk

Dexter je kult ! Po první sérii jsem nasadil plné hodnocení myslim že zcela zaslouženě. Druhé série jsem se i možná trochu bál, že děj vybředne, ale to se naštěstí nestalo. I pro druhé, našlapané, scénáristicky a herecky brilantní sérii zůstávám na 5. ()

ChArLeNe

Vynikajúci seriál, od rozpitvávania minulostí hlavného hrdiny, k charaktéru, pocitov, "závislostí" a herecký výkon Michaela vás až zamrazí. Od prvej epizódy je tento seriál pre mňa ako "extáza"; poriadná dávka krvi, neúnavná naháňačka a´la dobro kontra "zlo" a 1.pravidlo - nenechať sa chytiť!. Niečo ako japonské anime Desu Nôto. OFF THE PILL Je zaujímavé, že v tom istom roku prišli s tou istou myšlienkou v dvoch rozličných krajinách. S jedným rozdielom, každý si ju osvojil po svojom. Američania sa neštítia zbaviť sa zločincov "ručne stručne", ale japonci si špiniť ruky nebudú, v ich prípade ako vraždiaci prostriedok použili zápisník. Ja osobne nemám rada vo všeobecností špinu, neporiadok a mám taký zvláštny pocit, keď môžem z chaotického prostredia urobiť čisté a pokojné. Asi preto sa mi páčia takéto seriály, ktorých hlavná myšlienka je zničiť všetko zlo a stvoriť nový, lepší svet. Z toho vyplýva, že pointa (možno charaktér hl. hrdiny) takýchto seriálov sa pravdepodobne nemusí páčiť tím, ktorím nevadí chaos (kriminalita a opozitum dobra). |"Samozřejmě, jestli jsou mé dedukce správné..." Desu Nôto ()

MoiJe

Komplet: Ak niekedy budem maratónovo opakovať, asi len po s5, potom už to bola nuda, i keď nápad s6 a záporák s7 boli dobré. S8 by chcelo prerobiť komplet. Smutný koniec hitu. // Do S3: Kedysi som to zamietla po prvej epizode ako radobycool nudu, no druha sanca presvedcila a Dexter ma bavi, i ked obcas prevratim ocami. Do S5: Minula sezona nastavila herecku latku novych postav vysoko. A v tejto ma obsadenie novych postav veeeelmi tesi, parada. (Spoiler: A deti ani mamka mi vobec nechybaju.) S6: Trochu nuda. Pritom namet vobec nie zly. ()

Agatha

Dexter u mě přišel na řadu teprve loni, ale jsem hrozně rád, protože si nedovedu představit to týdenní čekání na každý díl. Takhle jsem zfoukl 5 řad asi během měsíce a byl jsem blahem bez sebe. První 2 řady bez debat na 6*, napětí by se dalo krájet a vůbec je zde všechno až nebetyčně vyvážené. Další řady jsou taky fajn, ale je vidět, že nápady a zápletky docházejí...prostě už to není ono. A 6. řada zatím bohužel zklamání, nevím jestli je to právě tím týdenním rozestupem, ale čekal jsem prostě víc. Zdá se mi to překomplikované, místy až absurdní a čím dál víc nelidské a bez emocí. Rád se sice podívám, ale zdaleka už to tak nežeru a i samotný Dexter mi přestává být sympatický... Ale za první 2 řady musím dát 5*! ()

