Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Recenze uživatele wanry02 k tomuto seriálu (4)

Hra o trůny (2011)

1 série: O seriálu hra o trůny jsem toho slyšel skutečně mnoho. Strhující příběh, geniálně vykreslené postavy a velmi reálný styl vyprávění. No a to první série víceméně přinesla. Ale mouchy tu byly. Ze začátku dobře představeným postavám, kazil velký počet přeskoků mezi dějovými linkami a bylo to jak na horské dráze. Pět minut svižně vyprávěná a zábavná linka postavy, kterou ale vzápětí vystřídala linka jiná, o poznání nudnější. Co se mi na seriálu neskutečně líbí je reálnost příběhu. Hra o trůny dělá totiž přesně to čemu se většina filmů a seriálů zarytě vybíhá, zabíjí své hlavní postavy. A to většinou v situacích kdy to vůbec nečekáte. K tomu se pojí i bojové scény, které nepostrádají reálné necenzurované zobrazení a díky tomu posunují seriál zase o kousek dál k reálnosti. Mínusem jsou občasné nudně zpracované mluvené scény, které se vlečou a někdy díl uteče a děj se skoro nikam neposune. Chápu že je to potřeba pro dobré zasazení postav do příběhu, ale místy je to až moc suché. Ale jinak mě seriál bavil a ukázal že potenciál určitě má a já se už těším na druhou sérii. 85% ----- 2 série: Hodnocení k této sérii vážně nerozumím. Protože mně utlachaná a příliš natahovaná druhá série rozhodně neuspokojila. Jasně, seriál se teprve rozjíždí a potřebuje vytvořit osobité postavy, aby každá dostala dost prostoru a špatně to udělané nebylo. Jen prostě po odsépající první sérii se příběh umírní a je založen převážně na dialozích, které díky skvělému scénáři působili naprosto vhodně a trefně, ale bylo jich tam moc. Ostatně když si to vezmu tak se toho v druhé sérii zase tak moc neudálo. Jasně poslední dva díly byly dost postavené o velkolepost, ale většina série jen tak plynula. K deváté epizodě bych chtěl ještě říct, že navzdory 95%, kterými epizoda oplývá, tak je to vůbec nejhorší díl celé série. Nechápu, že se většině lidí tak líbila, protože já tam viděl jen slabou touhu zapůsobit něčím na co seriál za prvé nemá rozpočet a za druhé, není ani připravený. Takže bohužel ty spousty dílů, které se snažili navodit velkolepou atmosféru, připravované na tento díl přišly vniveč. Zpracování bitvy a s tím spojené vizuální efekty (příkladem je například zelený oheň) byly zřejmě z velké části kvůli malému rozpočtu, naprosto nevýrazné a ta velkolepost, která měla číšit dlouhými proudy, se naprosto vytratila. Zbyla jen padesátiminutová stopáž s několika komparzisty a vizuální efekty, sahající možná tak na úroveň malorozpočtových béčkových filmů. Takže jediné štěstí, že desátá a závěrečná epizoda, zásadně vylepšila můj celkový dojem z celé série a tak dávám 80% ----- 3 série: Tak konečně se v třetí sérii příběh hezky rozjel a od tlachací druhé série se začalo konečně dít něco co seriál skutečně hýbe kupředu. Samozřejmě ke stylu zpracování tu nic výrazného psát nemůžu, protože nic nového oproti předchozím sériím není, ale opravdu se mi líbí, že se seriál nebojí zabíjet i velké a kladné postavy, což je oproti drtivé většině seriálů zásadní opak. Velká síla je určitě i v tom, že si seriál zachovává stále vysoké množství příběhových linek, u kterých mám sice své oblíbené, ale i tak jsou všechny kvalitní, napínavé a hlavně přirozené a reálné (tedy reálné pro svůj styl vyprávění, ne pro svůj obsah). No takže si stále myslím, že je seriál Hra o trůny přehodnocen, ale zatím jsem viděl nejlepší sérii, kterou hodnotím 90%. () (méně) (více)

Série 1 (2011) (S01)

O seriálu hra o trůny jsem toho slyšel skutečně mnoho. Strhující příběh, geniálně vykreslené postavy a velmi reálný styl vyprávění. No a to první série víceméně přinesla. Ale mouchy tu byly. Ze začátku dobře představeným postavám, kazil velký počet přeskoků mezi dějovými linkami a bylo to jak na horské dráze. Pět minut svižně vyprávěná a zábavná linka postavy, kterou ale vzápětí vystřídala linka jiná, o poznání nudnější. Co se mi na seriálu neskutečně líbí je reálnost příběhu. Hra o trůny dělá totiž přesně to čemu se většina filmů a seriálů zarytě vybíhá, zabíjí své hlavní postavy. A to většinou v situacích kdy to vůbec nečekáte. K tomu se pojí i bojové scény, které nepostrádají reálné necenzurované zobrazení a díky tomu posunují seriál zase o kousek dál k reálnosti. Mínusem jsou občasné nudně zpracované mluvené scény, které se vlečou a někdy díl uteče a děj se skoro nikam neposune. Chápu že je to potřeba pro dobré zasazení postav do příběhu, ale místy je to až moc suché. Ale jinak mě seriál bavil a ukázal že potenciál určitě má a já se už těším na druhou sérii. 85% ()

Série 2 (2012) (S02)

Tak to tedy zdejšímu hodnocení k této sérii vážně nerozumím. Protože mně utlachaná a příliš natahovaná druhá série rozhodně neuspokojila. Jasně, seriál se teprve rozjíždí a potřebuje vytvořit osobité postavy, aby každá dostala dost prostoru a špatně to udělané nebylo. Jen prostě po odsépající první sérii se příběh umírní a je založen převážně na dialozích, které díky skvělému scénáři působili naprosto vhodně a trefně, ale bylo jich tam moc. Ostatně když si to vezmu tak se toho v druhé sérii zase tak moc neudálo. Jasně poslední dva díly byly dost postavené o velkolepost, ale většina série jen tak plynula. K deváté epizodě bych chtěl ještě říct, že navzdory 95%, kterými epizoda oplývá, tak je to vůbec nejhorší díl celé série. Nechápu, že se většině lidí tak líbila, protože já tam viděl jen slabou touhu zapůsobit něčím na co seriál za prvé nemá rozpočet a za druhé, není ani připravený. Takže bohužel ty spousty dílů, které se snažili navodit velkolepou atmosféru, připravované na tento díl přišly vniveč. Zpracování bitvy a s tím spojené vizuální efekty (příkladem je například zelený oheň) byly zřejmě z velké části kvůli malému rozpočtu, naprosto nevýrazné a ta velkolepost, která měla číšit dlouhými proudy, se naprosto vytratila. Zbyla jen padesátiminutová stopáž s několika komparzisty a vizuální efekty, sahající možná tak na úroveň malorozpočtových béčkových filmů. Takže jediné štěstí, že desátá a závěrečná epizoda, zásadně vylepšila můj celkový dojem z celé série a tak dávám 80% ()

Série 3 (2013) (S03)

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci