Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Série(9) / Epizody(106)

HellFire

1. série 80%, 2. série 75%. 3. série 85%. Dexter je jednou z nejoriginálnějších seriálových postav, jestli ne vůbec tou nejoriginálnější. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: JOJ = 3.3.2009+JOJ Plus = 11.6.2012 (IV. séria) (15.1.2009) - Slovenský dabing televízie JOJ (podobne ako predtým u "RESCUE ME") sa nebojí ani tvrdších výrazov a je vynikajúci. ()

Ivoshek

Skvělé. Návykové. Je hodně příjemné koukat na seriál, kde díly navazují a pořád rozvíjejí story. První série byla hodně dobrá, druhá série pořád drží slušné tempo, ale dost zápletek mi přišlo přitažených za vlasy, ale hlavně - a to mi tedy vadí hodně - Dexter přestává být tím mile bezcitným exotem a začíná se z něj stávat politicky korektní family man. Tiše doufám, že třetí série to zase trochu vrátí do normálu. ()

MM11

Náhled do mozku psychopata, co se realizuje přímo v prostředí kriminalistů? Jak se to tak vezme, dalo by se polemizovat s celou řadou věcí. Třeba ten termín "realizovat" je jen povrchním rádoby senzačním zhodnocením, co uhodí na první přečtení, ale k jádru nevede. Nebo to slovo "psychopat", tak výmluvné, podepřeno morálně snad nezpochybnitelné, nepřijde však na mysl jako první ve světě, kam nás tvůrci vedou. Je to devíza projektu, který o stavu dneška (a toho, co chce vidět divák) poměrně dobře vypovídá. V Dexterovi se ocitáme ve funkčním a známém prostředí současné Ameriky, nějaká ta chudina či osobní problémy se ventilují, nicméně žádný melancholický noir ani paranoidní prostředí části psychologických dramat. Právě tento reálně vyhlížející svět je plný skrytého zla vedle něhož vypadá Dexter jako nutný zásah. Michael C. Hall ho zahrál precizně, dovedl si poradit s maskou směrem k prostředí a zároveň dává tušit, že je kým je. Ostatní kolem jsou loutky, některé dokonce tak primitivně užité (typicky C. S. Lee jako Masuka), že člověka napadne, zda to brát aspoň trochu vážně. Není to nutné, zábavě neubírá ani jedno, ale ten perfektní scénář k tomu vybízí, vrcholné je v první řadě vnitřní přemýšlení Dextera, skoro jako každého z nás a přitom... Dexter je naprostá formální špička a obsahově budovaná chytrou hlavou, která umí naladit to správné napříč emocemi. A co si myslíte o tom všem včetně hlavní postavy před shlédnutím, to Vám překvapivě možná následně nepřijde až tak podstatné. I když by mělo.... ()

jonyyy

Lehce nadprůměrný až průměrný začátek, ale tento seriál zraje jak víno. Stejně jako například zoufalé manželky nebo plastická chirurgie i Dexter jde do čím dál většího extrému, ale narozdíl od prvně jmenovaných né do trapnosti a vše je zde vymyšleno do posledního detailu. Od půlky první série opravdu silná závislost. 95% S8 ()

Janek

Pro mě jedno z největších překvapení vůbec - kamera, barevné ladění, herci, scénář, hudba, feeling... - naprosto geniální počin, který je každým dílem lepší a lepší. Po Odpočívej v pokoji další seriál, který si s chutí pustím znovu. Jestliže tomu tvůrci zavčas zatnou tipec a nebudou zbytečně nastavovat a prodlužovat (ala Ztraceni) - půjde bez diskuzí o fenomenální majstrštyk. Druhá série začíná 30.září. ()