JayZak

1. série; Už první díly značily něco neobvyklého, originální příběh, hlavní postava v hávu precizního zpracování(výborná hudba mj.). Po těchto prvních dílech jsem byl nadšen, ale nic extra řekl jsem si. S dalšími díly mi ale eskalující kvalita vytřela zrak a v 8. díle (pro mě asi nejlepším) jsem byl ohromen. U dílů potom jsem jenom visel očima na obrazovce, v mnohých chvílích neschopen slova. Scenaristický majstrštyk (až na pár malých výjimek v příběhu) s promakanými postavami (z vedlejších je Masuka moje nejoblíbenější) vás zkrátka chytne a nepustí. Jsem zvědav na druhou sérii, kterou mnozí označují za ještě lepší... to ještě jde? *update* ... Ano, jde, 2. série mě přesvědčila, že to může být ještě lepší, linka se svůdnou žhářkou byla poutavá. 3. série ovšem ukázala, že to může být i horší, a jestliže 4. kvalitu opět o něco pozvedla (hlavně díky výbornému Jonu Lithgowovi), v 5. a 6. už nebylo pochyb o tom, že i Dexter začal trpět nemocí, kterou americké major seriály obvykle v tomhle pokročilém stádiu trpívají - tedy vařením z vody. Z původně originálně pojatého seriálu se stala komerce středního proudu, která pracuje s cliffhangery a zvláštními převraty u známých charakterů, viz vztah Debry s Dexterem v 6. sérii, o sílících nelogičnostech ve scénáři ani nemluvě. Z čeho budou scenáristé po závěrečném twistu vařit ještě další 2 série, to nevím, ale jen ať se prachy točí, že? *update* Poslední 2 série ukázaly, že oddělení vražd Miami Metro je zřejmě nejmizernější kriminálka široko daleko, po tom všem, co tam každému projde (viz Dexter a kouzlo s tužkou v posledním díle). Bylo třeba hodně přivírat oči nad různými nesmysly, vypečenými zvraty, abych to se svými oblíbenými postavami vydržel až do konce. A finále? To ještě vstřebávám... ()

Folpa

Dlouho jsme se navzájem sobě vyhýbali ale když jsem zkouknul během dvou týdnů o vánocích (2008) zatím všechny 3 natočené série, kde každá je úplně jiná tak mě to úplně dostalo. ()

moviesfan

Nechybí zde dobré napětí, míra násilí a zajímavý děj. Ovšem herci mi moc nesedí, tedy až na herce v roli samotného Dextera. ()

vurhor

Ach, Dexter. <3 Má největší seriálová láska. :) ... Která mi nakonec zlomila srdce. 😢 Co jsou pro mnohé Přátelé nebo Červený trpaslík, tedy seroše, na které nedáme dopustit, je pro mě tato série o nejsympatičtějším anti hrdinovi v seriálové historii. Dexter skvěle pracuje najednou s několika velice těžkými aspekty, které jiné příběhově založené seriály, včetně těch dobrých, příliš nezvládají. I přestože je seriál drsnou a krvavou krimoškou, zároveň si nechává dostatek místa pro povedou humornou složku, která vychází především z Dexterovo geniálních vnitřních monologů. Nemluvě o tuně chytře ironických situací a hlášek, které člověka donutí se nejednou pousmát. Ve stejný okamžik se seriál stará i o své vedlejší postavy, kterým dopřává povedený character development, plus s divákem se sblíží velice rychle. Co se týče napínavosti, Dexter je učiněným mistrem. Abych ztuhle seděl v křesle a s bušícím srdcem nespouštěl oči z nějakého seriálu, to se věru jen tak nepovede. Své na tom dělá i mistrovská a pamatovatelná hudba, kterou mám dodnes zašantročenu někde v kompu. A čtvrtá série je dodnes naprosto fenomenálním seriálovým úspěchem, kterému není rovno. Obzvlášť poslední tři epizody jsou vysloveně natolik epické, kulervoucí a fantastické, že dokonce žádné finále jiného seroše je nedokázalo překonat. Už kvůli hlavnímu padouchovi, proti kterému jsou nějakej Ramsey Bolton nebo Negan hotoví skautící, snažící se přijít o panictví. Ten seriál je blaho. Chytne za srdce už od první série... a v té poslední ho zlomí vejpůl. Pokud jste neviděli, doporučuji zhlédnout do 5. série (případně možná i šesté). Dál ani krok! Pokud teda nechcete jako já brečet po nocích do polštáře a bědovat nad tím, jak někdo něco tak úžasného může tak hnusně, odporně, nelogicky a dementně zakončit. Ale i přesto všechno - děkuju! 1. série: Průměrných 5* 2. série: Průměrných 5* 3. série: Lepší 4* 4. série: Dokonalých 5*!! 5. série: Slabších 5* 6. série: Průměrné 4* 7. série: Slabší 3* 8. série: 1* 🤮 ()