Thomick

*SPOILER* Zmařenej náběh na legendu legend. První série představila paradoxně klaďasovitýho sériovýho vraha a ještě paradoxnějc sympatičtějšího záporáka, jehož konec jsem normálně oplakával. Druhá řada se umně zaměřila na Dextera a jeho vlastní osobnost, aby hrdinovi dodala na plastičnosti. Třetí série neomylně odstartovala mou plnohodnotnou závislost. Dextera jako postavu posunula po všech stránkách, prvně se objevuje opakující se motiv "Dexter a jeho soulmate", finále má šťávu jako blázen. Čtvrtá řada znamená jednoznačnej vrchol, ze kterýho - jak známo - lze pokračovat už jen dolů. Smrt mý nejoblíbenější vedlejší postavy mi připravila bezkonkurenčně nejhlubší seriálovou depku. Potom už to bohužel nikdy nebylo ono. Jedna série nešťastně papouškovala Miguelovu linku (navíc za účasti tý nejhorší guest star seriálu - Julie Stiles), další dala vzniknout nesympaticky krotkýmu Quinnovi a ta sedmá skrze představení (překrásný) Hannah začala Dextera coby celek jaksi převracet naruby. A výsledek byl nevyhnutelnej: z Dexe se vyklubal ZASRANEJ mix Zorra mstitele a Batmana ochranáře, což samo o sobě popírá veškerou podstatu jeho dosavadního fungování. Stejně jako zázračně nabytá schopnost milovat, která se až na poslední chvíli nešikovně maže finálnim uvědoměnim si vlastního vlivu na okolí (ke kterýmu Dex mohl/měl dospět už v tý čtvrtý sérii i několikrát později). Mohutná scénáristická facka divákovi, jako vyšitá. --- První půlka suverénně na pět hvězd, druhá stěží na tři. Průměr je nekompromisní, proto jdu s hodnocením dolů. Na nostalgii to hrát nebudu; emoce by přece v ideálnim Dexterově světě neměly hrát pražádnou roli. :) ()

Ilicka

(Spoilery nepravděpodobné, nikoli vyloučené) Season 1: Jednoznačné jeden z nejlepších seriálů. V době, kdy většina sérií jde kvalitativně dolů, Dexter přichází s ostře nabroušenou zápletkou, smrtící gradací napětí a ledově dokonalým (anti)hrdinou. Dexter Morgan podání Michaela C. Hulla přesvědčí, že je dokonalý nápadník, ale i masový vrah (bez zištných motivů). Jeho okolí je zalidněno životnými postavami, ve významné roli stojí taky město Miami, kde se hispánská kultura mísí s euroamerickou. Jako "červená nit" se celou sérií prolíná zápletka s Ica-Truck killerem, které se postupně stále zužuje, z běžného pátrání po vrahovi se stává stále více osobní záležitost, což vyvrcholí v silném finále. Ač je Dexter člověk bez emocí, divák si jich užije dosyta. Stejně jako "netelevizní look" či výbornou práci s kamerou. Go Dexter!!! Season 2: Velmi odlišná od sezóny první. Rapidně ubylo igelitu a přibylo emocí a jedna nová postava, démonická Lila. Dexter řeší spoustu existenčních a osobních problémů, začíná ho trápit jistý druh svědomí. Debora se vyrovnává s traumatem. Doakes netuší, Doakes ví. A Rita začíná být zmatená. Konflikty se přiostřují, atmosféra v druhé půlce série nebezpečně houstne a finále je opět velmi velmi napínavé. Dexter se vydal po detektivní první sezóně jinou cestou a myslím, že to byl správný krok. Michael C. Hull stále úžasný.Season 3: Třetí serie je o malinko slabší než předchozí dvě, ale nijakého hlavního záporáka vynahrazuje rodinka Pradovic, nejisté Dexterovo koketování s přátelstvím a svatbou... Season 4 dala Dexterovi opravdu kvalitního protivníka a spoustu prostoru k reflexi.Trinity Killer se v mém žebříčku Dexterových protivníků zařadil těsně pod Briana Mosera, z jeho chováni k rodině mě mrazilo, stejně jako z konfrontací s Dexterem.Season 5 Lumen!!! Hello, Dexter Morgan. ()

claudel

Velmi originální seriál, přišel s ním nový vítr, ale přesto pro mě osobně do absolutní špičky nepatří. K vytvoření závislosti mu něco chybí. Přemýšlel jsem nad tím, co a možná ten fakt, že mně není ani jedna postava nijak sympatická nebo něčím blízká. V Prison breaku mám Mahona, ve Ztracených Sawyera, ve 24 hodinách Tony Almeidu, v Hrdinech Petra Petrelliho, ale v Dexterovi nikdo. Vtipný je seržan Doakes, u něho se mohu potrhat smíchy, ale ostatní jsou bezkrevní, nezáživní a hlavní postava Dextera Morgana je postava naprosto nereálná. Přese všechny tyhle drobnosti mě první série bavila a hodlám tomuto seriálu zůstat věrný. ()

ARI50

Dexter je pro mě jednoduchá jednohubka v podání herce, humoru a celkového příběhu. Jsou díly co byly krapek dobré ale zase díly které moje tvrzení krásných dvou hvězd potvrdilo. Nebude to ten seriál na který se třepu ale bude to seriál který rád dokoukám prostředí je známe a povedené. ()

Dharter

Proč lidi pozitivně recenzují tento seriál? Nerozumím. No, prostě se mi tenhle seriál nějak ne plně líbí. Tedy dokud nepřišla relativně ok šestá série. Což je tedy ale dost pozdě. _ _ _ Námět seriálu je sice zajímavý, hl. představitel Dextera herec Michael C. Hall i předvádí slušný výkon, ale charakter postavy Dexter... Zkrátka tam chybí důležité komponenty. Všeobecně je známo (mezi meritokratisty), i v Quanticu (viz seriál Myšlenky zločince), že sociopat dělá vše na základě vlastního kodexu, a ne na základě cizího, dodaného kodexu. To je tedy značné mínus tohoto seriálu. A dále samozřejmě seriál nemůže být lidský, jen proto, aby 5 let byl seriál o ničem, a čekalo se 5 let na šestou sérii. Policisté v tomto seriálu mluví vulgárně a často zbytečně; Pokud scénáristé by napsali seriál s postavami, které by se chovaly jako policisté (viz CSI), pak bych tu pátou hvězdičku do hodnocení přidal. Ale takhle? Neakceptovatelné. Navíc potřebuju, aby epizody seriálu měly standard, což je nějakých 42 - 44 minut, a ne 52 - 56 minut. _ _ _ První tři série ušly, ze čtvrté jsem si pustil jen první dvě epizody, a pak finále čtvrté série. Kupodivu rekapitulační úvod ve finále zaplnil obrovskou mezeru deseti epizod. Byl jsem překvapen. A co říkám na finále čtvrté série? Úžasné. Dostavily se u mě stejné pocity, jaké jsem zažíval při sledování prvních dvou sérií PB. Finále mě tedy o něco více naladilo na další sérii, ale ne tak, abych se nemohl dočkat 11. série CSI. (: _ _ _ Tak, a už jsem viděl poslední epizodu tohoto seriálu, a musím přiznat, téměř jsem se rozbrečel. (: ✔ ()

kajda.l

První série s Ice-Truck Killerem mě příliš nenadchla a úvodní díl druhé série už vůbec ne. Takže další sledování je pozastaveno a jestli budu někdy pokračovat je ve hvězdách. 1. série - 65%, 2.-7. série neviděna (dle vyprávění fanoušků jsem o nic podstatného nepřišel), 8. série - tak trošku výsměch s ultimativně debilním vyvrcholením (posledních pět minut). Troufám si tvrdit, že tohle si ani ti největší fanoušci nezasloužili. Já jím nejsem, Dexter je nezajímavá postava a seriál považuji za jeden z NEJ hypů na seriálovém poli posledních deseti let. I větší než Homeland. 50% ()

Necrotongue

Seriál patří k těm, které jsem si jednoznačně oblíbil, i když je fakt, že mi v posledních dvou sezónách chyběl Dexter, kterého jsem poznal na začátku- cynický a emočně prázdný glosátor veškerého dění. Právě jeho humor, suchý tak, že by se do jeho blízkosti nemělo chodit s otevřeným ohněm, skvěle doplňoval kvalitní napětí a skvělou akci. Kvalitní atmosféru pomáhala po celou dobu dotvářet výborná hudba. Já sice tento žánr nevyhledávám, ale tady sedl, jako zadní část lidské anatomie na hrnec. ()

veru_needy

Dexter Morgan, forenzní specialista. Ale jen přes den. V noci totiž nemilosrdně vraždí své oběti, které se v minulosti něčím provinili. Dělá to z Dextera dobrého člověka? Touto otázkou se celý seriál zabývá. V prvních sériích se Dexter projevuje často jako asociál a totální vyvrhel společnosti, díky čemuž vzniká série jeho vtipných a velmi trefných vnitřních myšlenek, doprovázených také jeho neméně zábavnými obličejovými kreacemi. Postupem času se ale začne jeho povaha měnit a rozvíjet. Jeho okolí a rodina na něj mají velký vliv, což s Dexterem občas dost mává, nutí ho komunikovat a být otevřenější k lidem kolem sebe, což mu dost komplikuje snahu udržet před nimi v tajnosti svou 'společenskou zálibu'. Za zmínku ale bezesporu stojí i vedlejší postavy, ať už se jedná o jeho milující sestru nebo detektiva Angela a jeho srdce na pravém místě. Myslím, že o Dextrově důmyslných způsobech zabíjení snad ani není potřeba se rozepisovat, každý kdo viděl pár dílů ví, že si s nimi tvůrci vyhráli opravdu zodpovědně. To všechno žene seriál kupředu neuvěřitelnou rychlostí a zanechává v divákovi neukojitelnou touhu po dalších dílech. Každá série je trochu jiná, každá má své slabiny, ale jako celej je si myslím tato show dost dobrá. Dexter je jeden z mála seriálů, který si dokáže udržovat dobrou kvalitu, stále bravurně buduje napětí, odehrávají se zde příběhy s velice propracovanou zápletkou, a až na několik maličkostí, tento seriál takřka nemá chybu. Musela jsem si na něj nejdříve trochu zvyknout, ale po takových 3 prvních episodách už mě seriál chytl do svých spárů. Je to opravdu výjimečný seriálový počin. "If I could have feelings at all, I'd have them for Deb." ()