jahol

Po první sérii: Když tady někdo stručně charakterizuje námět Dextera, pokývají odpůrci seriálové tvorby a obětaví dobrovolní revizoři kýčovitého moudře hlavami a řeknou si ... nojo, zábava pro plebs... mírně intelektualizovaná telenovela... nikdy více. Chudáci.... Asi tak deset vteřin vypadá Dexter jako další varianta populárních kriminálek CSI z Las Vegas New Yorku nebo bůhvíodkud (které mě moc neberou), pak zjistíte, že je všechno tak trochu naruby, dost ujetý, až perverzní, deset minut si říkáte, jak tenhle poměrně originální námět tvůrci rozvedou. A během těch deseti minut zjistíte, že na rozdíl od CSI, má tenhle seriál naprosto úžasnou, neskutečnou atmosféru, protože, na rozdíl od CSI (které jsou skvělým řemeslem) tohle točili lidé s INVENCÍ. Všechno v tomhle chytře spojeném originálním mixu anglického a španělského hraje dohromady, kamera (detaily, přelety, zákoutí, lidé), střih, SKVĚLE namixovaná hudba, herci ve vedlejších rolích a nade vším tím vysoko vyčnívá ve své roli Dextera Michael C.Hall. To není životní role, to je skorem zázrak. A tohle všechno píšu s plným vědomím po shlédnutí pěti dílů z dvanácti, kdy mě všichni, co seriál viděli, ujišťují, že to nejlepší mám ještě před sebou. Naprostá pecka pro každého, kdo je v koutečku duše tak trochu zvrhlíkem.... Po zatím poslední sérii: Dexter moc dolů nešel, i když ve čtvrté sérii si musel svou pozici trochu nefér vydobýt až fantasmagorickým závěrem. Za čtvrou sérii dávám čtyři, ale asi půjdu dolů - bohužel jsem shlédl The wire a můj pohled na krimi seriál dostal zcela jiné dimenze... ()

villon17

Po prvních pár dílech, kdy jsem předtim slyšela jenom, jak je to skvělý a jak to, že jsem to eště neviděla, jsem byla tak trochu zklamaná. Ale díly stoupaly a stoupaly, lepšily se (od 2.režiséra to bylo hrozně vtipný) a od druhý půlky 1.série jsem vysloveně ztrácela pojem o čase, pže den byl rozdělenej na jídlo, záchod a zbytek byl už jen přilepenej nos k obrazovce. Takhle to pokračovalo eště následující dva dny a všechny série byly za mnou:). Po shrnutí musim říct, že Debra je nejvíc v pohodě, Angel Batista je sympaťák, Masuoka je správnej perverzák, Maria cílevědomá (účel světí prostředky, žeee:) ) šéfka, Lila je nejvíc sexy mrcha a z Rity je mi na blití. Je tak sladká, že se mi dělá špatně, ale kdykoli umí vytáhnout drápky a pak se dá teprv snýst. A co se samotnýho Dextera týče, je to magor. Bez něj by to ale bylo o prdu. Je fakt chytrej, nápaditej a vzhledem k tomu, že se drží svýho kodexu, každej mu musí fandit. I když si nemyslim, že má právo rozhodovat o tom, kdo si zaslouží žít. V tom to "dokonalej táta" podělal. Každá posedlost se dá usměrnit, lovy byly dobrej nápad. Edit po 6.sérii: Málokterej seriál si udržel laťku po tolika sériích, skončil zase nejvíc napínavě, všechno se neskutečně rozjíždí každym dalšim dílem a kdo ví, jak tohle může dopadnout. ()

corpsy

Konečne dospelý a ´´skutočný´´ detektívny seriál. Mám toho chlapíka rád, a jeho ´´milú´´ sestričku ešte viac. ()

amirgal

1. série XXXXX 2. série XXXX 3. série XXXX 4. série XXXXX 5. série XXXXX (Chyba, Subjektive, chyba!) 6. série XXXX 7. série XXXX 8. série XXXx ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021