Mgb21

Právě jsem dokoukal poslední (dvanáctý) díl. Celej seriál jsem zvládnul za 2 dny. Jo to prostě bomba!!! Neskutečně skvělej seriál. Prostě nešlo nepustit si další díl. Kdyby jsem včera ráno neměl zkoušku, tak jsem ho snad dal celej v kuse :-) Výběr hlavního představile je dokonalej. Prostě bych jen chválil. Ty co neviděli a nevadí jim pohled na krev ať určitě napraví. My ostatní zatím musíme čekat na podzim 2007 a na nové díly. ()

MáŠa

Tak tohle je úžasná krimi o rozsahu 12 hodin místo hodiny a půl (v každé sérii). Takže spolehlivě na nějakou dobu zabitý čas. A zabitý dost příjemnou podívanou. Je to napínavý, člověk je zvědavý, co se bude dít, a je to i dost uvěřitelný. Hlavní hrdina ač psychouš má můj obdiv. ()

JASON_X

Popkulturní a softpsychologický seriál Dexter se mi zalíbil hned od prvního dílu první řady. A kvalita jeho řad myslím vůbec neklesá, což je dost neobvyklé. Je zaplněný výraznými a sympatickými postavami, které ztvárňují výrazní a sympatičtí herci. Nemám co vytknout. Leitmotiv seriálu nehodlám nijak moralisticky hodnotit, je to přece pohádka pro dospělé. A ty občasné pubertální výkřiky typu "vraždit je sexy!" snad nikdo vážně nemyslí, a pokud ano, byl narušený už před Dexterem. / Po závěrečné osmé řadě: Poslední řada Dextera se mi moc moc líbila, protože byla dějově hodně pestrá a zaplněná zajímavými psychopaty. Na druhou stranu jsem si ale několikrát v duchu říkal věty typu "tak tohle už je fakt moc", nebo "ty krávo tak to je fakt nářez!" a podobně, čímž chci říct, že ty všelijaké dějové skoky a motanice a skoky a motanice v psychologii a v jednání hlavních postav byly už... fakt moc. Jsem proto docela rád, že Dexter v nejlepším skončil a nebudu tak svědkem jeho postupného a potupného úpadku. A skončil myslím vcelku povedeně, i když některé postavy by si v závěru zasloužily více pozornosti a detailnější uzavření... Ale možná prý bude spin-off (?) ()

MonaSax

Přesně jak všichni říkají, je to nejlepší seriál od Showtime, ano to je náš temný Dex. Momentálně dojíždím třetí sérii a už teď se těším na čtvrtou. Budu teď komentovat každou zvlášť. První série má kvalitní, propracovaný a velice napínavý příběh, kdo by čekal, že Deb přítel, který amputuje části lidského těla je zrovna takový vyvhrel. Já tedy ne, aspoň ze začátku. Takže první série, byla tak úžasná, že si zaslouží 90%. Druhá měla o trochu slabší účinek na mne. I když jsou všichni zděšeni případem Řezníka ze zálivu a Dexter se njevíce klepe, protože mu jde o kejhák. Vše se vyřeší jako vždy a trochu mně naštavalo, že tak, že se to hodí na seržu Doakse. Podle mně to nebyl zas takový zlý chlap. V této sérii mně zaujal poměr Dexter a Lila, hodil se k ní víc, než k hodné Ritě, ale později poznal jaká přísavka je a tak ji odkopl a z ní začal pořádně sršet oheň. Tahle série si zaslouží four 70%. Třetí série mi přijde stejně kvalitní jako druhá, i když laťka možná pomalu klesá. Nejhlavnější věcí, co táhne celý děj této série, není případ Stahovače, kde se vrah schovává ve stromech a přitom sleduje obeť, ale podivuhodné přátelství temného bratrstva Miguela Prady a Dextera. Oba lační po krvi, myslím, že všichni ví, kdo víc. Jinak celkově jsem si oblíbila z hlavních postav drsnou Deb nevlastní sestru Dextera pro její prostořekost a u Dextera je nejzábavnější, co si myslí, rozhodně ne to, co říká. Hodnocení třetí série je 70%. Už teď se těším na čtvrtou, co si pro nás zas Dexter Killer přichystá za krvavou lahůdku. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021